جنگ بزرگ در والیبال ایران بالا گرفت (عکس) – ورزش سه

سختگیری وحشتناک بود که نوجوانان را بهویژه در تهران اعزام نکنید و من رفتم در شهری بین بوشهر و شیراز که نخلستان و خرما دارد و در آنجا با کسانی صحبت کردم که در 11 سالگی به جبهه رفتهاند با سابقه 7 تا 8 ساله جنگ که تمامشده و هنوز 20 سالش نشده بود. کسی که با اسلام موافق است، کسی که کتاب او قرآن است، کسی که کعبه قبله اوست، نمیشود با یک آدم کافری که در پناه کفّار دارد زندگی میکند و در پناه کارتر و امثال کارتر دارد به حیات خودش ادامه میدهد، نمیشود با این همراهی بکنید.

برداشت صدام و حامیان آن از انقلاب اسلامی و فضای به وجود آمده در ایران این بود که یک انقلاب خام، بدون پشتیبانی و حمایت خارجی حرفی برای گفتن ندارد. کشور کویت (همسایه جنوبی عراق) با نفت فراوانی که داشت، منبع مالی خوب و در دسترسی برای صدام بود. اگرچه با وقوع جنگ گاز هم مانند نفت سر به فلک میکشد اما به نظر میرسد اعراب دوباره جای کمبود عرضه را پر میکنند.

بدین ترتیب جای تعجب نداشت که به ناوگان اقیانوس اطلس دستور داده شد از پایگاه سنتی خود در سن دیگو، کالیفرنیا به بندر پرل هاربر در هاوایی منتقل شود، دستوری که دریادار ریچاردسون با آن مخالفت کرد. در حرکتی غیرمنتظره اما وی ژنرال ریچاردسون را وادار به استعفا و بازنشستگی اجباری کرد. برای نخستینبار اخبار ساعت دو بعدازظهر روز ۳۱ شهریور، خبر بمباران فرودگاه مهرآباد را مخابره کرد. البته تصرف ایسلند برای ایسلندی ها چندان هم بد نشد زیرا به این کشور اجازه داد بی طرف باقی مانده و با حمایت ایالات متحده به یک کشور دارای دولت مستقل از دانمارک تبدیل شود.

در پی آغاز حمله، ابوالحسن بنیصدر، رئیسجمهوری وقت، در پیامی که شامگاه ۳۱ شهریور از رادیو تلویزیون پخش شد، تأکید کرد: «عراق به جای جنگ با رژیم اشغالگر قدس به جنگ با ایران اقدام کرده است و کوشش ما برای اجتناب از این جنگ به جایی نرسیده و اکنون ناچاریم درسی را که صدام قصد داشت به ایران بدهد به خود وی بدهیم». در برههای از تاریخ بشر که جو حاکم در جهان در سیطره سرمایهداران با نگاه ماتریالیستی و تمسک به تمامی ایسمها بود و نظریهپردازان در تلاش بودند تا نفی خدا و معنویت را در هدایت بشر به خورد ملتها بدهند و جهان را صرفاً با استفاده از توان و قدرت مادی بدون نیاز به معنویت و اعتقادات خود مدیریت کنند، طبیعی بود که صدام هم با این ایده و نگاه، تصمیم به آغاز جنگی خانمانسوز و ویرانگر بگیرد.

وقتی صحبت از قدرت و اعتبار کشورها در جنگ جهانی دوم می شود کمتر کسی به کشور آفریقایی کنیا فکر می کند. کنیایی ها تنها در اوایل جنگ جهانی دوم و پس از تصرف اتیوپی توسط ایتالیا، از نزدیک جنگ را تجربه کردخ اما سهم زیادی در نبردهای بعدی در آفریقا و دور از مرزهای خود داشتند. بدین ترتیب یک روز پس از حمله آلمانی ها به دانمارک، نیروهای بریتانیایی نیز به ایسلند یورش بردند. محسن رضایی در این رابطه گفته است: «خودِ من و طالبانی نشستیم و بحث کردیم، تا از ارتش عراق یک نیروی کودتا تشکیل دهیم و کودتا شود.

ما مىخواهیم که قدس را نجات بدهیم، لکن بدون نجات کشور عراق از این حزب منحوس نمىتوانیم. ایرلند یکی از کشورهایی بود که در طول جنگ جهانی دوم به شکلی واقعی بی طرف ماند و به خاطر شرایط ایرلند شمالی و دیگر مسائل از لحاظ سیاسی از بریتانیا فاصله گرفته بود. در طول جنگ جهانی دوم، این کشور مستعمره بریتانیا و خانه یک پایگاه دریایی کوچک متعلق به این کشور به نام بثرست بود. به گروه کوچک دشمن که قصد جذب توجه دارد حمله نکنید، نیروهای دشمن که بی صبرانه منتظر برگشت به وطن خود هستند را متوقف نکرده و نیز دشمن مغلوب را تعقیب نکنید.

مردم باید صبر خود را حفظ کنند و به پادگانها نزدیک نشوند و به اخبار بهجز آنچه از طرف مقامات مسئول اعلام میشود، توجه نکنند که خبرپراکنی علیه مسئولان میتواند جزئی از توطئه باشد». «فَإِنْ لَمْ یَعْتَزِلُوکُمْ وَ یُلْقُوا إِلَیْکُمُ السَّلَمَ وَ یَکُفُّوا أَیْدِیَهُمْ فَخُذُوهُمْ وَ اقْتُلُوهُمْ حَیْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ وَ أُولئِکُمْ جَعَلْنا لَکُمْ عَلَیْهِمْ سُلْطاناً مُبِیناً»(56) یعنى: اگر آنها از درگیرى با شما کنار نرفتند و پیشنهاد صلح نکردند و دست از شما برنداشتند، آنها را هر کجا یافتید اسیر کنید، و (یا) به قتل برسانید و آنها کسانى هستند که براى شما تسلّط آشکارى نسبت به آنان قرار دادهایم.

حاج احمد متوسلیان، دکتر مصطفی چمران، حاج ابراهیم همت، شهید حسین خرازی، شهید محمد بروجردی، شهید مهدی باکری، شهید علی چیتسازیان، شهید مهدی زینالدین و صدها نام دیگر، چهرههای بزرگی هستند که وجود هر کدامشان میتواند مایه افتخار، مباهات و بزرگی یک ملت باشد و ملت ایران چه خوشبخت و سربلند است که میتواند نام این انسانهای بزرگ را کنار هم ردیف کند و به غیرت و مردانگیشان بنازد. در اوایل جنگ جهانی دوم، ایالات متحده بی طرفی خود را اعلام کرد اگر چه این بی طرفی را خیلی خوب رعایت نکردند.

شاید کمتر کسی در نگاه اول فکر کند که کشور آفریقایی و کوچک لیبریا ارزش استراتژیکی در طرح کلی جنگ جهانی دوم داشته باشد. این نیروها که با عنوان تفنگداران آفریقایی پادشاه شناخته می شدند، همانند دیگر نیروهای نظامی بریتانیا در خارج از خاک اصلی خود، از میان مردم محلی مستعمرات کوچک در شرق آفریقا سربازگیری شده و فرماندهی آن ها را افسران بریتانیایی و افسران غیررسمی محلی فرماندهی می شدند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسل به زور را تنها در مورد دفاع مشروع، کسب استقلال و تعیین سرنوشت ملتها جایز شمرده است، اما عواملی مانند ناهماهنگی قدرت های بزرگ در مخاصمات بین المللی، زیر پا گذاشته شدن منشور از سوی خود این قدرتها و توجیه کردن جنگ با عنوان دفاع از خود در برابر تروریسم، موجب شده است که سازمان ملل از دستیابی به هدف اصلی خود، یعنی تحقق صلح و امنیت جهانی، بازبماند.

طبرسی، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج۴، ص۴۲۲. ۱۳۶. ↑ محمد رشیدرضا، تفسیر القرآن الحکیم المشتهر باسم تفسیر المنار، ج۲، ص۲۱۵، (تقریرات درس) شیخ محمد عبده، ج ۲، مصر۱۳۶۷. ↑ شیخ مفید، الجمل و النصره، ۱۳۷۴ش، ص۳۰۴. ↑ مفید، الجمل و النصره، ۱۳۷۴ش، ص۲۳۱. ۱۲۷. ↑ سوره توبه:آیه ۲۹. ↑ طبری، تاریخ الامم و الملوک، ۱۹۷۰م، ج۳، ص۵۱۳. جوادعلی، المُفَصَّل فی تاریخ العرب قبل الاسلام، ج۵، ص۴۱۷ـ ۴۱۸، بغداد ۱۴۱۳/۱۹۹۳. جوادعلی، المُفَصَّل فی تاریخ العرب قبل الاسلام، ج۵، ص۴۰۴ـ۴۰۵، بغداد ۱۴۱۳/۱۹۹۳. ۱۰۹. ↑ وهبه مصطفی زحیلی، آثار الحرب فی الفقه الاسلامی، ج۱، ص۱۳۴، دمشق ۱۴۱۹/۱۹۹۸.

۱۳۸. ↑ وهبه مصطفی زحیلی، آثار الحرب فی الفقه الاسلامی، ج۱، ص۱۳۵ـ۱۳۶، دمشق ۱۴۱۹/۱۹۹۸. وهبه مصطفی زحیلی، آثار الحرب فی الفقه الاسلامی، ج۱، ص۱۳۵ـ۱۳۶، دمشق ۱۴۱۹/۱۹۹۸. پاسخ این است که آثار تخریبى چنین جنگى طبق بررسیهاى آمارى انجام شده و در مقایسه با آنچه در ژاپن اتفاق افتاده است بسیار زیاد خواهد بود. فنلاند برای عقب راندن روس ها از بریتانیا و سوئد درخواست کمک کرد اما با پاسخ منفی آن ها مواجه شد.

بنابراین، هنوز ضرورت دارد که درباره جنگ هستهاى سخن گفته شود.(8) به علاوه، اصرار آمریکا به افزایش قدرت اتمىاش و تلاش براى ممانعت از دسترسى دیگر کشورها به تسلیحات هستهاى، اهمیت پرداختن به جنگ و ابعاد آن را دو چندان مىکند. به عنوان مثال، پس از فروپاشى شوروى و با به هم خوردن توازن بین آمریکا و روسیه، جنگى بین این دو کشور صورت نگرفت. وینستون چرچیل در سال ۱۹۴۰ حتی به برنارد مونتگومری، ژنرال ارشد نیروهای نظامی بریتانیا، دستور داد تا نقشه ای دقیق برای حمله به ایرلند با هدف به کنترل درآوردن بندرهای کورک و کوبه تهیه کند، حمله ای که هیچگاه رخ نداد.

دیدگاهتان را بنویسید