انشای کوتاه عید به زبان انگلیسی

در عین حال مهم ترین چالش برای جمهوری اسلامی ایران درتحولات ژئوپولیتیک منطقه، جایگاه پاکستان در اراده هژمونیک ایالات متحده آمریکا می باشد. ساخت این خط لوله سالانه نزدیک به 300میلیون دلار از هزینه های انرژی هند می کاهد وبیش از 600 میلیون دلار ارز نصیب پاکستان خواهد نمود. در سال های اخیر با توجه به کمبود غذای کنسانتره و مواد اولیه مانند آرد ماهی مرغوب، سویا و ذرت که منابع پروتئینی با کیفیت بالای اسیدهای آمینه ی ضروری هستند لذا گاماروس ها جایگزین مناسبی برای جبران و کمبود آرد ماهی وارداتی و سایر منابع پروتئینی حایز اهمیت می باشند.

زیبایی فوق العاده و حیرت انگیز شاید کلمات مناسبی برای توصیف دریاچه است که آبهای آبی فیروزهای خود را از یخچال طبیعی می گیرد. اجرای این پروژه به منابع تامین انرژی پاکستان تنوع چشمگیری بخشیده و راهکار مناسبی برای تامین انرژی در درازمدت در اختیار این کشور قرار می دهد.(پیشگاهی فرد،99:1387 )با این که پاکستان برای سهم نصب این خط لوله اعلام آمادگی کرده است ولی وجود پاره ای مولفه های سیاسی، تنش های ژئوپولیتیکی و ایدئولوژیکی که به طور عمده مربوط به پاکستان است، تاکنون احداث خط لوله را با ابهاماتی مواجه ساخته است. در صورتی که ادامه روند اجرای پروژه های عمرانی موردنیاز این بخش طبق برنامه سوم که جهت توسعه چابهار اعتبار خاصی پیش بینی نشده ادامه یابد، با بهره برداری از بندر گوادر پاکستان طبیعی است که تجار ایرانی نیز برای وارد کردن کالاهای موردنیاز باید از طریق این بندر اقدام نمایند(امیری ،80:1390).متاسفانه نارسائی های تفکر ژئوپلیتیک چیره بر دولت های وقت مانع از بهره برداری از این امکان بزرگ ژئوپولیتیک در جهت منافع ملی ایران شد(همان:79).درنتیجه جمهوری اسلامی ایران بایداین موقعیت ژئوپولیتیکی را درک کند واز آن در جهت منافع ملی بهره جوید.

مجله ایرانی علوم و تکنولوژی-ب. اگر سوال و یا تجربهای از پارک ساحلی آفتاب مشهد دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز به اشتراک بگذارید. وی با اشاره به اینکه توسعه جمعیت و صنعت در پایین دست و انتقال به کاشان و نائین از چالشهای اساسی حوضه گاوخونی است، تصریح کرد: توسعه کشاورزی در بالادست سد زایندهرود در هر دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری موجب کاهش بخش قابل توجهی از ورودی به سد زایندهرود شده است.

رشته کوه گرین :از دیگر ارتفاعات مهم زاگرس شمالی در حد فاصل استان های لرستان و همدان اشاره کرد. از نخستین نمونههای گروههای سیاسی شیعه میتوان به «کنفرانس سراسری شیعیان هند» اشاره کرد که در سال ۱۹۰۷/ ۱۲۸۶ش. به عنوان مثال می توان از سعی این کشور، در استفاده ابزاری از پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان- هند نام برد.در این راه است که همکاری بین دو کشور ایران و پاکستان به دلیل وجود بسیاری از مشکلات ساختاری فقط می تواند یک گام به جلو باشد، حال آنکه جهت ثبات این همکاری ها ی منطقه ای نیاز به برداشتن گام های بلندی است.

در حال حاضر پاکستان با سه چالش ژئوپولیتیکی مهم روبروست، این سه چالش عبارتند از: 1- تروریسم وافراط گرایی مذهبی- قومی 2- دولت ضعیف و بحران اقتدار 3- دخالت قدرت های فرا منطقه ای.از سوی دیگر نمی توان نقش بحران اقتدار را در پاکستان و حضور قدرت های فرا منطقه ای را در سطح منطقه به بهانه حفظ صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی در پاکستان و افغانستان و تاثیرات آن را بر ایران نادیده گرفت.رقابت ژئوپولیتکی میان ایران و پاکستان می تواند تاثیر بسیار زیادی بر منافع ملی،امنیت ملی و اقتصاد هر دوکشور داشته باشد.

و کشوری می تواند رقابت را ادامه دهد که توان لازم را برای تاثیر گذاری بر عوامل بالا داشته باشد. با توجه به منافع مهم ایران و پاکستان در پروژه، این دو کشور جدیت زیادی را برای احداث آن، از طریق پاکستان نشان می دهند. مقاله نتیجه می گیرد که دولتهای مزبور، علاوه بر الزام به اطلاع رسانی در احداث تأسیسات آبی، متعهدند از رودخانه هریرود، منصفانه و معقول، طوری که به کشورهای پاییندست هریرود (ایران و ترکمنستان) آسیب جدی وارد نشود بهره برداری کنند.

همچنین کشورها باید در مشارکت، توسعه و حفاظت از رودخانه بینالمللی بهطور همسان و منطقی اقدام و مجموعه قواعد حفاظت و نگهداری اکوسیستمهای بینالمللی در راستای جلوگیری، کنترل و کاهش آلودگی رودخانه را اجرا کنند. میتوانیم با تعدادی از دوستانمان به اینجا برویم، آببازی کنیم و صدای خندهمان آنهمه سکوت را بشکند. هرچند ایران و پاکستان اختلاف های مرزی عمده ای در زمینه مرزهای خشکی ندارند ولی مسئله مرز دریایی بین دو کشور درخلیج گوادر هنوز به سرانجام نرسیده است.(همان: 301) به غیر از آن، در مورد مسائل رودخانه ای نیز به توافق نرسیده اند. به خاطر همین تضاد در افغانستان که مبتنی بر علائق ومنافع استراتژیک آن هاست، همواره باعث شکاف در روابط بین دو کشور شده است(همان :301).

از طرف دیگر ایران نیز در افغانستان به دنبال استقرار دولت ملی بوده که مشترکات فرهنگی با ایران داشته باشد. ارتباط مستقیم چابهار با آبهای آزادجهان وقرارگرفتن در مسیر حمل ونقل وانرژی و ارتباطات کشورهای آسیای مرکزی با جهان خارج موقعیت ژئوپولیتیک آنرا در آینده ارتقا خواهد بخشید.(حافظنیا،1384: 156)از طرف دیگر چابهاردارای پتانسیل هایارتباطی، قابلیت های گردشگری و جذب توریست، موقعیت جغرافیایی امن، ارتباطات شبکه ای انتقال نفت وگاز، وبندر شهید رجایی چابهار به عنوان دروازه ترانزیت کالاست.(امیری،1390: 76-85) به همین خاطر، باید از این ویژگی ها در رقابت های آتی بابندر گوادر پاکستان وجبل علی دبی استفاده کرد و آنها رادر اولویت قرار داد.

با این که کشور پاکستان دارای چالش های زیادی است، اما کاهش تنش های ژئوپولیتکی عملیاتی ساختن زمینه های همکاری و از بین بردن تقابل میان دو کشور، رقابت آنها را در سطح منطقه محتمل می کند.درهر صورت، در همکاری و رقابت میان کشورهای ایران و پاکستان در سطح منطقه عواملی مانند: مسائل مذهبی-ایدئولوژیکی، انرژی، ترانزیت و حمل ونقل، آب، دسترسی وارتباطات، ومسائل قومیتی نقش بارزی را بازی می کنند.

از سوی دیگر به علت نزدیکی با کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و آسیای میانه در آینده ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور اهمیت ویژه ای در ترانزیت کالا به این کشورها خواهد داشت. پاکستان در قبال این خط لوله سیاست مبهمی را در پیش گرفته است، از یک طرف برای رسیدن این خط لوله به هند مشکل ایجاد می کند واز طرف دیگر برای بدست آوردن میلیون ها دلار از این خط لوله اشتیاق زیادی را نشان می دهد (shiv kumar,2007:3). خط مرزی خود را بر اساس تالوگ رود ( پوتومایو ) تا ملتقای رود (( یاگوآ )) و از آنجا بدون تصریح دیگر به عنوان مرز برزیل و گویان فرانسه ، بر روی رودخانه (( تالوگ )) بدون تصریح دیگر به عنوان مرز میان اوروگوئه و برزیل ، بر روی (( یاگوآرون )) آمده است .

این کشور در جستجوی حمایت کشورهای آسیای مرکزی در قبال موضوعاتی نظیر کشمیر و افغانستان است.(سنگی،1:1383 از طرف دیگر ایران پس از پایان جنگ تحمیلی از امکانات بیشتری برای توسعه روابط خود با سایر کشورها به ویژه کشورهای آسیای مرکزی برخوردار گردید. مطالعات اتصال خط آهن پاکستان به چین، از طریق خاک بلوچستان پاکستان و سپس از طریق خاک افغانستان در حال انجام است. به طوری که رقابت در برداشت آب از رودخانه های لادیز ونهنگ، به دلیل نیاز ایالات بلوچستان پاکستان واستان سیستان و بلوچستان ایران به آب وتنگناهای آبی آن ها، ممکن است منبع تنش ومشاجره ایران وپاکستان رادر مقیاس محلی ومنطقه ای در دوسوی مرز فراهم آورد (همان :301).

بایدیادآورشد که اتصال بندر چابهار به راه آهن سراسری زاهدان -بم وخط آهن بافق-مشهد موجب می شود تا این بندر به شبکه 146هزار کیلومتری مسیر راه آهن فدراسیون روسیه و کشورهای مشترک النافع اروپا وصل شود.(همان :79) این در حالی است که قابلیت های عمده بندر گوادر از جمله نزدیکی به شبه قاره، آسیای جنوب شرقی واقیانوسیه و شرایط فیزیکی مناسب خلیج فارس برای بندرسازی در آینده ای نزدیک، ایران وپاکستان را وارد عرصه رقابت خواهد کرد.(محمدی،301:1384) در همین راستا، به گفته کارشناسان امورحمل ونقل و دریایی، هم اینک با سرمایه گذاری کشورهای چین و عمان وپشتیبانی آمریکا به مبلغ 250 میلیون دلار اسکله ای به ظرفیت پهلوگیری کشتی های یکصدهزار تنی در بندرگوادر پاکستان،همسایه چابهار در ساحل دریای عمان درحال ساخت است.

ورود کشورهای هند وپاکستان به کلوپ کشورهای هسته ای، سیمای استراتژیک جنوب آسیا راتغییر داده و درنتیجه عوامل جدید و سرنوشت سازی را وارد فضای استراتژیک نموده است که باعث تاثیر بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران شده است. برای خانوم هایی که از النگو و دستبند استفاده می کنند هم این نکته ضروری است که باید یک مچ بند مخصوص را خریداری نمایند. به طوری که به نظر می رسد هدف عمده ژئوپولیتیکی پاکستان، پروژه ارتباط با کشورهای فرا منطقه ای وجهانی از جمله ایالات متحده آمریکا برای تثبیت منافع وامنیت ملی خود باشد. وهند از مولفه های سیاسی و ژئوپولیتیکی تاثیرگذار بر پروژه که منافع اقتصادی این کشور را به چالش می کشد، آگاه است (شفیعی،49:1388).

آکسفورد آیرونی را اینگونه تعریف میکند: «نوعی بیان که ظاهراً با عبارات عادی و طبیعی به کار میرود؛ ولی بر معانی متضاد با آن عبارات دلالت دارد و به طور خاص جهت طنز، شوخطبعی و تأکید بر تأثیر بیشتر کلام است» (آکسفورد: ذیل واژه Ironic). منوچهر مطیعی تهرانی گوید: نفس رود وجود و کرم است و تعلق رود انتساب کرامت را بیان می نماید. برای کشف مقبره حضرت علی (ع) تپهای که در خواب بیان شده بود خاکبرداری شد و پیکر ایشان با زخمهایی که هنوز تازه بودند؛ پیدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید