اکینوکوکوس گرانولوزوس واجد سویههای فراوانی است

پاسخ به درمان سویه گاما: پاسخ به برخی آنتی بادیهای مونوکلونال در مقایسه با سایر سویه های کرونا کاهش یافته است. با این حال، ارزیابیهای اولیه نشان داده که BA.2 در مقایسه با سویه اصلی اومیکرون اثربخشی واکسنها را پایینتر نمیآورد. علایم سویه اومیکرون بیشتر شامل گلودرد (53% در بیماران مبتلا به اومیکرون در مقایسه با 34% برای دلتا)، آبریزش بینی، عطسه، سردرد و خستگی است. روزنامه ابتکار در گزارشی در خصوص سویه جدید کروناویروس چقدر نگرانکننده است، نوشت: سویه جدید کروناویروس موسوم به «اومیکرون» در حالی به نگرانی جهانی تبدیل شده که احتمالا هفتهها نیاز است تا دریابیم آیا این سویه که اولین بار در آفریقای جنوبی پیدا شد یک نگرانی جدی است یا یکی دیگر از بنبستهای تکاملی ویروس کروناست؟

رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی ادامه داد: ما تا ۲ هفته دیگر اطلاعات بیشتری در مورد این سویه کسب خواهیم کرد. همان گونه که آمار آفریقای جنوبی نشان میداد حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از مبتلایان و بستریها، پیکی را که مربوط به اومیکرون بود تشکیل میدادند؛ بنابراین اگر از کودکان در مقابل اومیکرون مراقبت نکنیم دچار همان مشکل آفریقای جنوبی خواهیم شد. در سویهی آلفا احتمال درگیری کودکان بیشتر است البته گفته میشود که علت این اتفاق مسری بودن بسیار بالای این سویه و رسیدن آن به گروههای واکسینه نشده مثل کودکان است.

سوال بزرگ این است که سویههای آینده از نظر شدت بیماری آیا شدت کمتر کی دارد یا بیشتر؟ البته میزان بستری و فوتیها در میکرون کمتر است. آیا این سویههای جدید ممکن است تهدیدی بزرگتر برای ما به شمار بیایند؟ همچنین این بیماری در هر شخص با توجه سن، جنس و قوای جسمانی و سیستم ایمنی او به گونهای نمود خواهد یافت؛ بنابراین همه سویهها باید جدی گرفته شوند. تمامی موارد فوق در تهیه واکسنها، تشخیص، پاسخ درمانی، همهگیریشناسی و کنترل بیماری تأثیر گذارند (20). اکینوکوکوس گرانولوزوس دارای 10 واریته (G1-10) است.

دکتر پیتر هوتز از دانشگاه تگزاس میگوید که در شرایط فعلی با توجه به اثرگذار بودن واکسنها بر تمامی واریانتها بهتر است پوشش دوز سوم را گسترش داد. مطلبی که در بالا مطالعه کردید بخشی از مجموعه مطالب «دانستنی های ویروس کرونا (کووید ۱۹)» است. به گزارش رجانیوز به نقل از ایسنا، روزنامه “ایندین اکسپرس” در مطلبی در اینباره آورده است: دکتر “شارو دات آرورا”، متخصص کووید-۱۹ که با مرکز خدمات پزشکی در موسسه علوم پزشکی آسیایی همکاری میکند، گفته است که متوجه شیوع درد عضلانی به عنوان یکی از بزرگترین علائم این بیماری در موجهای اخیر پاندمی شده است.

با توجه به عدم وجود اطلاعات کافی در مورد رفتار سویه های کرونا ویروس جدید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا از ابتلا به این بیماری مهلک در امان بمانید. چرا ویروس کرونا ۲۰۱۹ خطرناک تر از آنفلوآنزا است؟ گفته می شود که این ویروس جهش یافته خانواده کرونا از تمام جهش یافته های قبلی خطرناک تر، مسری تر و کشنده تراست. این اقدام منجر به جذب نظر جهانیان در اخبار شد؛ البته خیلی زود دانشمندان و صاحب نظران واکنش نشان داده و گفتند که آن ۵۲ توالی اعلام شده نمی تواند مبین وجود یک واریانت مستقل ناشی از نوترکیبی (recombination) دو سویه متفاوت همراه با رفتار جدید باشد و احتمالا نتیجه آلودگی در یک آزمایشگاه است.

در سیکل اهلی مهمترین میزبان واسط گوسفند هست، که در بین سایر دامها نیز از نظر میزان باروری کیستها بیشترین درصد باروری کیست (88 درصد) را به خود اختصاص میدهد (4). با توجه به نتایج مطالعه حاضر، گوسفند نقش مهمی در بقای چرخه انتقال هیداتیدوز بین انسان و دام دارد. جهت انجام مطالعه حاضر طی دوره زمانی بهمن 94 تا تیر 96، تعداد 30 عدد کبد و ریه گوسفند و تعداد 30 عدد کبد و ریه بز آلوده به کیست هیداتید از کشتارگاه بیرجند جمعآوری گردید و به آزمایشگاه انگلشناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد انتقال یافت. به گزارش شهرآرانیوز، از دیروز تا امروز ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۵۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۳۴۲ نفر از آنها بستری شدند.

میزان در خصوص تفاوتهای سویه امیکرون با سویه دلتا گفت: اگر فردی دچار علائم سرما خوردگی شد فقط با انجام تست PCR میتوان به صورت قطعی گفت که به ویروس دلتا، امیکرون و یا آنفلوانزا مبتلا شده است، اما در حال حاضر با توجه به اینکه هم اکنون در پیک ششم با سویه غالب اومیکرون قرار داریم هر بیمار با علائم سرماخوردگی را باید اومیکرون در نظر بگیریم مگر اینکه خلافش ثابت شود.

با وجود اینکه تشخیص ترکیب دلتا و امیکرون خطرناک به نظر میرسد، ویروسشناسان اعلام کردند این ترکیب خطر خاصی برای افراد ایجاد نخواهد کرد. بنابر این اگر فرد برای سفر یا امور مهم میخواهد برنامه ریزی کند، بهتر است قبل از آن تست کرونا بدهد. وی حفظ سلامت خانواده را از توصیههای مهم به نوجوانان و والدین در آیین چهارشنبه آخر سال عنوان کرد و افزود: اجتماع در این آیین به سبب احتمال گسترش ویروس کرونا، سلامت خانوادهها را تهدید میکند. در این شرایط، وقتی هر دو سویه تلاش میکنند که درون سلول تکثیر پیدا کنند، سلول به صورت تصادفی ویژگیهایی از هر دو آنها را تولید میکند و ترکیبی از دو واریانت را ایجاد میکند.

تشخیص ترکیبی از دو سویه ممکن است کار سختی باشد؛ اما از آنجا که دو واریانت امیکرون و دلتا تفاوت بارزی با یکدیگر دارند، محققان راحتتر توانستند ترکیبی از این دو واریانت را پیدا کنند. خبر پیدایش یک سویه کرونا که ترکیبی از سوش های دلتا و امیکرون است، در روزهای اخیر باعث نگرانی عمومی در جهان شده است. همین جهشها باعث شده قدرت سرایت ویروس بیشتر از قبل شود. صابون چگونه باعث نابودی ویروس کرونا میشود؟ از طرفی اما ویروس جهشیافته کرونا با سویه جدید موسوم به «اومیکرون» که این روزها تهدیدکننده سلامت جامعه جهانی شده است، این نگرانی را به وجود آورده که مبادا با ورود آن به ایران و در صورت کاهش پروتکلهای بهداشتی دوباره شاهد روزهای سخت کرونایی در کشور شویم.

تیم این محقق ابتدا ۲۵ سکانس آن را همان روز و ۲۷ سکانس دیگر را چند روز بعد به GISAID یا همان Global Initiative on Sharing All Influenza Data (سامانه جهانی که اکنون علاوه بر دیتاهای مربوط به آنفلوانزا محل تجمیع دیتاهای انواع کروناویروس نیز می باشد)، اعلام کردند. بررسی آمار کشورهای دیگر مانند آمریکا، اروپا و کشور همسایه یعنی ترکیه نشان میدهد اومیکرون میتواند بیمارستانها را درگیر کند؛ یعنی هم موجب افزایش بستریها شود و هم آمار موارد فوتی را بالا ببرد.

محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص آیسییو و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد اومیکرون میگوید: «اومیکرون یک واریانت جدید از ویروس کروناست؛ یعنی میتواند مثل واریانت اصلی خطرناک باشد. دانشمندان دانمارکی میگویند زیرسویهای از امیکرون موسوم به BA.2 پیدا شده که حدود 1.5 برابر مسریتر از سویه اصلی امیکرون است. مواردی از ابتلا این سویه در ایالاتمتحده، فرانسه، دانمارک و هلند شناسایی شده است. موسسه ملی سرم دانمارک که به بررسی بیماریهای عفونی این کشور میپردازد، میگوید BA.2 حدود 1.5 برابر مسریتر از سویه اولیه اومیکرون یا BA.1 است. توجه شود که از دست دادن چشایی و بویایی ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از بهبودی ادامه داشته باشد و نیازی به تأخیر در اتمام قرنطینه نیست.

اگرچه مرکز پیشگیری و کنترل میگوید هنوز معلوم نیست سرعت انتشار سویه اومیکرون نسبت به سویه دلتا چقدر است، اما به احتمال زیاد از ویروس کرونای اولیه سریعتر گسترش مییابد. سویه دلتا در هرجا شناسایی شود، به سرعت مردم آن منطقه را درگیر میکند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، “ماریا ون کرخو” مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت گفت: سویه اُمیکرون نسبت به دلتا شدت بیماریزایی کمتری دارد اما همچنان میتواند منجر به طیف کامل بیماری شود، همانطور که در سویههای قبلی مشاهده شد. به نقل از نیوز، سازمان بهداشت جهانی به روزرسانی در مورد دلتاکرون منتشر کرده که بهطور رسمی بهعنوان سویه کووید-۱۹ طبقهبندی شده است.

بریتانیا مدعی است که BA.2 پیشرفت قابل توجهی نسبت به سویه قبلی امیکرون محسوب میشود. البته موارد بستری در افرادی هم که سه دوز واکسن زدهاند مشاهده میشود. ولی تعداد آنها بسیار اندک است؛ بنابراین تزریق سه دوز واکسن دلیلی نمیشود که موارد پیشگیری از بیماری را رعایت نکنیم. بله. واکسنهای مورد تایید سازمان بهداشت جهانی همچنان در جلوگیری از بیماری شدید و مرگ ازجمله دربرابر سویه دلتا بسیار موثر هستند.

از سوی دیگر تاخیر در اثرگذاری تغییرات آماری در دو شاخص ابتدایی عاملی بوده تا در شاخص موارد بستری در بخش مراقبتهای ویژه روند کُند کاهشی آنهم ناچیز را تجربه کرده باشد به صورتی که ابتدای هفته 2921 مورد بستری در این بخش از مراکز درمانی ثبت شده است و روز گذشته این رقم با کاشی پنجاه نفره به عدد 2871 مورد رسیده است باشد و همین اتفاق یعنی روند بسیار کند کاهشی در موارد فوتی ناشی از کرونا داشته باشیم چون روز شنبه متاسفانه 120 نفر از هموطنانمان را از دست دادهایم و دیروز 114 مورد فوتی ثبت شده است.

از طرف دیگر با توجه به مطالعه آلودگی انسان به سویه G6 از منطقه بیرجند و حضور این سویه در بزهای منطقه، نقش این دام در انتقال آلودگی و تداوم چرخه آلودگی زندگی انگل در این منطقه قابلتوجه است (9). با در نظر داشتن چرخه زندگی و دوره کوتاهتر بلوغ سویه G6 در مقایسه با سویهG1 در میزبان نهایی لازم است در اقدامات بهداشتی جهت کنترل و پیشگیری بیماری در انسان به این نکته توجه گردد.

دیدگاهتان را بنویسید