جزوه علوم پایه سوم

اطراف خط استوا، امریکای مرکزی و جنوبی که پوشیده از جنگل های انبوه گرمسیری است. این قاره ازقطب شمال تانزدیکی قطب جنوب کشیده شده و به دو قسمت امریکای شمالی و جنوبی تقسیم می شود . مردم شمال صحرای بزرگ و منتهی الیه جنوب افریقا سفیدپوست هستند. نواحی مجاور قطب شمال وکانادا در امریکای شمالی – ونواحی مجاور قطب جنوب درامریکای جنوبی. درمیان جنگل های استوایی درامریکای جنوبی قراردارد. 32- دومحصول استوایی امریکای لاتین را نام برده وکشورهای فعال درتولید این محصول را بیان کنید. قبل از حفر این کانال کشتی ها مجبوربودند امریکای جنوبی را دور بزنند اما با ساخت این آبراهه این فاصله به 80کیلومتر( مدت 8-10ساعت) کاهش پیداکرد.

31- چرا کشورهای امریکای لاتین ازنظر اقتصادی توسعه وپیشرفت چندانی نکرده اند؟ به گزارش صداوسیما؛ رضا اردکانیان با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون همکاریهای اقتصادی ایران و افغانستان، گفت: به اعتقاد من زمینه خوبی برای توسعه همکاریها بین ایران و افغانستان وجود دارد. طبق گزارشها، پاکستان در از بین بردن رهبر ملیشههای محلیای که مسئول تأمین امنیت بند مچلغو در ولایت شرقی پکتیا بود، دست داشته است. در عهدنامه باید بطور همزمان سازمانی ـ مثلا به صورت كمیسیون تحدید حدود ـ ایجاد شود و این كمیسیون مسئول امر تحدید مرز باشد و ماموریت بازرسی و كنترل ادواری حالت فیزیكی رودخانه مرزی را به عهده بگیرد .

بر اين اساس در محدوده استان زنجان، سالانه حدود ton 4359 املاح از طريق آب بلااستفاده چشمه ها وارد رودخانه قزل اوزن مي گردد. قمشی گفت: اینکه سالانه در مقایسه با سابقه تاریخی کارون، ۴ میلیارد مترمکعب آب کمتر وارد این رودخانه میشود، شرایطی به وجود آورده که کارون در مقطع اهواز به سمت خشکی برود و وضعیت به شکلی شود که اکنون در اهواز مشاهده میکنیم. در طول قرن ها، هر نسل داستان خود را افزوده و هر لایه سرشار از حوادث و پیچیدگی های تاریخی است. این رود بهطور تاریخی در حدود یا سرحد سرزمین باستانی ایران قرار داشته و در آثار اساطیری نیز مرز ایران و توران بهشمار میرود.

سرچشمه زایندهرود به شكل حوضی دایره ای شکل با مساحتی در حدود سیصد زرع میباشد كه به «چشمه جانان» مشهور است. منطقه پاناما داراي باريكترين خشكي در آمريكاي مركزي بود كه 2 قاره آمريكاي شمالي و جنوبي را به يكديگر متصل مي كرد. همان سرخ پوستانی هستند که کریستف کلمب آنها را هندی نامید .تاریخ امریکا حکایت از سال ها کشتار ورفتار خشونت آمیز وغیرانسانی اروپاییان مهاجر با آنها دارد. عوامل خارجی مانند: غارت منابع آنها به وسیله کشورهای استعمارگر اروپایی ، جنگ ها وبحران های سیاسی- اجتماعی ناشی از دخالت کشورهای قدرتمند.

شناخت و کنترل متغيرهاي موثر بر نيتروژن ورودي به منابع آب به عنوان يکي از عوامل تهديد کننده حيات انسان و آبزيان اهميت دارد. اوروگوئه درپاسخ اين ادعا ميگفت كه از زمان وصول به استقلال ، همانطور كه آرژانتين داراي حق حاكميت بر يك قسمت از رودخانه و مصب آن است وي نيز به عنوان دولت ساحلي ريودولاپلاتا بر آن حع حاكميت دارد . تا بر عشق گذر نکند، که کلی او را فرا گرفته است، به خود نتواند رسید» (غزالی، 1358: 117). به عقیده یونگ «گرایش به فردیت، اغلب به شکلی پوشیده در عشق مفرط اشخاص به یکدیگر پنهان است.

7- وضعیت کشاورزی ودامداری اروپا را توضیح دهید. اول درباره سفرمان کمی توضیح میدهیم. درباره ی “ستی” سخنی به میان نمی آورد. عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان نیز درباره خواسته برخی نمایندگان برای پایان تحصن کشاورزان بعد از جلسه وزیر نیرو به ایسنا، گفت: قرار است امروز جلسه ای با نمایندگان کشاورزان برگزار شود و در این باره تصمیم گیری شود. جامعهشناسان کارگاه تخصصی برگزار کردند. جامعهشناسان عموماً همۀ آنچه را در جامعه وجود دارد و در حوزۀ مطالعات جامعهشناختی قرار میگیرد، بهعنوان پدیدههای اجتماعی و ساختۀ زندگی جمعی تلقی میکنند.

21- منشاء سیاه پوستانی که امروزه درقاره امریکا زندگی می کنند، کجاست؟ 9- علت تنوع آب وهوا وپوشش گیاهی درقاره امریکا چیست؟ به هرحال ببخشید. راستش را بخواهید آب آشامیدنی ما آلوده است. 17- منابع ومعادن مهم افریقا را نام ببرید. چون منابع زیرزمینی ومعادن قاره اروپا محدود است وپاسخگوی نیازصنایع بزرگ نیست .بنابراین کشورهای صنعتی اروپا برای تأمین مواد اولیه ارزان برای صنایع خود به استعمار دیگرکشورها پرداخته اند. در همه جای اروپا پراکنده اند اما بیشترآنها در شبه جزیره بالکان زندگی می کنند. ۱- آیا همه صدا ها مفید هستند؟

ولي هيچ طايفه به تمول و تمدن جعفرباي نميرسد» و عدة يموتها تقريباً هفت هزار خانوار است، كه يك سوم صحرانشين اند و بقيه اقامتگاه ثابت دارند، جعفرباي ها ملاح و ماهيگر و تجار قبيله اند و وضع كارشان از همه بهتر است. زیرا اغلب رودخانه های افریقا درمسیر خود چندین تنداب و یا آبشار دارند، بنابراین برای کشتیرانی مناسب نیستند. از دو مسیر میتوانید به آبشار گزو برسید. جدا از انواع سرسرهها، میتوانید از تفریحات آبی دیگر این مجموعه بهره ببرید تا لحظاتی لذت بخش را در کنار همراهانتان داشته باشید، از جمله این تفریحات مهیج میتوان به سرسره دو قلو، چاله فضایی، استخر موج، سرسره آهسته، رودخانه به همراه دو تونل سنگی، سرسره پیچ و غیره اشاره کرد که میتواند اوقات فراغت خوشی را برایتان رقم بزند.

3- با چه وسیله ای می توان جرم دو جسم را با هم مقایسه کرد؟ اکنون باید دید که چه کرد. واز چه جهاتی در جهان مشهور است؟ پرآب ترین رود جهان است. آب وهوای معتدل، ریزش باران کافی، رودهای پرآب وقابل کشتیرانی، جلگه های پهناور وحاصلخیز و پیشرفت علم وفناوری. اگر مقدار آب ورودی به آبخوان، بیشتر از مقدار آب خروجی باشد، بیلان، مثبت و اگر کمتر از آن باشد، بیلان، منفی است. اگر در آب سقوط کردید و به سمت انتهای رودخانه در حال حرکت بودید ، یا به سرعت کوله پشتی خود را باز کنید و یا آن را به منظور شناوری جلوی سینه ی خود قرار دهید .

اگر عکسهایتان را چاپ کنید، هر زمان که به آن نگاه کنید، احتمالا به یاد لحظهای میافتید که در حال کشتن زامبی بودهاید. بیشترین بارش در فصل موسمی و در هر دو فصل زمستان و تابستان وجود دارد. 7- دو توده ی کم ارتفاع وقدیمی قاره امریکا را نام ببرید؟ به موجب عهد نامه (( آندرينوپل )) ( مورخ 14 سپتامبر 1829 ) ميان روسيه و تركيه آبهاي دانوب در اختيار روسيه قرار گرفت و در ضمن ساحل راست رودخانه ( جانب تركيه ) هم (( ميبايست به فاصله دو ساعت از رودخانه غير مسكوني باقي بماند )) .

1-چه عواملی موجب شده که قاره اروپا قاره ای پرجمعیت باشد( جمعیت متراکم)؟ 18- بیشتر جمعیت قاره امریکا درچه مناطقی زندگی می کنند ؟ 16- در رود آمازون چه جانورانی زندگی می کنند؟ 6- مسلمانان اروپا در کدام بخش آن زندگی می کنند؟ 10- چرا قاره اروپا گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب کرده است؟ احتمالا معروف ترین رودخانه در جهان است، سین نه تنها تصورات کنونی ما را جذب می کند: از دوران پیش از قرون وسطی آن را مسحور و اغوا کرده است. حدود 2/3 کره زمین از آب پوشیده شده و 97 درصد این آب را آب شور دریاها و اقیانوس ها تشکیل می دهد، به عبارت دیگر تنها 3 درصد آب های کره زمین شیرین می باشد که 2 درصد آن در یخچال های طبیعی و یخ ها گیر افتاده و کمتر از 1 درصد آن همان آب شیرینی است که در رودخانه ها و دریاچه ها جریان دارد.

به عبارت دیگر میزان داراییهای انسانی قبل و بعد از احداث سد داریان متفاوت است. این شهر از بمباران های وسیع در امان ماند، و دستور کینه توزانه هیتلر برای تخریب شهر قبل از عقب نشینی نادیده گرفته شد. خوشبختانه در سیستان و بلوچستان مطالعات زیادی از دیرباز انجام شده است و در مورد علل وقوع این بحران زیست محیطی نکات مبهم قابل توجهی وجود ندارد و تقریبا بدنه کارشناسی کشور میداند که درد سیستان چیست؟ در پی جنگ هند و پاکستان در ۱۳۵۰ش/۱۹۷۱م شماری از خوجههای این کشور به شرق آفریقا بازگشتند اما سال بعد و پس از اخراج آسیاییها از اوگاندا، شمار زیادی از خوجههای اثناعشری به کراچی مهاجرت کردند.

کشور پاکستان در سال ۱۹۴۷م./۱۳۲۷ش. پس از مدتی ولسوالی گیزاب دوباره در سال ۲۰۰۶ به ولایت ارزگان برگردانده شد. کیفیت آب رودخانه تجن در استان مازندران براساس جوامع بیمهرگان کفزی و شاخصهای فیزیکی و شیمیایی با نمونهبرداری ماهانه از 6 ایستگاه در 80 طول کیلومتر از این رودخانه از از مهر 1390 تا شهریور 1391 (یک سال) بررسی شد. 1) سنگ زدایی : در این مرحله آبی که پشت سدها جمع شده با فشار از لایه ها و صافی های سنگی بزرگی عبور داده تا سنگ ریزه ها و شن های آن از آب جدا شوند . امروزه تعداد بسیارکمی از آن ها باقی مانده اند.

2- چرا تعداد جمعیت سالمندان اروپا افزایش یافته است؟ به علت کاهش رشد جمعیت وکاهش زاد و ولد. 29- علت رشدشهرها در کانادا و ایالات متحده امریکا چیست؟ این شهر به علت داشتن کانال های متعدد که به رودخانه چائو پرا متصل می شوند ، به “ونیز شرق” شناخته شده است . از این میان، بعضی از شام ها مانند قره قباح، بویدوز، خرامه و کثیری با داشتن چراگاه های مناسب، به عنوان محل چرای احشام شناخته می شوند. سلامت – کارشناسان شهری معتقدند؛ نبود سیستم فاضلاب شهری و برداشت آب از طرق 200 حلقه چاه در تهران و استفاده آب چاه ها بعد از تصفیه برای مصارف شرب می تواند آلودگی آب تهران به آلودگیهای مانند نیترات را تقویت کند.

دیدگاهتان را بنویسید