استفاده تفریحی معمولا غیر مصرفی است

این بلم آخرین امید ما برای بازگشت بود. تنوع درختان این پارک جنگلی باعث ایجاد چشم انداز بسیار زیبایی از رنگ های متنوع شده که در فصل پاییز بسیار افسونگر است. اینجا جایی است که مناظر زیبایی را از پارک جنگلی خواهید دید که میتوانید قاب عکس های زیبایی را از آن بیافرینید. اسکی روی آب یکی دیگر از تفریحات هیجانانگیزی است که میتوانید در دریاچه سد لتیان و کنار رودخانه جاجرود تجربه کنید. ادامه مسیر جاده بعد از سد زاینده رود به جاده چادگان میرسه که از یک سو به شهر و شهرک توریستی چادگان میره و از سوی دیگه به سمت اتوبان اصفهان میره، مسیری که اگر قصد برگشت به اصفهان را دارید با انتخاب آن بعد از 2 ساعت به اصفهان میرسید، ولی چنانچه قصد دارید مسافرت خودتان را طولانی کنید میتوانید از ویلاهای اجاره ای شهرک توریستی چادگان استفاده کنید.

این رودخانه های خاص مرکز توجه قرار گرفتند زیرا آنها منازعات مرتبط با آب را تجربه کرده بودند. فرسایش دیواره رودخانه ها که در رودهای مسن با آنها مواجه هستیم باعـث بـروز خسـارات زیـادی در زمـین هـای اطراف رودخانه و سازه ها شده و حریم کاذبی برای رودخانه ها به وجود می آورد که به این ترتیب از پتانسیل زمـین های قابل استفاده اطراف رودخانه ها می کاهد. در نزدیکی پاسگاه سیه رود که میان جلفا و خدا آفرین قرار گرفته درطی سالهای طولانی بستر خود را در دره یک کوهستان صخره ای ، بقدری پائین برده که بشکل یک دیواره کاملا عمودی با ژرفای خیلی زیاد درآمده بطوریکه این بستر بصورت یک پرتگاه خیلی خطرناک می باشد و مجرای ژرف ارس در این ناحیه به اسم (جاموش بغان بندی) که به فارسی یعنی بندی که گاومییش را خفه می کند نامیده می شود که دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد.

درست مقداری بعد از این روستا به یک پل معلق باریک روی رودخانه زاینده رود میرسیم که چشم انداز زیبایی دارد. تو این همه راه آمدی تا جواب سوالی را پیدا کنی و من اکنون می گویم که جواب تو همین یک جمله است: اگر می خواهی چون بقیه گرفتار جریان خروشان رودخانه های سر راهت نشوی، دچار فقر و فلاکت نشوی و زندگی سعادتمندی پیدا کنی، باید یک بار برای همیشه به خودت بگویی که از این به بعد پل های زندگی خودم را خودم خواهم ساخت و بلافاصله از جا برخیزی و به طور دایم و مستمر و در هر لحظه در حال ساختن پلی برای قدم گذاشتن روی آن و عبور از رودخانه باشی.

به جز اون یک حوضچه پرورش ماهی قزلآلا هم در پیرامون روستا وجود داره که برای دسترسی به آن باید از روی پلی از روی زاینده رود گذشت. سفر به روستای افجه تهران معمولا سفری یک روزه است، اما اگر قصد دارید چند روز در این روستا بمانید و از تمام جاهای دیدنی و زیباییهای آن لذت ببرید، باید بدانید که این روستا اقامتگاه زیادی ندارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، وارد سیستان شدم، سرزمینی که در گذشته های دور از آن به عنوان انبار غله ایران نام میبردند، آن روزها که قهر طبیعت و بی مهری همسایه شرقی به اوج نرسیده بود کشاورزی در این خطه از کشور رونق دیگری داشت.

زاینده رود، طولانی ترین رود حوضه آبریز گاوخونی است که این روزها کوتاه شده و به جای ریختن در تالاب گاوخونی، سفرش را در تصفیه خانه باباشیخ علی به پایان می رساند! وجود ندارد.ولی ما در این ( وبلاگ روستای جبیند ) جنبه مثبت قضیه را لحاظ کردیم. عریضترین نقطه رودخانه در نزدیکی شهر جلفا میباشد که بیش از ۲۰۰ متر عرض و بیش از ۴ متر عمق دارد که می توان سومین رودخانه ایران از لحاظ قدرت آب تلقی کرد.

۲- بر روی رودخانه ارس دو پل تاریخی به فاصله صد متر از یکدیگر بنا شده که به نام خدا آفرین مشهورند. شعباتی که از خاک قفقازیه وارد رود ارس می شود عبارتند از : آرپاچای-رود نخجوان-رود کر. همچنین شعباتی که از خاک ایران وارد رود ارس می شود عبارتنداز: رود زنگماراز ماکو- رود آغ چای و قطور چای از خوی- رود زیلبیر از مرند – رود کوک گنبد از قره داغ – دره رود مغان. عرض رودخانه ارس در جلفا گاهی تا ۲۰۰متر و ارتفاع وعمق بستر آن به ۲ تا ۳ متر می رسد.

۱۶۰ متر طول و ۱۵ طاق دارد. شهر پرآوازة اصفهان خود مدیون زاینده رود است و عظمت و حیات تاریخی خود را از آن دارد. خودرو یا دوچرخه خود را کنار جاده پارک کنید و سپس از شیب تپه ها به ارتفاعات بالای رودخونه حرکت کنید. بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتور دار باشد می توان از آن استفاده نمود. رودخانه ارس پس از عبور از « قره دونی » وارد خاک قره باغ می شود و با طی مسیر در جمهوری آذربایجان به رودخانه « کورا » می پیوندندد و به دریای خزر می ریزد.

طول رود از سرچشمه تا مصب قریب ۱۰۷۲ کیلومتر است که پس از سرازیر شدن از سرچشمه در نقطه ای به اسم « دوالو » وارد خاک ایران شده و از همین محل تا نقطه « قره دونی » که آخرین حد فاصل خاک ایران و ارس می باشد ، در شمال غربی ایران جریان دارد. رودخانه قمرود در پایین دست این شاخه پس از دریافت جریانهای سطحی رودخانه های شور و ازنا وارد مخزن سد پانزده خرداد میگردد . ارس نام رودخانهای نسبتاً پرآب و خروشان است که در فاصله ۲ کیلومتری جلفا پس از گذشت از بستر تنگ کوهستانی که در کوههای نزدیک جلفا ایجاد نموده است وارد جلفا می شود.

یکی دیگر از مکان های مناسب و ایده آل برای ماهیگیری در تهران دریاچه پارک ارم است که در 5 کیلومتری غرب تهران واقع شده و با مساحت 8 هکتاری شرایط مناسبی را برای علاقمندان ماهیگیری فراهم نموده است. ۱- کلیسای سنت استپانوس در ۱۶ کیلومتری غرب جلفا و به فاصله ی ۳ کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد و نام کلیسا ملهم از نام استپانوس شهید اول راه مسیحیت می باشد و به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده می شود. عمر این پل بیش از 40 سال نیست و ابتدا تنها برای تردد کشاورزان ساخته شده بوده ولی به علت زیبایی آن مورد توجه گردشگران هم قرار گرفته.

شهرک توریستی چادگان زیبایی ها و جذابیت های خودش را دارد که مطمئنا اگه شب و روزی را در آن طی کنید برای شما و همراهانتان خاطره انگیز خواهد شد. مسئولان باید تمهیداتی بیاندیشند که این پل فقط جاذبه گردشگری پیدا کند و از تردد خودروی روستاییان از آن ممانعت به عمل بیاره. الان دیگه به انتهای محور گردشگری غرب اصفهان نزدیک میشیم و حالا میریم که یکی از زیباترین چشم اندازهای زاینده رود را در پایان این سفر ببینیم.

به زبان عامیانه آبشار شیرینی گردشگری است و معمولا طبیعت گردها آبشار را اولویت منطقه ای که برای گردشگری انتخاب می کنند قرار می دهند . پسر جوان مات و مبهوت به شاگردان شیوانا خیره ماند و دید که هر کدام از آنها برای رفتن به آن سوی رودخانه یک روش را انتخاب کردند. روستائیان ما، نهر را از زمینهای آنها عبور بدهند. همین خاطر لم یزرع شده.و علفها و درختان آنها خشک شده است. اما تکلیف امروز برای این است که یاد بگیری در زندگی باید برای عبور از رودخانه های خروشان سر راهت بیشتر مواقع مجبور می شوی خودت پل خودت را بسازی و روی آن قدم بزنی!

خودت باید پل خودت را بسازی! هندوستان باید تصمیم خود را غرض نافذ بودن معاهده حفظ نماید. و برادر خود آقای ( حیدر زمانی ) این نهر بزرگ و مهم را احداث کردند. بوستان جنگلی پردیسان یکی از بوستانهای بزرگ و مشهور شهر تهران است. منطقه دو تهران، محدوده شمال شرقی میدان آزادی تا شمال غرب تهران و از جنوب به خیابان آزادی، از غرب تا بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح و از شرق تا بزرگراه شهید چمران را در بر میگیرد. هم­چنین گاماروس­ها حساسیت زیادی نسبت به عوامل آلاینده ی محیطی از خود نشان می دهند و به همین دلیل شاخص بیولوژیکی آب منطقه شناخته می شوند و در ارزیابی کیفیت آب نیز نقش مؤثری دارند(22).

علاوه بر آن حفاظت بخش هایی از منطقه باعث شده که هنوز بقایای رویش های گذشته به شکل طبیعی قابل مشاهده می باشد . آبی که از پشت سد تنظیمی جمع میشه رود زاینده رود رو تو این قسمت شبیه دریاچه ای زیبا و طبیعی درمیاره. از ارتفاعات جاده ای که بعد از روستای حجت آباد ادامه پیدا میکنه میتونیم این چشم انداز زیبارو به نظاره بشینیم. روز بعد شیوانا پسر جوان را از خواب بیدار کرد و همراه چند تن از شاگردانش به سوی رودخانه ای بزرگ در چند فرسنگی دهکده به راه افتاد. پسر جوان به سوی شیوانا برگشت و گفت: «این دیگر چه تکلیف مسخره ای است!

نزدیک رودخانه که رسیدند شیوانا خطاب به پسر جوان و شاگردانش گفت: «تکلیف امروز شما این است! دانشگاه مسکو را باید یکی از هفت آسمان خراش اصلی این شهر دانست. قوانین این کشور به طور کلی ساختار مشخصی را دنبال میکند، در هر صورت وضعیت قوانین عبور و مرور این کشور نشان میدهد که اگر شخص بخواهد یک ماشین خریداری کند باید بتواند از شهرداری شرایط ماشین خریداری شده را ارزیابی کند. البته اقامتگاه های این شهرک را باید از قبل رزرو کرده باشید.

متاسفانه این پل از ایمنی کافی برخوردار نیست. حفاظی هم در بدنه پل وجود نداره که همین موضوع سبب جذابیت پل شده. در هنگام حرکت روی پل، بدنه پل می لرزد. يعني : بيرون بودن از آب به هنگام بالاترين حالت مد و نيز ساختمان محكم زمين كه متمايز از سكوهاي شني و ماسه اي است . سیستان نباید وابسته به افغانستان باشد و تامین آب از منابع مختلف در نظر گرفته شود. علاوه بر فصول مختلف در ایام زمستان هم چشم انداز یخ زده این رود-دریاچه در پای کوه های سپیدپوش اطراف بسیار دیدنی است. می باشد.این رودخانه،در همه نقشه ها و کتب تاریخی بنام این روستا ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید