آب مایه حیات و زندگی

فاصله روستای خور تا آبشار تقریباً ۲ کیلومتر است و با زمانی حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه و با گذر از بین مناطق سرسبز و درختان سیب ترش، گوجه سبز، زردآلو و گیلاس میتوان به این آبشار رسید. در واقع این روستا در ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و از توابع لواسانات شهرستان شمیرانات است. لواسان یا همان لواسان کوچک یکی از شهرهای شهرستان شمیرانات استان تهران است. روستای کند علیا و سفلی از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات، در فاصله ۳۸ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته اند. آبشار ناران در ۷۰۰ متری شمال محله ناران از توابع لواسان کوچک و در نزدیکی روستای کند علیا قرار دارد.

در آخر اگر نظر یا پیشنهادی دارید، با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. پس اگر به دیدن چنین مناظری و عکاسی از آنها علاقه دارید، پاییزهای روستای زیبای افجه را از دست ندهید. اگر تصمیم دارید از چادر استفاده کنید، حتما وسایل گرمایشی و لباس اضافی به همراه داشته باشید، چرا که شبهای مناطق کوهستانی معمولا سردتر از روزهای آن است. اگر در فصل مناسبی به این روستا سفر کنید، میتوانید لبنیات محلی و میوههای مرغوب و خوشمزهای تهیه کنید. از سال ۱۹۹۹ تا به حال هر بار که از این منطقه عکسبرداری شده است، طرح به وجود آمده با دفعه قبل متفاوت بوده است؛ به طوری که در بین این سالها بیش از ۲۰۰ شکل مختلف ثبت شده است که در محدودهای در حدود ۲۵۰ کیلومتر به وجود آمده است.

در این مطلب از سری مطالب معرفی شهر و روستا با جاهای دیدنی روستای افجه، بهترین فصل سفر و شرایط اقامت در آن آشنا شدید. همچنین با وجود شباهتی که با دلفینهای خاکستری دارند از نظر اندازه از آنها کوچکتر هستند و همین دلیل باعث شده تا بتوانند به راحتی در آبهای رودخانه شنا کنند؛ وزن آنها به ۹۰ کیلوگرم میرسد. اگرچه از نقاط مختلف پاریس می توانید این مکان مشهور را ببینید ، اما هیچ چیز هیجان بالا رفتن از برج ایفل و تماشای کوچکتر و کوچکتر شدن منظره پاریس در زیر پای شما را ندارد. حسین هراتی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در زمسان امسال ۲ نوبت گزارش آلودگی ناشی از سرازیر شدن گازوئیل به رودخانه اترک گزارش شد.

این تحقیق براساس مطالعات علمی، مشاهدۀ مستقیم چندینبارۀ پژوهشگر در میدان مطالعه و تجربههای جهانی مانند کمیسیون جهانی سدها، دستورالعمل ارزیابی آثار طرحهای سدسازی و سایر منابع علمی مرتبط، به استدلال علمی دربارۀ موضوع پرداخته و از نگاه جغرافیایی و اجتماعی با نگرشی نظاممند، جنبة کاربردی به پژوهش داده است تا در موارد مشابه، مورد استفاده قرار گیرد. همچنین به لحاظ مجاورت شهر با دریاچه سد لتیان 30 درصد آب شرب پایتخت را نیز تامین می نماید.

تالاب فراخین در واقع یک دریاچه جنگلی زیبا، در قلب جنگل های ارتفاعات جنوبی نوشهر در استان مازندران است. تبصره سه ماده دو قانون توزیع عادلانه آب به نقش وزارت نیرو (شرکتهای آب منطقه ای) در صدور مجوز اعیانی در بستر رودخانه پرداخته است. به اين ترتيب دو دولت ميتواند پس از تعيين ابتدايي مرز به پي گيري تغييرات بعدي هيات و حلت رودخانه بپردازند و بامشورت در كميسيون در مقام چاره جويي بر آيند .

در عکسهای هوایی که از اطراف جنگلهای آمازون گرفته شده است، اشکال عجیبی دیده شده است که در چمن زمینهای پهناور اطراف جنگل به وجود آمده است. مردم بومی آن منطقه اعتقاد دارند این اشکال توسط فضاییها به وجود میآید و در زمان حضور فضاییها در اطراف آمازون، هرکس به این منطقه بیاید به دست آنها اسیر یا کشته خواهد شد. این بار سراغ یکی دیگر از جنگلهای باشکوه ایران در استان گیلان میرویم.

تا به حال بسیاری از مردم منطقه، به خصوص بومیان توسط مارهای آناکوندا و پیتونهای جنگلهای آمازون بلعیده شدهاند. در سوم اکتبر سال ۲۰۰۹، این هواپیما که در حال عبور از بالای جنگلهای آمازون بود، دچار توفانهای شدید این منطقه شده و کنترلش را از دست داده و در نهایت سقوط کرد، اما ۷ سرنشین هواپیما هیچگاه پیدا نشدند و تنها ۲ نفر از آنان توانسته بودند از طریق شنا از آبهای رودخانه آمازون خود را به شهرهای اطراف برسانند اما گفتند که از سرنوشت همراهانشان هیچ اطلاعی ندارند و چون از پیدا شدن آنها ناامید شده بودند فقط جان خود را نجات دادند.

به هر حال این نیز یکی دیگر از عجایب آمازون است. در هر ايستگاه دو نمونه جهت تعيين اكسيژن محلول (DO) در بطريهاي مخصوص و يك نمونه براي اندازه گيري اكسيژن مورد نياز بيوشيميايي هفت روزه (BOD7) و ساير پارامترهاي مد نظر (TDS، pH و…) در ظروف پلاستيكي پتج ليتري برداشته مي شد و ميزان اكسيژن محلول آب و تغييرات آن در طول مسير مورد مطالعه و نيز عوامل موثر بر كاهش و افزايش آن با استفاده از مدلي رايانه اي به نام Qualkor كه به زبان Visual Basic تدوين گرديد مورد محاسبه و بررسي قرار گرفت.نتايج اين بررسي ها در قالب منحني هاي افت اكسيژن ارایه شده است كه براي رودخانه كر در وضعيت جداگانه (شرايط تحت مطالعه و شرايط بحراني) عملي گرديد.

پینگ پونگ یا همان تنیس روی میز، از قدیم الایام، یکی از وزرشهای جمعی محبوب بین همه سنین است که معمولا در سالنهای سر پوشیده انجام میشود. کف این غار از سنگ و گِل پوشیده شده که به آن سطحی لغزنده بخشیده است که موجب می شود بازدید کنندگان هنگام بازدید کمی احتیاط نیز به خرج دهند. ارتفاع منطقه از سطح دریا ۲۲۸۶ متر بوده و ارتفاع آبشار ناران ۱۰ تا ۱۵ متر است که در فصل بهار حجم آب آن افزایش پیدا کرده و ریزش آب، منظره بسیار زیبایی را پدید می آورد.

این غار در اصل از دو غار تشکیل شده است که شامل هملون کوچک و هملون بزرگ است، این غار در نزدیکی شهر میگون در درهای به نام دره هملون واقع شده است. روستای برگجهان آثار تاریخی و مذهبی بسیار در دل خود جای داده است که از جمله آن میتوان امامزاده اسماعیل(ع) و قلعه دختر نام برد. بعضی مواد را در جای خنک یا سرد نگهداری می کنیم . 28-مقدار نمک های محلول در آب های زیرزمینی درسنگ ها و رسوبات چگونه است؟

بنابراین، سطح آبهای زیرزمینی پایینتر رفته و آلوده هستند. ولایت فراه، با داشتن سالانه 100-150 ملی متر بارنده گی و 44 درجه سانتی گراد حرارت در تابستان، از جمله مناطق خشک و گرم و یگانه منطقه مناسب برای این میوه مرغوب در سطح کشور، محسوب میشود. روستای برگ جهان از مناطق دیدنی لواسان است که دارای هوایی پاک و طبیعتی سرسبز و دیدنی ست. بسیاری از ما جاذبه های طبیعی بسیاری را در شمال کشور میشناسیم و نیز به این مناطق سفر کردهایم که هر کدام زیبایی خاص خود را دارد و طرفدارانی را به سوی خود جلب می کند.

شهر لواسان واقع در شمال شرق کلان شهر تهران و به عنوان نزدیکترین منطقه خوش آب و هوای ییلاقی به شهر تهران به حساب می آید، در ادامه این مقاله به جاهای دیدنی لواسان هم خواهیم پرداخت. بالای این گردنه محل تلاقی سربالایی تهرانپارس (در امتداد خیابان استخر) و مسیر مینی سیتی به قوچک با جاده قوچک – لشکرک است که در انتهای مسیر مارپیچ گردنه به سمت لواسانات به محله لشکرک شهر لواسان میرسد و از آنجا(لشکرک)، راه دو شعبه میشود، شعبه ای به سمت مرکز شهر لواسان میرود و شعبه دیگر نیز مسیر زردبند – فشم است.

دیدگاهتان را بنویسید