آشنایی با سفید رود دومین رود بزرگ ایران + عکس

در آنجا گروه مردان دور از اجتماع زنان و دختران به کناری می رفتند و به شادی و ساز و آواز می پرداختند و زنان دختر زیبا را که اوشیدر نام نهاده بودند، برهنه داخل آب می نمودند و تا نیمه شب به رقص و ترانه خوانی و شور و نشاط می پرداختند. پزشکان “شهر سوخته” در 4800 سال قبل جمجمه یک نوجوان بیمار که به اعتقاد باستانشناسان امروز دچار بیماری جمع شدن مایع در جمجمه(هیدروسفالی) شده بود را با موفقیت عمل کردند.

بسیاری از کارشناسان رود هیرمند را “نیل” ایران خواندهاند که سبب ایجاد تمدنهای زیادی نظیر پیشرفتهترین شهر باستان یعنی “شهر سوخته” شده است. وی افزود: امروز آب شهر زرنج افغانستان به صورت رایگان از منابع چاه نیمهها تامین میشود و این یعنی حسن نیت نظام جمهوری اسلامی ایران اما از امروز اعطای هر گونه امتیاز به کشور افغانستان در حوزههای مختلف از جمله سوخت، ترانزیت، برق و آب شرب باید منوط به اجرای معاهده سال 1351 و همچنین رعایت حقابه زیست محیطی تالاب هامون شود. در مقابل حدود ۸۰ کشور با کمبود آب مواجهاند که برخی از آنها تقریباً به هیچ منبع آب شیرینِ قابل توجهی دسترسی ندارند:کویت،بحرین،مالت،امارات متحده عربی،سنگاپور،اردنولیبی.

این کتاب طویلترین رود ایران را “هریرود” مشترک بین ایران- افغانستان با طول 1120 کیلومتر معرفی کرده در حالی که حدود 100 کیلومتر کوچکتر از رود هیرمند است. شما هر روز حدود دو و نیملیتر آب از دست میدهید و باید دوباره آن را جایگزین کنید. تأثیر طوفانهای گردوغبار ناشی از خشکشدن تالاب هامون، سالهاست که جان مردم سیستانوبلوچستان را تهدید میکند. افزون بر آن چشمه سارهای فراوانی که از فرو رفتن ریزشهای سالانه به ویژه در ارتفاعات پدید آمدهاند، بر نظم آبدهی آنها کمک میکند. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، خطاب به رییس جمهور تاکید کرد: در سفری که به سیستان داشتید، در جمع مردم به مرزنشینان قول دادید، دستور به وزیر کشور و استاندار دادید که بازارچههای مرزی هر چه سریعتر فعال شوند، چند ماه از آن دستور میگذرد اما این دستور عملیاتی و اجرایی نشده است، مثال آن شده، ای پادشاه وعده لباس گرم تو مرا از پای درآورد.

از سوی دیگر در سفری که به استان سیستان و بلوچستان داشتید در جلسه جمعبندی به وزرا دستور دادید، با توجه به اینکه نگاه ما استفاده متوازن از نیروهای نخبه در کشور در مجموعه وزارتخانهها است از ظرفیت فرزندان عزیز سیستان و بلوچستان در مجموعه مدیریتی مختلف دولت استفاده شود، این دستور هم همچنان مغفول مانده و اجرا نشده است. با قایقرانی د این رودخانه علاوه بر تجربه هیجان گذر از امواج متلاطم، می توان مناظری زیبا و بی نظیر مختص به شمال کشور را تماشا کرد. در زمانی نه چندان در آیین بعضی از مردم سیستان که در آبادی های کنار دریاچه هامون خانه داشتند، این بود که شبی که فردایش نوروز بود، دختر زیبایی را بر اشتری آذین شده سوار می کردند و به کنار دریاچه می بردند.

پرندگان مانند گنجشک درختی از دانه برنج تغذیه می کنند و ساقه و برگ گیاه را نیز برای لانه سازی استفاده می کنند و می توانند خسارت بسیار زیادی به محصول بزنند. در پست مختص به رود ارس میتوانید اطلاعات کامل و مفصلی را راجع به رودخانه مهم ایران بخوانید. در سفر به این منطقه اگر فرصت کافی دارید از دیگر دیدنیهای نزدیک به آنجا نیز دیدن کنید. اگر قصد سفر به چابهار را دارید برای رزرو هتل چابهار یا رزرو تور چابهار می توانید در سایت سلطان سفر هتل یا تور مورد نظر خود را پیدا کنید. محسن جعفری نژاد کم شدن دبی آب رودخانه بشار را ناشی از کم بارشیهای سالهای اخیر، برداشتهای بی رویه و غیر اصولی بهره برداران حاشیه بشار و ایجاد بندهای انحرافی در مسیر رودخانه عنوان کرد.

با وجود تمام انتقاداتی که به سدسازیهای بی رویه و غیر اصولی به درستی وارد میشود، نمیتوان منکر زیبایی دریاچهها شد. این رود به طول بیش از 1200 کیلومتر از شمال غرب کابل در افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی کردن مسیری 1200 کیلومتری وارد خاک ایران در شمال سیستان و بلوچستان میشود. اين ميزان (و نيز ضريب هدايت الکتريکي آب زيرزميني) به تدريج از حاشيه ي شمال باختري به سوي جنوب خاوري حوضه کاهش مي يابد.

مسیری که اصطخری ذکر آن را آورده است از جیرفت به ولاشگرد (گلاشگرد) و از آنجا به سمت چپ تغيیر جهت میداد تا به کومین (کميز فعلی) میرسیده و از کومین یک منزل تا نهر زنگان فاصله بوده و از آنجا به منوجان و سپس هرموز کهنه منتهی میشده است. معماران سبکهای یونان و روم باستان ساختمانها را بهشکل مجموعهای از سنگ و آجر نمیدیدند و تلاش داشتند تا با تلفیق معماری و هنر، احساسات انسانها را برانگیزند و عواطف انسانی را در آنها بیدار کنند. طبق بررسیهای انجام شده که در نمودار معنایی- لغوی نیزآورده شده در این ترجمه، «اقتباس» بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است.

اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی، برنامهریزی در حوزه آب به علت بحران خشکسالی در کشورهای منطقه از مقوله صرف سیاسی و حقوقی فراتر رفته و حوزه امنیت را نیز درگیر خود نموده است، برای این مهم نیاز به تدوین یک سند راهبردی در حوزه آب داریم. من در خمده ، یک روستای کوچک نزدیک تهران متولد شدم و چند سال در آنجا زندگی کردم. بعضی خانهها هنوز وسیله دارند، مردم حتی خانه و زندگیشان را هم جمع نکردهاند، جانشان را برداشتهاند و از سیستانوبلوچستان فرار کردهاند» کشاورزان سیستانی میگویند نزدیک به 16 سال است کشور افغانستان آب را به صورت قانونی برای ایرانیان باز نکرده و آبی که در این سالها نصیب کشاورزان سیستانی شده، ناشی از سیلابهایی بوده که در افغانستان اتفاق افتاده است.

فرسایش به وسیله ی آب، نقش مهمی در شکل محیط زیست ایفا میکند. در آن روز خورشید در وسط آسمان بی حرکت می ماند و بدین وسیله ظهور سوشیانت به جهانیان بشارت داده خواهدشد. به این منظور نمونه های ماهی با دستگاه الکتروشوکر و بزرگ بی مهرگان کفزی به کمک سوربر سمپلر صید گردید. این رودخانه منبع مهم و اصلی تامین آب تالابهای بینالمللی “هامون” است که به سبب همین سدهای غیرقانونی اکنون خشک شده است. حوزههای علمیه: پیش از اینکه پاکستان کشوری مستقل شود، لکنو مرکز اصلی آموزش علوم دینی شیعیان بود که بعد از استقلال پاکستان در کشور هند قرار گرفت و ارتباط شیعیان پاکستان با این مرکز قطع شد.

شاید اگر مطالعه دقیقی صورت می گرفت مشخص می شد که نابودی هامون بزرگ ترین پدیده پناهندگی و آوارگان زیست محیطی در کشور را رقم زده است . پزشکان شهر سوخته با دقت فراوان مویرگهای نیم میلیمتری در اطراف و مردمک شبیهسازی شده را در وسط چشم مصنوعی طراحی کردهاند و خود جنس چشم نیز سازگاری مناسبی با بدن بیمار داشته است. بقایای اسکلت این نوجوان در قبرستان شهر سوخته کشف شد و بررسیهای علمی نشان داد استخوان جمجمه پس از جراحی ترمیم شده و روزهای زیادی پس از انجام عمل زنده مانده است اما بعدها در اثر خونریزیهای محل زخم فوت کرده است.

آنطورکه ساروخانی میگوید سالهاست که سیلابهای فصلی به جای حقابه قانونی وارد ایران میشوند، درحالیکه در قرارداد سال 1351، ذکر شده که تنها حجمی از آب بهعنوان حقابه محسوب خواهد شد که دولت افغانستان قادر به اندازهگیری آن باشد، درحالیکه این کشور توانایی اندازهگیری سیلابهای فصلی خود را ندارد. براساس معاهدهای که در سال 1351 میان ایران و افغانستان منعقد شد، مقرر شد در هر ثانیه، ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) از رود هیرمند سهم سیستانوبلوچستان و دریاچه هامون باشد؛ سهمی که تعلقنگرفتن آن به هیرمند طی سالها، مردم سیستانوبلوچستان را با چالشهای زیستمحیطی و معیشتی فراوانی روبهرو کرده است.

مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو تاکید کرد: این تجهیزات باید مدرن باشند تا اطمینان حاصل شود که حقآبهها منطبق بر مفاد معاهده 1351 رودخانه هیرمند تحویل ایران میشود. مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو از آغاز کار نقشهبرداری رودخانه هیرمند مرزی از امروز توسط گروه کاری مشترک دو کشور به منظور تحویل حقابه ایران از این رودخانه خبر داد. مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو از آغاز کار نقشهبرداری رودخانه هیرمند مرزی از امروز – سهشنبه – توسط گروه کاری مشترک دو کشور به منظور تحویل حقابه ایران از این رودخانه خبر داد و گفت: امید است تا یک ماه آینده عملیات نقشهبرداری نهایی شود.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، عیسی بزرگزاده با اشاره به حضور هیئت بیش از 20 نفره افغانستانی در ایران اظهار داشت: این هیئت به مدت یک ماه در زابل مستقر خواهند بود و در این مدت اکیپهای فنی دو کشور با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانستانی وارد عرصه کار میشوند. به گزارش ایسنا، عیسی بزرگزاده با اشاره به حضور هیئت بیش از ۲۰ نفره افغانستانی در ایران اظهار کرد: این هیئت به مدت یک ماه در زابل مستقر خواهند بود و در این مدت اکیپهای فنی دو کشور با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانستانی وارد عرصه کار میشوند.

۷ تالاب از سوی دبیرخانه کنوانسیون رامسر در فهرست مونتروی کنوانسیون به عنوان تالاب های در معرض تهدید و تخریب ثبت شده ، در حالی که تعداد واقعی تالاب های در شرف نابودی کشور رقمی بیش از این است . بعضی هم زمینها را فروختهاند و با ماشین در شهر مسافرکشی میکنند.» او درباره پرداخت حقابه قانونی ایران از رود مشترک هیرمند میگوید: «راه آب دیگر خیلی وقت است که باز نشده، فقط وقتی آب به داخل نهرها میآید که افغانستان بارندگی زیادی داشته باشد و سیلابها از روی سد وارد مرز ایران شوند.

برای پرواز مستقیم از ایران به پاکستان، بلیط پاکستان را از شرکت­های هوایی ماهان Mahan Airlines، هواپیمایی تابان Taban Airlines، و هواپیمایی ایران ایر Iran Air Airlines تهیه نمایید. وی افزود: یک صحبت هم با ملت بزرگ افغانستان دارم، مردم بزرگ و عزیز افغانستان، سالیان سال است که جمهوری اسلامی ایران میزبان بیش از 3.5 میلیون نفر از فرزندان و عزیزان شما در داخل کشور است و مردم ما با محبت با آنان به عنوان برادران خود رفتار کردهاند، انتظار ما امروز این است که شما ملت بزرگ مدافع حقابه رودخانه هیرمند باشید. بالغ بر ۲۷۰ تالاب در کشور ما وجود دارد که ۸۰ مورد آنها از وسعتی درخور توجه برخوردار هستند که می توانند در سطح بین المللی نیز مطرح باشند اما تنها ۲۲ تالاب کشور در سایت رامسر به عنوان مهمترین تالاب های بین المللی به ثبت رسیده است که به رغم اهمیت بالای این ۲۲ منطقه در سطح جهان و قرار گرفتن اکثر این مناطق در فهرست مناطق چهارگانه و تحت الحفظ سازمان حفاظت محیط زیست، هیچیک از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست .

دیدگاهتان را بنویسید