جاهای دیدنی اطراف تهران و حومه در پاییز و زمستان

رودخانه تیمز که در بخش جنوبی شهر لندن قرار دارد، از کنار مراکز مهم و اصلی شهر عبور میکند. رود آمازون در Quebrada de Apacheta ، در جنوب پرو متولد شده است و علاوه بر پرو ، کلمبیا ، اکوادور ، گویان ، بولیوی ، ونزوئلا و برزیل از آنجا عبور می کند ، جایی که از طریق خور بیش از 240 در اقیانوس اطلس می ریزد. علاوه بر این آبشار در طول این دره چشمه ها و آبشار های کوچک و بزرگ متعددی وجود دارند که این منطقه را به یکی از بهترین مناطق تفریحی و جاهای دیدنی خراسان شمالی تبدیل کرده است.

علاوه بر پیادهروی در کوچهباغهای باصفای کردان، تفریحات دیگری مانند کوهنوردی و پاراگلایدر در این روستا وجود دارد که لذت سفر را برای شما تکمیل میکند. این محله در میان محلههای غرب تهران نسبتا هواداران بیشتری دارد. این روستا در درهای نسبتا ژرف قرار دارد که امتداد آن از جنوب به شمال شرقی است و رودخانهای از میان دره و روستا میگذرد. وی متولد سال 1967 است و یکی از بازیگران معروف هالیوود است و فیلم جدید وی در سال 2022 فیلم حافظه می باشد. فصلنامه جغرافیایی سرزمین، سال هفتم، شماره ۲۸.

این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۵۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اما روندی که این رود در مسیر حرکت طی میکند همواره مورد مناقشه بین کشورهای ذینفع بوده است. بش قارداش از این رو اینگونه نامیده شده که در افسانه ای پنج برادر با حاکمان شهر خود به مبارزه پرداخته بودند و مجبور به گریختن میشوند و ماموران درباری تا این منطقه آنها را تعقیب میکنند اما به ناگهان پنج سوراخ در دل کوه ایجاد میشود و ا دل هر سوراخ آبی روان میشود تا این پنج برادر در آنها پنهان شوند و ایمن بمانند.

در واقع اين يک رديف ديوار نبود، بلکه ديواری بود در دو رديف که يکی در بالای ديگری واقع میشد. به این فکر می کردم که رودخانه با هر بار گذر سریعش زلال تر و شفاف تر میشد برعکس مرداب که ساکن و بی حرکت است و هیچ لذتی هم نمی برد. در برخی مناطق جهان، آبیاری برای رشد هیچ محصولی، اصلا ضروری نیست، در مناطق دیگر، (آبیاری) باعث می شود که محصولات سودمندتری رشد کنند یا بازده محصول را افزایش می دهد. در این منطقه به دلیل کمی ریزش­های جوی و نداشتن چشمه­های بزرگ هیچ گونه رودخانه دائمی وجود ندارد و فقط تعدادی مسیل کوچک و بزرگ (واقع در جنوب غرب منطقه) که صرفاً در مواقع بارانهای ممتد و رگبارها آب دارند وجود دارد و کمبود منابع آب سطحی یکی از محدودیتهای این منطقه به شمار میرود به طوریکه مسیل های موجود همگی فصلی و موقتی می باشند.

در شهر جاجرم و در ابتدای خیابان خواجه مهزیار قلعه ای وجود دارد که بسیار کهن و قدیمی است و تقریبا در نوشتار تمام سیاحان از این قلعه سخن برده شده. دوم، این خصایص کهن الگویی شخصیت در فرایند سفر قهرمان چگونه ظهور و بروز مییابد و چگونه به بیداری قهرمان درون میانجامد؟ روی اين خاک بقايای ديوارها و برجهای قديمی به چشم میخورد، اما از آنها نمیشد به شکل و چگونگی آرايش اين شهر و استحکامات آن پی برد، زيرا بلافاصله در پايين دست آنها و در دل خاک باقيماندههای ديگری از اين ديوارها و برجها قرار گرفته بود.

به طور کلی این بنا یکی از بهترین جاهای دینی تاریخی در استان خراسان شمالی به شمار میرود و هر ساله گردشگران بسیاری به بازدید این مقبره می آیند. فاصله شهر راز تا مرکز استان خراسان شمالی یعنی شهر بجنورد، در حدود ۱۱۰ کیلومتر است و مسیر رسیدن به آن از پارک ملی گلستان میگذرد به همین دلیل یکی از زیبا ترین دیدنی های بجنورد است. این گردشگاه در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین واقع شده است. آبشار اسطرخی یا آبشار شارشار یکی از جاهای دیدنی خراسان شمالی و شهر شیروان است که در ۲۸ کیلومتری جنوب شیروان قرار دارد.

23- اگر ازمرکز افریقا به سمت شمال یا جنوب حرکت کنیم ، چه تغییرات آب وهوایی حاصل می شود؟ کانی گراوان از چشمه های آب معدنی است که املاح محلول در آن حداقل یک گرم در لیتر است، چشمه در کنار روستایی به نام کانی گویز در جنوب شرق حوضه زاب قرار گرفته که آب جوشان از آن بیرون می آید، در کل این چشمه معدنی و گازدار است و حتی در امور پوست درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

آفتابنیوز : بررسی میدانی نشان می دهد که عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکت های آب منطقه ای استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار دارد. در رابطه با استفاده از جعبه شن شويي اين مسئله مهم است که براي رضایتبخش بودن نتيجه، به جريان فراواني از آب نياز است.

پونک، یکی از محله های قدیمی و پرطرفدار شمال غربیه که بخش زیادی از اون در منطقه ۵ شهرداری تهران واقع شده و بخش دیگه ای از اون در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار داره. این سد بر روی رودخانه ای به نام رودخانه شیرین دره که یکی از شاخه های رود اترک است احداث شده و هدف از ساخت آن کنترل و مهار سیلابها، تامین آب آشامیدنی مورد نیاز بجنورد و روستاهای مسیر خط انتقال، تامین آب مورد نیاز صنایع و همچنین تامین آب لازم برای بهبود و توسعه کشاورزی زمینهای پایین بوده است. آب چشمه بش قارداش در آبشناسی پزشکی جهت درمان بیماریهای تغذیهای، اشکالات کبدی، صفرایی و ناراحتیهای دستگاه ادراری اهمیت خاصی دارد.

اگر در استخری که در حال شنا کردن در آن بودید، زباله وجود داشت، چنین خوابی ممکن است نشان دهد که به زودی یکی از دوستانتان شما را ناراحت خواهد کرد. این آبشار در روستایی به همین نام واقع شده است که یکی از بهترین روستاهای گردشگری استان خراسان شمالی محسوب میشود و برای گردشگری به خصوص در ایام نوروز بسیار مناسب است. همچنین قایقرانی یکی از تفریحاتی است که میتوانید در کنار این دریاچه داشته باشید تا از اوقات فراغت خود لذت کای را ببرید. اگر در رویای خود روی یک قایق در رودخانه آرام قایقرانی کردید، بیانگر این است که باید عزت نفس خود را افزایش دهید.

1- کشور بسیار بزرگ در شرق آسیا. باغ دره یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی است که دره ای بسیار و زیبا و سرسبز است و دارای چشم اندازی بسیار منحصر ب فرد و زیباست. این منطقه دارای چندین حوضچه و آبشار زیباست که از با صفا ترین جاهای دیدنی خراسان شمالی محسوب میشود. این ارگ تاریخی در شهرستان اسفاین قرار دارد به طور کلی میتوان گفت که شهر بلقیس دارای قدمتی 4000 ساله است و همین موضوع جاهای تاریخی شهر بلقیس از جمله ارگ بلقیس را به یکی از مهم ترین جاهای دیدنی استان خرباسان شمالی تبدیل میکند.

این شهر بیشتر جاهای دیدنی خراسان شمالی را در خود جای داده است. یکی از این جاهای دیدنی آبشار حمید است که 25 متر ارتفاع ارد و در 7 کیلومتری بجنورد واقع شده است. کوهنوردان و ورزشدوستان زیادی در قالب گروه های مختلف از آهار به طرف قلعه دختر با ارتفاع 3227 متر، قزقونچال با 3780 متر ارتفاع، گندم چال، قله بارویک با ارتفاع 2930 متر، بازارک، قله آهار با ارتفاع 2717 متر که از طولانی ترین کوه های آهار است، سی چال با ارتفاع 3730 متر و به توچال با 3962 متر می روند و میتوانید با آنها همراه شوید و از تجربه طبیعت گردی آنها بهرهمند شوید.

درهای ورودی این بنا نیز بسیار بزرگ بوده و هرکدام از آنها دو متر ارتفاع داردند. این آبشار بر سر راه خود طبیعتی زیبا را خلق کرده است و در انتهای درهای پیچ در پیچ صخرهای قرار گرفته است و ریزش آب از دو ستون سنگی ۲۵ متری، صدای گوش نواز آب را در دل این طبیعت زیبا و بکر جاری می سازد. باغ دره در شمالی ترین شهرستان خراسان شمالی قرار دارد.

در این دره شما میتوانید قارچهای سمی و حتی خوراکی را ببینید. یکی دیگر از مناطق بسیار زیبا و جاهای دیدنی بجنورد و خراسان شمالی ، دریاچه سد شیرین دره است که در در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد و در محدوده شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. یکی دیگر از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی، چهارطاق تیموری است که در نزدیکی روستایی به نام زیارت قرار دارد. آب چشمانِ زمین است و رؤیا را در دیدگان ما به تصویر می­کشد که خیال­پردازی با آن، ما را به مثل اعلی رهنمون می­سازد. اينکه چگونه پاکستان فعاليت هاي آبي هند را تهديدي براي کشور پاکستان در نظر گرفته و درنتيجه آب را امنيتيسازي کرده سؤالي است که ما در اين پژوهش به آن خواهيم پرداخت .

اینطور که در شجره نامه این دو امامزاده آمده است «عون بن علی(ع)» و «زید بن علی(ع)» از نوادگان امام سجاد (ع) حدود ۹۰۰ سال پیش درحالی که ۱۱ و ۱۵ ساله بودند همراه حضرت معصومه (س) به ایران آمدند و در محدوده ده پونک به دست عوامل خلفای عباسی به شهادت رسیدند. چارلز ادوار ييت در کتاب «سفر نامه خراسان و سيستان» در مورد این قلعه مینويسد: «در وسط جاجرم يک تل خاک عظيم به ارتفاع ۲۱ تا ۲۴ متر هست که بقايای ارک شهر قديمی محسوب میشود و به آن نارين قلعه میگويند. برای تزیین فضای درون بنا، در ساقه گنبد آجر بهصورت عمودی و افقی به کار رفته و بدنه خارجی گنبد نیز با روش آجر چینی دو رجه ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید