این شهر مرکز شهرستان نکا میباشد

بارندگی های این منطقه معمولاً در چند نویت و با شدت زیاد روی میدهد و سیلاب های بزرگ و کوتاهمدتی را در رودخانه های این منطقه به راه میاندازد و در بقیه فصلهای سال آنها را به خشکرود های ناقابلی که اندک آب آنها به تراوش چشمه سارهای معدود و زهکشی های زیرزمینی غیرقابل توجه بستگی دارد، مبدل میسازد. مجموعه موج های خروشان مشهد که نشان ملی استاندارد ایران را داراست، در زمینی با مساحت ۶۰۰۰۰ متر مربع و با ارتفاع سقف ۴۰ متری، انواع بازیهای آبی جذاب و هیجانانگیزی نظیر ۶۳ سرسره مدرن با نقشههایی بهروز را ارائه میدهد و روزی به یاد ماندنی برایتان به ارمغان میآورد.

در این خاکها لایه های شنی و ماسه ای هم دیده می شود و این خاکهای رسوبی بهترین خاک زراعی منطقه می باشد و برای کشت گیاهان متداول در منطقه استعداد فراوان دارد مهمترین انواع خاکهای این منطقه از نوع خاکهای قرمز و زرد و پوزولیت و خاکهای قهوهای است. قسمت عمده خاکهای این منطقه از خاکهای رسوبی پوشیده شده و ضخامت خاکها متفاوت و معمولآ دارای شیب ملایم است.

بوم گردی پلاسجان چشمانداز به کوهستان و رودخانه داشته و دارای 6 باب اتاق با ظرفیتهای چهار، شش و هشت نفره است. و در اربعين حسيني و بيست و هشت سفر نيز مراسم عزاداري در مساجد برگزار مي شود و در شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ديگر ائمه مراسم عزاداري برگزار مي شود و همچنين در روزهاي ولادت ائمه و اعياد (عيد قربان ، عيد غدير)مراسم جشني در روستا برگزار مي شود. در شب عاشورا بعضي از مردم تا صبح در مساجد بيدار مي مانند . و در موعد مقرر همه فاميل ها و اهالي روستا تا بيرون از روستا آنها را بدرقه مي كنند و چند روز قبل از مراجعت و محل زائر را تزيين نموده و با نوشتن پلاكارد مقدمشان را گرامي مي دارند و در روز برگشت به روستا همه افراد به بيرون از روستا جهت استقبال مي روند و با قرباني كردن چند راس گوسفند مقدمشان را گرامي مي دارند و تا چند روز اهالي روستا به ديدن زائر مي روند و هدايايي نيز تقديم مي كنند .

يكي ديگر از آداب و رسوم رايج در اين روستا اين است كه افرادي كه به زيارت مشرف مي شوند (مشهد مقدس ، عتبات عاليات و مكه مكرمه ، مدينه منوره و سوريه )قبل از رفتن به مدت سه روز چاوشي كنند . البته در چندين سال قبل مراسم قمه زني رواج داشت كه بنا بر ضرورت اين عمل ترك شده . اختلافهای دبی حداکثر کمتر از اختلاف حجم سیلاب بوده بدین ترتیب میتوان بیان داشت که مدل در شبیه سازی دبی اوج دقت بیشتری نسبت به حجم سیلاب دارد. نتایج آنالیز حساسیت مدل بیان داشته که شماره منحنی و تلفات اولیه تأثیر گذارترین پارامترها بر دبی اوج سیلاب میباشند.

نتایج مرحله اعتبارسنجی با توجه به وسعت زیاد و بارشهای غیر فراگیر در منطقه مطالعاتی این اختلاف در شبیه سازی قابل قبول می باشد. نتایج مرحله واسنجی استفاده از مدل بدون واسنجی و با تکیه برآورد پارامترهای مدل با استفاده از روابط تجربی راعامل ایجااد خطا در شبیه سازی سیلاب ذکر شده است. مراسم عقد:صبح همان روز يا چند روز بعد با توافق و با آمادگي طرفين براي برگزاري مراسم عقد دائم به دو صورت عمل مي كنند (1.در صورت تمكن مالي سعي مي كنند عاقد را به خانه آورده و با حضور فاميل هاي دو طرف مراسم عقد برگزار مي شود 2.در صورت نبودن تمكن مالي به يكي از شهرهاي اطراف رفته (چادگان و يا داران) و در محضر دفتر ازدواج مراسم عقد برگزار مي شود.كمك هزينه جهت خريد جهيزيه ي عروس از طرف داماد پرداخته مي شود و بعد از مراجعت به خانه يا همان روز يا چند روز بعد مرلسم شيريني خورون برگزار مي شود كه فاميل هاي طرفين در اين مراسم شركت مي كنند و با زدن دايره و تنبك و بعضي مواقع هم بدون سرو صدا و آلات موسيقي فقط با ذكر صلوات و ياد خدا و ائمه مراسم شيريني خورون را برگزار مي كنند .هدايايي كه از طرف خانواده داماد در روز عقد خريداري شده در اين روز تحويل خانواده عروس مي شود .و چند روز بعد هدايايي كه خانواده عروس براي داماد خريداري كرده به خانواده داماد تقديم مي كنند (البته اين عمل بدون تشريفات مي باشد)درصورتي كهمراسم عروسي به تعويق بيافتد خانواده داماد هدايايي تحت عنوان بهاري ، در فصل بهار وعيدي دراعياد درشب چله بزرگ تقديم عروس كنند البته خانواده عروس هم در عوض آن هداياي به خانواده داماد اهدا مي كنند.

و چند روز بعد مراسم ختم انعام گرفته و اهالي روستا را دعوت مي كنند . در اين روستا با هماهنگي طرفين زمان عروسي اغلب فصل (پاييز و زمستان) و از روز چهارشنبه مراسم عروسي شروع مي شود و در روز چهارشنبه دعوتي هاي خود را با زبان دعوت مي كنند و دعوتي هايي كه از جاهاي دور مي باشند با كارت دعوت مي شوند و در بعد اظهر چهارشنبه مراسم عروسي با ساز و دهل شروع مي شود و تا نزديكي ها ي اذان مغرب ادامه دارد و بهد از اذان و اقامه نماز و صرف شام كه اغلب به صورت سنتي مي باشد مراسم جشن شروع مي شود و با انجام رقص و بازي هاي محلي (چوب بازي ، دستمال بازي ) تا ساعت 12 شب ادامه پيدا مي كند و در روز بعد حدودا 9 صبح مراسم جشن عروسي مجددا شروع و تا ساعت دوازذه ادامه پيدا مي كند .

اخرين روز سال كه معروف به روز عرفه است . چون شناخته شدند و مردم گشنيزجان به آنها روي خوش نشان نمي دادند از روستا به جاهاي نامعلوم مهاجرت كردند.در اين روستا تعداد 7 مسجد وجود دارد كه به نامهاي :مسجد امام حسين (ع)در محله ي قيفرديلي ،اجاقعوي (مسجد جامع) در مركز روستا ،مسجد صاحب الزمان (عج)در محله ي احمد آباد،مسجد امام رضا(ع)در محله ي دلشاد،مسجد امام حسن مجتبي(ع)در محله ي قارشي ،مسجد چهارده معصوم در محله ي دروازه و مسجد حضرت ابوالفضل(ع)در ميدان امام حسين .

این فضا به طور کلی دارای یک فضای خوش و زیبا محسوب میشود. فشم از مسیر از جاده لشکرک دارای باغهای میوه بسیار است و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است. محاسبه شاخص همپوشانی نیچ غذایی هورن و پیانکا بین دو گونه­ی خیاطه و گاوماهی کورا در فصول مختلف نشان داد که کمترین میزان همپوشانی در فصل بهار و بیشترین آن در فصل پاییز بوده است. سیلاب به عنوان یکی از بالایای طبیعی آثار جبران ناپذیری بر بخشهای مختلف جامعه وارد میسازد. در مرحله ی آخر پس از عصاره گیری از نمونه های برگی عناصر اصلی آن شامل کربن، نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آزمایشگاه دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان اندازه گیری شدند(درصد کربن آلی به روش اسپکتروسکپی(13)، نیتروژن کل به روش کجلدال(14)، فسفر از روش رنگ سنجی آمونیومولیبدات و پتاسیم محلول با عصاره گیری استات آمونیوم نرمال و قرائت از دستگاه(flamephotometer) مورد سنجش قرار گرفتند(17).

مراسم سينه زني و زنجير زني را ادامه مي دهند تا نزديكي هاي اذان صبح دسته سينه زني درست كرده و به زيارت اهل قبور مي روند و با خواندن نوحه و زيارت نامه اداي احترام مي كنند و بعد به خانه هاي خود بر مي گردند و بعد از طلوع آفتاب دوباره هر محله اي دسته هاي سينه زني و زنجير زني را به راه مي اندازند و به طرف مركز روستا آمده جمع مي شوند و به طرف گلستان شهداء حركت مي كنند و در آنجا چند دقيقه اي دست از عزاداري برداشته و قرائت فاتحه مي كنند و يك نفر كه اغلب روحاني است چند دقيقه اي را در منقبت شهداي كربلا سخنراني مي كند .

روزها دسته سينه زني و زنجير زني در هر محله اي راه مي افتد و بعد از دور زدن از جمله با رفتن به گلستان شهداء و اداي احترام و قرائت فاتحه هر دسته اي به محله خود رفته و مراسم را خاتمه مي دهند . برای بازدید از این مسجد و ورود به آن، زنان باید پوشش مناسب برای سر داشته باشند و هنگام ورود، کفش های خود را از پا درآورند.

این آبریز، آب شهرهای بزرگی مانند آسونسیون، بوئنوس آیرس، سائوپائولو و برازیلیا را تأمین میکند. در ضمن لباس خاصی هم لازم ندارد؛ تنها لباسی که راحت باشد و فرد را در برابر آفتاب محافظت کند کفایت میکند. رود نیل در بخش شمالی آفریقا واقع شده است و از ۱۰ کشور اوگاندا، اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، تانزانیا، روآندا و بروندی می گذرد و در مصر هم به پایان می رسد و دریای مدیترانه را تغذیه می کند. چشمه قلعه دختر در جاده تهران به آمل نیز از دیگر چشمه های جالبی به شمار می رود که در تابستان می توان از طبیعت آن بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید