آرامش در جای دنج و طبیعت اطراف تهران

پس از سیراب نمودن روستای تیک، به درههای پر پیچ وخم میان زردکوه و کوه سفید وارد میشود و در سر راه با آب چنار مخلوط میگردد و از کنار روستاهای سرخا، تبرک، ارته میگذرد. شکل طبیعی جبال و انهار: تنها قسمتی از شمال شرقی پنجاب به پشت جبال هیمالیا میرسد و نقاط مرتفع جبال نامبرده در داخلهء کشمیر واقع گشته، و قسمت های تحتانی دامنه ها، داخل پنجاب است در حدود شمال غربی این قطعه دامنه های کوه سلیمان است و این طرف ارتفاع متوسط دارد. ارتفاع آن به ۱۸۰ میرسد و در بخش لاریجان آمل قرار دارد.

ساخت ظروف چوبی در این روستا رواج دارد و گردشگران آن را به عنوان سوغات خریداری میکنند. زمانی این شهر پایتخت دولت تیموری هند بود و اخیراً مرکز سیخ ها و شهر درجهء دوم بلدهء اُمریچان میباشد و عدهء سکنهء آن به 151896 تن بالغ میگردد. خاک این سرزمین بسیار حاصل خیز میباشد و از آن سالی دو بار محصول برمیدارند یکی بهار دیگری در پائیز. در مؤسسات حکومتی از جفت گیری اسبان نر عربی و انگلیسی و مصری مادیانها و استرهای بسیار خوب بعمل می آورند. زبان پنجابی مستعمل تر و 14 میلیون نفر بدان تکلم می کنند. یکی از بزرگترین حکومتهای نیم مستقل حکومت پاتیاله است و مساحت سطح این سرزمین به 15247 هزار گز مربع بالغ میشود و 433،467،1 تن سکنه دارد و دیگری حکومت اسلامی بهوپال است که مساحت آن به 38848 کیلومتر مربع میرسد و573449 نفر سکنه دارد امّا حکومات جبلی نیم مستقل کوچکترند و بزرگتر آنها عبارت است از حکومت جامبه و حکومت باشهر و مجموع مساحت آنها از 8000 کیلومتر مربع متجاوز میباشد اولی 115000 تن و دومی64000 تن سکنه دارد.

جمعیت، زبان، و مذهب: بنا بر احصائیهء 1881م. عدهء نفوس پنجاب به 120،712،22 تن بالغ میشود نصف آن یعنی 434،662،11 نفر مسلم و 295،252،9 تن برهمنی و 114،716،1 تن سیخ و 3369 تن نصارا و 3251 تن بودایی و 465 تن زردشتی هستند و بقیه دارای ادیان دیگرند اهالی این آب و خاک به نژادهای گوناگون منسوبند مانند اقوام آریائی. پنجاب عبارتست از قسم اوسط انحرافی که از دامنه های سفلی جبال هیمالیا تشکیل شده است و از شمال محدود است به کشمیر و قسمتی از افغانستان و از غرب افغانستان و بلوچستان و از گوشهء غرب جنوبی خطهء بمبئی و قسمتی از خطهء سند و از جانب جنوب راجپوتانا و از جانب شرق و شمال شرقی مملکت تبت.

اشجار مثمره در قصبات و قراء فراوان است مانند: موز. در طی قرن ها، شاعرین، نقاشان، فیلسوفان، رمان نویسان، معماران، عاشقان و سرانجام توریستان تاثیر شگفت انگیز آب را بر روی مناطق اطراف متوجه شده اند. طول رودخانه 150 کیلومتر بوده و حوزۀ آبریز آن بالغ بر 2850 کیلومتر مربع وسعت دارد که قسمت اعظم این حوزه در مناطق کوهستانی قرار داشته و پوشیده از جنگل می باشد. در نتیجه این آفت طبیعی که بصفت بزرگترین طغیان تاریخ این کشور شناخته می شود، در حدود 20 هزار خانه زیر آب مانده و تقریبا 30 هزار خانه در مناطق فقیر نشین شهر تحت تاثیر قرار گرفته بودند.

حتما زمانی را به دیدن خیابانها و محلههای این شهر اختصاص دهید. و پنج رود به نامهای جهلم، جناب، راوی، بئاس، ساتلج آن را مشروب می سازد. بوستان ایران زمین که نام دیگر آن باغ راه فدک می باشد، یکی از پارک های زیبای تهران است که در منطقه 2 شهرداری تهران، محلۀ شهرک غرب واقع شده است.این پارک در سال 1393 با مساحتی در حدود 270 هزار متر مربع در خیابان ایران زمین ساخته شد.از جمله امکانات باغ راه فدک می توان به زمین چمن مصنوعی، زمین والیبال و فوتبال، بوفه و رستوران، ایستگاه دوچرخه، سرویس بهداشتی، ساختمان پلیس، آلاچیق، وسایل ورزشی، آبخوری و باربیکیو اشاره کرد.

منابع اطلاعاتی در مورد پل ها اندک است . خود را درون لانه ها پنهان کرده یا به سرعت فرار می کنند. اگر این سموم کمتر در بدن ما باقی بمانند، احتمال ابتلا به سرطان نیز کاهش می یابد.پس می توان گفت یکی از خواص آب این است که ،آب نه تنها کمک می کند تا سموم از بدن دفع شوند، نمک اضافی بدن را نیز دفع میکند. مقامات رسمی پاریس اعلام کردهاند که قانون کاهش سرعت وسایل نقلیه موتوری به ۳۰ کیلومتر در ساعت تا پایان سال ۲۰۲۰ در حدود ۸۵ درصد خیابانهای شهر اعمال خواهد شد و رانندگانی که با سرعت بیشتر در خیابانها تردد کنند با پیگرد قانونی ماموران راهنمایی و رانندگی مواجه خواهند شد.

ارتفاع مکان نیز در هوا بی تأثیر نیست در جاهای مرتفع مث سیملا هنگام تابستان درجهء حرارت از 30 تجاوز نمیکند اما در زمستان به چند درجه پائین تر از صفر میرسد ولی در جاهای پست مث دهلی و لاهور گرماسنج هنگام تابستان به 45 درجه صعود و در فصل زمستان تا 2 درجه نزول میکند. آب و هوا، و محصولات و حیوانات و منبع ثروت: پنجاب از اقالیم حارّه است در تابستان هوای آن بسیار گرم و زمستان آن نیز بسیار سرد است از 15 تموز تا آخر ایلول در این سرزمین باران می بارد و هوا بسیار گرم و مرطوب است فصل دوّم باران هم در آغاز کانون ثانی شروع میشود ولی چندان ادامه ندارد این بارانها و آب برفهای کوههای هیمالیا سرزمین پنجاب را مشروب میکند.

جنگلهای آن بسیار نیست فقط دولت انگلیس جنگلهائی احداث کرده. پرتقال های پیشاور معروف است در جوار «دراجات» واقع در جهت جنوب غربی جنگلهای وسیع درخت خرما مشاهده میشود. بافت این روستا قدیمی است. در دورۀ صفویه هم، با توجه به غالببودن ارزشهای مذهبی و دینی در جامعه و نزدیکی سیاست و مذهب، شاه فردی مقدس و معصوم شناخته میشد و اطاعتکردن از او بهمنزلۀ عمل به دستورات دینی بود؛ در نتیجه دین در این دوره ابزاری برای اعمالقدرتکردن شاه و دربار بود. سری جدید سریال «رودخانه برفی» در 30 قسمت در واحد دوبلاژ تلویزیون به مدیریت محمود قنبری برای پخش از شبکه نمایش دوبله میشود.

مسلمانان نیز مدارس بزرگ و مکاتب عصری دارند و تحصیلات آنان به زبانهای عربی و فارسی و اردوست. مردم روستای برگ جهان به زبان فارسی سخن میگویند و مسلمان شیعه هستند. اين مدل صرفا براي تنظيم درون سالي مخازن به کار گرفته شد. مقایسه عملکرد مدل های مبتنی بر منطق فازی در پیش بینی آبدهی روزانه رودخانه لیقوان. بر اساس پیش بینی سازمان ملل در سال 2035 میلادی حدود 48 کشور (یعنی 32 درصد جمعیت جهان ) دچار کمبود آب آشامیدنی می شوند. این امر حاکی از افزایش درگیری با کاربران آب کشاورزی است که در حال حاضر اکثر آب مورد استفاده انسان را مصرف می کنند.

یوسی در ادامه داستان خود میگوید: «میدانستیم که این کار ریسک بزرگی است اما برای رهایی از این مخمصه، مجبور به پذیرفتن این ریسک بودیم. پس در فصل گرما ممکن است از بابت شرجیبودن هوا کلافه و گرمازده شوید. نتیجه گیری: شرایط کیفی آب رودخانه در فصل تابستان بهتر از فصل پاییز است، که افزایش بار جمعیتی در فصل پاییز و همچنین استفاده از کودهای شیمیایی در این دوره از دلایل آن می باشد. در طرف شمال غربی این قطعه معادن نمک فراوان است، و نفت و گوگرد و زغال سنگ و آبهای گوگردی معدنی نیز موجود است. این رودخانه آنقدر گسترده است، که همه نوع جاذبهای اعم از طبیعی و تاریخی و تفریحی در نقاط مختلف آن دیده میشود.

این روستا در منطقهای جنگلی و با طبیعتی بکر واقع شده است که در غرب خود جاده هراز را نظاره گر است. مشکل بعدی پس از طی راه های مذکور واگذاری سدها به پیمانکاران پرورش ماهی است که در سدهای کوچک عملا ماهیگیری را غیر ممکن میکند. از آنجا که این پل راه اتصال به روستای مارنان را فراهم آورده، به پل مارنان مشهور شده است. قسم اعظم این سرزمین عبارت است از صحراها و دشتهای کم شیب.

طول اعظم آن که از شمال غربی بجنوب شرقی کشیده میشود 900 و عرض اعظم آن 835 هزار گز است و واقع است در میان 27 درجه و 39 دقیقه و 35 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی و 67 درجه و 15 دقیقه و 76 درجه و 44 دقیقه طول شرقی. جنس غشای سلول از لیپید است 2- محافظت از اندام¬های داخلی 3- تولید انرژی. مصرف صحیح، قناعتورزی و پرهیز از اسراف و بیهوده مصرف کردن امری است که در آموزههای دینی ما نیز مورد تاکید قرار گرفته و پیش از توجه به هر نکته اقتصادی و اجتماعی در این زمینه میتوان دینی و شرعی بودن این توصیه را سرلوحه کار قرار داد.در این مجال کوتاه میخواهیم به راهکارهایی که در حوزه انرژی (آب، برق، گاز، نفت، بنزین و گازوئیل) برای صرفهجویی یا اصلاح روش مصرف وجود دارد، بپردازیم.

در قاموس الاعلام ترکی آمده است: پنجاب نام خطه ای وسیع از هندوستان شمالی که از رود سند مشروب میشود و چون آن مرکب از پنج نهر است از این رو خطهء مزبور را پنجاب خوانده اند. شهر لاهور در درجهء سوم و مرکز پنجاب است. پاره ای از آنها در عصر ملوک اسلامی و برخی نیز در زمان انگلیس ها احداث شده است. اگر بخواهید همه آنها را در یک سفر چند روزه ببینید، باید با سرعت از یکی به دیگری بروید. اگر دوست دارید نشانههایی از سکونت بشر در گذشتههای دور را در بلیران ببینید، میتوانید از قلعه هلیا، تپه قلعه تسکا سرا، قلعه اردشیرون، قلعه خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی بازدید کنید.

در قرون وسطی مرز عبارت از دو خط در دو طرف رودخانه بود و منطقه ای را كه همان رودخانه باشد در بر میگرفت . اراضی این ناحیت بکر، از علف مستور است و مراتع بسیار دارد حیوانات اهلی آن عبارت است از: اسب، استر، الاغ، گاو، گوسفند، بز، اشتر، خوک و غیره. سباع و وحوش آن نیز کم نیست، مانند:پلنگ، کفتار، خرس، گرگ، شغال، روباه، انواع بز کوهی، گوزن، خوک وحشی، بوزینه، مرغ وحشی، کبک، طوطی، باز و طیور دیگر و تمساح و انواع بسیار مارهای زهردار. در بین رودهای آن مجراهای بسیار دیده میشود.

در این کشور پوشش گیاهی و جانوری بسیار زیادی دیده میشود، گیاهان این بخش نیمه بیابانی هستند و در امتداد رودها دیده میشود. در این نمونه نیز، پندار و اندیشه­­ راکد انسان را همچون خاکی می­داند که باید با گاوآهن آن را زیر و رو کرد. اینطور که شواهد نشان میدهد در کشور ارمنستان یک پارک آبی روباز به مساحت ۲.۵ هکتار دیده میشود که سرپوشیده بوده و بسیار خاص است.

دیدگاهتان را بنویسید