تحلیل ادبی و هنری رؤیا در متن و نگاره داستان «خواب دیدن توس سیاوش را

غار خمیره یا همان زندانخانه لار در منطقه لواسان و در سمت شمال غربی روستای برگ جهان واقع شده است. در منابع یونانی باستان: -Karoura/کارورا یا Kaboura/کابورا، نام شهری که بطلمیوس (در کتاب ۶، فصل ۱۸، بند ۴ از Geographia) آن را در سرزمین پاروپامیز (گندهارا) یاد کرده و بدیهی است که نام این شهر رونویسی از نام محلی بوده؛ -Ortospana/اُرتُسپانا، نام شهر دیگری است که بطلمیوس آن را در سرزمین پاروپامیز آورده، و استرابو (در کتاب ۱۱، فصل ۸، بند ۹) آن را چهارراهی مهم دانسته که از آنجا سه جاده به سرزمین باختر منتهی میشدند.

این منطقه با امکاناتی مانند قایق سواری، رستوران، مکان بازی کودکان، ماهی گیری، اسکان شبانه و پمپ بنزین شرایط مناسبی برای تفریح و سرگرمی دارد و می توانید از تماشای رودخانه ارس نیز لذت ببرید که با فرهنگ مردم این مرز و بوم گره خورده است. تا ۲۱ سال قبل به تعادل برقرار بود، اما پس از آن به نام آب شرب، مقداری آب به یزد منتقل شد، ولی به اذعان خود مردم یزد این آب بیشتر در صنعت استفاده شده است و حال ۲۱ سال است که آب برای صنایع یزد استفاده میشود و مقداری از آن هم برای شرب اختصاص داده اند.

پلان اول نگاره، هم­چون روند داستان که با کنش «خواب» آغاز می­شود، شروع اثر را به فضای خواب اختصاص داده است و در این راستا دو تن از سربازان خفتۀ توس را که یکی در میان بالاپوش خود و دیگری با سپری در آغوش به خواب رفته­اند، در اطراف رودی روان به رنگ نقره با کناره­ای پرشده از درختان و گیاهان جای داده است. این پمپها دو اثر منفی دارد: اول اینکه مقدار آب را کم میکند و دوم: در بالادست به هر مقدار آب برداشت میشود اثر آن بر حوزه زایندهرود ۲ و نیم برابر است.

دبی نه تنها در طول یک سال ، بلکه از سالی به سال دیگر ، نیز تغییر میکند و علت آن تغییر میزان بارندگی سالیانه است. معمولا در پاییز ابرهای سیاه در آسمان اصفهان طاهر می شوند اما بادهایی که در این منطقه می وزند باعث پراکنده شدن ابرها و عدم بارندگی می شوند. بصیری اصفهانی در ادامه بیان کرد: عامل مهم دیگر در خشکی زاینده رود این است که از سد زاینده رود تا آنجایی که برای یزد و شرب اصفهان آب برداشت میشود، روی رودخانه، پمپهای زیادی قرار داده اند. یعنی با مجوز و در برخی مواقع بدون مجوز از بالادست تا پایین دست سد برداشت آب صورت گرفت.

این بندها نمیگذارند که آب به راحتی وارد سد شود. در این شرایط اصفهان هم به شدت سرد مي شود. در این روش از موادی همچون سولفات مس، اوزن و پرمنگنات پتاسیم در مرکز ابزی پروری و حوضچه ها استفاده می شود که البته ابتدا باید بصورت بسیار دقیق و در شرایط آزمایشگاهی انجام شود. این پیمایش در سال ۹۵ با بیش از ۴۵ هزار نمونه آماری در ۳۵۴ محله تهران، در راستای سنجش و ارزیابی کیفیت زندگی در کلانشهر تهران انجام شد که برای اولین بار دادههای این پیمایش منتشر شده است.

ازجمله بیش از 10 مادی در شهر اصفهان جریان دارد. منطقه اول منطقه رویشی نیمه بیابانی است که بیش از ۴۷ درصد مناطق استان دارای این اقلیم هستند. مثال بارز این گونه معاهدات ، قرار دادهای مرزی و قرار دادهای راجع به نحوه رژیم اداره مرز هاست. زمانی که رودخانهای از یک مرز سیاسی خواه مرزی در داخل یک کشور و خواه از یک مرز بینالمللی عبور کند در این صورت به عنوان رودخانه مرزی شناخته میشود. وجود دارد که از روی آنها آب با سرعت متفاوتی از دیگر بخشها عبور میکند . مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان قزوین با تاکید بر اینکه متاسفانه این اتفاق چند سال است در مقیاسی بسیار زیاد برای باغداران به وجود میآید، میگوید: یکی از بزرگترین تهدیدهای باغستان فقدان امنیت است که متاسفانه هیچ برخورد بازدارندهای برای این مساله نه در حوزه زیرساخت یعنی ممنوعیت ساخت و ساز در باغستان و نه در حوزه بحثهای انتظامی و قضایی انجام نشده تا با مداخلههای جدی و اثرگذار، امنیت بین باغداران ایجاد شود.

7- هزینه بسیاری را هم در زمینه ساخت ، نگه داری و همچنین انتفال آب تصفیه شده در بر دارد . همین هم سبب شده شاعران بسیاری درباره این پل شعرهای زیبا بسرایند. درباره غذاها پیشنهاد میدهیم مرغ شکم پر خاور خانم را حتما امتحان کنید. این مشخصه­ها بخصوص در حوضه­های فاقد آمار، مهم­ترین نقش را در برآوردهای هیدرولوژی دارند. به همین دلیل آجرها را قبل از بکار بردن از آب اشباع نموده که به این عمل زنجاب کردن می گویند. 1. لذت بردن از نسیم.

از لحاظ علمی و زمین شناسی، رودخانه ها از پدیده های طبیعی زمین بوده و باعث ایجاد اکوسیستم های مختلف در مسیر خود شده اند. عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان چند عامل مهم را سبب خشکی زاینده رود دانست و بیان کرد: اصل مسئله در خشکی زاینده رود پمپاژهای مستقیم از رودخانه است که هم در اصفهان و هم چهارمحال و بخیتاری رخ میدهد. قنبری بیان کرد: از ابتدای سالجاری تا امروز ۱۷ نفر جان خود را در رودخانههای استان به علت نداشتن مهارت شنا، بی توجهی به مناطق مشخص شده شنا ممنوع و برخی موارد بی توجهی والدین در مناطق پرخطر جان خود را ازدست دادند.

به دلیل واقع شدن بخش رودخانه در بستر رودخانههایی که در این منطقه جریان دارند و همچنین وجود منابع آب شرب زیرزمینی، این بخش یکی از سرسبزترین مناطق استان هرمزگان به شمار میآید. عرض بستر رودخانه نیز تا 200 متر كم و زياد مي شود. بستر این رودخانه از سرچشمه تا مصب خود زایش آب میکند و به همین دلیل نام زاینده رود را بر آن گذاشتند. تا رسیدن به خط تقسیم حوزه آبریز کارون و زاینده رود، راه زیادی نداریم. آب و هواي بياباني؛ كه شمال شهرستان نائين، حوزه بيابانك و انارك تا شمال اردستان را در بر مي گيرد.

ناحيه كوهستاني اردستان؛ كه شهرستان اردستان را به وسيله دو رشته كوه: يكي در غرب از حوزه زاينده رود و ديگري در شرق از كوير لوت جدا مي سازد. از مهمترین رشته کوهای اصفهان می توان به رشته كوههای قميشلو در بخش مركزي و دنباله بيدگان در غرب، رشته كوههاي زردكوه، كوه كالخوني و سفيد كوه در مركز، كوه قاضي در شمال شهرستان شهرضا اشاره کرد. ساحل گیسوم از معروفترین جاهای دیدنی شمال است و فقط 40 کیلومتر با ماسال فاصله دارد.

قسمت اوليه مجرای زاينده رود پيچ و خم های زياد دارد ولي هر چقدر پايينتر مي آيد پيخ و خم آن كمتر مي شود تا مي رسد به كوه قلعه بزي كه در انحنايي به مسافت 12 کیلومتر و بر خلاف مجراي اصلي از مشرق به مغرب جريان پيدا ميکند. برای دستیابی به موارد بالا در قدم اول باید دید که کدام امکانات در این راستا برای افغانستان وجود دارد یعنی موضوعاتی از قبیل وضعیت آب در افغانستان، مشکلات افغانستان در قسمت استفاده از آب و موقف کشور های همسایه افغانستان در رابطه به آبهای موجود در این کشور را باید بررسی کرد.

بصیری اصفهانی بیان کرد: اگر بخواهیم به طور دقیق بررسی کنیم باید گفت رودخانه زایندهرود خشک نیست بلکه قسمتی که به اصفهان منتهی میشود دچار خشکی شده است. مهدی بصیری اصفهانی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در گفتگو با خبرنگار استانهای خبرگزاری دانشجو، با تشریح وضعیت زاینده رود، بیان کرد: اینکه اصفهان اکنون دچار کم آبی است، به دلیل افزایش مصرف از حوضه زاینده رود است. متاسفانه رفتار ما با طبیعت علمی نبوده است. عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: همچنین در بالادست سد، به عنوان آبخیزداری، جلوی آبراههها تعداد زیادی بند قرار داده اند.

وی ادامه داد: عامل دوم این است که ما در حوضه زایندهرود تعادل بین منابع و مصارف از بین رفت. باعث نابودی این اکوسیستم ها خواهدشد. از این خانه متاسفانه فقط بخش های کوچکی باقی مانده ومجسمه های دروازه های ورودی آن هنوز هم در کنار خیابان ها افتاده است . در این بین قرار بوده است برای تامین این آب تونل سوم افتتاح شود، ولی اکنون میبینیم که این تونل هنوز باز نشده است. میدان دید این آینه ها خیلی وسیع است . منحصر کردن رودخانه ها به مناطق سرچشمه هم رفتاری غیرعلمی و قوم گرایانه است، چون با این منطق ترکیه هم حق دارد آب رودخانه های دجله، فرات و ارس را کاملا قطع کند.

گونه­های این راسته انگل روده ماهیان استخوانی آب شیرین می­باشند. به همین دلیل است که گفته میشود برداشت آب در بالادست، اثر مضاعف در پایین دست دارد. پاپیرنیک و همکاران (Papiernik, Grieve, Yates and Lesch, 2003) آزمایش گلخانه ای را برای تعیین اثر شوری، ایمازتاپیر و کلریمورون بر روی رشد پنج علف هرز خرفه، سوروف، طوق، اویارسلام و پیچک انجام دادند. دو کشور در سال 1351 معاهده ای به منظور چگونگی تقسیم آب رودخانه هیرمند امضا کردند که افغانستان در ابتدا به واسطه کودتا و مشکلات داخلی، نتوانست آن را به تصویب رساند و سال ها بعد که آن را تصو یب کرد به بها نه خشکسا لی و فراهم نبودن شر ایط میدانی، از اجرای آن سر باز زد ، به گونه ای که می توان ادعا کرد معاهده مزبور گره ای در مسیر احقاق حق ایران باز نکرده است.

موقعیت مکانی استان اصفهان و قرار گرفتن در مرکز ایران اهمیت ویژه ای به این استان داده است. این در حالیست که تالاب هامون از بهترین زیستگاه های پرندگان در آسیا است بطوری که در زمان حیات خود پذیرای دسته های 200 هزار تا 600 هزار قطعه ای از پرندگان مختلف مهاجر بوده است. سنگ قبرهای این گورستانها بهصورت عمودی بالای قبرها قرار گرفتهاند و قدمت گورهای این آرامستانها به حدود ۲۰۰ سال قبل میرسد. ارمنیان فریدن بیشتر در روستاهای زرنه ، هزار جریب ، سنگ باران و خویگان علیا و غرغن نماگرد، غریقن،سواران سکونت گزیده اند که پس از چندین قرن ، در پنجاه سال گذشته از روستاهای خود به اصفهان و ارمنستان مهاجرت کردند و هم اکنون فقط روستای زرنه ارمنی نشین است .

دیدگاهتان را بنویسید