جاهای دیدنی اطراف تهران و حومه در پاییز و زمستان

طبق وعده های داده شده به اهالی این منطقه قرار شد که در سال ۹۳ پل باکسی به فاصله ۴۲/۶۰ متر احداث شود در همین راستا تعدادی رینگهای بتونی هم که در همان بخش و روستای حسن سالاران بود به این ناحیه منتقل شد که به دلیل سردی هوا عملاً کار تعطیل گشت اما در این مدت متاسفانه هیچگونه تلاشی برای ساخت این پل صورت نگرفته است با توجه به اینکه هزینه برآورد ساخت آن ۲۷۰۰ میلیارد ریال است اما با خبر شدیم که فرمانداری شهرستان سقز بودجه ۳۰۰۰ میلیارد ریالی برای ساخت آن اختصاص داده است که امیدواریم این خبر صحت کافی داشته باشد چون لیاقت این مردمان بیشتر از این حرفها است و خواسته ای که دارند داشتن یک پل بر روی رودخانه است تا از آن عبور کنند و مجبور نباشند بقول معروف برای رسیدن به کمره سیاوه و ده روزان، دور دنیا را بزنند.

هنوز مراحل ساخت و کنترل آنها تمام نشده که صاحب جزیره تصمیم به افتتاح آن میگیرد. به­عبارت دیگر، ویژگی­ها دامنه­ها (توپوگرافی و ساختار آنها) تعیین­کننده میزان مواد معلقی است به اولین آبراهه­ها رها می­سازند. صغری رستمی، کارشناس محیط زیست و دبیر شورای پژوهشی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در گفتگو با خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: 70 درصد آب شرب مصرفی استان خوزستان از رودخانه آلوده کارون تأمین میشود که درصورت ایجاد اختلال در سیستم تصفیه و پائین آمدن میزان کلر، این آلودگی مستقیمأ به مردم منتقل میشود.

مجمع بینالمللی تغییرات آب و هواییپیشبینی کرده است که دمای هوای ایران در تابستانها، ۲ تا ۳ درجه سانتیگراد افزایش یابد و از میزان بارندگی نیز تا ۱۰ کاسته شود. این رودخانه در استان فارس و از رنج سپیدان سرچشمه میگیرد و به رودخانه کر میرسد در این رودخانه ابشاری به همین نام قرار دارد که زیباترین ابشار ایران است . بزرگترین روستای شمال غربی تهران روستای وردیج است که از جاهای دیدنی اطراف تهران اس و ۱۸۵۰ متر از سطح دریا فاصله دارد.

آبشار دیگری نیز قبل از دشت هویج به نام موآب در سینه کش قله ساکا با ارتفاع ۱۸۰ متر قرار گرفته است که از جمله بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران میباشد. طبیعی است با گزارشی که وزیر نیرو چندی قبل ارائه کرد مبنی بر عدم بهرهوری آب در بخش کشاورزی در روستاها، بیانگر عدم توفیق این ماده قانونی از برنامه چهارم توسعه است که البته باید دلایل آن را نیز جستجو کرد. پس از طی مسافتی در حدود 10 کیلومتر در جاده پارچین قبل از پل مسیل، در سمت چپ تابلوی ورودی ترقیان مشخص است.

پس از رسیدن به این میدان دو انتخاب خواهید داشت؛ شما میتوانید به سمت لواسانات بروید و یا اینکه مسیر فشم را که با تابلوهای راهنما مشخص شده است انتخاب کنید. اگر قصد سفر به فشم را دارید، بازدید از منطقه لالان، آبشار و کوههای زیبایش را به شدت به شما پیشنهاد میکنیم. پس اگر علاقهمند به اسکی هستید، قطعا بازدید از پیستهای اسکی شمال فشم برای شما عزیزان الزامیست. البته باید توجه داشته باشید که قیمت غذاهای این رستوران نسبت به باقی رستورانها کمی بالاتر است اما به علت کیفیت بالای آنها، قطعا ارزش امتحان کردن را دارد.

در طول مسیر حتما به تابلوهای راهنما توجه کنید تا دچار سردرگمی نشوید. این رستوران بزرگ و شلوغ، دارای نمای شیشهای است و به علت تنوع بالای غذاهای خود توجه گردشگران فشم را در سالهای اخیر به شکل قابلتوجهی به خود جلب کرده است. مشاهده های خود را یادداشت کنید ؟ دره لالان بسیار زیباست و می تواند اوقات فوقالعادهای را برای بازدیدکنندگان این منطقه رقم بزند. دشت جانستون مکانی فوقالعاده جهت اتراق و برقراری پیکنیک است و قطعا موجب میشود که پس از مدتی دل کندن و ترک آن برای بازدیدکنندگان سخت شود.

قطعا منطقهای که طیف گسترده ی از گردشگران شهرهای اطراف را به خود جذب میکند باید غنی از رستورانهای باکیفیت باشد و خوشبختانه فشم نیز از این قائده مسثنی نیست. جاذبه های گردشگری روستای وردیج بیرون از محوطه خود روستا قرار گرفته است. مونیز ویلیامز(1974) در کتاب خود(تفکر مذهبی و زندگی در هند) بطور کلی به اندیشه و شیوه زندگی هندوان می پردازد ؛ ودر بخشی از کتاب آداب مربوط به مرگ و پس از مرگ بطور خلاصه طرح شده اند. این حوضه آخیز اقیانوسی از آمریکای شمالی و از رودخانه سنت لورنس، از دریاچههای بزرگ قسمت شرقی آمریکا و بخشی از کانادا سرچشمه میگیرند.

این روش در رودخانه «سنت جان» بین ایالات متحده آمریکا و کانادا به کار گرفته شده است . جهت طلاشويي به روش لاوک باید یک لاوک، ده گلوله سربي کوچک و چند ليتر ماسه (ترجیحاً ریز و به رنگ روشن) تهیه کنید. این روستا سرسبز و خوش آب و هواست و ۲۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد ، جمعیت آن حدود ۱۵۰ خانوار است که با سرد و گرم شدن هوا جمعیت آن نیز تغییر میکند، جمعیت آن در زمستان به کمتر از یک سوم میرسد. روستای آبنیک یکی از ییلاق های تهران در فصل بهار و تابستان به حساب می آید که با گرم شدن هوا همواره پذیرای گردشگران تهرانی و سایر نقاط ایران می باشد.

بهترین و مناسبترین زمان برای رفتن به آبشار لار محله، بهار و تابستان است. فشم دارای انواع رستورانها و کافههای سنتی و مدرن است که بسیاری از آنها در اطراف رودخانه فشم یا بر روی کوهپایههای فشم واقع شدهاند و منظرهای دیدنی برای بازدیدکنندگان به وجود آوردهاند. بدون شک نزدیک ترین و مشهورترین جاهای دیدنی اطراف تهران ، باغشهر لواسان است. جداافتادگی کالبدی منطقه از تهران که تا سالیان اخیر نیز ادامه داشته است از خصایص بارز این منطقه به شمار میرود. در شکل زیر به مرور زمان اون یه تیکه ای هم که باقی مونده ، توسط آب احاطه میشه و آب دیگه از همون مسیر راهشو ادامه میده و اون قسمت بالایی به صورت برکه در میاد .

آب رودخانهها از زمان های قدیم یکی از مهم ترین منابع برای تامین آب سالم مردم بوده است. سیاوش از بهر پیمان که بست نجنگید و کیخسرو از بهر پیمان که داشت جنگید؛ زیرا او نیز همانند همة آفریدگان نیک با جهان در پیمانی است که خویشکاری او عمل بدان است: جنگیدن با هر پیمانشکن و بیدادگر، جنگیدن با هر افراسیاب.»(مسکوب،1354: 198) آنچه در ادامة این نبرد از وجود کیخسرو برمیخیزد، بروز باورهای معنوی است که از خصایص کهنالگوی «فرزانه» است؛ زیرا «کهنالگوی «فرزانه» از فعالیتهای معنوی مانند دعا و نیایش برای ایجاد ارتباط و آگاهی درونی استفاده مینماید.»(پیرسون و کیمار، 1392: 118) در ادامة جنگ با افراسیاب شاهد شکوفایی این خصلت در نهاد کیخسرو میتوان بود.

دیدگاهتان را بنویسید