تحقیق درباره آب و منابع آبی – دانشچی

نظر به اهمیتی که مراتع منطقه ای که یک منطقه ی دامداری است برای تامین غذای دام و حفاظت خاک دارد شایسته است که مورد بحث قرار گیرد.وسعت مراتع روستای گشنیزجان حدود 180 هکتار می باشد که این مقدار (60%)مراتع فقیر و (30%) مراتع متوسط و تنها (10%) مراتع خوبی را داراست مراتع و چراگاههای منطقه در اثر استفاده ی نا صحیح هر روز بدتر می شود عواملی که باعث بوجود آمدن چنین وضعی هستند عبارتنداز:چرای زودتر از فصل، چرای بیش از حد، حفر چاههای عمیق و تبدیل زمین ها مرتعی به زمین های کشاورزی، شخم و شیار مراتع بخصوص در جهت شیب کندن بوته های گیاهی بخصوص گونه ها و بریدن درخچه های موجود.

وهمچنین مرتع توکوه،کل وره،چشمه قلقلک(دارای چشمه های متعدد وخیلی خنک در کنار هم) وجنگل هزاربند و درخت هرس(کاج وحشی،خود رو)که سالیان سال در میان یک صخره (بدون خاک) رشد ونمو کرده است نام برد. از زیباییهای روستای برغان میتوان به درخت چنار چند هزار ساله مسجد برغان اشاره کرد . اگر از نظر تاریخی به این منطقه بنگریم پی می بریم که جاده ابریشم از این جا گذشته بود ویا می توان به زیارتگاههایی چون زینب خاتون در کوهپایه ای در روستای دستجرد که در روز اربعین حسینی مردم در آنجا به عزاداری می پردازند ویا صدیقه خاتون در کوه شیشه ای که در گذشته وقتی کودکی از دنیا می رفت او رادر آنجا خاک می کردند .یا به مساجد قدیمی مانند مسجد جامع گوگان یا مسجد حضرت ابوالفضل (ع) اشاره کرد .

از وسط روستای سنج رودخانه ای جاری است که آب آن از برف کوهها میباشد. از برغان تا سنج 13 کیلومتر است.از برغان تا سرهه جاده آسفالته ای به طول 4 کیلومتر و سپس جاده خاکی بطول 9 کیلومتر تا سنج میباشد. منطقه طلائیه در حدود 45 کیلومتری جاده اهواز قرار دارد و تابع بخش هویزه و دهستان بنى صالح است و در منتهی الیه جنوب غربی دشت آزادگان واقع شدهاست و از جنوب و غرب به کشور عراق و از شرق به کوشک و از شمال به سه راهی فتح و چهارراه برزگر میرسد.

گوگان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در فاصله ی ۶۰ کیلو متری جنوب غرب تبریز واقع است از توابع آذرشهر بوده و نوزدهمین شهر پر جمعیت استان در بین ۵۸ شهر می باشد نام آن در قدیم گاوگان بود که بعد ها به گوگان تغییر نام داد. عبور رودخانه “نمک آب” در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان از میان معدنهای نمک باعث شده که مقدار زیادی نمک با آب رودخانه حل و بعد زمینها و کشتزارهای مردم را به شورزار تبدیل کند.

این روستای دیدنی از سمت شمال به شهرستان آباده، از سمت شرق به خرمبید، از سمت جنوب به شهرستانهای مرودشت و سپیدان و از سمت غرب به زمینهای استان کهگیلویه و بویر احمد محدود میشود. قسمت شمال خیابان شانزه لیزه به طاق پیروزی (Arc de Triomphe) میرسد. فرزدان در اوستا نام دریاچه ای است که گشتاسب شاه در کنار آن از ایزدبانو آناهیتا خواستار پیروزی بر هماوردانش می شود و در بهمن یشت آمده که هوشیدر، نخستین موعود مزداپرستان در کنار دریاچه فرزدان زاده خواهد شد. در سدههای ۱۷ و ۱۸ میلادی جنگهایی بر سر مالکیت اروگوئه بین اسپانیا و پرتغال درگرفت که منجر به پیروزی اسپانیا شد.

اگر بخواهیم از دیدنی های آن بنویسیم می توانیم به ائل میدانی (شاه میدانی ) اشاره کنیم که در فصول بارانی سال دریاچه ای در میان خاک وکوه پدید می آید یا به سدی که در اطرافش باغ های سرسبزی وجود دارد ازاین منطقه رود خانه ای میگذرد که وقتی کوهها از برف هایشان خسته می شوند آنها را راهی این رود خانه میکنند واین رودخانه پر آب وخشمگین میشود ویکبار در سال 48 خشم خود را با سیلی که به طرف گوگان روانه کرد نشان داد که ویرانی های زیادی را به دنبال داشت ولی با همت مردم دوباره از اول وبهتر بازسازی شد .

یکی از نقاط ابتدایی که تخریب بخشهایی از باغستان را به همراه دارد، همین مسیر ریلی قزوین است که تا محدوده شهری پیشروی کند، درحالیکه در گذشته حد جنوبی شهر، محدوده میمون قلعه بود و پایینتر از آن با فاصله نسبتا زیادی فقط باغ وجود داشت. یکی از محورهای اصلی حملهٔ عراق در روزهای اولجنگ (۳۱/۶/۵۹) محور نشوه، طلائیه، کوشک ،اهواز بود، ارتش عراق برای پیشروی به سوی حمیدیه و اهواز، از این معبر نظامی وارد خاک ایران شد و پس از شکست مقاومت نیروهای اندک خود به سوی جاده اهواز ـ خرمشهر و جفیر وکرخه کور پیشروی کرد.

طلائیه یکی از محورهای مهم عملیاتهای خیبر و بدر و کلید حفظ جزایرمجنون در طول جنگ بود چراکه تصرف طلائیه به معنی تثبیت پیشروی ایران در هور بود. با آثار معماری قدیم این روستا(درها وپنجره های منبت کاری همراه با) میتوان گفت قدمت این روستا به زمان صفویه میرسد.سبک معماری این روستا از سنگ و چوب است. باغ ها که دور تا دور گوگان را گرفته اند وآن را مانند نگینی در خود نگه داشته اند در بهار میزبان شکوفه ها هستند ودر تابستان میوه ها را به مهمانی فرا می خوانند از مهمترین میوه های این منطقه زرد آلو است که در اواخر تابستان درختان را ترک کرده ودر طبقچه هایی در کنار جاده جای می گیرند ،ودر اوایل پاییز یکی دیگر از محصولات مهم گوگان برداشت می شود که گردو است در این ده- بیست روز باغداران چوب های بلند ونازکی را که مخصوص این کار است را تهیه می کنند طریقه ی چیدن گردو به این گونه است که بزرگترها با آن چوبها، به شاخه های درختان می کوبند وگردو ها می افتند وکودکان به دنبال گردو در باغ می گردند به این کار “گردگان چالماق “می گویند ،واز دیگر محصولات معروفش گوجه فرنگی است که در فصل برداشت کوچک وبزرگ و زن وبچه در زمین ها مشغول چیدن آن می شوند .

گوگان منطقه کوچکی است با روستاهای بسیار ،با باغ های سرسبزوبا صفا وبا کوههای بلند واستوار ورودخانه ای زیبا ،این شهر از یک طرف با دریای ارومیه واز طرفی با کوههای سهند همسایه است .شهری که خاکش بوی شهامت ورشادت می دهد رشادتی را که مدیون شهیدانش است . ٤. قوانین برلین (٢٠٠٤): ILA همه مصوبات انجمن درباره بهرهبرداری از رودخانهها و آبهای فرامرزی مشترک بین دو یا چند کشور را در یک مجموعه بهنام «مجموعه قوانین و مقررات مصوب انجمن در مورد رودخانههای بینالمللی» (١٩٩٩-١٩٦٦) در اجلاس ١٩٩٩ (ایتالیا) به تصویب نهایی رساند.

طبق معاهدهای که در سال 1351 بین ایران و افغانستان درباره هیرمند صورت گرفت، مقرر شد که ایران سالانه 850 میلیون مترمکعب حقابه از هیرمند داشته باشد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، 10 مردادماه خبری با عنوان “ایران حق آبه هیرمند را از افغانستان میگیرد” در تعدادی از رسانه ها منتشر شد. فاصله زمانی کرمانشاه به تهران از این مسیر نیز حدود ۶ ساعت است.

نیز مورد لطف و رحمت خود قرار بدهد و روح همه آن عزیزان سفر کرده را بیامرزد. رودخانه در خواب دیدن با آب کدر خوب نیست زیرا نعمات بسیاری هست که اگر از طریق درست مورد استفاده قرار ندهیم جز وبال چیزی برای ما نمیآورد. 19-آسیا از نظر بارش به چند بخش تقسیم می شود و هر کدام چه مناطقی را شامل می شوند و چه ویژگی هایی دارند؟ در ماه مبارک رمضان هم ابتدا بزرگترهای خانواده ها میزبان سفره های افطاری می شوند و هر سی روز ماه را در کنار هم ودر خانه یکی از اقوام افطار می کنند در این ایام نیز غذاهای مخصوص آن ماه را می گذارند مانند نان وپنیر وگردو ،آش ،دلمه ی برگ مو ،شامی وشیر برنج ،حلوا وخرما وزولبیا وبامیه .

اینان گروهى از مسیحیان هستند که به یوحنا اعتقاد دارند و عیسى را جانشین او مى دانند اما آنچه «طلائیه» و هورهاى اطراف آن را معروف و زبانزد کرده است، نه اقوام و نه موقعیت جغرافیایى آن، بلکه جنگ هایى است که در دهه ۶۰ در آن اتفاق افتاد. شاید بتوان در این مناطق گروهى از «صائبین مندایى» را یافت که به گفته مورخان محل زندگى و امرار معاش خود را دهانه رودخانه کرخه و هورهاى بین ایران و عراق انتخاب کرده اند. پس از انقلاب ۱۳۵۷ و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران، بخشی از زمینهای شهرک غرب توسط سازمانهای دولتی مصادره و به تعاونیهای مسکن واگذار گردید که منجر به ساخت اولین آپارتمانهای چهار طبقه هشت واحدی در شهرک غرب شد.

دیدگاهتان را بنویسید