بررسي ساختار فيزيکي، شيميايي و نوسانات مواد مغذي در مصب رودخانه چمخاله

شرایط رطوبت قبلی خاک را می­توان از جدول 1 و بر اساس مجموع بارندگی طی مدت 5 روز قبل از روز مورد نظر به ­دست آورد. مجموع تاکسونهای شناسایی شده در بهار نسبت به زمستان بیشتر بود. بدنه : وقتی جریان رودخانه در فصل بهار را در ذهن ام تصور می کنم ، افراد دیکتاتور تاریخ از جلوی چشم من عبور می کنند . در این فصل رودخانه پرآب و خروشان است و اگر به دنبال هیجان بیشتری هستید رفتینگ در فصل بهار بسیار لذتبخش است. در این میان اما ساختِ میدانی جدید با نام «خلیجفارس» در سال ۹۴ و در نقطه دیگری از بخش جنوبی باغستان این محوطه طبیعی را به خلسه برد.

آفتابنیوز : بررسی میدانی نشان می دهد که عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکت های آب منطقه ای استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار دارد. اشعار تغزلی. در این پژوهش شیوۀ کار به سبک کتابخانه ای و در پاره ای موارد تحقیقات میدانی است و به روش تحلیلی ـ توصیفی اشعار کلهری طبقه بندی و تحلیل شده اند.

معاون برنامهریزی شرکت آب منطقهای اصفهان با اعلام انجام دو فاز از مدیریت یکپارچه رودخانه زایندهرود از قرار گرفتن این پروژه در فاز سوم خبر داد. پروژه تونل سوم نمیبایست اجرا میشد، حالا هم که اجرا شده عوضش باید امکاناتی به ما بدهند یا نه؟ موجهای خروشان رودخانه قایق شما را بالا پائین میبرند و شما و همگروهیهایتان باید با فریادهای بلند لیدر قایقتان را از روی موجهای خروشان رودخانه عبور دهید تا دوباره به مسیر آرام برگردید. دو دهانه ورودی تخلیه کننده طغیان بلافاصله در زیر تاج سد واقع شده است.تخلیه کننده طغیان مرکب از دو قسمت بهم چسبیده است هر کدام از یک آستانه ‹‹ کریگر›› منتهی به یک کانال با شیب فوق العاده تند و یک کانال انتهائی با شیب رو به بالا تشکیل شده اند.

دو دهه است که زایندهرود بر اثر تخصیصهای بیرویه وزارت نیرو تبدیل به کانال آبرسانی جهت مصارف کشاورزی شده است و ضربات جبرانناپذیر فراوانی بر محیطزیست و حیات مردم و پایداری این سرزمین وارد آورده است. رؤیای کانال و رودخانه تفاوت چندانی با هم ندارند. همچنين در اين مناطق که بارش کم مي باشد، رودخانه ها نقش مستقيم در تغذيه سفره ها دارند. پل های تاریخی که بر روی زاینده رود در اصفهان قرار دارند ،قدمت آنها به زمان صفویان و پیش از آن میرسد و تاریخ این شهر به آنها وابسته است .انها عبارتاند از سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، پل شهرستان، پل چوبی و علاوه بر آن چند پل جدید دیگر بر روی آن ساخته شه است .

ایسنا/اصفهان معاون امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: تخصیص اعتبار به طرح بن-بروجن در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و عدم تخصیص اعتبار به زایندهرود و احیای این رودخانه برایمان قابل قبول نیست، اما متأسفانه فضای منطقی درباره زایندهرود نیست و شاهد تقابل بین استانها و مردم پیرامون آب و زایندهرود هستیم. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ مردم اصفهان که از جاری شدن رودخانه زاینده رود شادمان هستند با آمدن به کنار بستر رودخانه این جریان را از نزدیک نظاره گر هستند. حفط هویت تاریخی و زیست مردم اصفهان در این کلانشهر متوسط به حیات زنده رود همیشه جاریست که این سال ها به دلیل سومدیریت ها و کاهش بارندگی ها تحت تاثیر قرار گرفته است.

مردم اصفهان این زنده شدن زاینده رود را هدیه خداوند میدانند که در روزهایی که زاینده رود خشک بود با بارندگی فراوان و سرریز شدن رودخانه شور دهاقان در یک اتفاق خوشایند این آب در مسیر زاینده رود قرار گرفت و شور و شادی را به مردم اصفهان و سرزندگی را به زاینده رود و کشاورزان اصفهان در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ هدیه کرد. از آنجائی که ریزشهای جوی سالانه این حوضه غالباً بصورت باران میباشد، از این رو آب شدن برفهای زمستانی تأثیر چندانی در تأمین آب رودخانه های آن ندارد و پوشش گیاهی متراکم که در غالب اراضی این حوضه به چشم میخورد، موجب تعدیل جریان آب آنها میگردد.

باشگاه خبرنگاران جوان شهرکرد – معصومه نوروزی گفت: وزش باد شدید و سرد همراه با کولاک موجب یخ بستن رودخانه “چمِدَر” شهرستان کوهرنگ از سرچشمه های زاینده رود شده است. به موجب اين تعريف در جايي ه رودخانه دولتها را از يكديگر جدا مي كند ، مشخص مرز تالوگ يعني خط منصف معبر است . روحاله حاتمی: هنری والتر بیتس (Henry Walter Bates) طبیعیدان و کاشف انگلیسی بود که اولین گزارش علمی در باب مفهوم تقلید در میان حیوانات را ارائه کرد؛ اما بیش از هر چیز بهدلیل سفر اکتشافی به جنگلهای بارانی آمازون در معیت آلفرد راسل والاس شناخته شده است (۱۸۴۸).

همچنین وجود این رودخانه به پاکیزگی هوا و کاهش آلودگی و غبار هوای شهر کمک خواهد کرد؛ اما امروزه جز کویری خشک چیزی از بستر رودخانه باقی نمانده است و همه ما امیدواریم که روزی آب برای همیشه به رودخانه برگردد و شهر را پر از نشاط و سرزندگی کند. این آب به خصوص در فصل آب شدن برف در سرچشمه هایش بسیار سیلابی و شرزه می شود. یادتان باشد برای این سفر حتماً لباسهای اضافه و کفش ضدآب به همراه داشته باشید، زیرا اولین اتفاقی که برایتان میافتد خیس شدن است. معذالك طرز عمل در این زمینه یكسان نیست و راه حلهای انتخابی متفاوتند .

15)چگونه آمبولانس می تواند به راننده ها اطلاع دهد که راه را برای حرکت سریع او باز کنند؟ انسان با تکنولوژی امروزی می تواند ۲۵۰۰۰ کیلومتر مکعب آنرا مورد بهره برداری قرار دهد. محرابیان با بیان اینکه عمده خواسته کشاورزان این است که چرا وزارت نیرو به مصوبات خود عمل نمیکند، گفت: مصوباتی روی میز میگذاریم و مورد بررسی و بازنگری مجدد قرار داده و آنچه قانون بوده را اجرایی و آنچه مانع اجراست را رفع خواهیم کرد. اما در این میان پلهایی هم هستند که خارج از اصفهان بر روی زایندهرود احداث شدهاند و مشهور گشتهاند. از میان معروفترین پلهایی که در شهر اصفهان روی رودخانه زایندهرود ساخته شدهاند میتوان به سی و سه پل و پل خواجو اشاره کرد.

از این رو در اکثر کشور ها پالایشگاه های عظیم و کارخانجات ذوب فلزات معمولا در نزدیکی دریاچه ها و دریا ها تاسیس می شود تا از آبی که به وفور وجود دارد استفاده کنند و نیاز نباشد آب را به یزد و اصفهان ببرند. به گزارش ایرنا، محمد نورصالحی روز یکشنبه در بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: این موضوع تاکنون محقق نشده است و باید با جدیت پیگیری تا معضلات این بخش حل شود. در حقیقت باید گفت مرده سوزی آیینی است که هم بعد مادی و هم بعد معنوی و روحانی انسان را شامل می شود و از این رهگذر است نشئه بعدی انسان که در آمیزه ای از هر دو بعد تحقق می یابد، معین می شود.

در برخی قسمتهای رودخانه میتوانید با خیال راحت و به دور از هیجان به مناظر زیبای اطراف نگاه کنید، اما در قسمتهای پرخروش رودخانه باید خودتان را برای یک ماجراجویی مهیج آماده کنید. اما اینکه چطور آبهای روان شده روی زمین تبدیل به سیلاب شوند بستگی به آن دارد که خاک منطقه چقدر توان و تحمل آبهای جاری شده را برای جذب کردن به زمین دارد و یا رودخانه های آن تا چه حد گنجایش دارند.

برای تصفیه ِ آب ابتدا برر وی رودها یا دریاچه ها سد می بندند . جالب است بدانید که وسعت مجموعه آبی ایرانیان مشهد به اندازه 14 زمین فوتبال است که مشاور سازنده آن هم یک شرکت کانادایی می باشد. علاوه بر این، مسیر زیادی از رودخانه زایندهرود، از سد مخزنی تا نزدیکیهای شهر سامان برای انجام انواع ورزشهای آبی مانند شنا و ماهیگیری نیز مناسب است. در این تحقیق کاربری اراضی و کود بهعنوان مهمترین عوامل تأثیرگذار بر آلودگی غیرنقطهای کشاورزی شناخته شد. این مجتمع دارای هتل و همچنین مکانی برای کمپ زدن است. اگر تا به حال سوار قایق نشدهاید و یا خیال میکنید پارو زدن در آب برایتان کار دشواری است، اصلاً نگران نباشید.

گروه استانها-مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت:اقداماتی که در گذشته برای احیای رودخانه زاینده رود در حال انجام بوده مانند تسریع در آزادسازی حریم بستر، محدود کردن چاههای غیرمجاز، طراحی و انتخاب پیمانکار برای استفاده از پساب موجود سرعت گرفته است. دقت شبیهسازی با استفاده از شاخصهای ارزیابی نش-ساتکلیف و ضریب تبیین در دوره واسنجی به­ترتیب 0.54 و 0.54 و در دوره اعتبارسنجی به­ترتیب 0.46 و 0.46 برآورد شد که کارایی مدل SWAT را در برآورد رواناب را با مطلوبیت نسبتاً خوبی نشان میدهد.

همان طور که اشاره شد امروزه با پیشرفت تکنولوژِی و با استفاده از روش های عددی امکان مدل کردن شرایط پیچیده فیزیکی فراهم است. آیا رفتینگ مخصوص ورزشکاران است؟ با توجه به توری که انتخاب میکنید میتوانید بین ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت بر روی زاینده رود قایقسواری کنید و مسیر رفتینگ نیز بین ۲ کیلومتر تا ۱۵ کیلومتر متغیر است. وزن عروضی مبتنی بر تساوی و تشابه ارکان عروضی در مصرع­هاست و وزن نیمایی مبتنی بر نبودن ضرورت تساوی و تشابه این ارکان در مصرع­ها و بخش­های شعر است. با این وجود، گزارش های متعددی از آسیب های وارده بر سدها در حین زلزله های به وقوع پیوسته گزارش شده است.

این اقدام غیرقانونی، غیرانسانی و غیراخلاقی درحالی صورت گرفت که در همه قوانین و اسناد بالادستی، تأمین حقآبه محیط زیست بر بخش صنعت و کشاورزی دارای اولویت است و تخصیص آب به بخشهای مختلف بایستی به گونهای صورت پذیرد که جریان رودخانه و کارکرد اکولوژیک آن حفظ شود. حسن ساسانی با اعلام این خبر، اظهار کرد: آب منطقهای اصفهان با هدف صیانت از منابع آبی و جلوگیری از تعدی اشخاص به اراضی دولتی و بستر رودخانهها، پیگیریهای لازم را انجام و موفق به اخذ سند مالکیت اراضی بستر رودخانه زایندهرود در محدوده واحد ثبتی شرق اصفهان و محدوده پل دنارت تا باغگلها شد.

دیدگاهتان را بنویسید