جنگ – ویکی فقه

این در زمان جنگ محقق نشد. البته یک دهه بعد و در جنگ دوم خلیج فارس صدام را ساقط کردند و آن خواستهای که نظام جمهوری اسلامی ایران در دهه شصت شمسی به دنبال آن بود، حامیان او در جنگ ایران و عراق، در ابتدای دهه هشتاد شمسی محقق کردند. اروپا هم برای همین موضوع به دنبال راهی برای تأمین انرژیهای جدید میگردد. در چنین حالتى یک جنگ هستهاى عمومى واقع خواهد شد.(14) در هر صورت، این مشکل در تعریف جنگ عمومى هستهاى وجود دارد که گرچه این جنگ کل جهان را در بر مىگیرد؛ ولى جنگى است که بر کشورهاى فاقد قدرت هستهاى هم تحمیل مىشود و خساراتى جبرانناپذیر بر آنها وارد مىسازد.

یا ممکن است تهدید به جنگ عمومى هستهاى (بازدارندگى) که توأم به توانایى لازم و تصمیم جدى در به کارگیرى آن است، مانع از وقوع آن گردد.(12) هرگاه بازدارندگى، اثر خود را از دست بدهد ممکن است به دوران «جمود هستهاى»(13) پایان یابد و از «سلاحهاى گرما هستهاى» نیز استفاده گردد. به بیان دیگر، خطر جنگ همواره وجود دارد و در صورت بروز یک جنگ هستهاى، موجودیت کشور به کار گیرنده و درگیر جنگ هستهاى در معرض خطر جدى قرار مىگیرد. اگرچه دولت این بدهی را در اختیار دارد اما با تحریم و جنگ ارزش روبل در برابر دلار کاهش پیدا میکند و هزینههای جنگ مانند بنزین، شعلههای تورم ۸.۷ درصدی این کشور را مشتعل میکند.

به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در پیامی ویدیویی که امروز جمعه در حساب کاربری وی در تلگرام منتشر شد، مدعی شد که کشورش اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه ارتش روسیه در تلاش است تا مزدورانی را از برخی کشورها وارد جنگ کند. 2ـ علل اقتصادى جنگ: تلاش براى دستیابى به امکانات اقتصادى، منابع زیرزمینى، از بین بردن منابع تجارى و گمرکى و مانند آن، از علل اقتصادى جنگ معرفى شدهاند.

به دنبال آن، به صورت محدود از جنگهاى چریکى در جنگ جهانى دوم استفاده گردید. بلکه در آن، هم مواد شیمیایى به کار رفت و هم ابزارهاى روانى علیه ایران به کار گرفته شد. امام علی(ع) پس از آنکه از رفتن طلحه، زبیر و عایشه به سوی بصره آگاهی یافت، سهل بن حنیف انصاری را بهجای خود امیر مدینه ساخت و به ذیقار در نزدیکی بصره رفت. پس از رسیدن امام به بصره، دو گروه با هم روبهرو شدند. بخش مهمی از حقوق جنگ، ناظر به قوانینی است که شامل گروه های آسیب پذیر در جنگ، به ویژه غیر نظامیان، می شود، از جمله مقررات مربوط به مجروحان و کودکان و زنان و اسیران و روزنامه نگاران، ممنوعیت های مربوط به بمباران مکان های غیر نظامی و شکنجه و بازجویی غیر انسانی، قوانین مربوط به صلیب سرخ و تردد آمبولانس ها، تأسیسات بهداشتی و خدماتی، تأسیسات خطرناک یا عام المنفعه (مانند سدها، نیروگاه های هسته ای و خدمات آبرسانی عمومی)، اموال فرهنگی، قوانین حمایت از محیط زیست و مقررات مربوط به ممنوعیت استفاده از سلاح های غیرانسانی و خشونت بار، مانند گلوله های انفجاری، سلاح های شیمیایی، هسته ای، میکروبی و آتش زا.

جنگ ذاتاً موجب آشفتگی و ضد قانون و وسیله ای نا معقول برای تأمین حقوق انسان هاست، حتی هنگامی که اجتناب ناپذیر باشد. متزلزل شدن رژیم بعث عراق موجب خیزش شیعیان جنوب عراق علیه صدام شد و آمریکا که بیم آن را داشت شیعیان در عراق قدرت را به دست بگیرند و حکومتی همچون جمهوری اسلامی ایران در عراق روی کار بیاید، ترجیح دادند صدام همچنان در قدرت باقی بماند. به موجب منشور ملل متحد نیز توسل به زور ممنوع و روشهایی برای حل اختلاف مقرر شد. عراق با به دست آوردن منابع نفتی کویت میتوانست، هزینههای زیاد ارتشش را هم تامین کند.

پاسخ این است که آثار تخریبى چنین جنگى طبق بررسیهاى آمارى انجام شده و در مقایسه با آنچه در ژاپن اتفاق افتاده است بسیار زیاد خواهد بود. میزان سرمایهگذاریهای خارجی در روسیه بهخصوص در حوزه نفت و گاز بسیار زیاد است و در صورت حمله یا تحریم روسیه، سهام شرکتهای بسیاری آسیب خواهد دید. این موضوع میتواند اثر جدی بر سرمایهگذاریهای خارجی در روسیه داشته باشد. این موضوع نشان میدهد که تحریم روسیه میتواند تأثیر بدی بر بازار سهام به خصوص در اروپا داشته باشد. چند ماه بعد عرضه در بازار جهانی با افزایش تولید نفت در عربستان افزایش یافت و نفت دوباره ریزش کرد.

برخی عقیده دارند واکنش هیجانی بازار رمزارزها به جنگ افزایش عرضه است اما بعد از مدتی افزایش تورم میتواند به نفع این بازار باشد. به عقیده نویسنده آمریکایى کتاب «دام سلاح هستهاى و راهى براى گریز از آن»،(6) نظامیان و دولتمردان آمریکایى فکر مىکردند شوروى (سابق) با در اختیار داشتن هارتْلند (قلب زمین)، به راحتى مىتواند به اروپاى غربى (متحد آمریکا) حمله کند. همچنین با فروپاشى شوروى (سابق) روند مسابقه تسلیحات (هستهاى) رو به کاهش گذاشته است؛ ولى کره زمین همچنان بر لبه پرتگاه هستهاى قرار دارد، زیرا هم اکنون مقادیر زیادى از تسلیحات هستهاى وجود دارند که تضمین صد در صد در عدم به کارگیرى آنها موجود نیست.

در جنگ مسئله انتخاب مطرح میشود و در جنگ انسانها دائم در مرحله انتخاب قرار میگیرند… بر پایه این واقعیت ها، مفهوم پاره ای از مَثَل های متداول در میان عرب، مانند اینکه «استقبال از مرگ از پشت کردن به دشمن برتر است»، بهتر درک میشود. با این حال قطعا شرایط او این گونه باقی نمی ماند و در آینده ای نزدیک باز هم شاهد یک والیبالیست سر حال خواهیم بود. اگر شرایط اوکراین بدتر شود، این بهانه پیدا شده است.» نفت این روزها به قیمت بیسابقه ۹۵ دلار رسیده و حتی پیشبینی میشود تا ۱۲۰ دلار هم رشد کند.

پس، جنگ از ابزارهای واقعی سیاسی است که البته در شرایط خاصی تحمیل میشود. تصور میشود بانکهای روسیه از صحنه مبادلات جهانی حذف میشوند و تحریمی به گستردگی ایران انتظار روسیه را میکشد. ممکن است یک جنگى که با تخریب اندک و یا نفرات محدود آغاز مىشود، منجر به یک جنگ عمومى غیر هستهاى گردد؛ زیرا غولى که آزاد مىشود، هرچند با طنابهاى محکم او را بسته باشند، باز تضمینى در کنترل صد در صد آن وجود ندارد. تعریف جنگ محدود جغرافیایى (جنگ محلى) حداقل داراى یک نقص است، زیرا این تعریف، جنگهایى را که از لحاظ جغرافیایى بین جنگهاى محدود و عمومى (غیر هستهاى) قرار مىگیرند را شامل نمىشود.

پوتین با نزدیک شدن به 70 سالگی احساس می کند که اگر قرار است اثری از خود در تاریخ روسیه بگذارد، یا اکنون است و یا هرگز! و اگر ایران از جنگ عراق غافل بماند، عراق کار خودش را انجام مىدهد و ایران در اینجا هم نمىتواند کارى بکند. کارشناسان عقیده دارند اگر محدوده ۴۲ هزار دلار از دست برود حمایت بعدی ۴۰ هزار دلار است. به عقیده بسیاری از تحلیلگران مسائل منطقه، جنگ عراق با ایران علت زیربنایی دومین جنگ خلیجفارس بود و مجموعه شرایط، صدام را برای آغاز دومین جنگ در طول یک دهه برانگیخت.

همچنین روسیه تولید چهار واحد از هفت واحد تولید آمونیاک کارخانه خود را متوقف کرده است. همچنین کشتیهای عراقی را که به بندرهاشان وارد میشوند، توقیف کنند. در اروندرود کاروان کشتیهای حامل کالاهای فراوان پهلو گرفته بودند که ارتش عراق همگی آنها را غارت کرد، ولی در قطعنامههایی که شورای امنیت در طول جنگ صادر کرد، هیچ اشارهای به این موضوع نشد. اعضای شورای امنیت مستقیماً قطعنامه مورد نظر خود را براساس دریافت غرامت از دولت عراق نوشتند، در حالی که در قطعنامه 598 چنین اتفاقی نیافتد.

اگرچه با وقوع جنگ گاز هم مانند نفت سر به فلک میکشد اما به نظر میرسد اعراب دوباره جای کمبود عرضه را پر میکنند. محتوای این نامه اساساً در نظر گرفتن مواضع جدید و احتمالی ایران بود. روسیه در نامهای به مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حمله روز دوشنبه اوکراین به جمهوری دونتسک، اطلاع رسانی کرد.در این نامه توضیح داده شد موشک مجهز به کلاهک خوشهای در منطقه مسکونی دونتسک و در محدوده تحت تسلط مقامات اوکراینی فرود آمد که به کشته شدن بیش از بیست نفر و زخمی شدن بیش از چهل نفر منجر شد.

صدام در ششمین و آخرین نامه خود به رئیسجمهوری ایران که در 23 مرداد 1369 نوشته شد، رسماً پیشنهاد ایران را مبنی بر لزوم مبنا قراردادن عهدنامه 1975 الجزایر را پذیرفت. آخرین گزارشها و تصاویر جنگ روسیه – اوکراین را از طریق این لینک بخوانید و ببینید. مقابل آنها مسلمانها هستند.»(71) ایشان با تأکید بر اینکه جنگ میان ایران و عراق چیزى جز برادرکشى و به شهادت رساندن مسلمانان در پى ندارد، مردم عراق را از تداوم اقدامات تجاوزکارانهشان برحذر مىدارند و از این طریق استراتژى تبلیغى خود را به درون عراق نیز مىکشانند. هرگاه بازگشت (و زمینه صلح فراهم شد) در میان آن دو طبق عدالت، صلح برقرار سازید و عدالت پیشه کنید که خداوند عدالت پیشگان را دوست دارد.

یلی که پیش از این نیز سابقه حضور در تیم ملی را دارد نشان داد که انگیزه های زیادی برای پوشیدن دوباره پیراهن تیم ملی دارد اما با وجود رقبایش قطعا کار دشواری پیش روی او خواهد بود. تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه، آغاز یک جنگ جهانی سوم بود که پتانسیل نابودی تمدن ما را دارد. ضمن اینکه صدام بیم آن را داشت که ارتش بزرگ عراق با فراغت از جنگ با ایران، علیه او کودتا کند.

در چنین جنگى آمریکا و شوروى (سابق)، فقط به حمایت همه جانبه از یکى از طرفهاى درگیر در جنگ مىپردازند و از درگیرى مستقیم علیه یکدیگر اجتناب مىکنند؛(16) اما هیچگونه تضمینى وجود ندارد که در صورت وقوع یک جنگ محدود هستهاى، دیگر کشورهاى دارنده سلاحهاى هستهاى از خود خویشتندارى نشان دهند و از هرگونه اقدامى که منجر به «تصاعد جنگى»(17) شود، خوددارى نمایند.(18) در جنگ محدود هستهاى هم، بیش از آنکه خطر هستهاى متوجه ابرقدرتها و اعضاى باشگاه هستهاى(کلوپ هستهاى) باشد، متوجه کشورهاى فاقد چنین سلاحهایى است. در حالى که هر عاقلى آنان را سرزنش کرده و مىکند.(40) در واقع، ریشه مادى یا روانى بودن جنگ به درون انسان برمىگردد نه اینکه انسان به صورت فطرى و ذاتى جنگ طلب باشد؛ بلکه انسان موجود مختارى است که مىتواند از وقوع جنگ جلوگیرى نماید.

دیدگاهتان را بنویسید