بهترین جای شمال کجاست؟

از طریق کانادا می گذرد ، این دومین رودخانه طولانی در آمریکای شمالی است و در دریای بوفور ، در اقیانوس منجمد شمالی تخلیه می شود. این رودخانه از طریق آرژانتین ، بولیوی ، برزیل ، پاراگوئه و اروگوئه می گذرد و به ریو دلا پلاتا که خور در اقیانوس اطلس و مرز بین آرژانتین و اروگوئه است می ریزد. فرسایش کنار رودخانهای معمولا از نظر وسعت تخریبی اهمیتی ندارد و اهمیت آن از این نظر است که زمین تحت فرسایش از بین می­ رود در مجموع خساراتی که در اثر این نوع فرسایش ایجاد میشود شامل از بین بردن زمین­ های کنار رودخانه و کاهش سطح زیرکشت، خسارت به جاده ­های کنار رودخانه و پر شدن سدها و مخازن میباشد.

برای هزاران سال تعادلی بین منابع و مصارف وجود داشته است. رودخانه یانگ تسه دارای بزرگترین سد جهان است که بزرگترین نیروگاه برق آبی جهان را تغذیه می کند. سد سه دهانه چین (China’s Three Gorges Dam) واقع بر روی رودخانه یانگتسه (Yangtze) بدون تردید یکی از بزرگترین و در عین حال جاهطلبانهترین پروژهای مهندسی جهان است. تنها یک پنجم کل آب شیرین روی کره زمین را در خود جای داده استبه و حاوی آب بیشتری نسبت به رودخانه نیل ، یانگ تسه و می سی سی پی است.

این سازه و اثر برجسته مهندسی که ساخت آن قطعاً کار دشواری هم هست، آنطور که باید و بعنوان یکی جاذبه توریستی گیرایی خاصی دارد ولی وقتی بیشتر درباره آن فکر میکنید تنها یک سازه خشن و شاید هم زشت به نظر میرسد. این منطقه دارای چهارمین حوضه بزرگ جهان است که تنها توسط رود نیل ، کنگو و آمازون از آن پیشی گرفته است. هر چه باشد ، قدیمی ترین آثار به جای مانده در این منطقه همان امامزاده عینعلی و زینعلی و درخت بید پونک است. این طولانی ترین رودخانه در آمریکای شمالی است و با تولد در دریاچه ایتاسکا (مینه سوتا) و عبور از ایالات متحده از شمال به جنوب ، نام آن در اصل پیش از کلمبیا به معنی “پدر آبها” است.

از سال 1991 رودخانه سن پاریس یکی از مناطق میراث فرهنگی یونسکو می باشد که به این معنی است این مکان به عنوان یک منطقه فرهنگی و طبیعی مهم شناخته شده است و از آن محافظت زیادی می شود. از زمان ساخت سد کمالخان روی این رودخانه در کشور افغانستان، مشکلاتی برای منطقه سیستان در ایران به وجود آمده که مهمترین آن کاهش حقابه و تهدید تالاب هامون است. نیروگاه برقآبی این سد به ترتیب در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی با تولید سالانه ۸۳.۷ و ۹۸.۸ تراوات ساعت (TWh) انرژی توانست گوی سبقت را از سد مشهور ایتایپو (Itaipu Dam) واقع بر رودخانه پارانا (Paraná Rivera) در حدفاصل مرز برزیل و پاراگوئه برباید و بدینترتیب هماکنون سد سه دهانه چین بزرگترین نیروگاه برقآبی در سطح جهان است.

رود نیل دومین رودخانه طولانی جهان استبه طول آن 6،853 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافی 3،349،000 کیلومتر مربع (سومین بزرگترین جهان) و میانگین جریان 5100 متر مربع بر ثانیه است. اقتصاد چین پیش از اینهم و بعد از یک دوره رشد غیرمعمول نشانههایی از رکود را داشته و این در حالی است که کمبود آب میتواند تا چندین دهه آتی نگرانیهای جدی را به بار بیاورد. 2 – شما اکنون در کدام دوره ی زندگی خود قرار دارد ؟ یک رودخانه قرمز نشانگر شور و هیجان در زندگی است. پیونگ گانگ (Kim So-Hyun) شاهزاده کشور گوگوریو است که همانند یک سرباز بزرگ شده است ، او فرد قدرتمند و جاه طلبیست که آرزو دارد به عنوان اولین ملکه گوگوریو ، حکومت را به عهده بگیرد اما زندگی او دچار تغییر و بحران میشود وقتی که با اون دال (Ji Soo) آشنا میشود ، کسی که از نظر شخصیتی کاملا نقطه مقابل پیونگ گانگ است ، شخصی صلح طلب و با روحیه ای آرام که مجبور میشود بخاطر حفاظت از پیونگ گانگ، زندگی و آرمان هایش را تغییر دهد تا اینکه…

حتی عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در اظهارنظری جنجالی گفت که در صورت عدم کنترل وضعیت کم آبی، شرایط در ایران بهقدری دشوار میشود که ۵۰ میلیون ایرانی مجبور به ترک کشور میشوند. فیلم سینمایی جدید میراث استاد ایپ به کارگردانی وو پینگ یوئن، جمعه ۲۷ اسفند ماه ساعت ۱۵ از شبکه سه سیما پخش میشود. در ادامه می خواهم در مورد ۴ تا از زیباترین رودخانه های ایران صحبت کنیم. طول شاخه اصلی رودخانه ۱۷۲ کیلومتر و سه شاخه اصلی آن دودانگه و چهاردانگه و ظالمرود نام دارند که بر روی شاخه دودانگه سد مخزنی شهید رجایی و سد خاکی فریم اجرا شده است و در مسیر شمالی تا رسیدن به دریای خزر از شهرستان ساری می گذرد .

فریدون دارای فرّۀ ایزدی است و در شاهنامه فرهمند، فرمانروای آبهاست. بر این اساس، تدفین این گونه برگزار می شد: گودالی می کندند و جسد را در آن قرار می دادند و بیوه فرد متوفی در کنار آن می خوابید یا می نشست و خویشاوندان اطراف آن گودال قرار می گرفتند. حال ما دانشجویان دانشکده حقوق، دانشگاه خورشید خواستیم تا در مورد «ارزش آب در اقتصاد افغانستان» سیمنار تنظیم نمایم امید که به عنوان معلومات خوب و راه های حل به این مساله(استفاده درست از آب های افغانستان) مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

احتمالا تصاویر جاده اسالم-خلخال را از نمای بالای جاده زیاد دیدهاید. حوضه آنقدر عظیم است که تقریباً یک دهم قاره آفریقا را نشان می دهد. به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، وحید مرادینسب، مدیر امور منابع آب تهران، با اشاره به اینکه آزادسازی حریم و بستر رودخانهها در راستای قانون توزیع عادلانه آب انجام میشود، اظهار کرد: با استناد به تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، پروندههایی که تخلفشان محرز است با دریافت دستور قضائی اقدام و آزادسازی رودخانه انجام میشود. در این بررسی چهار گونه برای اولین بار از ایران گزارش میشود شامل گونههایAudouinella eugenea ، Arthrospira gigantea ، Homoeothrix janthina وTychonema bourrellyi.

این کوه در کوه های بیان هار در غرب چین متولد شد و اولین تمدن های چینی در اطراف آن مستقر شدند. رودخانه یانگتسه طویلترین رودخانه آسیا و سومین رودخانه طولانی جهان پس از رودخانههای نیل و آمازون است که از سمت غربی چین سرچشمه گرفته و در نهایت پس از گذر از نواحی شرقی این کشور به دریای چین شرقی میریزد. اشكال اين راه حل عدم ثباتي است كه با اصل مفهوم تالوگ همراه است . دولت ساخت و ساز را به صورت مدرن و با استفاده از جدیدترین تکنولوژیهای روز دنیا پیش برده است به طوری که وضعیت تولید ناخالص داخلی از کشاورزی در کشور پاراگوئه به رشد ۳ درصدی رسیده است.

در حال حاضر ، 14 درصد از تولید ناخالص داخلی چین (به یاد داشته باشید که با 13.61 میلیارد دلار ، بالاترین تولید ناخالص داخلی در جهان است) مستقیماً به رودخانه زرد مرتبط است ، داشتن 15 سد برق آبی در اطراف مسیر خود، آب بیش از 60 شهر کشور را تأمین می کند و اجازه تغذیه بیش از 12 درصد از جمعیت 1،439،323،776 نفر را می دهد. 60- دمای مناسب برای داخل خانه یا محل¬های کار و مدرسه حدود ْc22 است. در حال حاضر برنامه ساخت سدهای زیادی بر روی رودخانههای متعدد کشور چین از جمله حتی در یکی از مناقشهبرانگیزترین موارد بر روی رودخانه سالوین یا نو (Nu River or Salween) در جریان است.

طول رودخانه لنا 4،400 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافی 2،490،000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 17،100 متر مربع در ثانیه است. طول رودخانه ینیسی 5،539 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافیک 2،580،000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 19،600 متر مربع بر ثانیه است. طول رودخانه می سی سی پی 6،275 کیلومتر ، حوضه آبریز آن 2،980،000 کیلومتر مربع و متوسط جریان آن 16200 متر مربع بر ثانیه است. دیگه چی، آبهای آن تولید 70 درصد برنج را در چین ممکن می سازد، بنابراین اعتقاد بر این است که به طور غیر مستقیم 40 درصد از مردم را تغذیه می کند. این سیستم شامل چهار رودخانه است که اصلی ترین آنها مکنزی است.

دیدگاهتان را بنویسید