این یک بازی برد برد است

پاریس با وجود آکادمی های هنر، ادبیات و علوم جدید و برپایی تئاتر کمدی فرانسوا (۱۶۸۰) و چند تئاتر دیگر به موقعیت فرهنگی قابل توجهی در اروپا دست یافت. جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در ادامه با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید. زاینده رود به عنوان تنها منبع اصلی و تامین کننده آب تالاب گاوخونی است که پس از عبور از پیچ و خم های فراوان مسیر به بخش بن رود و شهر ورزنه می رسد و با طی مسافتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر و در یک مسیر پر پیچ خم در جهت جنوب شرقی اصفهان پیش می رود که بخش اعظم آب زاینده رود وارد اصفهان می شود و در نهایت به تالاب گاوخونی ختم می شود .

امری واضح و قابل بیان در مقایسه بخش آقایان و بانوان پارک ساحلی آفتاب مجهزتر بودن قسمت مربوط به آقایان است که به مراتب بسیار کاملتر از قسمت بانوان ساخته و تجهیز شده است. تعداد چاه های قانونی در بخش کشاورزی، صنایع و مصارف شهری در مقایسه ی با ۳۰ سال قبل حداقل ۷ برابر شده است. نتایج حاصل از مدل نشان داد اگر پنج سال متمادی آبی در رودخانه نباشد، سطح ایستابی بیش از ۳ متر دیگر افت خواهد کرد. ۲- عدم ذخیره کافی در سد در سال های معمولی و پرباران برای سال های کم بارش که این موضوع به دلیل فشار بیش از حد مصرف و کمبود کلی آب در حوضه است.

این تونل 2900 متری قادر است، سالانه بیش از 255 میلیون متر مکعب آب به زاینده رود منتقل کند. طبق نقشه پهنهبندی پتانسیل فرونشست بیشترین پتانسیل خطر را پهنهای به شعاع نهایت ۱۵۰۰ متر در شمال و ۴۰۰ متر در جنوب رودخانه از ورودی غربی شهر تا نزدیکی پل جوبی دارد. رودهایی مانند رودخانه ارمند بین روستای معدن تا پل ارمند در استان چهارمحال و بختیاری، قسمتی از رودخانه هراز قبل از شهر گزنک در استان مازندران، سزار در لرستان و سیروان در کردستان و کرمانشاه در ایران در سطح ۲ دستهبندی می شوند.

این رودخانه به دلیل اینکه از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و وارد نواحی کویری و نیمه کویری می شود،دارای تنوع گیاهی چشمگیری است.از گیاهان کناره های این رودخانه می توان گونه های تیره اسفناج مانند لارک و اشنان نام برد که در نواحی کویری می رویند. به همین سبب نقش مهمی در توسعه پایدار این منطقه خشک و کویری دارد. با توجه به قرار گرفتن ایران در نواحی خشک و بیابان ، مقدار بارندگی و حجم آبهای ایران کافی نیست. به نظر میرسد با بازگشایی تونل سوم آبرسانی در طرح بهشت آباد، استان کرمان هم مانند اصفهان و چهارمحال و بختیاری از آب زایندهرود فیض ببرد.

در واقع این استان بیشترین سهم را در تامین آب رودخانه و سد زایندهرود دارد. دلیل اصلی احداث سد زاینده رود تامین آب مصرفی استان اصفهان است. احداث این تونل در سال 1327 به مهندسان مشاور الکساندر گریپ واگذار شد و پنج سال بعد یعنی در مهرماه 1332 مورد بهره برداری قرار گرفت. اما با مخالفتهای اهالی بومی منطقه، هنوز پس از بیست سال افتتاح نشده است. این رودخانه حیاتی پس از عبور از کویر مرکزی ایران، راه خود را به سوی شرق پیش میگیرد.

نتایج نشان داد که در بافر 3/451682 هکتاری اطراف رودخانه، 9/40% این مساحت را کشاورزی و 1/8% را توسعة شهری تشکیل داده است و غلظت آلاینده­ها با مساحت کشاورزی اطراف هر ایستگاه و فاصله تا صنایع اطراف رودخانه مثل تصفیه خانه جنوب اصفهان رابطه معنی­دار دارد. زندگی غیرممکن می شد ، مثلا اگر آب دریاها به بخار تبدیل نمی شد ، باران و برف تشکیل نمی شد ، در آن صورت آب لازم برای استفاده ی انسان ها و حیوانات و گیاهان تولید نمی شد.

بررسی لایههای محدوده شهر اصفهان نشان داد که بستر شهر اصفهان غالباً از سه لایه اصلی تشکیل شده است. این دو رود مهم در شمال غربی شهر فارسان و جنوب غربی روستای قلعه سبزی هستند. میانگین بارش سالانه در امتداد این رود به 450 میلیمتر میرسد و آبدهی آن سالانه 1053 میلیون متر مکعب است. ارتفاع سد زاینده رود در حدود 100 متر است و طول تاج آن به 450 متر میرسد. در سال 1344 هجری شمسی و در زمان حکومت صفویان آغاز شده و پنج سال به طول انجامیده است. همچنین رودهای بسیاری در طول مسیر این رودخانه حیاتی به آن میپیوندد.

خط تقسيم آبها يك مرز طبيعي است و منطبق بر خطي است كه از دو سوي آن جريانهاي آب به حركت در مي آيند و حوضه هاي هيدروگرافيك مجزا را تشكيل مي دهند . ۴- افت آب زیرزمینی در آبخوان های اطراف زاینده رود بر اثر افزایش تعداد چاه های قانونی و غیرقانونی که موجب مصرف آب برای تغذیه آبخوان ها می شود. تقریباً یک سوم پل قدیمی تر در سال ۱۸۲۸ پس ازعهد نامه ترکمن چای از قسمت متصل به دو ساحل منفجر گردید که به مرور زمان این خرابی ها بیشتر شده است و اکنون نیز در خطر نایودی کامل است!

سپس مقادیر وزنی CN برای هر یک از زیر­حوضه­ها بر اساس رابطه­ی (3) محاسبه گردید. از طولی معادل ۱ تا ۲ متر بر خوردار است و وزنی معادل ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم. در شرایط مطلوب آب رود 1.2 کیلومتر مکعب در سال یا 38 متر مکعب در ثانیه است. همچنین در صورتی که تنها یک ماه در سال رودخانه آبدار باشد، بازهم سطح ایستابی نسبت به شرایط کنونی افت زیادی خواهد داشت. نخستین تلاشها در سال 954 هجری شمسی به دستور شاه طهماسب اول انجام شده است.

اقدام بعدی در دوران حکومت صفویان و به دستور شاه عباس کبیر در سال 987 هجری شمسی انجام شد. میلیونها سال پیش، زندگی روی زمین از دریاها شروع شد. طی این مطالعه رابطهای تجربی حاصل شد که به کمک آن میتوان هدایت هیدرولیکی را به کمک منحنی دانهبندی به دست آورد. همان طور که اشاره شد رود Seine بقدری طولانی است که برای عبور از این رود، سی و هفت پل ساخته شده است. اما در نهایت این تلاش با موفقیت روبرو نشد.

و با هر تکان رود به رقصی موزون در می آیند. به علاوه خشک شدن رود، آثار مخرب زیست محیطی، سیاسی و حتی روانی بسیار عمیقی بر جا میگذارد. اما در این چند سال اخیر یعنی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۷ خبرهای خوشی از اصفهان و زاینده رود به گوش نمی رسد؛ رودخانه خشکیده و دیدن بستر خشک آن صفایی ندارد و فقط هر چند وقت یکبار آن هم در مدت کوتاهی آب در آن جاری می شود . با خشک شدن زاینده رود نه تنها تمامي فعاليت هاي اقتصادي و اجتماعي ساکنان اصفهان دچار دگرگوني مي شود، بلکه پيامدهاي روحي – رواني، زيست محيطي، و حتي سياسي آن در سطوح منطقه اي و ملي تأثيري ژرف برجاي مي نهدکه دلایل متعددی برای آن بیان می شود .

دیدگاهتان را بنویسید