توسعه و مديريت پايدار حوضه رودخانه ها

روستای آبنیک در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا و در 12کیلومتری شمال شرقی فشم، بعد از روستاهای زایگان و لالان قرار دارد. دریا و اقیانوس نماد آبهای آغازین، آشفتگی اولیه، بیشکلی، هستی مادی، حرکت بیپایان، غیر قابل درک، مرگ و تولّد دوباره و ابدیّت و مادر کبیر است. در هر یک از این آیین های سه گانه پس از این که دانه های برنج بر زمین پاشیده شد، برخی در حال زمزمه کردن سرودهای مربوط به یمه (Yama) یکی از خدایان ودایی است که بر جهان مردگان حکم می راند و هر فرد پس ازمرگ در پیشگاه او حاضر می شود.

روستای زرین دشت در ۴۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه و ۱۲۰ کیلومتری تهران واقع شده است. شاید باورتان نشود که قدمت جنگل هیرکانی به ۴۰ میلیون سال پیش و دوران دایناسورها برمیگردد! از جاذبه های دیدنی روستای آهار دو رودخانه «شکرآب» و « پیش کنک» را میتوان نام برد که از دو طرف روستا عبور میکنند. آب و هوای روستای زرین دشت معتدل و از آلودگی هوا به دور است و آنچه روستای زرین دشت را به یکی از مقاصد گردشگری و توریستی به خصوص در فصول بهار و تابستان تبدیل کرده است همین هوای پاک، آرامش و دوری از هیاهوی شهر و مناظر سرسبز و چشم نواز آن است.

همچنین آبشار لارمحله از دیگر جاذبه های دیدنی اوشان فشم است که حدود ۱۳ کیلومتر از فشم فاصله داشته و در فصل بهار بدلیل سرسبز بودن و طبیعت زیبای خود شرایط مناسبی برای طبیعت گردیهای خانوادگی دارد. آبشار لاوان یکی از بهترین جاذبه های دیدنی فشم است که حدود ۱۲ کیلومتر از شرق فشم فاصله داشته و در دره ای به همین نام قرار گرفته است. «اوهار» از دو بخش «او» به معنی آب و «هار» به معنی آسیاب تشکیل شده است و علت نامگذاری این روستا به نام آهار قرار گرفتن آن در تنگهای است که موجب میشود روستای آهار از نعمت فراروانی آب برخوردار باشد همچنین در گذشته از آب آهار برای احداث آسیاب آبی استفاده میشد.

مسیر دسترسی به روستای آهار در جاده لشکرک بسمت فشم قرار دارد. به دلیل سرمای هوا و بارش زیاد برف، آبشار خور در زمستان به طور کامل یخ میزند که در این زمان علاوه بر ایجاد منظرهای زیبا و متفاوت مورد استقبال بسیاری از یخ نوردان قرار دارد. ماهیگیری یکی از تفریحات پرطرفداری است که از زمان های قدیم بین مردم رواج داشته است. امور مردم محلی روستا نیز از همین محصولات کشاورزی تامین میشود و گردو بیشترین سهم را در برآوردن نیازهای مالی روستا را دارد. این روستا در درهای زیبا واقع شده است و از همان ابتدای مسیر ورود به روستا درختان انبوه و کهنسال چشمها را خیره میکند.

رودخانه جاغرق به طول ۲۵ کیلومتر از مسیر های پر ازدحام دره نوردی به شمار میرود. همچنین روستای فشم علاوه بر داشتن جاذبههای طبیعی، از امکانات تفریحی و رفاهی خوبی نیز برخوردار است که محبوبیت آن را بین گردشگران بیشتر میکند. وقتی از کَن به سمت سولَقان میروید در طی مسیر حداقل از چهار روستای دیگر هم گذر خواهید کرد که عبارتند از: سنگان، وردیچ، واریش و طالون. از دیگر جاذبه های این روستا میتوان به چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک اشاره کرد که آب این چشمهها خواص درمانی بسیار موثری نیز دارند.

روستای کردان یکی از مناطق زیبای اطراف تهران با آب و هوایی دلپذیر است که در ۲۵ کیلومتری کرج و ۶۵ کیلومتری غرب تهران و در استان البرز قرار دارد. به همین خاطر به این فکر افتادیم مقاله ای تولید کنیم و در آن لیستی از مکانهای ماهیگیری در تهران را معرفی کنیم و در اختیار علاقمندان ماهیگیری در تهران قرار دهیم. در حقیقت «اگر قهرمان برخلاف میل نگهبان، گنج غنیمتی را به چنگ آورد و یا اگر خدایان و دیوها راضی به بازگشت قهرمان نباشند، آن گاه آخرین مرحلة چرخة اسطورهای تبدیل به تعقیب و گریزی نشاطآور و اغلب خندهدار میشود و حتی ممکن است موانع جادویی و گریزهای اعجازگونه، بر شگفتی و پیچیدگیهای فرار، بیفزاید.»(کمپل،1389: 206) کیخسرو در این مرحله شخصیتی «جستوجوگر» است؛ زیرا «جستوجوگر برای یافتن پاسخ کنجکاویهای عمیقش و برطرف کردن نیاز درونیاش ماجراجویی میکند.

مواد تخریب شده در طی مسیر ، به هم برخورد می کنند و به قطعات ریزتر تبدیل می شوند . در این دریاچه ماهی های کپور قابل صید می باشند. در سال ۱۸۲۰، برزیل این سرزمین را اشغال کرد و به صورت یکی از ایالات خود درآورد تا اینکه در بین سالهای ۱۸۲۵ تا ۱۸۲۸ انقلاب عمومی آغاز شد. این قلعه از قلوه سنگ های بسیار زیاد و ملاط ساروج ساخته شده است و گرچه امروزه چیز زیادی از این قلعه باقی نمانده اما ستون های این بنا و برج های دیده بانی آن امروزه وجود دارند و میتوان از آن ها بازدید کرد.

زمانی كه گردشی در منطقه اطراف رودخانه سِن انجام دادید، می توانید در یك تور به كانال ها و مسیرهای پاریزی ها ثبت نام نمایید: كانال ها مشهورترین بخش آبی شهر پاریس می باشند، اما قطعاً تنها جای لذتبخش این شهر نیست. به صورتی که میانگین بارندگی در ایران حدود 250 میلی متر است این در حالی است که در جهان این رقم به چیزی حدود 850 میلی متر میرسد. امروز طالبان در حال تسلط پیدا کردن بر همسایه شرقی ما است و در حال جنگیدن هستند تا دولت مرکزی را به تصرف خود در بیاورند بخشی از انرژی و فکر ایران در چنین شرایطی به سمت مرز های شرقی منحرف شده است همینطور در عراق و در سوریه و در لبنان و در جاهای دیگر و وقتی انرژی ها به این صورت منحرف شود نه وقتی و نه سرمایه ای و نه اتاق فکری برای کار و سرمایه گذاری در داخل باقی نمی ماند از این رو به نظر من باید در روابط خارجی تنش را کم کنیم و محیط برون مرزی آرام و کم تنش تری برای کشور ایجاد کنیم تا بتوانیم سرمایه های ایران را از خارج از کشور به داخل وارد کنیم و با یک نظارت و کنترل شدید بر واردات و صادرات در داخل کشور با اولویت بندی سرمایه گذاری کنیم.

بهترین زمان سفر به اوشن-فشم (اوشان فشم) را می توان 6 ماهه اول سال تا آبان ماه دانست گرچه فشم در تمام ایام سال زیباییهای خاص خود را دارد و بسته به سلیقه افراد در تمام ایام سال میتوان به فشم سفر کرد. آب و هوای روستای آبنیک سرد و ییلاقی ست و بهترین زمان سفر به روستای آبنیک بهار و خصوصا تابستان است. در فصل بهار و تابستان میوههای خوش آب و رنگ و خوشمزه در این روستا به وفور یافت میشود و گردشگران را با طبیعت بکر و ناب و سرسبز خود سر ذوق میآورد.

تالاب های جزر و مدی، محیط های هیدرولوژیکی پیچیده ای محسوب می شوند که در آن آب های سطحی و آب های زیرزمینی به صورت دوره ای با جریان های جزر و مدی فعل و انفعالات می نمایند. داستان شهادت امامزادگان عینعلی و زینعلی از جمله زیباترین داستان های دفن امامزاده ای در یک محله تهران است. این دریاچه از قدیم جزء پاتوق ماهیگیران حرفه ای بوده است. در شمال روستا، تپه پرآب و سرسبزی قرار دارد که به دربند معروف بوده،و گردشگران بیشماری به این منطقه مراجعه میکنند. روستای گردشگری برغان در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر کرج از توابع ساوجبلاغ و در استان البرز قرار دارد.

افراسیاب، در بدو ورود سیاوش به توران، او را مورد لطف و مهربانی خود قرار میدهد و دستور میدهد کاخی مزیّن در اختیار او قرار دهند. کیفیت منابع آب زیرزمینی به وسیله کودهای کشاورزی، فاضلاب های صنعتی و شهری و هم چنین کمیت آنها از طریق بهره برداری زیاد، در معرض تهدید است. 1- جذب آب و مواد مغذی 2- تولید ویتامین¬های K و B توسط باکتری¬های مفیدی که در روده¬ی بزرگ زندگی می¬کنند. برای رسیدن به سد از دزفول باید وارد جاده شهیون بشوید و در بین راه وارد جاده فرعی به سمت دریاچه شوید. برای دسترسی به روستای شهرستانک میبایست راهی جاده چالوس شوید.

دیدگاهتان را بنویسید