جستار – افول آمریکا

آخرین اخبار و مطالب مربوط به آمریکا را در اینجا بخوانید. افراد زیادی در تعطیلات آخر هفته به اینجا میآیند و جایی شبیه به میامی در اوهایو است. البتّه در سوریه آمریکا و متّحدینش جنایتهای زیادی کردند، دست اینها تا مِرفَق به خون مردم سوریه آلوده است؛ در این شکّی نیست؛ داعش را راه انداختند، همین تکفیریها -جبهةالنّصرة و امثال اینها- را راه انداختند و مردم را به یک معنا قتلعام کردند، این کار را کردند لکن نتوانستند پیش ببرند.

هیچ غلطی نتوانستند بکنند. اغلب مردم ما از حقیقت قضیّهی عراق و آنچه در عراق پیش آمد -کاری که آمریکاییها میخواستند در عراق بکنند و چطوری سرشان به سنگ خورد و چه عواملی این حالت را به وجود آورد- قاعدتاً خبر ندارند، امّا خب واقعاً یک قضیّهی عجیبی است قضیّهی کشور عراق؛ کشور عراقِ صدّام حسین، تبدیل بشود به کشور عراق شهید حکیم! دولتهایی در این سه کشور بر سر کار بیایند که تسلیم مطلق و نوکر آمریکا باشند، هرچه آمریکا میخواهد اطاعت کنند و برای او عمل بکنند. ؛ روشن است. خب، ما توانستهایم سلطهی آمریکا را پس بزنیم، یعنی از سر این کشور، سلطهی آمریکا را بکلّی قطع کنیم؛ سلطهی سیاسی، سلطهی امنیّتی، سلطهی اقتصادی؛ دست آمریکا را قطع کردیم.

این آقائی که امروز در فرانسه سر کار است، حرفهای آمریکا را رله میکند؛ همان حرفهائی را که آنها میخواهند، آنچه که در دل آنهاست، تکرار میکند؛ شده تابع محض! او در عذاب الهی الان گرفتار است، جسمش پوسیده و خاک شده است، روحش هم علیالقاعده طبق ضوابطی که ما داریم، مشغول مؤاخذه پس دادن به دستگاه عدل الهی است؛ اینها هم همینجور هستند. مهاجرت از ایران در سال های پس از انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق ۱۹۸۰-۱۹۸۸ به طور چشمگیری افزایش یافت.

پس پیدا است که آنچه آمریکا بخواهد، آنچه اروپا بخواهد، آنچه قدرتهای اتمی دنیا بخواهند، اینجور نیست که این حتماً تحقّق پیدا کند. امروز برای همهی دنیا ثابت شده است که او میخواست و نتوانست، و ما خواستیم و توانستیم؛ این را همه در دنیا فهمیدهاند. برای اینکه بتوانند در داخل بین مردم اختلاف ایجاد کنند -چه اختلاف سیاسی، چه اختلاف مذهبی، چه اختلاف قومی، چه اختلاف زبانی- همهی تلاششان را دارند میکنند.

واقعیت غلبه این نظم و تمدن آمریکایی بر تفکر آنها است و عنوان میکنند که هر کس میخواهد موفق شود ناگزیر است که از این مسیر باید عبور کند. علاوه بر آب رودخانه، کلیه گونههای گیاهی و جانوری نیز در نزدیکی این رودخانه زندگی میکنند. اگر کوه­ها و رودخانه ها هم جلوی راه سفید پوست ها بایستند آنها را تغییر خواهند داد. میگویند میخواهیم نظام جمهوری اسلامی را تغییر بدهیم؛ خب کِی بوده که شما نخواستهاید این کار را بکنید؟ خب امروز هم یک مقطع دیگر است، باز هم شکست خواهد خورد؛ در این قضیّه هم قطعاً و یقیناً شما بدانید آمریکا شکست خواهد خورد، جمهوری اسلامی سرفراز و سربلند با سینهی ستبر از ماجرا بیرون خواهد آمد.

برخی محققین همانند بری فل، استاد دانشگاه هاروارد، معتقدند که برخی قبایل سرخپوستان آمریکا در اثر تماسهای بین قارهای که میان آنان و دریانوردان مسلمان قرن هشتم وجود داشته است، قادر به تکلم به زبان عربی شده بودند. این نوشتهها اشاره به شریف ادریسی دارد که در میان آثار خود سخن از سفر به جزایری توسط دریانوردان مسلمان آوردهاست که در قرن دوازدهم میلادی صورت گرفتهاست و به عقیده برخی جزایر کارائیب میتوانسته باشند. در این چارچوب از نظر نای، تفکیک قطعی این مناظر از هم به طوری که هر گونه ارتباط میان آن ها غیر ممکن تلقی شود، برداشتی واقعی از مفهوم قدرت نخواهد بود.

خودشان دیکتاتور بینالمللیاند. البتّه دیکتاتورها و مستبدّین در هیچ جای دنیا کامیاب نخواهند شد، اینها هم کامیاب نخواهند شد و مسلّماً آمریکا در اهداف خود در این منطقه و در هر منطقهای که ظلم بکند، شکست خواهد خورد و قطعاً ملّتها پیروز خواهند شد و انشاءالله در این منطقه هم همینجور خواهد بود. نتیجه چه خواهد شد؟ جمهوری اسلامی توانست نقشهی آمریکا را در منطقه خنثی کند؛ نقشهی آمریکا چه بود؟ محور اصلی این نقشه و قلب این نقشه عبارت بود از سوریه، لبنان، عراق؛ این سه کشور، سه محور و سه مرکزی بودند که این نقشه باید عمدتاً آنجاها پیاده بشود؛ چهجوری پیاده بشود؟

نقشهی آمریکا این بود که گروههای شریر و ظالم و هتّاکی از قبیل داعش را به وجود بیاورد برای اینکه ذهن ملّتها را از رژیم غاصب صهیونیستی منصرف کند، آنها را مشغول کند به مسائل داخلی خودشان، به جنگ داخلی، به مشکلات داخلی و فرصتی برای آنها باقی نگذارد که به فکر رژیم صهیونیستی بیفتند؛ این نقشهی آمریکا بود که داعش را به وجود آورد؛ این نقشه را ما به توفیق الهی و بِاذناللّه، توانستیم خنثی کنیم.

ورود به این پارک نیاز به هزینه دارد و به دلیل حفظ و نگهداری آن لازم است تا این هزینه را پرداخت کنیم. نهایتا متوجه می شوید که تعریف درست استفاده از واژه «آمریکایی» است؛ همین آمریکایی ها هستند که این فرهنگ را خلق کرده اند. در کنار این دریاچه گونه های گیاهی و جانوری بسیاری زندگی می کنند که بسیار دیدنی هستند. ایالات متحده در دریای کارائیب نشان داد که در دیپلماسی بسیار زیرک است. این پارک در جزیره مونی در ایالت هاوایی قرار گرفته است و به عنوان یکی از جاهای دیدنی آمریکا بسیار محبوب است. در آغاز قرن بیست و یکم، حدود دو سوم جمعیت تحت پوشش برنامه های بیمه درمانی مبتنی بر کارفرما قرار گرفتند.

در قضیّهی مقاومت، آمریکاییها تصمیم گرفتند ریشهی مقاومت را در غرب آسیا بکَنند، مطمئن هم بودند که این کار را خواهند کرد؛ ما ایستادیم، ما گفتیم نمیگذاریم. امروز سیاستهای بزرگ­ترین قدرتهای دنیا، در منطقهی غرب آسیا به گِل نشسته، پیش نرفته؛ خود آنها میگویند به­خاطر اعمال نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی است؛ این خیلی مهم است. بهخاطر این است که جمهوری اسلامی توانسته نقشههای آمریکا را در خاورمیانه بههم بزند؛ یعنی در این منطقهی غرب آسیا که اینها خیلی با این منطقه کار داشتند و نقشههایی داشتند. با وجود جدایی دین از سیاست اما مردم این کشور افرادی معتقد و دین دار هستند چراکه شعار آمریکایی ها (توکل ما بر خداست) می باشد.

علاوه بر این عوامل دیگری هم وجود دارند که سبب موفقیت بیشتر شما در امر صادرات به آمریکا می شوند. اگر می خواهید به این صورت زعفران را به آمریکا صادر کنید یا اگر قصد صادرات چمدانی زعفران به آمریکا را دارید باید بدانید که قیمت زعفران در ایران ثباتی ندارد چرا که عوامل و فاکتورهایی چون نوسانات ارز در داخل کشور، مقدار صادرات زعفران، نوع زعفران و میزان عرضه و تقاضای زعفران بر نرخ این محصول تاثیر می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید