بهترین جای شمال کجاست؟

ادامه مسیر جاده بعد از سد زاینده رود به جاده چادگان میرسه که از یک سو به شهر و شهرک توریستی چادگان میره و از سوی دیگه به سمت اتوبان اصفهان میره، مسیری که اگر قصد برگشت به اصفهان را دارید با انتخاب آن بعد از 2 ساعت به اصفهان میرسید، ولی چنانچه قصد دارید مسافرت خودتان را طولانی کنید میتوانید از ویلاهای اجاره ای شهرک توریستی چادگان استفاده کنید. اگر هم حال و حوصله پیادهروی و کشف کوچه پس کوچه های زیبا را دارید به خیابانهای چهار باغ در اطراف زاینده رود سری بزنید و حظ ببرید.

20- مهم ترین محصولات کشاورزی افریقا را نام ببرید. از روستای هوره تا روستای بعدی که یاسه چای نام دارد، جاده کاملا در نزدیکی رود زاینده رود امتداد پیدا میکنه و همراه با پیچ و خم رودخانه جاده از دل بیشه و جنگل میپیچه. در یاسه چاه اگر از روی پلی به سوی رود حرکت کنیم به روستای صادق آباد میرسیم که باز هم باید به مسیر خودمان در جاده حاشیه رود ادامه بدهیم. روستای صادق آباد محل تلاقی جاده دیگری هم هست که به طور مستقیم از نزدیکی شهر تیران تا روستای صادق آباد کشیده شده. در روستای مارکده، پلی بر روی زاینده رود وجود دارد که به جاده ای منتهی میشه که به سمت بِن و بقیه نقاط چهارمحال بختیاری میرود.

جایی که از فراز آن یکی از زیباترین چشم اندازهای رود زاینده رود را میتوانید مشاهده کنید. گردشگران برای حضور در این مجموعه میتوانند از راه های دسترسی مختلفی به پارک آبی ایرانیان برسند که یکی از این مسیرها از طریق مترو مشهد میباشد که پس از ورود به مترو مشهد باید در ایستگاه پارک ملت از مترو پیاده شوید و به ابتدای بلوار امامت مراجعه کنید و در اینجا میتوانید به راحتی با استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس ، مینی بوس و تاکسی که به سمت قاسم آباد (شهرک غرب) میروند خود را به بلوار حجاب و پارک آبی ایرانیان برسانید.

برای اینکه این چشم انداز زیبا را بتوانید ببینید لازم است که در مسیر جاده حاشیه زاینده رود ادامه مسیر بدهید تا به ارتفاعات این جاده برسید. درست مقداری بعد از این روستا به یک پل معلق باریک روی رودخانه زاینده رود میرسیم که چشم انداز زیبایی دارد. این ویژگی باعث جذابیت گردشگری برای این روستا شده. به جز اون یک حوضچه پرورش ماهی قزلآلا هم در پیرامون روستا وجود داره که برای دسترسی به آن باید از روی پلی از روی زاینده رود گذشت.

پیرامون پل زمانخان و در مسیری به سمت سد زاینده رود اقامتگاه بومگردی و یا باغاتی را که برای کمپ و چادر اجاره داده میشوند میتوانید به مدد نقشه های گوگل مپ اجاره کنید و از مدارس روستاها هم میتوانید در ایام نوروز برای اقامت استفاده نمایید. گاهی از فراز ارتفاعات دورنمای زیبایی از بیشه ها و جنگل های حاشیه زاینده رود را میتوانیم ببینیم. خودرو یا دوچرخه خود را کنار جاده پارک کنید و سپس از شیب تپه ها به ارتفاعات بالای رودخونه حرکت کنید. جاده از یه تپه در مجاورت روستا میگذرد و بنابراین از فراز جاده میشه داخل حیاط و ساختمان خانه های روستایی را دید.

اینجا جایی است که مناظر زیبایی را از پارک جنگلی خواهید دید که میتوانید قاب عکس های زیبایی را از آن بیافرینید. حالا در قسمتی از مسیر نمایی از درختان پارک جنگلی را در حدفاصل بین دست چپ جاده خواهید دید. در ادامه مسیر جاده ساحلی بعد از روستای مارکده به روستای گرمدره میرسیم. به عنوان ستون های پل چهار پایه های فلزی ساده ای در میان رودخانه گذاشته شده و پل به وسیله 10 عدد کابل فلزی ضخیم ما بین این چهار پایه ها استوار شده و سطح پل را با چوب های سپیدار پوشانده اند.

در نزدیکی پاسگاه سیه رود که میان جلفا و خدا آفرین قرار گرفته درطی سالهای طولانی بستر خود را در دره یک کوهستان صخره ای ، بقدری پائین برده که بشکل یک دیواره کاملا عمودی با ژرفای خیلی زیاد درآمده بطوریکه این بستر بصورت یک پرتگاه خیلی خطرناک می باشد و مجرای ژرف ارس در این ناحیه به اسم (جاموش بغان بندی) که به فارسی یعنی بندی که گاومییش را خفه می کند نامیده می شود که دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد.

طبیعت پیرامون روستای مارکده محل مناسبی برای پیمایش پیاده از میان جنگل و بیشه حاشیه رودخانه میباشد. طبیعت پیرامون این مسیر چشم انداز زیبایی از دشت و تپه های سرسبز را در پیش چشمان شما قرار میدهد. قاب بسیار زیبایی از رودخانه و پیچش آن و بیشه و جنگل پیرامون آن همراه با نمای زیبایی از کوه ها و چشم اندازی از شهرک هوره در پیش چشمان شما قرار میگیرد. پیش از این نیز در ۱۰ روز بازگشایی آب در بهمن ماه امسال حدود ۴۶ میلیون مترمکعب برای کشت کشاورزان شرق استان رهاسازی شد و قرار بود طبق توافقِ روز چهارشنبه بیست و پنجم اسفندماه به همان میزان آب برای نوبت دوم آبیاری، توزیع شود.

شاید در نگاه اول پیش خودتان فکر کنید که با شهری متروکه روبرو هستید، اما باید بگویم که کاملا در اشتباه بسر می برید. رودخانه به بستر و مسیر حرکت «رود» گفته میشود که معمولاً عبارت «رودخانه» با «رود» اشتباه میشود و جای آن استفاده میشود. بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتور دار باشد می توان از آن استفاده نمود.

ارس نام رودخانهای نسبتاً پرآب و خروشان است که در فاصله ۲ کیلومتری جلفا پس از گذشت از بستر تنگ کوهستانی که در کوههای نزدیک جلفا ایجاد نموده است وارد جلفا می شود. ۱- کلیسای سنت استپانوس در ۱۶ کیلومتری غرب جلفا و به فاصله ی ۳ کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد و نام کلیسا ملهم از نام استپانوس شهید اول راه مسیحیت می باشد و به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده می شود. عریضترین نقطه رودخانه در نزدیکی شهر جلفا میباشد که بیش از ۲۰۰ متر عرض و بیش از ۴ متر عمق دارد که می توان سومین رودخانه ایران از لحاظ قدرت آب تلقی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید