اومیکرون؛ سویهای ابهامآمیز و خطرناک – ایرنا

اثربخشی واکسن در برابر بیماری علامت دار با سویه اومیکرون به طور قابل ملاحظه ای کمتر از سویه دلتا است. اثربخشی واکسن آسترازنکا پس از 2 دوز، در برابر بیماری علامت دار با سویه اومیکرون از 45 – 50٪ شروع می شود و بعد20 هفته از دوز دوم تقریبا هیچ اثری مشاهده نشده است. کارایی واکسنها در مقابل سویه گاما: مطالعات نشان میدهد واکسنهای فایزر، مدرنا و آسترازنکا علیه این سویه کارایی دارند. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از وب مِد، از آنجایی که موارد کمی از این سویه گزارش شده است، دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد نوع آن ندارند، مانند اینکه چگونه به راحتی پخش میشود و آیا باعث بیماری شدید میشود.

وی اظهار کرد: سویه نگرانکننده بعدی قابلیت انتقال بیشتری خواهد داشت زیرا باید از سویه کنونی پیشی بگیرد. نگرانی دیگری که متخصصان در رابطه با ظهور سویه جدید دارند، چگونگی فرار سویههای بعدی از سیستم ایمنی افراد و ایمنی ناشی از واکسیناسیون است. اگر پس از 5 روز، علایم بیمار بهبود یابد و به مدت 24 ساعت بدون استفاده از داروهای ضد تب، تب یا علایم دیگری نداشته باشد میتواند از قرنطینه خارج شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ترخیص 10 هزار و 474 بیمار مبتلای قطعی به کرونا از بیمارستانهای مرکز و غرب این استان پس از بهبودی کامل خبر داد. اگر هرکدام این جهشها در سویهای از ویروس کرونا در هر کجای جهان دیده شود سازمان بهداشت جهانی آن سویه را در لیست سویههای مورد توجه (Variants of interest) قرار میدهد. سازمان بهداشت جهانی پیوسته در حال پایش سویههای جدید است.

تاکید سازمان بهداشت جهانی بر ادامه جهشها مبتنی بر توسعه زیرگروه BA.۲ سویه اُمیکرون است که در اروپا شناسایی شد. ممکن است جهشها قدرت سویه های کرونا برای فرار از ایمنی بدن را افزایش دهند یا سرعت انتقال و شدت بیماری را بیشتر کنند. البته اکثر جهشها اثر مهمی ندارند و بسیاری از آنها حتی سبب تضعیف ویروس میشوند. دامنه اتصال یک گیرنده ویروسی را در نظر بگیرید که بخشی کلیدی از پروتئین سنبله ویروس است و به آن اجازه میدهد به سلولهای بدن بچسبد. جالب است بدانید که معنی دقیق واژه وایرال، «ویروسی» است و علت این نامگذاری یکی از مشخصههای اصلی بسیاری از ویروسها یعنی سرعت تکثیر و گسترش بسیار بالای آنها است.

علائم سویه آلفا: علائم این سویه تفاوت مهمی ندارند و در بررسی جمعیت یک میلیونی از مبتلایان به سویهی آلفا، علائم شایع شامل سردرد، درد عضلانی و از دست دادن چشایی بود. در صورت عدم تکمیل واکسیناسون از جمله عدم تزریق دوز بوستر تعیین شده: در صورت تست منفی (در روزهای 1 تا 2 بعد مواجهه و 5 تا 7 بعد مواجهه)، نیازی به قرنطینه نیست. داشتن دو تست منفی رپید یا PCR که از دو نمونه با فاصله حداقل 24 ساعت گرفته شده است. ویروس کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست و با سرعت بالایی در حال گسترش است.

این سازمان جهشهایی را شناسایی کرده است که میتوانند قدرت انتقال، شدت بیماری، توانایی فرار از سیستم ایمنی و مقاومت در برابر تشخیص و درمان را افزایش دهند. پاسخ به درمان سویه آلفا در مقایسه با سویه وحشی: تفاوت خاصی ندارد. تزریق دو دوز واکسن آسترازنکا پس از 25 هفته تقریبا 25 – 35 % برابر بستری شدن در بیمارستان و 60 % مرگ و میر را به دنبال عفونت با اومیکرون را کاهش داده است. بدین ترتیب، محققان شرکت آسترازنکا اعلام کردهاند که اثر طولانی مدت ترکیب آنتی بادی AZD۷۴۴۲ را در برابر گونههای جدید بررسی میکنیم و از آنجایی که این ترکیب شامل دو آنتی بادی مهم با فعالیتهای مختلف و تکمیل کننده در برابر ویروس است امیدواریم که اثربخشی خود را حفظ کند.

این سویه بیشترین شیوع را در آمریکای جنوبی داشته است. موثرترین اقدامات برای کاهش انتشار این سویه ویروس همچنان شامل تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز بوستر، حفظ فاصله فیزیکی حداقل 1-2 متری از دیگران، استفاده از ماسک مناسب (ماسک با پوشش مناسب مثل استفاده از دو ماسک یا گره زدن ماسک)، باز کردن پنجره ها برای بهبود تهویه، اجتناب از فضاهای با تهویه ضعیف یا شلوغ و تمیز نگه داشتن دست ها است. سویههای نگران کننده (Variants of concern) علاوه بر این که در تعریف «سویه های کرونا مورد توجه» جای میگیرند بلکه به طور عملی و در آمار و اپیدمیولوژی اثرات خود را نشان میدهند.

تاریخچه سویه آلفا: سویهی آلفا اولین سویهی نگران کنندهای است که شناخته شد. همانطور که مشاهده میکنید موارد سویهی آلفا بسیار کاهش یافته است. توجه شود در صورتی که امکان قرنطینه طبق موارد زیر در این افراد وجود نداشته باشد، بایستی ماسک مناسب در مواجهه با سایرین تا 10 روز صورت گیرد. در این مطلب به طور مفصل به این موضوع میپردازیم و به تمام سوالات شما پاسخ میدهیم. جهت اطلاعات مفصل در مورد طول قرنطینه طبق شرایط و گایدلاین های مختلف به فایل طول قرنطینه نهایی مراجعه شود. طبق اعلام WHO اومیکرون ساب واریانتهایی مثل BA.۱.۱، BA.۲ و BA.۳ دارد که اختلافاتی در نوع جهشهای ژنتیکی خود با یکدیگر دارند.

طبق نظر پروفسور فرانسوا بالو از دانشگاه UCL لندن، فرق بین دو ساب واریانت BA.۱ و BA.۲ اومیکرون حدود ۲۰ جهش میباشد. شاید کلمهی وایرال (viral) در شبکههای اجتماعی به گوش شما خورده باشد، وقتی مطلبی بین کاربران به صورت بسیار گسترده به اشتراک گذاشته میشود لفظ وایرال برای آن مطلب استفاده میشود. البته برای آنکه یک سویه در این لیست قرار گیرد نیاز است تا در منطقهای از جهان در حال گسترش باشد و تهدیدی برای سلامت اجتماعی محسوب شود.

کارایی واکسنها در برابر سویه آلفا: واکسنهای فایزر، مدرنا و جانسون اند جانسون روی این سویه اثر دارند. احتمال ابتلا به بیماری شدید و مرگ در مبتلایان به سویه دلتا: سویهی دلتا بیشترین احتمال بیماری شدید را دارد (حدود دو برابر آلفا). سویه های کرونا جدید احتمال بیماری شدید و مرگ را بالا میبرند. این بیماری خفیف با علائمی مانند دردهای عضلانی و احساس خستگی به مدت یک یا ۲ روز همراه است و تاکنون افراد مبتلا کمبود چشایی یا بویایی را گزارش نکردند. بر اساس این مطالعه، به نظر میرسد BA.۱ و BA.۲ هر دو از مصونیت ایجاد شده توسط واکسنهای کووید ۱۹ دوری میکنند.

روزنامه همشهری یادداشتی به قلم محمد کاموس؛ دبیر سرویس ایرانشهر منتشر کرد و نوشت: خروج از وضعیت قرمز کرونا، شاید امیدوارکننده باشد اما جشن گرفتن ندارد؛ آنهم در شرایطی که هنوز روزانه تعدادی از هموطنانمان را بر اثر همین ویروس کشنده از دست میدهیم. همهگیری ویروس کرونا تمام جهان را از سال 2019 تا کنون تحت تاثیر قرار داده است. این سویهها حداقل یکی از سه ویژگی زیر را دارند.

کارشناسان معتقدند این ویروس یک تهدید جدی است زیرا با تکاملی که پیدا کرده میتواند در آینده نه چندان دور باردیگر همه دنیا را تحتتأثیر قرار دهد. میزان پوشش واکسیناسیون کرونا در استان سیستان و بلوچستان بسیار نگران کننده است و تا زمانی که بیش از ۸۰ درصد مردم واکسن کامل دریافت نکنند، بشدت آسیب پذیر هستیم. قدس با اشاره به فروکش کردن تب تند شیوع امیکرون در استان سمنان، رعایت فاصلهگذاری و دستورالعملهای بهداشتی و همچنین افزایش آمار واکسیناسیون را از علتهای عبور سریع از پیک ششم عنوان و تصریح کرد: در صورت عدم رعایت شهروندان، احتمال وقوع پیک بلندتری از کرونا در استان سمنان وجود خواهد داشت.

محمدی گفت: در 24ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان چرداول گزارش شده و مجموع فوتشدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 222نفر بوده است. جاسم محمدی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 78هزار و 273نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شدهاند.

علی محمدیاناردی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: تفاوت نوروز 1401 با سال های گذشته در این است که در دوسال قبل سفرهای نوروزی به کلی تعطیل بوده و یا با محدودیت های شدید کرونایی همراه بود اما امسال به دلیل حجم بالای واکسیناسیون در جامعه سفرهای نوروزی بر اساس ضوابط خاص برقرار خواهد بود. پاسخ به درمان سویه دلتا: پاسخ به برخی آنتی بادیهای مونوکلونال در این سویه در مقایسه با سویههای دیگر کرونا کاهش یافته است. پاسخ به درمان سویه بتا: پاسخ به برخی آنتی بادیهای مونوکلونال در مقایسه با سایر سویه های کرونا کاهش یافته است.

کوتزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی از مبتلایان در خانه تحت درمان هستند اما ممکن است وضعیت برای کسانی که واکسینه نشدهاند، متفاوت باشد. به دنبال گزارشهایی در مورد سویه جدید کرونا ایالات متحده، اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا و برخی کشورهای دیگر سفر به بسیاری از کشورهای آفریقای جنوبی را به دلیل نگرانیهای بهداشتی ممنوع کردهاند. طبیعتا رعایت پروتکلهای بهداشتی نیز کمک موثری است. به همین دلیل مقامات بهداشتی همچنان بر اهمیت اقدامات پیشگیرانه از طریق فاصلهگذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و واکسیناسیون تاکید میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید