ارس؛ رودخانه ای مشترک به کام همسایگان – ایمنا

چگونه از کیفیت آب آشامیدنی محافظت نماییم؟ اینکه مانند جریان آب از مشکلات فراوان زندگی که مانند سنگ های ریز و درشت در مسیر ما قرار دارند ، عبور کنیم تا به هدفمان برسیم ؛ اینکه نباید تسلیم شویم و در برابر مشکلات زانو بزنیم . محلههای اختیاریه، احتشامیه، کاووسیه، امانیه، جردن، ونک، داوودیه، قلهک، پاسداران، دروس، دولت، دیباجی، ولیعصر، سیدخندان، ظفر، قلهک و میرداماد، در این منطقه قرار دارند.

این منطقه درشرق تهران قرار دارد و محلههای تهرانپارس، نارمک، گلستان، بوستان، ضرابخانه، نگارستان، شمیران نو، شهرک ولیعصر، قاسمآباد، عباسیه، پارک جنگلی قوچک، پاسداران، شهرک امید، لویزان، پارک جنگلی لویزان، شیان، حسینآباد، مبارکآباد، شمسآباد، کاظمآباد و مجیدیه در آنجا قرار دارند. این پیمایش در سال ۹۵ با بیش از ۴۵ هزار نمونه آماری در ۳۵۴ محله تهران، در راستای سنجش و ارزیابی کیفیت زندگی در کلانشهر تهران انجام شد که برای اولین بار دادههای این پیمایش منتشر شده است. شرایط نگهداری نگهداری کودکان به این صورت است که حداقل سن این کودکان باید 6 ماه باشد و نوزادان پسر تا سن یک سال در قسمت اتاق کودک پذیرش خواهند شد.

قسمت اعظم منطقه در اثر رشد سریع ساخت و ساز به صورت شتابان و دفعتی شکل گرفته است. این منطقه با داشتن محلات قدیمی و اصیل و دارای باغهای سرسبز مثل اختیاریه، پاسداران، دروس، دولت، دیباجی، جردن، سیدخندان، ظفر، قلهک، ونک و میرداماد، به سرسبزترین منطقه تهران تبدیل شده است. بهترین منطقه تهران، باکلاس ترین منطقه تهران، بهترین محله های تهران به ترتیب کدامند؟ مناطق غربی تهران، که اغلب دارای بافتی نوساز هستند. بادهای دریای خزر به پنج گروه اصلی تقسیم می گردد: 1. بادهای شمال غربی که معمولاً سرعت یکنواخت دارند و بر تمام سطح دریا می وزند و از شمال غربی به جنوب شرقی تا حدود شبه جزیره آبشوران را تحت تأثیر قرار می دهند.

این منطقه، از شمال همجوار مناطق ۳ و ۴، از شرق با منطقه ۸ و از غرب با منطقه ۶ و از جنوب با مناطق ۱۲ و ۱۳ شهرداری تهران همسایهاست. اگر میخواهید ساکن مرکز تهران باشید و همچنین علاقهمند به ساختمانهای مجلل هستید، این خیابان انتخاب مناسبی است. این منطقه از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به اتوبان اشرفی اصفهانی و محّمد علی جناح و از شرق به اتوبان چمران محدود می شود. منطقه ۶ به لحاظ موقعیت جغرافیایی در حوزه مرکزی شهر تهران واقع شده که از سمت شمال به منطقه ۳، از شرق به منطقه ۷، از جنوب به مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲ و از غرب به منطقه ۲ محدود میشود.

منطقه ۳ شهرداری تهران با مساحتی بالغ بر ۳ هزار هکتار، در پهنه شمال شرقی شهر تهران واقع شده است و یکی از بزرگترین مناطق شهری تهران است. منطقه ۴ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری است در شمالشرق شهر قرار دارد. از سایر محلههای تهران قابل تمایز و تفکیک است. منطقه ۲ شهرداری تهران به ۹ ناحیه و ۳۰ محله شورایاری ۱۴ محله ممیزی تقسیم میشود و شامل محلههای آریاشهر، شهرآرا، گیشا، شهرک ژاندارمری، شهرک غرب، سعادت آباد، فرحزاد، طرشت و … برای افرادی که به سلامت جسم و روان خود اهمیت میدهند، شمیران مناسبترین منطقه تهران است.

بر این اساس بیشترین میزان تمایل به ترک محله، مربوط به محلات سلامت، سلسبیل جنوبی، شمیران نو، کارون جنوبی و امامزاده یحیی است و در مقابل کمترین تمایل به ترک محله مربوط به ساکنان محله سنایی، مجیدیه، عباسی، تهرانپارس و فروزش است. از اقدسیه و نیاوران گرفته تا قلهک و قیطریه، همه و همه زیرمجموعه شمیران هستند. از مهمترین مراکز فرهنگی این منطقه میتوان به فرهنگسرای نیاوران و نگارخانه جماران، فرهنگسرای ملل، کاخ موزه سعد آباد، کاخ ملت و کاخ نیاوران و همچنین امامزاده صالح تجریش اشاره کرد. از دیگر ویژگیهای بارزاین منطقه میتوان به بزرگراه آیت الله سعیدی و ۶۵متری فتح در غرب تهران اشاره کرد که به عنوان ۲ شریان حیاتی برای شهر تهران مطرح میباشد.

آلودهترین مناطق در شهر تهران هم مناطق ۱۵، ۲۰ و ۱۱ هستند. بنا بر دادههای منتشر شده پیمایش ارزیابی کیفیت زندگی در کلانشهر تهران، اغلب شهروندان تهرانی در پاسخ به این سوال که چقدر از زندگی در محلهتان لذت میبرید، رضایتمندی مردم بالاتر از حد میانگین بود، اما در مجموع ساکنان مناطق نیمه شمالی تهران بیشتر از زندگی در محلهشان لذت میبرند که بر این اساس مناطق ۶، ۲ و ۵ بالاترین نمره و مناطق ۱۵، ۱۷ و ۱۸ کمترین لذت را از محل زندگی خود میبرند. منطقه ۷ شهرداری تهران دارای ۵ ناحیه است. محدوده این منطقه از شمال به خیابان آزادی و جاده مخصوص کرج از جنوب به بزرگراه فتح و ۴۵ متری زرند، از شرق به خیابان شهیدان، خیابان سادات و از غرب به مسیل کن منتهی میشود.

روستاهای درکه و فرحزاد در شمال منطقه و روستای طرشت در جنوب منطقه از جمله سکونتگاههای قدیم منطقه هستند که سیمای تاریخی منطقه را شکل میدهند. خوشبختانه حسینیه تاریخی برغان در بهمن ماه سال 1382 ثبت ملی شده و همین موضوع خیالمان را راحت میکند که احتمالا بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت. خیابان یوسفآباد را میتوان تاریخی و قدیمی برشمرد اما این ویژگی برجسته و اصلی این محله نیست. قسمتهای قدیمی مطنقه که حاشیه خیابان آزادی را شامل میشود به اوایل دهه ۴۰ برمیگردد.

همچنین یکی از قدیمیترین و بزرگترین محورهای شمالی ـ جنوبی تهران؛ خیابان ولیعصر از مرکز ثقل این منطقه عبور میکند. همچنین چنانچه شما یک لیوان آب یخ بنوشید، بدن شما بایستی این آب را گرم کند، در نتیجه مقداری از این گرمای مورد نیاز را از سوزاندن چربی ها به دست می آورد. آبشارهای ایگواسو از رودخانه ای به همین نام سرچشمه گرفته و در مرز استان میسیونز آرژانتین و استان پارانا در برزیل قرار دارد. ب ـ خط دیگر كه معبر دل مدیو را همراهی می كند ، مرزی است كه جزائر را تقسیم مینماید جزائری كه در غرب این خط هستند جزء سرزمین آرژانتین محسوب میشوند و جزائر موجود در شرق خط نیز به اوروگوئه تعلق دارند .

با وجود جمعیت و مساحت کم این کشور، رودخانه مرزی ارس در آبادانی جلگه ایروان که پایتخت این جمهوری در آن قرار دارد، نقش موثری دارد. مراکز فرهنگی و تجاری زیادی در این منطقه مثل فرهنگسرای نیاوران، نگارخانه جماران، کاخ نیاوران، کاخموزه سعدآباد و فرهنگسرای ملل وجود دارند. خصوصا در سالهای اخیر با تبدیل شدن زمین و مسکن به یک کالای سرمایهای، این دغدغه مهمتر هم شده است و بسیاری از افراد سعی دارند پول خود را برای خرید خانه در جایی صرف کنند که بیشترین سود را برایشان داشته باشد.

مناطق مرکزی که دارای بافت فرسوده هستند نیز، شرایط خوبی برای ساختوساز و سرمایهگذاری دارند. در این منطقه ساختوساز مسکن و امکانات شهری، تفریحی و فرهنگی به سرعت درحال رشد است و منطقه خوبی برای پیشخرید و سرمایهگذاری است. Jنتیجه ی فعالیت و گزارش به کلاس دهید ؟ 4️⃣ دبیر زبانتان تصاویر زیر را به شما ارائه کرده و خواسته که مشخص کنید هرکدام از این فعالیت ها در چه فصلی انجام میگیرد.

براي انجام اين تحقيق از داده هاي دبي رودخانه به ترتيب 49 و 37 ساله ي رودخانه هاي قزل اوزن و شاهرود استفاده شد. به نام خدایی که بدون یاد او زندگی تاریک است و انسان بدون تکیه گاه هراسان.یکی ازانعام خداوند،رودخانه است که می خواهیم امروز درمورد آن باهم یک محاوره ای داشته باشیم. 14- چند نمونه از اهرم را نام ببرید؟ از گردشگاههای مهم این منطقه میتوان از پارک ملت نام برد. رشد سریع جمعیت این منطقه در سالهای پس از پیروزی انقلاب، نشان دهنده میل مردم به سکونت در این منطقه جوان بوده است.

اما امروزه ارتفاع برف این مناطق به کمتر از یک متر رسیده است. در این منطقه کتابخانههای فرزانگان معرفت خانواده شهیدی آیت نیز وجود دارد. همچنان امکان رشد بیشتر در این منطقه قابل انتظار است و صد البته که در مقابل آن، امکانات شهری بیشتری نیز به وجود خواهد آمد. مدیر امور منابع آب شهرستان های گنبدكاووس، مینودشت و گالیكش اضافه كرد: اكنون حدود 70 میلیون متر مكعب آب در پشت سد گلستان وجود دارد. مساحت منطقه بدون احتساب حریم ۴۶ کیلومترمربع و با احتساب حریم منطقه حدود ۲۱۰ کلیومتر مربع است و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۸۵ حدود ۳۸۰ هزار نفر میباشد.

این کمیسیون با تحمل مشکلات زیادی بالاخره موفق به تثبیت مرز های ایران و شوروی در سراسر آن گردید و اصول و روش های نوین تعیین و تحدید حدود را بکار گرفت. بررسی تاثیر کیفی لیتولوژی حوضه آبریز بر کیفیت آب رودخانه ها در حوضه هایی با لیتولوژی کربناته و تبخیری مثل حوضه آبریز سد کارده دارای اهمیت به سزایی می باشد. و بالاخره با صحنه خیلی بدی مواجه میشم، مسیره رودخانه را کلی بطری و آشغال پر کرده بود ولی این آشغال ها تنها دلیل این بو نمیتونست باشه پس به راهم ادامه دادم درادامه راه ماهی هایی را دیدم که از آلوده بودن آب مرده بودن و روی آب معلق بودن، دیگر از آن زلالی آب خبری نبود از آن گیاهان خوشبویی که در لبه های رودخانه رشد کرده بودن اثری نبود وجایش را به آلودگی و آشغال داده بود.

گرمای اضافی بدن با تبخیر تنها مقدار کمی از آب بدن از طریق منافذ پوست تعریق کاسته میشود. به منطقه ای که آب های سطحی آن از توسط یک رود، از نقاط مرتفع به نواحی پست هدایت می شود حوضه آبریز می گویند. زاینده رود که در منابع تاریخی، زنده رود، زندک رود، زین رود، زرن رود و رود اصفهان نامیده می شد، در مرکز ایران و با جهت غرب به شرق جریان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید