بندهای بحثبرانگیز هند در افغانستان

حدود جغرافیائی : از طرف شمال به رود ارس مرز ایران و شوروی و از جنوب به شهرستان تبریز و از خاور به شهرستانهای سراب و مشکین شهر و دشت مغان و از باختر به شهرستان مرند محدود است . این منطقه از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به اتوبان اشرفی اصفهانی و محّمد علی جناح و از شرق به اتوبان چمران محدود می شود. از شمال غرب به طرف جنوب شرق جاری است و از منطقه منشا (کوههای البرز) به ارتفاعات پایینتر جریان داشته، وارد سد لتیان میشود. رودخانه مرزی ارس از کوههای مین گول داغ (هزار برکه) که ارتفاعی حدود ۳ هزار و ۱۵۲ متر داشته و در جنوب شهر ارض روم ترکیه قرار دارد، سرچشمه می گیرد.

این رودخانه در جنوب مرکزی قاره آمریکا قرار دارد و از کشورهای پاراگوئه، برزیل و آرژانتین عبور می کند. آب و هوای آن در قسمت شمال گرمسیر و حاصل خیز و در قسمت جنوب سردسیر و در قسمت های داخلی و باختری معتدل است . بسم الله الرحمن الرحیم موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره برداری از نیروگاههای جریانی بر روی رودخانه ارس مقدمه دولتهای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان که از این پس طرفین نامیده می شود با تمایل به بهره برداری از انرژی برق آبی رودخانه مرزی ارس در محلهای قره چیلر و مغری، با توجه به مناسبات حسن همجواری موجود طرفین، به پیروی از تمایل متقابل به تحکیم و توسعه بیشتر همکاری اقتصادی و فنی و بر اساس اصول برابری، عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و احترام متقابل به منافع، در موارد زیر توافق نمودند.

شاهنامة فردوسی به سبب صلابت زبان و سبک حماسی از یک سو و مایهوری از معارف ایرانی از جمله اساطیر ملی از سوی دیگر، میراث ماندگار و پویایی است که همواره در کانون توجه محققان داخلی و خارجی قرار داشته و دارد. تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. اگر همپای رود ارس مسافرت میکنید، توجه داشته باشید که برای گرفتن عکس یادگاری با این رود پر پیچ و خم نباید خودرو خود را متوقف کرده و پیاده شوید، اینجا منطقهای مرزی است و شما اجازه توقف یا عکسبرداری ندارید.

شوقی جوان، ع.، احمدی، آ.، 1397. تحلیل پایداری در تسهیم آب رودخانه های مرزی با استفاده از نظریه بازی, مطالعه موردی: رودخانه هریرود. نام موضعی است از آذربایجان که رودخانه ٔ عظیمی دارد. توضیح دهد. کربن (زغال) نافلزی سیاه رنگ و نرم است که با کشیدن روی کاغذ یا سنگ به آسانی لایه نازکی از کربن برجای می¬ماند. زمستانهای اشتبین در مناطق کوهستانی بسیار سرد و برفگیر میباشد و از نظر تقسیمات آب و هوایی جزء مناطق با اقلیم سرد و دارای زمستانهای طولانی میباشد.

در مناطق جنوبی کوهستانی هوا سرد و در حوالی دره ارس گرم و معتدل و مطبوع است. این زیستگاه ها شامل زیستگاه دشت های دامنه ای ارژن، دریاچه ارژن، دریاچه پریشان، زیستگاه جنگلی و کوهستانی میانکتل می باشد. نام یکی از شهرستانهای هفتگانه ٔ آذربایجان شرقی و جمعاً شامل پنج بخش و شهری به همین نام است . غالب جلبک ها غیرسمی اند و تنها 2% (60 تا 80 گونه) از 3400- 4000 فیتوپلانکتون های شناخته شده زیان آور یا سمی هستند. امینی با اشاره به اینکه به بهانه تامین آب شرب استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد آب به صنایع فروخته می شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه امروزه می توان با تکنولوژی و فناوری، آب مورد نیاز صنایع را از طریق آبهای خاکستری و یا تکنولوژی های خنک کننده تامین کرد اما شاهد این هستیم که آب خام از محل انشعابات آب شرب به صنایع فروخته می شود که این مورد شفاف سازی هم نمی شود.

به طوریکه دماوند استوار و با صلابت که همچون مشعلی پر فروغ و جاودانه، بر فراز آسمانِ ایران ایستاده است را به خوبی نمایان نموده، دماوندی که مانندِ آرش دلاور در دفاع از مرز این سرزمین اهورایی خود، با تمامِ جان خود در این راه فداکاری نمودهاست. در کنار رود ارس و نوار مرزی ایران و شوروی قرار گرفته است.مسافران پس از گذر از جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) روستای دوزال، کردشت از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد میشوند.

از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4) (از دائرةالمعارف فارسی ). و رجوع به جغرافیای غرب ایران و تاریخ غازان و تاریخ گزیده و مرآت البلدان ج 1 ص 97 و تاریخ مغول ص 233 و قاموس الاعلام ترکی و نزهةالقلوب ج 3 و فهرست آن و تاریخ ادبیات برون ج 3 و حدودالعالم شود. در آرژانتین، پوشیدن لباس سفید در عروسی برای هر کس دیگری غیر از عروس بسیار توهین آمیز تلقی می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، روش های مختلفی برای از بین بردن و یا کاهش آلاینده هایی مثل نیترات ها ، آفت کش ها ، فلزات سنگین ، مواد آلی و … نه مثل بعضیا که تا یه موقعیت خوب براشون پیش میاد همه رفیقاشونو فراموش میکنن.. محمد ناصر نظری عضو شورای ولایتی بادغیس در گفتگو با خبرنگار ۸صبح در غرب افغانستان تایید کرده است که فرماندهی پولیس بالامرغاب و تعمیرهای اداری این ولسوالی به دست طالبان افتاده است. لواشکهای خانگی را زنان روستا با دقت و وسواس زیاد درست میکنند. تزئینات در شکل گیری معماری زیبای این روستا نقش بسیار مهمی ایفا کرده اند.

جمع آوری و دفع صحیح زباله ها در مناطق شهری ، روستایی و صنعتی در حفظ پاکیزگی آب های رودخانه ها و تالاب ها نقش مهمی دارد . برای حفظ آرامش سفرتان هم که شده به این نکته دقت کنید. آنلی بیتون می گوید: دیدن ماهی در آب زلال و پاکیزه رودخانه، در خواب، علامت آن است که اشخاص قدرتمند و ثروتمند شما را مورد محبت و لطف خود قرار می دهند. همچنین عسل اشتبین با کیفیتی بیمثال خرید منحصر به فرد شما از اشتبین خواهد بود. است که منطقهای باز با بلندیهای کمی است.

مسیر دسترسی به روستای برغان، طبیعت برغان و درختان کهنسال آن، قبرستان قدیمی روستا، تپه کش کلا، زیارتگاه چهل دختر برغان یا پیر سپیدارک و جاذبههای ویرانه و متروکه برغان (حمام قدیمی، زرمیدان یا کاروانسرا) از دیگر جاذبههای برغان هستند که در فاصله کوتاهی از روستای آغشت قرار دارد. شکل 3: دایره های ترسیم شده در نقاط تغییر یافته مسیر رودخانه در 3 بازه زمانی مورد مطالعه جهت محاسبه پارامترهای هندسی (به تصوير صفحه مراجعه شود) تعداد پیچانرودها و طول رودخانه تعداد پیچانرودهای رودخانه اترک از 41 پیچانرود در سال 1994 به 36 پیچانرود در سال 1999 و در سال 2013 به 35 پیچانرود کاهش یافته است.

متوسط حجم جریان رودخانه نیز در خروجی حوضه مطالعاتی حدود 20.7 متر مکعب بر ثانیه است (دوره آماری 31 سال از 57-1356 تا 86-1385). دلیل انتخاب این حوضه آبریز برای انجام مطالعات، عدم وجود سد در حال بهرهبرداری در بالادست حوضه و تاثیر اندک آن از رژیم برفی بوده است. ارتفاع متوسط حوضه آبریز مولید 7/1479 متر و شیب متوسط 7/3 درصد است. حوضه آبریز این سد حدود ۲۴۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. رئیس حوضه آبریز زایندهرود با بیان اینکه در موضوع کشاورزی ضمن اصلاح الگوی کشت، باید نحوه مصرف را نیز در نظر بگیریم، افزود: اراضی تحت پوشش شبکههای آبرسانی رودخانه زایندهرود حدود 200 هزار هکتار است، همچنین در بالادست سد زایندهرود حدود 80 هزار مترمکعب اراضی داریم که این اراضی عمدتا یا از منابع رودخانه برداشت مستقیم دارند یا در قالب چاههایی است که از منابع آب زیرزمینی استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید