آشنایی با بزرگترین رودخانه ایران، رودخانه با شکوه کارون

حاکم کرزانرود که خرابه های قلعه متصرفی آن در بالای تپه ای واقع در محمد آباد کرزان است چنان رفتار وحشیانه ای داشته که به او لقب خر(مروان حمار)داده اند ومتاسفانه تمامی اسناد تاریخی دیار ما را از بین برده و احدی جرات نوشتن تباهکاریهای این حمار بنی امیه و نزدیکانش را نداشته ،پس مدارک واسناد من زمین ها،جای کارخانه های روغن کشی ،جای کارخانه های تولیدی و صدها مکان است که در کرزان وجود دارند واسناد کاغذین من مجموعه ی کتابهای اوستا است که از زبان دین ودبیره به فارسی امروزه ترجمه کرده ام. همانطور که می دانید شاهان ساسانی مراکز صنعتی را در جاهایی می ساختند که اگر روزی مورد تهاجم قرار گرفتند،این مرکز از آسیب دشمن داخلی یا خارجی در امان بمانند،به همین منظوربرپایه مشاهداتی که در کرزان وجود دارد،کارگاههای ارابه سازی و تیرو کمان سازی در زمینهای( سر چرخو) کارگاههای روغن کشی در زمینهای مشهوربه در حمام، کارگاههای بافندگی و رنگرزی در زمینهای رنگرزی ،کارخانه های صنایع غذایی و بسته بندی به صورت جیره خشک در زمینهای سیوزار،مراکزآموزشهای رزمی و تعلیمات نظامی در زمینهای دم میدان هنوز زمین هایشان به نام مراکز صنعتی شان نام گزاری شده و این روزها محل کشت محصولات کشاورزی و باغات انگور و گردو می باشد.ضمناَ روستاهای باباپیر و باباپیرعلی و روستاهای بالادستی کرزان جدیدالتاسیس واز قدمتی بیش از 250تا300سال سابقه ی وجودی ندارند.همچنین روستاهای زیوج و کل آباد در جنگ نهاوند به کلی ویران شدند…

فرماندارخانقین کنونی ازورود آنها ممانعت میکند و سرانجام کار به جنگ می کشد و در جریان همین درگیری ها. بنی امیه به سرکردگی یزید و فرماندهانش کار امام حسین(ع)را تمام می کنند.بازماندگان این جنگ وقتی به کرزان مراجعت می کنند مورد سرزنش سایرمردم قرار می گیرند و تا همین سالها در روزهای عاشورا هنگام لعن کردن قتله امام حسین(ع) به گاوسواران کرزانو مو زردهای شاهزید لعن می فرستادند زیرا معتقد بودند که این گروه رزمنده به جای این که با اسبهای تیز تک خود رابه صحنه کارزار برسانند سوار بر گاو رفته اند که آهسته حرکت می کند حال اینکه این مطلب صحیح نیست وگفته آرتور کریستین سن در این مورد صحیح تر است.

حقایق باور نکردنی رود سن پاریس و داستان هائی که از رود سن گفته میشود غالبا مربوط به پل هایش و شخصیتهای تاریخی هستند که از ساحل سن گذر کرده اند . مردمی که به حکم عقل به ندای اسلام پاسخ داده بودند وناعدالتی های خسرو پرویز یزگرد و جنگهای داخلی اورابااعوان خود خصوصاً بهرام چوبینه شوهر خواهرش و شیرویه،وظلم وجورحکام رابرای دادن سرباز وآذوقه دیده بودند وندای برابری و برادری اسلام را نیز شنیده بودند وباتوجه به جمیع جهات اسلام را پذیرا شده و خبر درگیریهای خونینی راازشبه جزیره عربستان بر سر تعیین حاکم و حکمران بر دنیای اسلام را نیز می شنیدند.کریستین سن نویسنده کتاب مشهور امام حسین وایران می نویسد:امام حسین(ع) نامه های زیادی به بلاد مسلمان نشین نوشت وفضاحت بنی امیه رارو کرد.

یکی دیگر از حقایق باور نکردنی رود سن پاریس و همچنین از دسته شغلهائی که ناپدید شده اند,شستن سگ است .زمانیکه گریموری برای آرایش و زیبائی سگها وجود نداشت , شویندگان سگ بهترین دوست سگها , آنها را برای شستشو ,حمام کردن , کوتاهی مو و آرایش به رود سن میبردند . مکانها،زمینهاو باغهایی که با نامهای چال چارشا،چال میرزا بگی،رنگرزی،سیوزار،دم میدان،سنگ دروازه،ودهها نام دیگر که به عنوان سند گویا وزنده در این کتاب می خوانی بسوزانند اینها اسنادی است که بوده،مانده وخواهدماند.

خودروها سینه جاده پوشیده از برف و گاهی نیز یخ زده را میشکافند و به پیش می روند و نوای آب نیز همچنان بگوش میرسد . ساعت 14:30 تیم همدان به قرارگاه رسید و ساعت 15:30 نیز قرارگاه را ترک کرد و تعدادی از بچه های تیم ما نیز بعد از آنها به قصد آوردن یک سری از وسایلی که کمبود داشتیم و برایمان تا پشت منطقه بهمن زده توسط آقای فرضی آورده شده بود رفتند. باید مسیر ونداربن تا جایی که جاده را بهمن زده بود پیاده می رفتیم. مسیر بالای کشتی سنگ برف بیشتری باریده بود و این برف تازه باریده بر روی لایه قبلی مدام در حال فرو ریختن بود و هر از گاهی صدای ریزش برف و وقوع یک بهمن بگوش می رسید .

هوا نسبت به دیروز گرمتر شده بود و ما با کم کردن لباس هایمان به سمت بالا در حرکت بودیم ، در ارتفاعات بالای سرمان هوا خراب بود و باد برف های شب گذشته را به بوران تبدیل میکرد و گاهی نیز باعت ریزش بهمن هایی میشد . اولین بهمن سنگین را در محل گوسفند سرای اول دیدیم ، بهمنی که تمام سطح رودخانه را پوشانده بود و حجم عظیمی از برف از دل کوه روانه پایین شده بود . پس از افت و خیزهایش هرگز دل نگران نمی شوم. شنبه 94/12/01 ساعت 9 صبح بچه ها از خواب بیدار شدند و من هم که زودتر بیدار شده بودم از پشت پنجره اطاقی که در آن خوابیده بودم مشغول دیدن فضای برفی این ییلاق اینک دور افتاده بودم ، نشان هیچ رد پایی بر روی برف ها دیده نمی شد و گویی آن بهمن ناخوانده و در پی آن قطع ارتباط این ییلاق با رودبارک به آن آرامشی سنگین و عجیب داده بود .

پس از دو ساعت و نیم راه پیمایی بدون وقفه به قرارگاه ونداربن رسیدیم و طبق معمول سگ هایی که در قرارگاه بودند با دیدن ما شروع به پارس کردند وسکوت سنگین ییلاق ونداربن که در این فصل سال کاملا متروک است را شکستند . از جمله جاهایی که نام برده کرزانروداست وگفته که نامه حسین ابن علی به کرزانرودیان هم رسیده.شجاعان کرزان باتوجه به اینکه حسین ابن علی علیه السلام خود رانوه دختری پیغمبر اکرم(ص) و فرزند علی بن ابیطالب علیه السلام معرفی می کند تعداد زیادی که نفرات آنها را هنوز شناسایی نکرده ایم به طرف امام حسین حرکت می کنند.

براساس سرشماری سال ۱۳۳۵ تعداد ساکنان به ۱۸۱ نفر میرسید؛ ۹۹ مرد و ۸۲ زن. به محض این که وارد خانه شدیم، زن شروع کرد به سخنرانی: ” اینا رو تو ژاپن اذیت میکرده ان ولی به لطف خونگرمی و مهربانی رهبر کبیرمون، کیم ایل سونگ، تونسته ان برگردن کشور مادریشون ” (۴۳). کرزانیها در گذشته ی نه چندان دورتا سه روز ازمتکا وکلاه برای مردان متوفا و متکاو روسری و چادر برای زن متوفا(منحصراًدراتاق زنانه)نعشی درست میکردند وبر شدت اندوه حاضران می افزودند،واین سه روز را پُرس که از ریشه واژه اوستایی پٌرسه است پرس می گرفتند .

محله پونک در گذشته جزو اراضی رود دره فرحزاد بوده است. این محله از مرکز آموزشی هم بی بهره نیست و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و دانشگاه علم و فرهنگ در این محله واقع هستند. 6- جلالی، حجت، 1385، بررسی وضعیت اکولوژی پوشش گیاهی در حاشیه رودخانه اترک، پایان نامة کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب. با یک نگاه مختصر به آن بهمن بزرگ میتوان دریافت که چرا علم کوه در زمستان خطرناکترین قله ایران است و تیم ما با آگاهی قبلی و با اطلاعاتی که از پیشکسوتانی چون آقای رسول نقوی و دیگر دوستانمان از جمله آقای دارابی گرفته بودیم می دانستیم که شرایط منطقه چگونه است .

ساعت حدود 8 شب بود که آقای موسوی سرپرست تیم همدان مجددا تماس گرفت و از رسیدن تیم دیگرشان از علم چال به پناهگاه سرچال خبر داد . ساعت حدود 10:30 بود که آقای موسوی سرپرست تیم همدان تماس گرفت و خبر از فرود تیمشان از سرچال به ونداربن داد و ما نیز به رسم میهمان نوازی چند نفری را به استقبال شان فرستادیم و بقیه نیز مشغول نظافت آشپزخانه قرارگاه و تهیه غذا برای ناهار خودمان و آن ها شدیم . صبح روزجمعه 94/11/30 ساعت 7:30 از خواب بیدار شده و پس از خوردن صبحانه ای که آقای افخمی زحمت تهیه آن را کشیده بودند ، با بوسیدن قرانی که در دست های آقای دارابی دوستی که دیگر در باورمان با تراوت تر از باران است گذشتیم و سوار ماشین های کمک داری شدیم که قرار بود ما را به قرارگاه ونداربن برسانند .

ما دانستیم که یک گروه از همدان در پناهگاه سرچال است و برای من جالب بود که بدانم آن ها شماره ما را از کجا پیدا کرده اند که بعد دانستم از روی شماره موبایلی که روی وسایل بارگذاری شده امان نوشته بودیم ودر پناهگاه سرچال موجود بود با ما تماس گرفته اند ، آقای موسوی از وضعیت بسیار خراب بالا میگفت و اینکه مه بسیارغلیظی منطقه را پوشانده و از اینکه تعدادی از نفرات گروه شان هنوز از علم چال به پناهگاه نرسیده اند نگران بود و به ما توصیه کرد که به هیچ عنوان صعود نکنید که ما در جواب ایشان گفتیم که ما با پیش بینی و آگاهی از وضعیت هوا طبق برنامه امان امروز و فردا را در قرارگاه خواهیم ماند وپس فردا به قصد سرچال صعودمان را شروع میکنیم و به ایشان نیز توصیه کردیم در صورت بروز هر گونه مشکل برای آنها روی تیم ما به عنوان تیم پشتیبان حساب کنند .

درکرزان از قدیم تا کنون وجود این انسانهای شریف ،مشهود بوده و میباشد که انشاالله به تدریج با آثاروتالیفات این عزیزان آشنا خواهیم شد . اثرارزشمند و جاودانه تاریخ 2500ساله کرزان که حاصل سالها تلاش مستمراستاد غلامحسن سوری کرزانی می باشد با اندکی تلخیص درمتن آن وبا کسب اجازه ازمحضرایشان به تدریج جهت بهره برداری شماعزیزان دراین صفحه درج خواهد شد. آب باران یا رودها در مسیر خود خاک ها را می شویند و سنگ و گل و لای را با خود می برند و به تدریج سطح زمین را تغییر می دهند. شرایط سختی پیش آمده بود ماه ها تمرین و برنامه ریزی و بارگذاری و از یک سو و خطر وقوع بهمن در اثر ناپایداری برف از سویی دیگر .

از وضعیت برف های فرو ریخته شده و تمیزی آن ها و همچنین وضعیت آب رودخانه که هنوز به طور کامل از وسط آن راه عبور پیدا نکرده بود میتوانست حدس زد که زمان ریزش بهمن ساعات اولیه صبح بوده است، شدت بهمن به حدی بود که با وجودی که جاده از دامنه کوه فاصله داشت کل جاده را پوشانده بود و پس از عبور از عرض رودخانه در آن سوی رودخانه متوقف شده بود . روستاي گشنيزجان منطقه اي است، كوهستاني با رشته كوههاي آق داغ و قرا داغ از جمله بلند ترين ارتفاعات روستا به شمار مي آيد و به همين دليل زمستانهاي پر برف دارد .

به هر حال ما یک تیم بودیم و میبایست همه جوانب در نظر گرفته میشد و از آنجا که ما از کوه یاد گرفته ایم که همواره صبور باشیم تیم ما تصمیم به بازگشت گرفت و امیدواریم سال آینده قله سر بلند علم کوه برما منت گذاشته و پذ یرای جان های مشتاقمان باشد .چند عکس به یادگار گرفتیم و عزم بازگشت کردیم. ساعت 11:30 تیم ما به محل کشتی سنگ رسیده بود و ما احتمال میدادیم که شب به پناهگاه سرچال نرسیم بنابراین میبایست مسیر را ادامه میدادیم و حدود ساعت 4 محل مناسبی برای کمپ زدن پیدا میکردیم .

برخی قوانین مهم در بهرهبرداری از رودخانههای بینالمللی: این قوانین بهطورکلی به دو گروه تقسیم میشوند: بهرهبرداری برای کشتیرانی و غیرکشتیرانی که در ادامه توضیح خلاصهای آورده میشود. بوده است و گورستان گبرهای این قلعه نیز در قسمت غربی قلعه به مساحت حدودیک کیلومتر خارج از قلعه که امروزه جاده بابا پیرعلی از روی این گورستان میگذرد و نحوه به خاک سپاری مردگان و گور آنها نشان می دهدآنها پیرو کیش زرتشت بوده و بعدها که به دست مسلمانان افتادگورهایی به سبک مسلمانان نیز در آن دیده شد و تا حدود یکصد سال پیش متعلق به شخصی به نام رحمان خان یا رحیم خان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید