تلاشهای پیگیری مبذول گردیده است

اگر برای بار اول بلیط هواپیما اهواز خریده اید، این بازدید شیرین و خاطره انگیز از رود کارون می تواند تا ابد در ذهنتان ماندگار شود. اما برجسته ترین و محبوب ترین آن ها پل سفید یا پل معلق است که به عنوان نماد شهر اهواز شناخته می شود و برای بسیاری از اهالی شهر و گردشگرانی که تا به حال بلیط هواپیما خریده اند و به اهواز سفر و از این پل دیدن کرده اند، حال و هوای نوستالژیکی دارد. رفتینگ را در فارسی کَلَک سواری ترجمه کرده اند وقتی اسم کلک سواری را میشنویم، اولین چیزی که به ذهنمان میرسد، داستان هاکلبری فین (Huckleberry Finn) است.

خورشید تازه سلام کرده است که روانه طبیعت میشویم. «خمینی آخرین، تجلّی ذوالفقار بود، مردی که با ابروانش خیبرهای زمان را درهم میشکست، مردی که با لبهایش سماع میکرد، مردی که ظهور کرد تا غیبت را باور کنیم و مردی که سلمان فارسی را به همه زبانها ترجمه کرد. متاسفانه دست کم در هفتاد سال اخیر ما در دام مدرنیته افتادهایم و سازگاری و همزیستی با طبیعت را فراموش کردهایم. در نهایت باید طعم فلافل های لذیذ، قلیه ماهی و کباب های معروف اهواز را در یکی از رستوران های ساحلی آن چشید. ضمنا این رستوران ایتالیایی از فضاهای خدماتی و تفریحی هم برخوردار است.

این رود همچنین جایگاه انجام تمرینات قایقرانی و گاها میزبان مسابقات بین المللی و ملی نیز می باشد. حتی زمانی که خاک ندارید می توان مثل ژاپنی ها و بسیاری دیگر کشت بدون خاک انجام داد. به غیر از هفتمین پل یا همان پل گفت و گوی تمدن ها، پل های دیگری مثل پل کابلی اهواز با یک دهه قدمت از ویژگی های جذاب و خاصی برخوردار هستند. افزایش رسوب در بستر رودخانه شیمی آب را تغییر داده و گونه های آبزی را در معرض خطر قرار می دهد. اما با این حال، جاده های ساحلی رود کارون محل شب گردی اهالی شهر و گردشگران هستند و نورپردازی ها و تسهیلات رفاهی که در حاشیه رود ساخته شده اند، حال و هوایی دیدنی به رود کارون داده اند.

بررسی مورخان نشان داده که اولین تمدن های بشری بزرگی از ایران در حاشیه همین رود تشکیل شده اند و حتی نام رود کارون در سنگ نوشته های باستانی با عنوان کرن، کرنک و کوهرنگ آمده است. کارون تنها رودخانه ایران است که به آب های بین المللی مرتبط است و حدود ۹۵۰ کیلومتر طول دارد و به همین دلیل به عنوان طولانی ترین رود ایران شناخته می شود. Idem,58)پس از انجام آداب مربوط به جسد چهار تن از خویشاوندان نزدیک جسد را بر تابوت قرار داده، بر شانه های خود حمل می کنند. این پژوهش از نوع کتابخانه­ای بوده و پس از گردآوری و دسته­بندی اطلاعات به صورت توصیفی و به روش تحلیل محتوا انجام شده است.

به کسی که هدایت گروه را به عهده میگیرد راهنمای رفتینگ یا “Raft Guide” میگویند. کسی که هدایت گروه رفتینگ را به عهده دارد باید تجربه لازم را داشته باشد و همه چیز را در مورد کنترل قایق بداند. می توان گفت که وجود رود کارون باعث محبوبیت اهواز در بین گردشگران شده و شب های خاطره انگیز کارون هر کسی را برای سفر به این شهر وسوسه می کند. در بعضی نقاط جریان آب بسیار تند بود، در مسیر رودخانه سنگهای زیادی وجود دارد که با راهنمایی رفتگاید خود از آنها عبور میکردیم.

انسانیت در نظر پرنسس بسیار با ارزش است و دلش میخواهد همیشه به همهی انسانها کمک کند. در این مراسم حاضران از روح فرد متوفی می خواستند که از زندگی ایشان کاملا خارج شود و از وارد آوردن هر گونه آسیب به ایشان خودداری کند. نتايج آناليز فلزات سنگين نشان داد که با کاهش اندازه ذرات غلظت تعداد فلزات بيشتري از ميانگين رسوبات جهاني و پوسته زمين فراتر و براي برخي همانند منگنز افزايش اندازه ذرات همراه افزايش ميزان غلظت اين گونه فلزات بوده است. رودخانه ای خروشان که می توان از آن به عنوان خالق شاهکاری بی بدیل از طبیعت در دل زیبایی های رویایی اورامان نام برد.

سیروان با خروشی وصف نشدنی از جنوب غربی کردستان نشات گرفته و در دامنه های جذاب اورامان تصویری جادویی را از خود برجای گذاشته. زیرا فرسایش سبب بی ثباتی و ناپایداری لایه های زیرین بستر رودخانه شده و زیستگاه این بی مهرگان را به تخریب می کشاند. او با تاکید بر اینکه طی ۲۰ سال گذشته کشاورزان تاوان سوء مدیریت در حوضه زاینده رود را دادهاند، گفت: متاسفانه تنها بخشی که از بی آبی آسیب ندیده بخش صنعت است، امروز پول صنایع به خزانه دولت ریخته میشود و آلودگی و سرطان ناشی از آن به اصفهان بر می گردد.

او تشکیل کارگروه ملی ستاد احیای زایندهرود با حضور دستگاههای مختلف از جمله جهاد کشاورزی، محیطزیست، صمت و مسئولان عالیرتبه اقتصادی را یک ضرورت خواند و گفت: مشکلات آب در اصفهان ماحصل چند دهه بیبرنامگی و بارگذاریهای بیجا و بی مورد و بر اساس بلندپروازیهای غیرواقعی بوده است که اگر هم معجزهای رخ دهد نمیتوان گفت فردا صبح مشکل بیآبی استان حل خواهد شد. محمد صادقی افزود: زمانی که آب موجود نیست مسئولان و مدیران کشور باید میزان خسارت کشاورزان را برآورد کنند و بخشی از آن را تقبل کنند نه اینکه تمام خسارات را گردن کشاورزان بیندازند. لذا در غالب موارد برای تأمین انتفاع کامل صاحب حریم و جلوگیری از ضرر او، الزم نیست که دیگران به کلی از تصرف در آن زمین ممنوع شوند، کافی است از تصرفاتی که مضر به حال او است خودداری کنند.

با این حال هنوز مشخص نیست که آیا آبیاری تفریحی (که شامل باغ های خصوصی است) تأثیر قابل توجهی بر روی منابع آبی دارد یا خیر. همچنین ضرورت دارد از اتصال کانال و هدایت هر نوع زهاب کشاورزی و پساب فاضلاب های خام یا تصفیه شده در محدوده مزبور جلوگیری شود. درصد جذب آب 1460 گچ گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت مخصوصی بر خوردار است و بعلت ویژگیهایی که دارد از زمانهای قدیم در امر ساختن مسکن محل مصرف داشته است . و حتی دریاچه ها به علت نیروی گرانش یا جاذبه ای که از سمت ماه و خورشید بر آن ها وارد می گردد .

به این ترتیب یک ظرفیت عظیم برای خراسان شمالی به وجود آمده، اما اکنون پس از این که سالها رودخانه به حال خود رها شده، مستعد ایجاد سیلابهای شدید است به حدی که با بارندگیهای نه چندان شدید نیز بسیاری از راه ها، زمینهای کشاورزی و حتی منازل مسکونی آسیب میبینند. با توجه به روند بهرهبرداری کلیه کشورهای واقع در این حوضه فرامرزی و اثرات تغییر اقلیم، نگرانی­هایی هم برای آینده وجود دارد و لذا همکاریهای آتی برای تدوین رژیم حقوقی مشترک چهارجانبه که در آن ترکیه هم حضور داشته باشد، یکی از راهکارهای موردنظر است. آبشار مصنوعی بزرگی روی این پل ساخته شده که نمونه آن در خاورمیانه وجود ندارد.

مدیریت حوضههای آبریز به عهده تمامی کشورهایی است که در حوزههای آبریز مشترک هستند. رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان درباره سفر وزیر نیرو به ایسنا، گفت: زمانی که ۱۷۵ میلیون مترمکعب آب پشت سد زاینده رود است، این سفرها تنها به نوعی هزینه بر است. نقص مدیریت مشارکتی در مدیریت آب و تأکید بر یک تنه به پیش بردن آن نتایجی نامطلوبی را رقم زده که امروزه شاهد آن هستیم.

به طوری که به خصوص مردم تهران در تعطیلات آخر هر هفته کردان را برای تفرج و تفریح و استراحت انتخاب میکنند. حسین وحیدا در گفتوگو با ایسنا، درباره زمان بازگشایی سد زایندهرود برای نوبت دوم کشت، اظهار کرد: با تایید استانداری اصفهان قرار است خروجی سد زایندهرود برای نوبت دوم کشت کشاورزان شرق اصفهان پنجم فروردین.ماه ۱۴۰۱ افزایش یابد. مالکیت خصوصی بستر رودخانه ها توسط اشخاص مغایر قانون است و آنها نمی توانند بستر رودخانه را به تملک خویش درآورده یا شرکت های آب منطقه ای نمی توانند آن را به صورت اجاره به اشخاص واگذار نمایند مگر با مجوز تبصره سه ماده دو قانون توزیع عادلانه آب، زراعت سطحی ( کشت موقت ) و اجاره اراضی مازاد بستر که اجرای آنها می بایست با رعایت قوانین و مقررات مربوطه صورت پذیرد .

از یک طرف، حریم در حکم ملک صاحب حریم است و تملک و تصرفی که مغایر فلسفه حریم باشد توسط مالکین منع قانونی دارد. باران رسوباتی را به بستر رودخانه منتقل می کند که غلظت اکسیژن موجود در آنها را تغییر می دهد. شگفتی این پل که موجب شده است آن را از معروف ترین سدهای جهان به شمار آوریم، در این است که تغییر جهت این حجم زیاد آب می تواند موجب کند شدن سرعت چرخش کره زمین شود. گرم شدن آب سطح دریا تفاوت های لایه ای حرارتی با عمق 30-40 متر ایجاد می کند. تعریف بستر رودخانه در قوانین و مقررات آب همراه با ارائه تبیین های متفاوت است.

اما در قوانین، موضوع به صورت دیگری تبیین شده است. زمانی که به سطح ناصاف و غیرصیقلی برخورد کند. زمانی که رودخانهای از یک مرز سیاسی خواه مرزی در داخل یک کشور و خواه از یک مرز بینالمللی عبور کند در این صورت به عنوان رودخانه مرزی شناخته میشود. در امتداد روخانه هممسیر موجها از میان روستاها و کشتزارهای زیبا، عبور کنیم و پاروزنان سفری پر از هیجان را تجربه کنیم. احسانی می گوید: این آب چند منظوره است؛ زیست محیطی، گردشگری، اقتصادی و کشاورزی و قاعدتا برای رسیدن به کشاورزی در شرق استان، از شهر اصفهان عبور می کند.

مدل برای ارزیابی و پیش بینی فرایند تغذیه گرایی در حالت پایدار به کار می رود . در سنگ نوشته هایی که از دوران باستان به جای مانده است این رود را کرن، کرنک و کوهرنگ نیز نامیده اند. باید به جای نمک چیز دیگری برای فروش به شهر ببرم. علی اکبر محرابیان از کشاورزان اصفهان خواست به دولت و وزارت نیرو اعتماد کنند و برای حل مشکلات زمان دهند و امیدواریم تا دو سال آینده همه کشاورزان از بهبود شرایط خود رضایت پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید