جنگ شناختی یا Cogtitive Warfare چیست و آسیب های آن

12- حذف و سانسور: در اين تاكتيك سعي مي شود فضايي مناسب براي ساير تاكتيك هاي جنگ نرم به ويژه شايعه خلق شود تا زمينه نفوذ آن افزايش يابد. مجموعه سه جلدی با صحنه ها و تصاویر کمیکی که دارد ، برای ساخت سریال تلویزیونی مناسب است .نویسنده با الهام از خاطرات خود و دیگران و عبوردادن این موضوعات از خلاقیت ذهن ، توانسته است شخصیتهای بدیع و نویی خلق کرده کند.

این روند شخصیت پردازی باعث می شود که شخصیتها ماندگاری بیشتری در ذهن داشته باشند. شخصیتهایی چون «دارعلی »، راوی داستان،« مش رجب»، «شاپور»،«حاجی صلواتی »،«بلال»،«کاظم » از جمله شخصیتهای هستند که با تدوین و مونتاژ چندین شخصیت بوجود آمده و سرانجام در تنور ذهن نویسنده پخته شده اند . برخی داستانهای این مجموعه مثل«سیگاریها لبخند» و «کمپوت گیلاس» گزارشی از یک موقعیت است و در آن هیچ اتفاق داستانی نمی افتد و مشکلی برای شخصیتها بوجود نمی آید تا آنها برای رفع موانع و مشکل تلاش کنند . به گزارش خبرگزاری تاس، سخنگوی کاخ ریاستجمهوری روسیه (کرملین) اعلام کرد توصیف بایدن از پوتین به عنوان یک جنایتکار جنگی، از سوی رئیس کشوری که صدها هزار نفر را در جهان کشته است، نابخشودنی است.

این دقیقاً برعکس یک جامعه دموکراتیک است، و این دیدگاهی است که «روح» روسیه را که تا حدی احساساتی است، منحرف میکند. همچنین از آنجایی که جنگ، یک امر پیشبینی ناپذیر در محدوده ی روابط بین کشورها و پرمخاطره ترین راه برای پیگیری مطالبات است، باید آخرین گزینه ی سریع و ممکن برای اجرای عدالت در یک کشور باشد. ممکن است نامی که برای یک شخص در طنز انتخاب می شود از جهاتی با نام شخصی که مورد نظر نویسنده است شباهت داسته باشد تا خواننده بی درنگ آن شخص را به خاطر بیاورد. برخی از این داستانها در حد یک لطیفه است که نویسنده آنها راکش داده است .که بیشتر این داستانها پایان لطیفه واری نیز دارند.بعضی از این موضوعات حذابیتی داستانی ندارند و صرفاً گزارشی ازیک رویداد و ماجرای خنده آور است .

منظور از طنز موقعیت نیز شرایطی از این دست یا شرح حوادث و موقعیت هایی است که مخاطب را به خنده وا می دارد.در زندگی عادی نیز موقعیتهای طنز بسیار پیش می آیند. به طور کلی طنز کلامی در میان مردم بسیار رایج است و طنزهایی رادیویی و بسیاری از طنزهای مکتوب در نشریات نیز بر این اساس پدید آمده اند. در این مجموعه در جای جای داستانها از این گونه های طنز کلامی به فور استفاده شده است.

گاهی نیز با طولانی کردن کلام و استفاده پشت سر هم ازجملات بی ربط و با ربط ، نوعی طنز کلامی شکل می گیرد. در جنگ های پروپاگاندا (تبلیغاتی) ممکن است فرهنگ یک کشور مورد حمله قرار گیرد. این گونه داستانها یا خاطره ها معمولا واقعیت ندارند و متناسب با موضوع مورد نظر نویسنده طراحی می شود اما ممکن است که رویدادی واقعا رخ داده باشد و نویسنده با ایجاد تغییرات و افزودن شاخ و برگای لازم ، آن را به صورت قالبی مناسب برای موضوع مورد نظر خویش در آورد. به عنوان مثال، زمانی که شاگردی به گفته های معلم و بحث جاری در کلاس توجه ندارد و در همین شرایط معلم چیزی از وی می پرسد.در نتیجه شاگرد حواس پرت ممکن است به سوالی که معلم پرسیده بی ربط پاسخ بگوید و با شلیک خنده ی دانش آموزان مواجه شود .

قسم دوم روايات خاصى است كه با تعيين و مشخص كردن نام خوارج به عنوان «مارقان» و مكان جنگ (نهروان) بهترين دليل بر حقّانيت جبهه حضرت در اين نبرد است. هواپیمای که با نام جاسوس الکترونیکی و یا النت شناخته می شوند وظیفه جمع اوری علائم الکترونیک دشمن و فرکانس های رادارهای دشمن را دارد . گاهی نیز نویسنده با بازنویسی یک داستان قدیمی یا تقلید از یک سبک ادبی، طنز کلامی می آفریند. بیشتر داستانها یک یا دو موضوع یا خاطره را محورداستان قرار داده اند ؛ عمدة این موضوعات و خاطره ها آنچان برد ندارد که تبدیل به داستان کوتاه شود.

تصاویر طراحی شده در مجموعه با موضوع داستانها نه تنها هماهنگی داشت ، بلکه به جذابیت طنز داستانها نیز کمک زیادی کرده بود. پرداخت داستانی مجموعه ها، بر طنز کلامی استوار است . بنابراین اگر قول عادلانه بودن جنگی را از نیروهای متخاصم بپذیریم، باید سازوکاری نظارتی بر عادلانه بودن جنگ، نظارت نماید. اما در طول این حمله نیروهای بلژیکی مقاومت بی نظیری از خود نشان دادند. این درگیریها تا روز ۸ مرداد ۱۳۶۷ ادامه داشت و در نهایت در مکان تنگهٔ چهارزبر نیروهای ارتش ایران بر سازمان مجاهدین خلق پیروز شدند. آخرین اخبار و تحولات مرتبط با حملۀ روسیه به اوکراین در روز جمعه ۱۸ مارس را میتوانید در این صفحه دنبال کنید.

19ـ به جنگ محدود جغرافیایى، جنگ محلى نیز گفته مىشود. علاوه بر آن در این بهترین بازی جنگ جهانی با سبکهای مختلف بازی کردن نیز روبرو خواهید شد که میتوانید بسته به سلیقهتان یکی را انتخاب کنید. به نظر می رسد نویسنده دشوارهایی زیادی را پشت سر گذاشته باشد تا توانسته مجموعه ای از داستانها را که در فضای دفاع مقدس به وقوع می پیوندد به داستانهای طنز تبدیل کند .

در مجموعه سه جلدی ف نویسنده ، به خلق موقعیت های طنز آمیز دست می زند . یکی مهمترین وقایع جنگ در استان کرمانشاه بمباران پناهگاه پارک شیرین بود که در تاریخ در شب ۲۶ اسفند ۱۳۶۶ این پناهگاه که مکانی برای پناه گرفتن غیرنظامیان در هنگام حملات هوایی بود، هدف موشک متعلق به ارتش عراق قرار گرفت. بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط عراق در ۷ تیر ۱۳۶۶ فجیعترین تهاجم از این نوع بود که سبب کشته و مجروح شدن عدهٔ بسیاری از مردم غیرنظامی شد.

این تبلیغات براى ایجاد نگرش دلخواه در مردم صورت مىگیرد. اگر طنز به صورت نقل خاطره باشد راوی اصلی داستان گاهی خود نویسنده است و گاهی هم یک شخصیت خیالی که نویسنده او را به عنوان یک شخص واقعی معرفی می کند. روزنامه کیهان فردای آن روز درباره تعداد مجروحان و مصدومان حمله عراق به تهران نوشت: «تا ساعت یک بامداد امروز تعداد مجروحان حادثه فرودگاه ۳۸ نفر اعلام شد که ۱۵ نفر به بیمارستان امام خمینی، هشت نفر به بیمارستان شریعتی، سه نفر به بیمارستان صنایع هواپیمایی، هشت نفر به بیمارستان میمنت و سه نفر به درمانگاه بیمههای اجتماعی منتقل شدهاند.

عایشه چند روز آنجا ماند تا بعداً روانه مدینه شود، اما چون مهلت پایان یافت و او در رفتن تعلل ورزید، امام(ع)، عبدالله بن عباس را پیش وی فرستاد و به او هشدار داد. آری اینچنین شد که واژه جنگ تحمیلی هشت ساله به دفاع مقدس تبدیل شد و این دفاع با هویت «مقدس» همچنان باقیاست و تا ابد باقی خواهد ماند. در پنجمین جایگاه فهرست بازی های جنگ جهانی PC بازی War Thunder را برای معرفی به شما در نظر گرفتهایم.

طنز موقعیت در داستانها و لطیفه ها بیشتر رواج دارد و معمولا تاثیر عمیق تری بر جای می گذارد و خلاقانه و هنرمندانه تر به نظر می آید. نویسنده با شیوة طنز کلامی هم پیرنگ داستانهایش راوسعت بخشیده ، هم از طریق آنها را به سوی طنز کشیده است. بر اساس گزارشهای رسمی، گاز اعصاب باعث مرگ بیش از۲۰۰۰۰ سرباز ایرانی به صورت آنی میباشد.از۹۰۰۰۰ بازمانده این حملات ۵۰۰۰ نفر از آنها به طور مرتب به درمان نیاز دارند و در حدود ۱۰۰۰ نفر از آنان هنوز در بیمارستان بستری میباشند و حال آنان وخیم گزارش شدهاست.بسیاری دیگر نیز مورد اصابت گاز خردل بودهاند.

در طنزهایی که به صورت داستان بیان می شوند دو یا چند شخصیت خیالی با نامهای مخصوص نقشهای اصلی را بازی می کنند. ابتدا افراد را وارد یک جریان فکری کرده و سپس سعی میکنند با تشویق و امتیازدهی آنها را به سوی تیم دشمن جذب کنند. غرب در تلاش است به هر شکلی که شده است سلطه خود را از طریق اقدامات و سیاستهای غیرمسئولانهای که بانکهای آمریکا و کشورهای غربی انجام میدهند، حفظ کنند. نخستین نقطه جغرافیایی ایران که قربانی سلاحهای شیمیایی عراق شد منطقهای بین هلاله و نی خزر در ‪ ۵۰کیلومتری غرب ایلام بودهاست.

دیدگاهتان را بنویسید