براساس نظریۀ سطح معنایی- لغوی الگوی گارسس

وی درباره شورای حفاظت کیفی رودخانه به میراث خبر گفت: ریاست شورا استاندار بوده و دبیر شورا، اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان میباشد. دبیر شورای پژوهشی محیط زیست استان خوزستان درباره منابع آلوده کننده کشاورزی نیز توضیح داد: در بخش کشاورزی با معضل زهآبها مواجه هستیم. سد زاینده رود با ظرفیت اسمی یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون مترمکعب به عنوان یکی از اصلیترین سدهای مرکز کشور و تأمین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران است. برخی از پژوهندگان شاهنامه، نام جیحون را تنها همان رود «آموی» دانسته و در پیدا کردن مرز میان ایران و توران و یا جای برخی از رخدادها دچار لغزش شدهاند.

کمبود اقتصادی آب به دلیل کمبود زیرساختهای آب یا مدیریت نادرست آب است. در پروتکلهاى سالانه، میزان بهرهبردارى از منابع آب و انرژى رودخانه مرزى ارس و سد، همه ساله با حضور نمایندگان طرفین تنظیم مىشود. در این زمانه پرهیاهو که همة مردم این سرزمین از این خاموشی و ظلمتِ حاکم بر سرزمینِ خود، خسته و نالانند و انتظار گشایشی دارند، قحطی شدهاست و روزنهای بر امیدی نیست و همه منتظرند. از نظر الیاده، رمزپردازی مار گرایشهای عدیدهای دارد که ذهن انسان را مغشوش میکند، اما همه رمزها به جانب یک تصور مرکزی میگرایند و آن این است که مار بیمرگ است؛ چون تجدید حیات میکند؛ بنابراین، مار از نیروها و قوای ماه است و بدین اعتبار، مار بخشنده باروری،دانایی (غیبآموزی) و حتی جاودانگی است.

بهطوریکه در برخی نقاط رودخانه توصیه شده است که حتی برای شنا نیز از آن استفاده نشود چراکه ممکن است ایجاد آلودگی و بیماری کند. علاوه بر این، اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان تحقیقات گستردهای را نیز در ارتباط با آلودگی رودخانه کارون انجام داده است، بطوریکه از سال 1374 تاکنون رودخانه کارون از نظر پارامترهای فیزیکو شیمیایی، میکروبی، عناصر فلزی و باقیمانده سموم دفع آفات کشاورزی مورد اندازهگیری قرار گرفته و برهمین اساس نیز مطالعات طرح جامع کاهش آلودگی رودخانه کارون تدوین؛ و جهت اجرا به ارگانهای ذیربط ارسال شده است.

حسینی به تلاشها و اقداماتی که تاکنون در جهت فعال کرددن مجدد کمیسیونهای مشترک فنی- اجرایی پیشبینی شده در معاهدات 1975 انجام پذیرفته اشاره کرد و گفت: دولتهای ایران و عراق در سندی که در اسفندماه 86 به امضای معاونان وزیران خارجه دو کشور رسید نسبت به رفع کلیه مشکلات موجود در مرزهای زمینی و رودخانهای مشترک براساس معاهدات 1975 ایران و عراق و همچنین فعال کردن مجدد کمیسیونهای فنی ـ اجرایی پیشبینی شده در این معاهدات توافق کردند. میانگین شاخصها در سه طبقه ارتفاعی (700-900 متر، 900-1300 متر و 1300-1700 متر) و دو جهت شیب دره محاسبه شد. بهتر است بدانید که بخشهای خروشان سفیدرود تقریبا ۵۰۰ متر بعد از سد سفیدرود آغاز میشود.

در ادامه مسیر رودهای دیگری به نام قرانقوش چای و میانه چای و هشترودچای و آبهای کوه سهند و همچنین بزقوش به سفید رود میپیوندند و بعد به سمت جنوب شرقی سرازیر میشوند. چند سال بعد تاد، که نوجوانی است که مادرش را از دست داده در می یابد که کشتی دومی از زمین به سوی این سیاره گسیل شده. رودخانه ، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند ، پیروز می شود ، شکست می خورد ، موفق می شود ، دل شکسته می شود . صغری رستمی، کارشناس محیط زیست و دبیر شورای پژوهشی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در گفتگو با خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: 70 درصد آب شرب مصرفی استان خوزستان از رودخانه آلوده کارون تأمین میشود که درصورت ایجاد اختلال در سیستم تصفیه و پائین آمدن میزان کلر، این آلودگی مستقیمأ به مردم منتقل میشود.

کارشناس بخش محیط زیست انسانی استان خوزستان درخصوص آلودگی ناشی از فاضلابهای شهری گفت: بخش عمده فاضلابهای شهری اهواز و شهرهای حاشیه رودخانه کارون به این رودخانه سرازیر میشوند که مهمترین عامل آلودگی آب این رودخانه است. ناصر رضایی در گفتوگو با خبرگزاری ایسنا منطقه خوزستان، افزود: پسماندهای کشاورزی به میزان ۴۸ درصد و فاضلابهای شهری به میزان ۲۶ درصد، مهمترین منابع آلودگی رودخانه کارون هستند. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: تاثیر این کاهش بارش ها در سرشاخه ها حدود 50 درصد کاهش رواناب و در رودخانه های مهم چون گرگانرود، اترک و قره سو نیز 80 درصد کاهش آورد را به دنبال داشته است.

این رودخانه از بخش اترک خارجی که از خاک ترکمنستان سرچشمه گرفته و بزرگترین شاخه آن رودخانه سمبار است و اترک داخلی که در داخل کشور ایران جریان دارد تشکیل یافته است. محمد خالقی مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد هم گفت: برداشت زیاد کشاورزان روستاهای نجف آباد و حصارگرمخان از آب رودخانه اترک سبب شده تا بستر این رود در محدوده روستای اخلی دنگل خالی از آب و خشک شود. در بخش آب شرب نیز در بسیاری از شهرها و روستاهای خوزستان مردم آب شور با کیفیت پایین مصرف میکنند. ط – انجام سایر اموری که مؤثر در تأمین آب باشد.

ماهی قرمز سفره هفت سین که نمادی از زندگی و تحرک است اگر پس از تعطیلات نوروز زنده باشد نباید در رودخانه ها و دریاچه ها رها شود چون باعث مرگ و میر سایر ماهی های درون رودخانه یا دریاچه می شود. در همین داستان، کسی که بهترین راهنمای گیلگمشبود، نینسون، مادر او،بود و یا زمانی که گیلگمش به دنبال زندگانی جاودان بود، یک زن آبجوفروش به نام سیدوری او را نصیحت کرد و گفت باید در زندگی خوش باشد و لذت ببرد؛ زیرا زندگانی جاودان مخصوص خدایان است و او است که راه رسیدن به اوتناپیشتیم را به گیلگمش نشان میدهد.

چه قدر سرد و لذت بخش! هر چه میزان تخریب بیشتر شود سهم درختان راش (Fagus orientalis Lipsky) کاهش و بلوطها (Quercus spp.) افزایش مییابد. رود کرج هر سال در فصل صید (اواخر بهار تا اواخر تابستان) میزبان تعداد بسیار زیادی توریست است که برای ماهیگیری به این رودخانه میروند. رودخانه ارس، یکی از مهم ترین و پرآب ترین رودخانه های شمالی ایران در منطقه آذربایجان و نیز نوار مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان محسوب می شود.

وجود طبیعت غنی منطقه ارسباران در جنوب رودخانه ارس و منطقه کیامکی در کناره رود ارس یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه به شمار می آید. این رودخانه، از کوه پیرآباد در جنوب شرقی ایرانشهر و شمال غربی رودخانه سرباز، سرچشمه گرفته و پس از جذب آب های جاری منطقه کوهستانی جنوب بلوچستان، وارد نواحی سرباز، باهو کلات، پیشین و دشتیاری شده و در نهایت با ادامه مسیر به خلیج گواتر در دریای عمان می ریزد. رودخانه یاهو کلات در مناطق مختلف دارای نام های گوناگونی است؛ این رودخانه از محل سرچشمه تا سرباز، «ریگاب»، از سرباز تا بخش راسک « سرباز»، از سرباز تا باهو کلات، « مزن کور یا رودخانه بزرگ» و از باهو کلات تا خلیج گواتر «باهو» نامیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید