انشا گذر رودخانه

این دشت یکی از قشنگترین و خوش آب و هواترین دشتهای اطراف تهران است، که در نزدیکی کوهپایه دماوند و نزدیکی آمل واقع شده است. بدین صورت که دستان خداوند که پر از هدایا است، ظرف آب حیات را سرازیر کرده و درخت زندگی از آن روییده است.(الیاده 1385: 270) در یکی از نقشبرجستهها،هاثور در درختی آسمانی جای گرفته و به روان مرده نوشیدنی و خوردنی میدهد؛ یعنی موجب ادامه حیات و بقای وی میگردد. بدین ترتیب، کیخسرو نیز وارد مرحلهای دیگر از سفر قهرمانانة خود با نام «آزادی» میشود.

در تمام سال پوشیده از برف بوده و یکی از کم نظیرترین منابع انواع واقسام گیاهان دارویی در دنیاست. مقدار زیادی از آب وقتی به صورت برف در کوهستان ها می بارد به یخچال تبدیل می شوند که منبع ذخیره آب شیرین می باشد. با ما به بهترین ها بیاندیشید. اگر قصد سفر به این دریاچه را داشتید حتما با خود لباس گرم همراه کنید این دریاچه می تواند یکی از بهترین سفر هایی باشد که شما می توانید به صورت دسته جمعی به آنجا بروید. آبشار کمرد یکی از معروف ترین آبشار های استان تهران است. وجود چشمههای متعدد، آبشارهای خروشان، کوههای سر به فلک کشیده، یخچالهای طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی، این شهرستان زیبا را به یکی از محبوبترین ییلاقهای اطراف تهران تبدیل کرده است.

یکی از القابی که روستای برغان کرج به آن شهرت دارد، «مهد چنارهای هزار ساله» است. دامنه جنوبی البرز که به کوهستان توچال شهرت دارد. صحنه سنگسار وی بر دیوار جنوبی کلیسای سنت استپانوس حکاکی شده است. لواسان که در درهای به همین نام در دامنه جنوبی کوههای البرز قرار گرفته، از شمال شرق تهران 11 کیلومتر فاصله دارد و یکی از نزدیکترین و محبوبترین جاهای دیدنی اطراف تهران است.

یکی از بهترین جاهایی که میتوانید برای سفر به آن حسابی سرمایه گذاری کنید، روستای افجه است. در قرون وسطی مرز عبارت از دو خط در دو طرف رودخانه بود و منطقه ای را كه همان رودخانه باشد در بر میگرفت . وجود چشمۀ آب حیات که بخشندۀ زندگی است؛ یا چشمۀ «سو» که از یک طرف درمانگر است و از طرف دیگر کشنده، یا سخن گفتن آب در شاهنامهدر داستان اسکندر نشان از توجه به زنده­انگاری آب داشته است. از زندگی در این شهر لذت ببرید. در فاصله یک و نیم کیلومتری شمال شرق افجه آبشار پسچویک با ۱۵ متر ارتفاع وجود دارد و آبشار زیبای موآب از دیدنیترین نقاط این روستا است.

در طول درهها قهوهخانههایی وجود دارد که در روزهای هفته به ویژه در روزهای تعطیل تابستان از مسافران پذیرایی میکنند. آبهای روی سطح زمین، نقش های مهمی ایفا میکنند؛ رودخانهها آب مورد نیاز کشاورزی را فراهم میکنند و دریاها هم وسیله ای برای تجارت و مبادله کالاها محسوب میشوند. رود ارس از مهمترین رودهای ایران است که افزون بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت مهمی از نظر ماهیهای قابل صید دارد. روستای گردشگری برغان دارای بافت قدیمی و باغهای سرسبز و زیبایی است که بهار و تابستان این منطقه را دلپذیر نموده است.

بین آبشار پسوچیک و دشت هویج باغهای گیلاس زیبایی وجود دارد که چشم هر بینندهای را خیره میکند. باکتریهای مضر که از زبالهها وارد آب میشوند، استفاده مجدد از آن را ناایمن میکند و همچنین پیشرفت صنعتی منجر به تخریب محیطهایی شده است که هنوز آسیب کامل را نشان نمیدهد. محمدعلی حضرتیها – قزوینشناس و پژوهشگر قزوین – را که اگر حضورش در مسند اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین نادیده بگیریم، علاقهاش به عکاسی و گشتن وجب به وجب خاک قزوین را نمیتوان از روزهای زندگیاش حذف کرد، یکی از فعالان میراثی استان میتوان محسوب کرد که هنوز قلبش برای خاک و آب و باغستانهای قزوین میتپد.

رودخانه جاجرود یکی از رودخانه بسیار زیبا و یکی از دیدنی ترین جاهای تفریحی اطراف تهران به شمار می رود. این دره در شمال شرقی شهر تهران قرار دارد و رودخانه که از بلندیهای شمال البرز سرچشمه میگیرد در مسیر آن جریان دارد. ساواشی در زبان آذری به معنی محل برخورد، رودررو شدن، نزاع و درگیری معنی میدهد. این بخش از محدوده سنگلاخی ایتا پیرو تا محل تلاقی آن با رودخانه پارانا است. بدین ترتیب، در مرزهای ایران و ترکمنستان، هیدروپلیتیک رودخانه های مرزی بین دو کشور، همیشه منشاء شکل دهی به روابط میان آنها بوده است. بدین معنی که؛ آن قسمت از این رودخانه که بین بند قیر و خرمشهر واقع شده و شامل مجموعه آب رودخانه های کارون و دز می باشد، قابل کشتیرانی است و طول این مسیر به طور تقریبی به ۱۹۰ کیلومتر می رسد.

به طور مستقیم به آن را وارد رودخانه اروگوئه، پس از دو جریان قدرتمند ایجاد شده توسط دهان در جهان مشهور از ریو د لا پلاتا. البته در طول مسیر به دو راهیهای زیادی میرسیم که با تابلوی به طرف امامزاده گزو راه کاملا مشخص میشود. دریاچه تار از همه طرف توسط کوه های دوبرار و زرین کوه احاطه شده اند، به همین خاطر این منطقه دارای آب و هوای بسیار سرد کوهستانی می باشد. این پل آجری در دوره صفوی ساخته شده که تنها دوپایه و بخشی از تاقهای آن باقی مانده است البته دیدن روستای سرسبز و خوش آب و هوای فشند را هم به همه کسانی که به این منطقه سفر میکنند، توصیه میکنیم.

مهمترین این پیمانها پیمان ۱۹۷۵ الجزایرمیباشد که بخشی از آن دربارهٔ تعیین مرز در محل رودخانهاست. بنا به بررسیهای انجام شده یکی از برجهای این قلعه تا سال ۱۳۴۰ نیز پابرجا بوده که متاسفانه امروزه بخشی کوچک از آن باقی است. یکی از جاهایی که میتواند تا حد زیادی یک تجربه منحصر به فرد از سفر را برای شما رقم بزند، دشت لار است. اطراف چشمه دوبرار یکی از قشنگترین جاهای این منطقه است. اگر به دنبال آدرس حسینیه بودید، بد نیست که با نام «تکیه بارمله» از اهالی جویا شوید. حسینیه اعظم (با تعزیه باشکوهی که ایام محرم در آن برگزار میشود)، پل تاریخی برغان، چنار کهن و باشکوه مسجد جامع، درخت پیر سپیدارک و تپه باستانی قلعه کش کلا و زیارتگاه چهل دختراز مناطق دیدنی این روستا هستند.

در صورتی که فرد درگذشته مرد باشد، عده ای از مردان خویشاوند که معمولا خویشاوندان پدری هستند، جواهرات، زینت آلات و لباس های فرد متوفی را از تن او دور می کنند. Stephen, Art.cit 55-6) در این هنگام بیوه فرد درگذشته طی سخنانی با همسر متوفی خود وداع می کند و جواهر و زینت آلات خود را از تن به در می آورد. تقریباً تمام افراد غرفه های سبز رنگ و قدیمی فروش كتاب را در كنار رودخانه سِن می شناسند (بوكینیست ها)، غرفه هایی كه تصاویر آنها در فیلم های بی شمار و عكس های بسیاری از این شهر به نمایش گذاشته شده اند.

صید ماهی در این رودخانه آزاد است. این باغ که در قرن هفدهم میلادی ساخته شده، طراحی بسیار زیبا و بینظیری دارد. همچنین در کنار این آبشار درختان جنگلی و گل هایی وجود دارد که طبیعت بسیار زیبایی را نمایان کرده است. سایت ایران ماوا در هنگام بازدید از جاهای تفریحی اطراف تهران در کنار شما است. آبشار زیبای شاهاندشت در قسمت شرقی جاده هراز و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر تهران، در کنار روستای شاهاندشت (شونادشت) واقع شده است. در این پژوهش، هدف شناخت عوامل ژئومورفولوژیک مؤثر بر تغییرات بستر بخش میانی رودخانه اترک و بررسی دامنه این تغییرات است.

در هر بخش ضرايب مربوط به مورفولوژي رودخانه اعم از طول موج، طول مئاندر، شعاع انحنا متوسط، دامنه نوسان و ضريب سينوسي شدن مورد محاسبه قرار گرفت. ماهیهایی که در رودخانه شنا میکنند، عبارت از سفید ماهی، قزل آلای رنگین کمان و.. رودخانه کنگو. رودخانه کنگو دومین رود طولانی آفریقا و دومین رودخانه بزرگ جهان از نظر حجم تخلیه است. این مادی بالاتر از سه مادی دیگر قرار داشت و به دروازه دولت میرفت. ایران ماوا با توجه به پراکندگی موزه ها برای اسکان شما سراسر تهران را تحت پوشش قرار داده است. ۱- تصفیه آب به روش های سنتی و غیر کارآمد با سیستم های فرسوده که در این روش آب همچنان دارای مقادیر زیادی از رسوبات و میکروب ها و انواع آلودگی ها می باشد.

مدل تصادفی پیش بینی عمق آبشستگی بستر رودخانه شریانی بر اساس تغییرات ریخت شناسی رودخانه ها. اما از حالا نمی شود پیش بینی کرد که در تابستان هم امکان جاری شدن آب در زاینده رود هست یا نه. از دیدنیهای این روستا و منطقه اطراف آن میتوان به امامزاده سلیمان، تپهها و دره دوچنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و چنار ۸۰۰ سالهاش اشاره کرد. پس از طی ۲۸ کیلومتر جاده خاکی در این جنگل زیبا به امامزاده برادران گزو میرسیم. از امامزاده تا آبشار بهمدت نیم ساعت پیادهروی بهسمت پایین جنگل با یک شیب نسبتا تند فاصله داریم.

دیدگاهتان را بنویسید