آشنایی با کشورها (116) : اروگوئه

مسیر این جاده از خیابان سردار جنگل (نصیری) شروع شده و پس از عبور از میان جنگل انبوه و زیبا به محوطه کاخ اجابیت وصل می شود.سکوت و طبیعت زیبایی که در اطراف این جاده حکم فرماست با آواز پرندگان می شکند.محیط مناسبی را برای پیاده روی و گردش بوجود آورده است. در آنجا گروه مردان دور از اجتماع زنان و دختران به کناری میرفتند و به شادی و ساز و آواز میپرداختند و زنان دختر زیبا را که اوشیدر نام نهاده بودند، برهنه داخل آب مینمودند و تا نیمه شب به رقص و ترانه خوانی و شور و نشاط میپرداختند.

این تنگه شهرت جهانی خود را مدیون واقع شدن در مسیر منتهی به صعود به قله علم کوه و دیگر قلل منطقه تخت سلیمان می داند.مضاف بر آنکه رودخانه سردآبرود در جوار درختان کهن این تنگه زیبا میگذرد. در مورد تولد سوشیانت، موعود منتظر زرتشتیان، گفته شده است که در آخر دوازدهمین هزاره، دوشیزه ای از خاندان بهروز در دیاچه هامون خود را میشوید و آبستن میشود، از او سوشیانت، آخرین آفریده اهورامزدا، روی به جهان خواهد نمود و چون به سن سی سالگی رسید امانت رسالت مزدیسنا به وی واگذار میشود.

بنابر روایات مذهبی زرتشتیان، عالم از بدو خلقت روح تا پایان به دوازده دوره هزارساله تقسیم میشود که دهمین هزاره(هزاره هوشیدر) سپس (هزاره هوشیدرماه) و در آخر (هزاره سوشیانت) است. در این مسیر دره هایی مانند وسک، باغ میر، مالا، قلاچ، گرم دره و خرگوش دره به چشم میخورند. زیباترین جاده جنگلی کشور که دو شهر کلاردشت و عباس آباد را به یکدیگر متصل می کند.وجود درختان سرسبز،زیبا،بلند و کشیده در کنار جاده و جاری بودن سرچشمه های مختلف در دره های این جاده طراوت خاصی به آن بخشیده و طبیعتی پر جاذبه برای مسافران و مشتاقان منطقه پدید آورده است.

قرارگاه فدراسیون کوهنوردی رودبارک واقع در دره رودبارک اطلاعات بیشتر را در اختیار کوهنوردان عزیز و گرامی می گذارد. آبشار زیبای اکاپل در امتداد رود زیبای سردآبرود در غرب محله رودبارک. دشت فیروز آباد محصور در میان کوههای بلند و از نظر امنیت و سوق الجیشی نیز بسیار مهم بود. ، از داده­های دوره چهل ساله (بازه 1351-1390) استفاده شده است و در این راستا از شاخص­های مهمی چون میزان مواد جامد محلول در آب (TDS)، سدیم (Na) و سولفات (SO4)، از نظر تهدید سلامتی انسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، استفاده شده است و سپس در محیط نرم­افزارهای Excel وMinitab داده­ها در دو بازه سالانه و فصلی مورد بررسی قرارگرفته، که در ابتدا خط روند دوره چهل ساله و مقدار معناداری r خط روند مورد مطالعه قرارگرفته و سپس جهت اطمینان از معناداری روندها در سطح خطای 0.05 از آزمون آماری روندیابی من-کندال استفاده شده است و نهایتاً به منظور پیش­بینی تداوم روند این شاخص­ها از رابطه رگرسیون خطی استفاده شده و هر سه شاخص تا سال 1395 پیش­بینی شده است.

با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند میباشد واین وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم بوجود آورد. با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند میباشد و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم بوجود آورد. وسعت کل هامونها در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران است. وسعت کل هامونها در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران است که از سه حوضچه اصلی پوزک، صابری و هیرمند تشکیل شده است.

در دشت سیستان یک سری فرورفتگی هاو چالههای طبیعی وجود دارد که در ماههای مختلف به دریاچه وباتلاق ونیزار تبدیل میشودو به سه قسمت سابوری، پوزک وهامون تقسیم میشود. در دشت سیستان یک سری فرورفتگیها و چالههای طبیعی وجود دارد که در ماههای مختلف به دریاچه و باتلاق و نیزار تبدیل میشود و به سه قسمت سابوری، پوزک و هامون تقسیم میشود. در دشت سیستان یک سری فرورفتگیها و چالههای طبیعی وجود دارد که در ماههای مختلف به دریاچه و باتلاق و نیزار تبدیل میشود و به سه قسمت سابوری، پوزک وهامون تقسیم میشود.

این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شدهاست که در زمان وفور آب به هم متصل میشوند و دریاچه هامون را که تشکیل میدهند. در فقره 66 زامیادیشت چنین آمده است: فر کیانی، از آن کسی است که شهریاری وی از آنجایی که رود هیرمند، دریاچه کیانسیه(هامون) را تشکیل میدهد، برخاسته است. در یشت نوزدهم که نام زامیادیشت معروف است (بند66) آمده است که مرکزیت دین زرتشت، سرزمینهای پیرامون دریاچه کیانسیه است و گاهی با کلمه (آپ) امیخته و بصورت (کیانسی آپ) آمده است.

رودخانه ای نیز از همین منطقه میگذرد که بنامهای تنگاب، فیروزآباد، حنیفقان، و برازه معروف بوده است. تیمورلنگ نیز از این دریاچه چنین یاد میکند:امیر سیستان مرا سوار برکشتی کرد و روی دریاچه هامون گردش داد وبه من گفت که در دوره رستم وسعت این دریا بیش از این بود که میبینی. مولف حدودالعالم مینویسد:دریای زره به سیستان است که گرد آن سی فرسنگ است، اندر پهنای او هشت فرسنگ وگاه آب این دریا چندان بود که از رودی خیزد که از کرمان بگذرد وبه دریای اعظم ریزد. معنی: و در پرونده سال چهارم: او درس خواندن را ترک کرد و مدرسه را دوست ندارد و در کلاس میخوابد.

وبزرگترین پهنه آبهای شیرین سیستان، نقش اساسی در زندگی مردم منطقه داشته، علاوه بر اثرات مثبت طبیعی، اقتصادی واجتماعی آن، در دین زرتشت نیز تقدس خاصی دارد. این دریاچه نقش اساسی در زندگی مردم منطقه داشته، علاوه بر اثرات مثبت طبیعی، اقتصادی و اجتماعی آن، در دین زرتشت نیز تقدس خاصی دارد. پاسخ به این سوال قطعا مثبت است. احداث ملک جوب را به ملک شاه سلجوقی نسبت می دهند.این جوی آب زیبا و باستانی از رود زیبای سردآبرود منشعب و پس از طی مسیری طولانی و جنگلی به منطقه بیرون بشم می رسد.نکته بسیار قابل تامل و توجه اینکه ساخت این جوی آب در آن دوران به جهت انتقال آب آشامیدنی و کشاورزی از سردآبرود به دهستان های بیرون بشم کلاردشت بوده است.

کمرد، منوچهر آباد، شمس آباد، خسرو آباد، باغک، نصرت آباد، عباس آباد کاظم پورامری بخش های مختلف یا اصطلاحاً آبادیهای جاجرود هستند، که روستای اصلی با ۳۸۶ خانوار خسرو آباد می باشد. در دوره ای که ایران در تنش آبی قرار دارد و بخش های زیادی از تالاب ها و دریاچه ها خشک شده است. • دریاچه های فصلی، که بصورت نوار به نسبت باریکی پیرامون دریاچه های دائمی قرار دارند. در گذشتههای دور دریاچه هامون، دریایی بزرگ و پرآب بوده است. قلعه و شهر باستانی کلار که قدمت آن به 4000 سال پیش می رسد هم اکنون از آثار و بقایای آن تپه ای به جای مانده بنام تپه کلار که در ضلع شرقی دشت مرکزی در مجاورت آبادی لاهو واقع شده است.این تپه دارای مساحتی حدود 5 هکتار و ارتفاع آن از سطح دشت بین 7 تا 12 متر می باشد و به شماره 489 در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت گردیده است.

دریاچه ولشت با وسعتی حدود 20 هکتار در ارتفاع 1050 متر واقع گردیده و ژرفای گودترین نقطه آن 30 متر می باشد. پارک جنگلی اطراف چشمه قرمرض به مساحت ۳۰ هکتار با همکاری منابع طبیعی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد، که طی سالهای آتی بر اهمیت آن اضافه میگردد. هر چند با اعتراض مالکان باغها مواجه شدند، اما کار عملیاتی شد و نزدیک به ۱۰ هکتار از باغستان با این پلسازیها و این میدان تخریب شد.

4. قله چالان (چالون) با 4550 متر ارتفاع. قله علم کوه به ارتفاع 4845 متر بلندترین قله ایران پس از دماوند است.شکوه 58 قله بیش از 4000 متر،یخچال طبیعی و دائمی علم چال و اسپیلت و نیز دیواره 800 متری علم کوه،کوهنوردان را بدین جا رهنمون می سازد. قله مرتفع علم کوه با ارتفاع 4850 متر در مرکز رشته کوه تخت سلیمان در استان مازندران بخش کلاردشت قرار گرفته است.این قله پس از دماوند با 5671 متر ارتفاع، دومین قله مرتفع ایران است.این منطقه با بیش از 45 قله بالای 4000 متر و یخچالها و برفچالها و دیواره هایش مشهورترین ارتفاعات ایران و نامی آشنا برای کوهنوردان داخلی و خارجی می باشد.

بخشی از این دریاچه در ایران و بخش پرآب آن در افغانستان واقع شده است. دریاچه یا مجموعه دریاهای هامون بخشی از بلوک ساختاری هیلمند (هلمند) افغانستان دانسته شده که در خاور گسل شمالی – جنوبی هریرود قرار دارد. اما داده های منطقه ای نشان میدهد که دشت زابل بخشی از فرونشست داری رود افغانستان است که نقاط پست آن مانند دریاچه های هامون، پایانه و محل انباشت بخشی از روان آبهای هندوکُش و آبراهههای سرچشمه گرفته از خاک ایران است. آب شرب تهران از رودخانه ها، سدها وسفره های آب زیرزمینی که به نیترات کمتری آلوده است تامین می شود.البته اخیرا هم همانطور که گفتم چند چاه به این مجموعه اضافه شده است .

دیدگاهتان را بنویسید