آرامش در جای دنج و طبیعت اطراف تهران

اتومبیل کنار جاده توقف میکند، درست در نقطه تلاقی پلاس جان و زاینده رود. این پل تماشایی سالیان بسیار جریان پرخروش آب رودخانۀ کردان را به جان خریده است و در مقابل هر سختی و خشونتی چه از سوی آب و چه از سوی باد ایستاده است تا به عصر و روزگار ما رسیده است. رئیس کل دادگستری البرز افزود: با اجرای قانون به جای استفاده اختصاصی عدهای خاص از سواحل رودخانه که طی 70 سال اخیر رخ داده است، با دستور رئیس قوه قضاییه این امکان فراهم شده است تا عموم مردم بتوانند از حریم رودخانه کرج استفاده کنند.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه شهرداری کرج نیز پیگیر احداث تفرجگاه در اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج است، گفت: اقدامات لازم برای اینکه در اسرع وقت تفرجگاهها در اختیار عموم مردم قرار بگیرد در حال انجام است. دادگستری کل استان البرز هم اجرای این قانون را پیگیری کرده و با همکاری شرکت آب منطقهای استان البرز در تلاش است تا مردم در عمل، نتیجه اجرای قانون را که با دستور رئیس قوه قضائیه صورت گرفته ببینند.

رئیس قوه قضاییه در این جلسه به ساخت و سازهای غیر قانونی در حاشیه رودخانه کرج اشاره کرد و گفت: کار جدی و همهجانبه را از این رودخانه شروع کنیم؛ دستگاههای حاکمیتی، عمومی و افراد عادی در بستر رودخانه و نه در حریم آن ساختوساز داشتهاند، باید در این مورد اقدامی یکپارچه و هماهنگ صورت گیرد. تخصیص حقابه زیست محیطی، حل مشکل رها شدن فاضلاب و آزادسازی حریم رودخانه از مهمترین مواردی است که در این کارگروه باید مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد. فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز در رابطه با اقدامات انجام شده برای دسترسی عموم مردم به اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج بیان کرد: بخشی از اراضی حریم رودخانه کرج که با دستور رئیس قوه آزادسازی شدهاند به مساحت 37 هزار متر مربع در اختیار شهرداری کرج قرار داده شده است تا با رعایت مسائل زیست محیطی برای استفاده عموم مردم، تفرجگاه ساحلی احداث شود.

این موضوع باعث نگرانی مردم و مسئولان نیز شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، 27 دیماه بود که حجتالاسلام والمسلمین محسنی اژهای در جلسه شورای عالی قوه قضاییه دستورات مهمی پیرامون موضوع مهم و چالشبرانگیز تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربریها صادر کرد. از این به بعد ما توجه خود را به موضوع کرم خاردار تمرکز خواهیم داد چه ممکن است انتشار آن در ایران توسعه یافته و اسباب خسارت بسیاری گردد. در بین مناطق نام برده شده2 منطقه حائز اهمیت هستند که شامل پل زمانخان چرا که در آنجا امکانات اقامتی، پذیرایی، تفریحی و ورزشی وجود دارد و ورزشکاران قایقرانی از سراسر کشور در 2 بخش اسالوم و آبهای خروشان به تمرینات خود پرداخته که این باعث به وجود آمدن منظره بسیار زیبای به هم آمیختن طبیعت و انسان میشود.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «رودخانه بلخاب» یکی از رودخانههای تاریخی افغانستان است که در بسیاری از منابع کهن از آن به نیکی نام برده شده است. ایران طی یادداشتی رسمی به سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران آمادگی مقامات ذی ربط در ایران را برای همکاری مشترک با طرف افغانستانی برای بررسی ادعاهای مطرح شده اعلام کرد. حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژهای در همین جلسه و در راستای آزاد سازی حریم رودخانه کرج، دستور تخریب ساختمان مربوط به قوه قضاییه را به عنوان اولین ساختمان صادر کرد. این عنوان در سال 1989 مورد اعتراض قرار گرفت وقتی که گینس رودخانه رودخانه را به عنوان کوتاهترین رودخانه جهان نامگذاری کرد.

این رودخانه از دامنه شمالی «کوه بابا» و «حصار» منبع میگیرد، بلخاب وقتی که به حوالی شهر بلخ (مزارشریف امروزه) میرسد، زمینهای اطراف خود را آبیاری مینماید و از جنوب غربی شهر تاریخی بلخ گذشته به شهر «آقچه» میرسد. این دریا در مسیر خود دایماً با سنگها و صخرهها و سنگلاخها برخورد میکند، موج بر میدارد، موجها به هم میخورند، کف میکنند، میخروشند و به پیش میروند. مهمتر اینکه تمام این مسیر طولانی، کوه و سنگلاخ و دره است. دیگر اینکه مسیر دراز رودخانه سراشیبی بسیار تندی است. مسلماً مهمترین آن رودخانه ولگا است که به عنوان مهد تمدن روسیه شناخته شده و محل کازان و ولگوگراد ، در میان دیگر شهرهای بزرگ است.

آرژانتین در سالجاری و در اوج برداشت و صادرات محصولات کشاورزی خود در منطقه روزاریو که ۸۰ درصد صادرات غلات خود را از آن انجام می دهد، بعلت کاهش آبخوار رودخانه پارانا در اثر خشک سالی های اخیر، دچار مشکلات لجستیکی و افزایش کرایه حمل شده است. ۸ شهریور ۱۴۰۰ مبینا سوری دختر ۱۴ساله ی لرستانی که همسر روحانی جوانی بود، با ظن ارتباط با خواستگار قبلی خود، توسط همسرش و اعضای خانواده ی خود با روسری خفه شد و به قتل رسید. این مجموعه در زمینی با مساحت 4000 متر مربع و زیر بنایی 15000 متر مربعی احداث و بهرهبرداری رسید و در تابستان سال 1390 پارک آبی بزرگی با نام پارک ساحلی آفتاب مشهد متولد شد.

سرسرههای این مجموعه شامل سرسره آهسته به ارتفاع 15 متر، سرسره مهیج پیچ با ارتفاع 18 متر، سرسره پرطرفدار دوقلو با ارتفاع 18 متر، سرسره هیجانانگیز سرعت به ارتفاع 18 متر و چاله فضایی پراسترس به ارتفاع 17 متر وجود دارد. مجموعه فاقد پارکینگ است و شما باید در میدان و یا اطراف آن خودرو خود را پارک کنید. کافی است از اتوبان تهران- کرج به سمت قزوین بروید، از خروجی قزوین به سمت شهر بروید تا به میدان بزرگ مینودر برسید. برای استراحت و یا اقامت در این روستا میتوانید به سراغ زائرسرا و اتاقهای امام زاده طاهر و زاهد بروید و یا خانههای سنتی و محلی را اجاره نمایید.

باغ پرندگان پایتخت از جمله جاهای دیدنی تهران است که طرفداران زیادی دارد و میتوانید در آن صدها گونه پرنده جذاب و زیبا را ببینید. دقیقاً برعکس همین مسئله نیز در زمانی که شما با تعبیر خواب رودخانه پر از ماهی با آب گل آلود و یا تغییر آن برخورد می کنید رخ خواهد داد. اگر در خواب دیدید که از میان آب ها چه با شنا کردن و چه با راه رفتن، چه با قایق و غیره از رودخانه گذر میکردید، این خواب نشان میدهد که شما با احساسات و عواطف تان طی فرایند تغییر و تحول در زندگی روبرو خواهید شد و در آن لحظه تصمیم می گیرید که منطقی باشید و یا احساسی.

در این نوشتار برخی از رایجترین سناریوها را در مورد تعبیر خواب رودخانه گردآوری کردهایم. علاوه بر مواد شیمیایی، موجودات ذره بینی گوناگونی نیز در آب پیدا میشوند که بعضی از آنها بیمای زا بوده و ایجاد بیمایهای عفونی خطرناکی میکنند. رودخانه مکونگ مکونگ یک رودخانه مهم در جنوب شرقی آسیا است که از تبت ، استان یوننان چین ، برمه ، لائوس ، کامبوج ، تایلند و ویتنام می گذرد.

فاصله لواسان نسبت به تهران حدود 7 کیلومتر می باشد که در کمتر از 15 دقیقه می توان به این شهر دسترسی داشت. کوچکترین کشور بدون رودخانه شهر واتیکان با مساحت 0.171 مایل مربع (0.445 کیلومتر مربع) است. طولانی ترین رودخانه جهان: رود نیل: 6650 کیلومتر. سطح آب رودخانه پارانا که ۸۰ درصد از صادرات کشاورزی آرژانتین را به عهده دارد در پایینترین سطح ۷۷ ساله قرار دارد که علت آن خشکسالی طولانی در بالا دست این رودخانه در برزیل است.

میزان تولید کنجاله سویا در کشورهای حوزه امریکای جنوبی و از جمله آرژانتین، برزیل، بولیوی، پاراگوئه و کلمبیا جمعا ًبالغ بر ۷۳.۶۰۹ میلیون تن است که برزیل با ۳۴.۹۰۰ میلیون تن و آرژانتین با ۳۳.۰۵۰ میلیون تن در زمره بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان این محصول در جهان هستند. روسیه (36 رودخانه) روسیه بزرگترین کشور جهان است ، بنابراین به نظر می رسد که دارای بیشترین رودخانه هایی با طول بیش از 600 مایل است.

دیدگاهتان را بنویسید