بلند ترین رود های ایران

نگارگر، زیباییآفرین بود و نگارهساز به مقتضای شرایط اجتماعی زمان از حماسة ملی و رسالت پهلوانی، درک ویژهای داشت که «نقاشان چیرهدست قهوهخانهای روایات مذکور در شاهنامه را مطابق با روایت نقالی آن میکشیدند» (آیدنلو، 1388: 39). در بیشتر قهوهخانهها، نقالی خوشبیان با صدایی بم و زنگدار با توسل به پردهخوانی (نگارهها)، داستانهایی از شاهنامه را با شاخ و برگ نقل میکرد. بستر مناسب برای لارو آبزیان و تاثیرگذاری درامر صید ماهیان از ارزش های اقتصادی آن می باشد که اشتغال و امنیت اجتماعی از آن حاصل می گردد .

همچنینبهر ه برداری بی رویه از منابع تالابی (آبزیان – پوشش گیاهی )موجب کاهش بازدهی و نابودی منطقه می گردد . املاح مورد نیاز، باعث ایجاد تغییراتی در اکوسیستم تالابی تحت پوشش می گردد . عمده ترین مشکل منطقه در حال حاضر حرکت شن های روان و از بین رفتن جنگل ها ی حرا و پوشش گیاهی می باشد. جنگل های مانگرو موجود در منطقه بعنوان یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان آبزی بومی و همچنین مهاجری می باشد که در فصل مناسب از نقاط سردسیری عرض شمالی کره زمین به منطقه کوچ می کنند .

در قبرستان روستای اشتبین، سنگ نبشته هایی مشاهده میشود که مربوط به ۸۰۰ سال قبل است ولی متاسفانه به خاطر سوء مدیریت این سنگ نبشتهها ، شکسته هایی از این آثار بر زمین قبرستان پراکنده شده است. آب تقریبا در همه جای کره زمین یافت می شود. واژه ریجاب عربی شده واژه «ریژاو» است که در زبان کردی محل ریزش آب و آبشار معنا میدهد، چرا که از لابهلای کوههای این منطقه، چشمههای بسیار زیبایی جریان دارد که موجب پرآبی ریجاب شده است. در یکی دیگر از اسطورههای بینالنهرین نیز مضامینی دیده میشود که شباهتهای زیادی با داستان هبوط در سفر پیدایش دارد.

به گفته پل تیلیش، هیچ متنی در ادبیات به اندازه باب سوم سفر پیدایش مورد تفسیرهای گوناگون قرار نگرفته و علت آن بینظیر بودن آن- حتی در ادبیات توراتی -ازجهتعمقروانشناختیآنوتااندازهای،قدرتمذهبیآناست.(بیرلین 1386: 124)برای فهم بهتر این داستان، بهتر است ابتدا داستانهایی که در این زمینه در بینالنهرین و ایران وجود دارد، بررسی شود و سپس داستان هبوط در تورات و اجزای سازنده آن همراه با دیدگاههای مختلف در اینباره مورد توجه قرار گیرد. جز رود و رودخانههای فصلی ایران، برخی دیگر از رودهای این سرزمین هم هستند که در تمامی طول سال پرآبند و میتوان در هر وقتی از سال به آنها سفر کرد.

در حال حاضر چند کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب و شاه عباس صفوی در این آبادی وجود دارد، و نیز گورستان قدیمی آن، کتیبه هایی باقی مانده است.همچنین در بین دیگر آثار تاریخی موجود در این روستا میتوان به تعدادی از سنگ درب خانههای روستایی اشاره کرد که یکی از آنها را مربوط به دوران سلطنت سلطان محمد خدابنده دانسته اند.این روستا یکی از معدود روستاهای استان آذربایجان شرقی است که دهها کتاب و آثار تاریخی از جمله کتاب تاریخ نادری در بین مردم روستا نگه داری میشود. همچنین در بین دیگر آثار تاریخی موجود در این روستا میتوان به تعدادی از سنگ درب خانههای روستایی اشاره کرد که یکی از آنها را مربوط به دوران سلطنت سلطان محمد خدابنده دانسته اند.

خانههای قدیمی این روستا به شیوه معماری دوره صفویه و قاجاریه ساخته شده اند. ابوالقاسم نباتی عارف و شاعر معروف آذربایجان در اشتبین بدنیا آمده و در این روستا نیز به خاک سپرده شده است. لحاظ توپوگرافی ، این روستا در دامنه ای که از یک طرف مشرف به سنگهای بزرگ و افسانه ای معروف به (سنگهای خورنج ) میباشد واز طرف دیگر با یک شیب ملایم مشرف به دشت پسوه واقع گردیده و رودخانه ای به اسم محلی ( ز ) یا ( زاو ) که یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه باستانی زاب کوچک است از کنار این روستا میگذرد.

رودخانهها از جمله با ارزشترین اکوسیستمهای آبی هستند که سلامت و بقای آنها سبب حفظ بقای تمام موجودات زنده استفاده کننده از آنها می شود. به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، یکی از قدیمیترین و زیبا ترین روستاهای حاشیه رود خانه ارس روستای اشتبین است.خانه های مزین به سر درها و کتیبه های مرمرین دوره صفویه و طبیعت جذاب با جنگلی از میوه های متنوع ،این روستا را دهکده سلامت نام نهاده و در زمره آثار ملی ثبت شده قرار داده است. با این همه، کشاورزانی که گذشته از “کار واجب” شبانه به “کار اضافی” هم می پردازند، از نتیجه ی کار خود برخوردار نمی شوند و منافعش از طریق “کمیته های آموزشی” به جیب دیوانسالاری “حزب دموکراتیک” می رود.

این شهر در کنار خلیج جاسک واقع شده و همانند یک شبه جزیره از سه طرف توسط دریای عمان احاطه شده است. مورد سومی كه پیش بینی شده است ، ناظر به اتحاد دو جزیره با یكدیگر است . در این میان اما ساختِ میدانی جدید با نام «خلیجفارس» در سال ۹۴ و در نقطه دیگری از بخش جنوبی باغستان این محوطه طبیعی را به خلسه برد. شرایط شکوفایی جلبکی بسیار پیچیده است و منشا کاملا طبیعی دارد و گاهی ازفعالیت انسان نیز ناشی می شود. روستای اشتبین در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۶۹۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از جاذبههای مهم گردشگری منطقه بشمار میرود بطوریکه دورنمای طبیعی آن چشم هر بیننده ای را خیره میکند.

در شرق و پایینترین قسمت دره روستا ، رودخانه ای در جریان است که با صدای دلنواز و منظره منحصر به فردش زینت و زیبایی خاصی بر روستا بخشیده است و حتی وجود باغهای وسیع و سرسبز در پرتو این رود است . نکته جالب این است که مردم این روستا نسبت به حفظ آثار هنرمندان خود در روستا حساسیت خاصی دارند و سعی میکنند که این آثار را خودشان نگه داری کنند. ملاحظه میفرمائید که چه تاب زیادی است، پس باید پس از به ساحل آوردن ماهی تاب نخ را زائل کنیدتا باعث درد سرشما نشود .این موضوع بسیار مهمی است که تاکنون شاید کسی به آن نپرداخته باشد.

جنگلهای حرا دارای ارزشهای مهمی جهت تفرج و گردشگری هستند از مهمترین فعالیتهای گردشگری جنگلهای مانگرو جاسک تفرج از طریق فعالیت های قایقرانی می باشد. به گفته کارشناسان علت نامگذاری روستای اشتبین بدین نام این است که، این روستا از ترکیب سه روستای همجوار به نامهای «هراس»، «جعفرآباد» و «سیاوشان» تشکیل شده و از این رو «اوشتبین» مرکب از دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «تبین» به معنی طایفه در زبان تاتی تشکیل شده است. اشتبین دارای سابقه تاریخی کهنی است و وجود گویش تاتی در روستاهای اقمار این آبادی (کرینگان و مردانقم) حاکی از پیشینه درخشان تاریخی آن میباشد.

میباشد ) سبب تغییر در اجرای دیگر و در نهایت کل حوزه آبخیز میگردد. این روستا یکی از معدود روستاهای استان آذربایجان شرقی است که دهها کتاب و آثار تاریخی از جمله کتاب تاریخ نادری در بین مردم روستا نگه داری میشود. ، همچنین آلودگی ها با منشا انسانی از قبیل مواد هیدروکربنی – سموم شیمیایی و … منطقه را تهدید می نمایند . خانه سلمانزاده از خانه های قدیمی داخل روستا می باشد که با توجه به کتیبه موجود در سردر بنا، قدمت این خانه به دوره صفوی و سال ۹۷۷ هجری قمری می رسد که به نام آخرین مالک آن سلمانزاده نامیده می شود و دارای ۳۰۵ مترمربع مساحت می باشد که چندین کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی، گورستان قدیمی، کتیبه های مرمرین مربوط به قرن های نهم و دهم هجری و مقبره حکیم ابولقاسم نباتی حکایت از پیشینه تاریخی و فرهنگی این روستای تاریخی دارد.

در این جلسه صنایع باید آخرین وضعیت خود و برنامه زمان بندی برای اجرای طرح تصفیه خانه های خود را اعلام کنند. مهدی اله پور روز چهارشنبه در بازدید از ایرنای خراسان شمالی اظهار داشت: تاکنون، آنگونه که باید، برای بهبود وضعیت رودخانه اترک، اقدامی نشده است، تخصیص حقابه زیست محیطی، حل مشکل رها شدن فاضلاب، آزادسازی حریم رودخانه از جمله مواردی است که در این کارگروه باید مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد. روستای هراس در داخل دره ای در میان دو کوه بسیار مرتفع برروی سکوی عظیمی به طور مطبق قرار گرفته و شباهت زیادی به شهر ماکو دارد .

تولید ابریشم نیز در اشتبین سابقه طولانی دارد و کارگاههای تولید ابریشم زیادی در این منطقه وجود دارند. در طراحی خانههای این روستای تاریخی به دلیل این که در شیب تند کوه واقع شده است هوشمندی زیادی به کار رفته است. خانههای روستای اشتبین نیز معماری بسیار زیبایی دارد و حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر است. سیدنی مرکز ایالت نیو ساوت ولز در استرالیا است و به خاظر خانه ی اپرای شناخته شده اش بسیار مشهور است.

در حال حاضر چند کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب و شاه عباس صفوی در این آبادی وجود دارد، و نیز گورستان قدیمی آن، کتیبه ای مرمرین مربوط به آرامگاه شخصی به نام خواجه ملک کدخدا به تاریخ ۸۴۳ هجری قمری و کتیبه ای دیگر مربوط به خواجه احمد به تاریخ ۹۷۶ هجری قمری بچشم میخورد. در آن زمان پیر و جوان برای دفاع به جنگ می رفتند، در اردیبهشت سال ۶۱ ، ۲۳ نفر از نوجوانان ایرانی اسیر نیروهای بعث عراق شدند، آنها را به استخفارات عراق بردند و برای نشان دادن این که ایران نوجوانان را به اجبار به جنگ می فرستد، آنها را نمایشگر دوربین ها و خبرگزاری های جهانی کردند.

همچنین، شاخص خطر منیزیم کاهش معنیداری داشت که عمدتاً به دلیل افزایش غلظت یون کلسیم نسبت به یون منیزیم در طی زمان و در نتیجه واکنش بین آب و سازندهای حاوی این یون میباشد. فاضلاب های خانگی آلوده کننده ی آب شیرین و پر ارزش رودخانه ها و آب های زیرزمینی هستند این فاضلاب ها حاوی سموم و مواد شیمیایی بوده و چنانچه مقدار آن ها زیاد شود آب را نه تنها برای انسان ، بلکه برای گیاهان و جانوران نیز خطرناک می سازد یکی دیگر از مواد آلوده کننده ی دریاها و اقیانوس ها نفت است .

دیدگاهتان را بنویسید