استفاده تفریحی معمولا غیر مصرفی است

وی ادامه داد: مرتضی قلی خان اقبال السلطنه در زندان از دنیا رفت و برای همیشه یک سوال را باقی گذاشت که آیا به مرگ طبیعی از دنیا رفته و یا به سرنوشت مشابه دیگر خان ها مبتلا گشته است؟ پس از کشتن افراسیاب و انتقامجویی خون سیاوش، کیخسرو از پادشاهی و این دنیا خسته شده بود و از خوف گمکردن فرّة ایزدی، به راز و نیاز با خدا میپردازد تا خدا او را در جای نیکان خود جای دهد و از این دنیا ببرد. چون آنها را در خواب میبینند و با تعمیمدادن این ارواح به سایر اجزاء طبیعت، انسان طبیعت را مانند خودش دارای روح میداند.(اردستانی، 1382: 55) این اروح قادرند به انسان کمک کنند یا به او زیان برسانند.

این سنگها بصورت تکه های عظیم و حجیمی بر روی هم انباشت شده و منطقه گردشگری کندوان یا میمند را در ذهن هر بیننده ای تداعی میکند که البته اگر مورد توجه مسئولین امر و سازمانهای زیربط در بخش گردشگری واقع گردد ، باید امیدوار باشیم که در آینده در پیرانشهر نیز کندوانی خواهیم داشت که به آن افتخار کنیم . البته توضیحات بیشتر در این مبحث بصورت نقشه ارائه خواهد شد . وی با بیان اینکه ماکو ترکیبی از دو قوم بزرگ کرد و آذری است و در روزگاران قدیم به واسطه آئین زرتشی مردمانش “ماغ کوی” به معنای شهر روحانیان زرتشت نامیده می شود،افزود: البته برخی از تاریخ نگاران آن را به زمان مادها نسبت داده و معتقدند این جا مادکوه نامیده می شده است و گروهی هم معتقدند از آن جا که این شهر کوچک روزگاری در زمره حکومت ارمنی ها بوده به ارمنی ماکو نامیده شده است.

این فعال گردشگری در وصف بنا می گوید: از دور که به بنا مینگری پنجره های آبی رنگی خودنمایی می کنند. آنچه در نگاه اول به نظرتان می رسد این است که این بنا آنقدرها هم ایرانی نیست، گرچه نقش برجسته چند مرد قاجاری بر روی آن خودنمایی می کند ولی در معماری بنا یک جور معماری غریبه هم به چشم می خورد. الف :پیرزن بی سرپناه و مظلومی در یک شب طوفانی به شهری به نام نوزله که در مکان خورنج کنونی واقع بوده می رود وهیچ دری به رویش باز نمی شود ، پیرزن هم مردم این شهر را نفرین میکند و شهر با تمام مردمانش به سنگ تبدیل میشوند .

افراسیاب، در بدو ورود سیاوش به توران، او را مورد لطف و مهربانی خود قرار میدهد و دستور میدهد کاخی مزیّن در اختیار او قرار دهند. علی الخصوص که این روستا دارای چشمه های آب شیرین بسیاری نیز می باشد از جمله رودخانه ی درکش یا زوهار نیز در روستا جاری می باشد آبشارهای روستا هم زیبایی آن را چند برابر میکند و زبان را از توصیف قاصر می نماید .این روستا دارای جذابیت های زیادی برای گردشگری می باشد که هر کدام در نوع خود بی نظیر است .

حدوداً 200 خانوار جمعیت در این روستا زندگی می کنند که همگی به زبان محلی کردی صحبت می کنند . کلمه ی خورنج در زبان کردی به جایی که بیشتر شنزار و ماسه زار است اطلاق میگردد اما با توجه به مطالبی که در بخش موقعیت تاریخی روستا ارائه گردید ، گمان میرود که کلمه خورنج نیز یک کلمه باستانی به قدمت آثار موجود در منطقه باشد و به نظر نگارنده این مقاله این کلمه قبل از ظهور آفتاب اسلام دراین منطقه بصورت ( خورنگ ) بوده و حرف (گ ) در جریان ورود اسلام به( ج ) تغییر یافته است و خود کلمه (خورنگ ) نیز از دو بخش (خور ) بمعنی (خورشید ) و ( رنگ ) بمعنی (رنگ ) تشکیل شده که به تخفیف (خورنگ ) بمعنی (خورشید رنگ) تلفظ شده است و این روستا از لحاظ جغرافیایی نیز در موقعیتی قرار دارد که در طول روز تماما آفتابگیر است .

ج : در میان این سنگها ، سنگهایی یافت میشود که دارای نقش برجسته و کنده کاری شده حیواناتی مانند شتر و مار و پرنده هستند که اگر بصورت دقیق وعلمی مورد بررسی قرار گیرند امکان یافتن نقوش ماقبل تاریخی و یا کتیبه های سنگی دور از انتظار نیست . به هر حال انچه مسلم است این است که هنوز با حوضه های باستانشناسی وتاریخی این منطقه بصورت کارشناسانه و علمی برخورد نشده وشاید اگر روزی این ناحیه را برروی میز جراحی کارشناسان ومتخصصان تاریخ ببینیم ، گره کور بسیاری از رازها و نهفته های تاریخ باستانی منطقه باز شده و به بسیاری از سوالات مجهول تاریخی پاسخ داده شود که با توجهی که دولت کنونی به بحث حفظ واحیای میراث فرهنگی و گردشگری کشور دارد ، این آرزو دور از دسترس نیست.

قدر مسلم ، با توجه به اهتمامی که در برنامه چهارم توسعه به بخش گردشگری وعلی الخصوص گردشگری روستایی و معرفی روستاهای نمونه گردشگری کشور بعنوان یکی از راهکارهای بیرون آمدن از چالش اقتصاد تک محصولی و روی آوردن به تشویق بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در این بازار زود بازده و معرفی چهرهای زیبای فرهنگی و طبیعی ایران عزیز به جهانیان و همچنین توجه وافر به روستا و روستایی ونگرش آگاهانه و کارشناسانه به توسعه روستایی و پتانسیلهای بالقوه و بالفعل توسعه در روستاها بعنوان ابزاری جهت رسیدن به خودکفایی در بخش کشاورزی و ارائه راهکاری مطمئن برای معذل بزرگ مهاجرت بی رویه ی روستاییان به شهرهای بزرگ شده است ، توجه کارشناسانه وبرخورد علمی با جاذبه های گردشگری روستای خورنج وایجاد مشوقها و تسهیلاتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این روستا می تواند در توسعه ی همه جانبه ی روستای خورنج و دیگر روستاهای منطقه و احیای فرهنگ و هنر روستاییان و ترویج صنایع دستی منسوخ شده و بازیافت هویت کم رنگ روستایی در میان روستاییان و مهمتر از همه ایجاد فضای مناسبی جهت کارآفرینی و اشتغال جوانان خلاق و تحصیل کرده وبیکار این منطقه ،بسیار کارساز و حتی معجزه آسا باشد.

در تابستان، این روستای زیبا خنکای خاصی دارد که برای فرار از گرمای تابستان پیشنهاد می شود. هوای خنک این منطقه و موقعیت ییلاقی مخصوصا در فصل تابستان منجر شده که گردشگران بسیاری به منطقه سفر کنند البته این مزیت به خاطر گونه های متنوع حیات وحش ، باغهای فراوان میوه ، انواع گیاهان شفابخش و دارویی ، چشم اندازهای بکر و تپه های باستانی شامل حال این منطقه شده است. رودخانه ماه که با نامهای «بازگشت ایلجیما» (به کرهای: 돌아온 일지매) و «پایان رؤیا» هم شناخته میشود، سریالیست کرهای که با آغاز تابستان ۱۳۹۰ به روی آنتن شبکهٔ ۳ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رفت.

وی ادامه داد: به جرأت می گویم که با وجودی که از بسیاری از کاخ موزه ها و عمارت های اشرافی ایران بازدید کرده ام، اینهمه زیبایی و هنر حجم را در جایی ندیده ام. سنگهای سیاهی که در نمای بیرونی کاخ به کار رفته اند مرا به یاد تخمه های آفتابگردان می اندازند و چه بسا که این تزئینات از همان آفتابگردانها الهام گرفته شده باشد! انشعاب دیگری نیز به نام زرینرود از طرف جنوب یعنی چهارمحال به این رودخانه اضافه میشود. 2/5 تا 3 میلیارد نفر دیگری که می خواهند غلات کمتر و گوشت و سبزیجات بیشتری بخورند، می توانند 5 میلیون کیلومتر دیگر به کانال مجازی فوق الذکر اضافه کنند.

در مسيرهاي مختلف جريان هاي متعددي به کانال اضافه مي شود و حجم دبي را چند برابر مي کند درصورتي که حجم کانال ثابت باقي مانده است. در اطراف رودخانه، درختان که سایه های دلپذیری را به وجود آورده بودند، سر به آسمان کشیده بودند. آب ها بعد از سفری طولانی و عبور از کوها و جنگل ها و دشت های فراخ،دست خود را به هم می دهند و رودخانه های زیبا دریای مواج را در آغوش می کشد،چونان فرزندی که مادر خود را در آغوش می کشد. هنگامی که با تور داخلی راهی شهر اهواز می شوید با گشت و گذار در اطراف رود کارون متوجه خواهید شد که برخی ها به طور غیر قانونی اقدام به پرورش ماهی کرده اند و محیط زیست رودخانه را تحت تاثیر قرار داده اند.

فاضل عبدی با اشاره به اینکه زیستمندان تالابی نقش بسیار مهمی در چرخه حیات انسانها داشته و نابودی و تلف شدن آنها ضمن صدمه به محیط زیست موجب تهدید حیات انسانی نیز میشود، افزود: حقابه زیستی این رودخانه میبایست مستمراً و در طول سالجاری مخصوصاً در فصل زراعی و گرم سال رعایت شود تا موجودات و حیات وحش داخل رودخانه با مشکل زیست محیطی مواجه نشده و تلف نشوند. نوشته خشک شدن بخشی از رودخانه معروف پارانا در برزیل اولین بار در سایت ویدئو. به هر حال روستای خورنج علاوه بر واقع گردیدن در منطقه مستعد گردشگری پیرانشهر ، خود نیز دارای جاذبه های متنوعی مباشد که تا حدودی بدان اشاره گردید .

درست مثل کشتی گیر های ژاپنی که تلاش می کنند مرکز جاذبه خود تا حد امکان کاهش دهند. آویشو در نوع خود یکی از بزرگترین و بی نظیر ترین غارهای این استان در سطح کشور بوده و بازدید از آن خالی از لطف نیست. آب ماده ای بی رنگ و بدون بو است که برای بقای موجودات زنده ضروری است. اما جدا از نظر شخصی نگارنده ، بنا به نظر تعدادی از محققین محلی وجه تسمیه این روستا در هاله ای از ابهام است و نیاز به کار تخصصی در حیطه زبا نشناسی باستانی دارد . او که از سرداران مظفرالدین شاه بود در جریان مشروطه جانب مخالفان را گرفته و نهایتا با قیام مردم و البته دخالت تعدادی از خوانین ماکو را به سمت قفقاز ترک می کند.

من به بوسه های پراکنده و چشمهای خیره می اندیشم. من به خلوتِ اتاق که شاهدِ هم آغوشیمان بود می اندیشم. تحلیل انجام شده در این مقاله نشان می دهد که با کاهش قطر مجرا تا 1 متر، می توان حداکثر دبی خروجی را به 19 مترمکعب بر ثانیه و شدت سیلاب 1000 ساله را تا 93 درصد کاهش داد. دیشب خوابهای پریشان آرامشم را مختل کرده بود! بالاخره رسیدیم. منطقه خوش آب و هوایی بود.

بخار آب از صخره های مذاب زمین فرار کرد. با دستور انکی، ایزد بزرگ آب سومری، اوتو، خدای خورشید، برای این سرزمین آب شیرینرا از زمین بیرون آورد و به این ترتیب، دیلمون به باغی آسمانی تبدیل گردید و در آن مزارع و چمنزارها و درختان بارور فزونی یافت. تا کنون هیچ گونه تحقیق علمی و زمین شناسی در رابطه با نحوه تشکیل این سنگها صورت نگرفته است . به دلیل سکونت ترکها در نزدیکی این رودخانه به آن اتراک گفتهشده است. 2. بادهای شمال- شمال غربی که به تدریج در نزدیکی شبه جزیره آبشوران تغییر جهت می دهند و به سمت شمال می وزند.

در این روستا تا کنون ٣٨٠ نوع گیاه دارویی توسط گیاه شناسان معرفی شده که ٧٩ نوع آن از گونه ی نادر می باشد همچنین تنها جنگل بلوط شرق کشور که محل زندگی مرال (گوزن قرمز) متعلق به این روستا می باشد . این منطقه از جنوب به جاده مخصوص کرج، از شمال به دامنه کوه های البرز، از غرب به رودخانه کن و منطقه ۲۲ و از شرق به بزرگراه محمد علی جناح و اشرفی اصفهانی محدود میشود. این روستای جنگلی و کوهستانی با چشمه های جوشان و آبشارهای بسیارش در کنار ذخیره گاه جنگلهای بلوط در قسمت شرق کشور قرار دارد .

دیدگاهتان را بنویسید