آب مایه حیات و زندگی

این آبشار از دیواره غاری با نام غار چهل دختر به پایین میریزد. آبشار و روستای کمرد که در 20 کیلومتری جاده رودهن واقع است از جاذبههای زیبای این منطقه است. یکی از جاذبههای تاریخی و کهن این منطقه، پل شاه عباس است که روی رودخانه جاجرود و در روستای سعیدآباد بنا شده. بیشترین عمق رود کارون در روزهای پر بارش به حدود ۲۱ متر هم در نقاط عمیق میرسد.

رود سِیمَره یکی از رودهای باختر ایران است.این رود از سرشاخههای مهم رود کرخه است که از بلندیهای برفگیر شمال غربی ایران سرچشمه گرفته و پس از گذر از شهرستانهای دره شهر و شیروان چرداول در محل پل گاومیشان به رودخانه کشکان پیوسته و رود کرخه را بوجود میآورد. راپل هوایی سرگرمیای شبیه زیپلاین است؛ با این تفاوت که شما به صورت نشسته در ارتفاع پرواز خواهید کرد. این دهکده در دشت سرسبز جنوب کرج و به فاصله 35 دقیقه اتومبیلرانی تفریحی از میدان آزادی قرار گرفته است.

در حالی که به آرامی در ساحل «رودخانه سن» قدم میزنید،مطمئن باشید که هیچ چیز مانند یک سفر با کشتی تفریحی روی رودخانه روز شما را در پاریس کامل نمی­کند. رودخانه آهار نیز که از دامنههای شمالی توچال سرچشمه میگیرد، نهایتاً در دهکده اوشان با رودخانه جاجرود یکی میشود. از طرفی پیشگیری از آلوده سازی آب یکی از راههای علمی و با صرفه است، موفقیت این امر در گروه یک عزم ملی و فراگیر است. فاصله تقریبی با خودرو از تهرانپارس تا این سد از سمت لواسان حدودا ۴۵ دقیقه است و از سمت جاجرود حدودا ۱.۱۵ دقیقه است. حسین قنبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: دبی آب رودخانه گرگان رود در حوضه آبخیز ‘اوغان’ گالیكش به سمت شهر گنبدكاووس از 220 متر مكعب در ثانیه در روز گذشته، به تنها 20 متر مكعب درثانیه در روز جاری رسیده است.

واقع در شهرستان اقلید استان فارس که ارتفاعات کوه سفید و ده بید سرچشمه آن بوده و در نهایت به دریاچه بختگان می ریزد. به عنوان مثال، وقتی می گوئیم به قول سعدی شیرازی: (نابرده رنج، گنج میسر نمی شود/ مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد) و یا طبق فرمایش قرآن: (لیس للانسان الا ما سعی) و به قول ترکها و آذریها: (ایشله میه ن دیشله مز) و به قول انگلیسی ها: (No pain, No gain)، در واقع از ضرب المثلی در میان اظهارات یا سخنان خود استفاده می کنیم که حاوی یک درس، پیام یا هشدار اخلاقی است.

پیش از آن نیز رومی ها این رود را مرز میان امپراطوری خود و شهرهایی همچون وین، بوداپست و بلگراد می دانستند تا از حمله بربرها در امان باشند. همچنان که آب جاری میشود، رسوبات و مواد معدنی و آلایندهها را با خود میشوید و میبرد و با انتقال و عبور از حوضههای آبریز شرایط زیستمحیطی جدیدی را ایجاد میکند. مواد تشکیل دهنده پل کنکورد (LE PONT DE LA CONCORDE)، سنگهای تخریب شده قلعه باستیل در جریان انقلاب فرانسه است که در سال ۱۷۹۱ افتتاح شده است. رودخانه جاجرود در انتها و در 23کیلومتری سد لتیان، با رودخانه دماوند تلاقی پیدا میکند.

محل تلاقی ساحل اقیانوس و حوضه آبریز رودخانه، دهانه یا مصب رود نام دارد. رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه انتخاب و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. این یكی از دلایلی است كه نام این رودخانه در راهنمای سفر به برترین جاذبه های توریستی پاریس قرار گرفته است. منشا این نام برگرفته از کلمه لاتین “Europa ” است، که ریشه در زبان یونانی دارد. اطراف رودخانه جاجرود، سد و دریاچه لتیان مکانی مناسب برای داشتن پیکنیک و سپری کردن یک روز شاد و دلپذیر در کنار خانواده، دوستان و آشنایان است.

رود جاری از شگفتی های جهان است که مانند همه معجزه های خلقت آن قدر آن را دیده ایم که به بودن آن عادت کرده ایم، شاید ساعت ها کنار رود بنشینیم و با دوستان و خانواده تفریح کنیم، از آب آن بنوشیم و وسایل خود را در آن بشوییم اما بسیاری از ما حتی لحظاتی کوتاه به گذر رود و سرنوشت آن و حرف هایی که رود برای ما دارد گوش نمی دهیم. این رودخانه دارای چند سرشاخه است که مهمترین آنها از دامنههای جنوبی خرسنگ حرکت خود را آغاز میکند. این رودخانه طولانی از یک طرف به خلیج فارس و اقیانوس هند و از طرفی دیگر به اروند رود پیوسته و در مسیر خود خوزستان را به جلگه ای سرسبز تبدیل کرده است.

دریاچه سد لتیان، سدی روی رودخانهی جاجرود است که در 5 کیلومتری شمال منطقه جاجرود و جنوب شهر لواسان قرار دارد. نوع ناآگاهانة آن اگرچه معادل تداعی آزاد در داستانهای معاصر نیست؛ اما معمولاً گسستها و ناهمگونیهای این اثر را میتوان به همین خصیصه نسبت داد؛ مانندحکایت حیلة مغولان که طرح آن صرفأ بر اثر تداعی بودهاست و به تبیین مضمون اصلی قصة مادر کمکی نمیکند. این رودخانه در استان تهران و نزدیکی شهر جدید پردیس قرار دارد. پل تاریخی شاه عباس را میتوان از اصلیترین بناهای تاریخی تهران دانست که بازدید از آن را به دوستداران تاریخ پیشنهاد میکنیم.

برای تماشای منظرهی دریاچه و سد لتیان، پارک جنگلی تلو (پارک غزال) را پیشنهاد میدهیم؛ چرا که چشمانداز بینظیری به سد لتیان و کوههای سر به فلک کشیدهی البرز دادند. این سد 290 میلیون مترمکعب ظرفیت دارد. در این پارک تماشایی میتوانید شاهد حضور انواع پرندگان، انواع پستانداران و حیوانات آبزی مختلف باشید. آخرین خبر ماهیگیری رسمی در این سد را نیز دوست عزیزم جناب ممتاز در این پست قرار داده اند. و استاد ماهیگیری در سد لار جناب ممتاز. بدین طریق نه تنها بر بحران بی آبی در هر نقطه و هر مکانی حتی در کویر نیز می توان فایق آمد، بلکه آب از نظر اقتصادی برای دولت ها و تولید کنندگان می تواند درآمد اقتصادی ایجاد نماید چون قابل نصب در همه جا می باشد، نیاز به لوله کشی سراسری نداشته و با کمترین هزینه به دست مصرف کننده می رسد.

وکالت یکی از شغل های پر درآمد در ارمنستان است که ارمنستان برای این کار ویزای کاری خوبی صادر می کند. حوضه آبریز بخشی از یک خشکی است که تمام آب بارش یافته و یا جاری شده در آن به یک نقطه انتهایی برسد. تا آن جایی که راه دارد، سعی کنید سری به تمام دیدنیهای بابلسر بزنید و از نزدیک با آنها آشنا شوید. رودخانه قره چاي که ازغرب و از استان همدان وارد ساوه مي شود، با جهت غرب به شرق، تمام شهرستان ساوه را مشروب نموده و به خارج از شهرستان (مسيله قم) هدايت مي شود. ماهی های اصلی این سد کپور و سوف میباشد که کپور تا وزن ۱۱ کیلو و سوف تا وزن ۶ کیلو ر این سد صید شده است.

این مرحله، مرحلهای محبوب در سفرهای اسطورهای است که عامل ایجاد بخشی اعظم از ادبیات جهان، دربارة آزمونها و سختیهای معجزهآسا شده است. احداث دیوار به طور کلی در این دهکده ممنوع است و کلیه قطعات با حصارهای توری، درختان شمشاد و سرو از یکدیگر جدا شدهاند. ضمنا بلیط ورود به این موزه، برای افراد زیر 18 سال رایگان است. البته لازم به ذکر است بخشی از این پارک جزء مناطق نظامی به حساب میآید و ورود به آن ممنوع است.

در هر سال این عمل چندین مرتبه تکرار می شود. برخی دیگر نیز آن را اشاره ای به جداسازی بخش هایی از ایران در ماجرای عهدنامه های گلستان و ترکمنچای مرتبط می دانند که پس از سال ها جنگ بین ایران و روسیه صورت گرفته و در نتیجه آن مناطق قفقاز به روسیه واگذار شد. رودخانه جاجرود (Jajrood River) که از ارتفاعات البرز و کوههای کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه میگیرد و در دریاچه سد لتیان طغیان میکند.

اگر اهل طبیعتگردی و ماجراجویی باشید، میتوانید از کنار رودخانه جاجرود بهسمت شمال حرکت کنید تا به روستای کمرد برسید. 2- چند بازی نام ببرید که در آن بچه ها یکدیگر را به حرکت درمی آورند؟ از دیگر پارکهای جنگلی در نزدیکی سد لتیان، پارک جنگلی لتیان است که به همراه پارک تلو این سد را احاطه کردهاند و از نزدیکترین جاذبههای گردشگری به لتیان هستند. دو پارک جنگلی به نامهای لتیان و تلو دریاچه این سد را احاطه کردهاند. این منطقه در 37 کیلومتری شرق تهران واقع شده است.

اما فرعی دیگری از جاده هراز که می تواند ما را به ییلاقی فراموش نشدنی ببرد، در فاصله ۵۲ کیلومتری شهرستان آمل است. معنی: هنگامی که حمید بعد از ظهر به مزرعهاش برگشت خیلی تعجب کرد، نجار دیواری نساخت؛ بلکه پلی روی رودخانه ساخت؛ سپس حمید خشمگین شد و به نجار گفت: «چه کردی؟ موارد زیادی از هیبریدهای ماهی سفید رودخانه ای گزارش شده است، اما هیبرید بودن آنها آن قدر واضح است که هر کسی قادر به تشخیص آن است، مگر این که خیلی کم تجربه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید