دانلود نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه تجن استان مازندران – شهر دانلود

اسکه ساحلی رودخانه بابلرود شهر بابلسر علاوه بر اینکه یک مکان تفریحی برای پیاده روی و پیک نیک افراد استفاده میشود با تعبیه شدن سنگ های نسبتا بزرگی در آن به عنوان موج شکن نیز استفاده میشوند و از نفوذ آب رودخانه در زمان طوفان به داخل شهر جلوگیری میکند، زیبایی و جذابیت خاصی نیز به چهره شهر بخشیده اند. پل معروف بابلسر در زمان رضاه شاه توسط مهندسینی از آلمان بنا شده است به عنوان یک آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

در 10 کیلومتری شمال شرق بجنورد و د رکنا رجاده اصلی بجنورد – مشهد، گردشگاه معروف باباامان واقع شده است. این محله از غرب با محلات المهدی و جنت آباد ، از شرق با محلات مرزداران ، ایوانک ، آسمان و سپهر ، از شمال با محلات نفت و حصارک و مراد آباد و از جنوب با محله باغ فیض مجاور است. از نظر موقعيت عمومي گشنيزجان در قسمت جنوب غربي شهر رزوه و در 20 كيلو متري غرب چادگان و 145 كيلو متري اصفهان قرار دارد و از طرف شمال به روستاي اسكندري و از طرف شمال غرب به روستاي سينگرد و از طرف غرب به روستاي عادگان و از طرف جنوب غربي به روستاي كميتك و از طرف جنوب به روستاي مشهد كاوه محدود مي شود و رشته كوه قرا داغ در قسمت شرق آق داغ در قسمت غرب گشنيزجان قرار دارد.

این مقاله به شیوه توصیفی -تحلیلی و با استناد به منابع کتابخانه ای به بررسی وضعیت رودهای مشترک مرزی در منطقه جنوب غرب آسیا پرداخته و زمینه های منازعه و درگیری یا تعامل بین کشورها را به عنوان راه حل جایگزین برای جلوگیری از جنگ آب در آینده مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهد. 2ـ رودخانههایی که از خاک دو یا چند کشور عبور میکنند به عنوان مثال از نیل و راین نام برد. خزرشهر یک شهرک مجلل خصوصی است که افراد برای ورود به آن باید کارت ورود به مجموعه را داشته باشند و یا به عنوان مهمان یکی از ویلا ها معرفی شده باشند تا بتوانند وارد شهرک شوند و از امکانات رفاهی و تفریحی آن استفاده کنند.

هر آب جاری عظیم را که قابل کشتیرانی باشد و از سرزمین چند کشور عبور کند و یا سرزمین آنها را از هم جدا سازد به طور عام رود بینالمللی مینامند .( ناصرفرشادگهر، (24 :1367 یا به عبارت دیگر در حقوق بینالملل عمومی رود های بینالمللی به راههای آبی اطلاق میشوند که به طور طبیعی قابل کشتیرانی باشند . رودهای مرزی می توانند از منابع تنش بین کشورهای همسایه محسوب شوند؛ هر چند در بسیاری از مناطق جهان، رودهای مرزی زمینه ای برای افزایش همکاری و تعامل بین کشورهای همسایه بوده اند. گمان میـــرود خـــرم لات قبـــل از صفــویه از لولمان تا تازه اباد استانه اشـــرفیه امتــداد داشته و در طـــول تاریخ به دلیـــل طغـــیانــــهای پـــی در پـــی و رانــــشهـــای زمیـــن نــــابود می شود و دشتــــی را که در گذشتـــه سرزمین خرم لات بود امـــــروز لات می نـــــامند.

بعد ها دو راه رشت آباد به طرف چولاب و ابراهیم سرا و سپس استانه وصل شد حال چرا خرم لات رشت اباد شد؟ چون شغل اصلی مردم ان بافتن رشته ابریشم بود بنا بر این این روستا به رشته اباد یا بافتن اباد معروف شد نا گفته نماند رضا شاه پل بزرگی بر روی رودخانه سفیدرود زد و این جاده فعلی را به استانه وصل کرد باتوجه به شنیده ها و گفته های اهالی قدیمی قدمت روستای رشت آباد به چیزی حدود 700 سال میرسه! در شهرک خزرشهر مراکز خرید متعددی از برندهای معروف وجود دارد که بعضا اقلام آن ها قیمت های بالایی نیز دارد.

این شهرک ساحلی که مورد استقبال ثروتمندان و جوانان تهرانی نیز میباشد گرانقیمت ترین و شیک ترین ویلا ها را در خود دارد. بابلسر که مقصدی نام آشنا در بین مسافران شهرهای شمالی میباشد پر است از جاذبه های دیدنی که در این مقاله به شما معرفی خواهیم نمود پس با رنتی جا همراه باشید. آب عنصری است که وجود آن برای تولید مواد غذایی ، توسعه ی اقتصادی و بقای موجودات زنده ضروری است با توجه به اینکه 71%از سیاره ی زمین از آب پوشیده شده است تنها 3%آنها قابل دسترس است(مختاری، قادری ،.(1387 آب شیرین تنها ماده حیاتی انسانها و موجودات کره زمین است که بشر توانایی تولید آن را ندارد .از مجموع آبهای موجود در آب کرهی زمین 97 درصد آن شور میباشد تقریباً.

حدود 38/55 درصد حوضه دارای وضعیت هیدرولوژیکی ضعیف و 62/44 درصد دیگر در وضعیت هیدرولوژیکی متوسط قرار دارد. بابلسر شهری ساحلی از توابع استان مازندارن است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و آب و هوای مطلوب، این شهر از دیرباز تا کنون مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری در این شهر بر روی همین رودخانه قرار دارد و آن هم پل معلقی است که بر روی بابلرود ساخته شده است. باید بدانید که محصولات عمده ریجاب را میوه، غلات، حبوبات، توتون، لبنیات، انجیر و انار تشکیل میدهند، همچنین گردوی این منطقه بسیار معروف است.

بابلرود رودخانه پر آبی است که از کوه های البرز در شهر سوادکوه سرچشمه میگیرد و از شهر بابل و بابلسر عبور میکند و در نهایت به دریای خزر سرازیر میشود. علاوه بر جاذبه های دریای خزر، جنگل های بکر، هوای خوش و مطلوب و امکانات رفاهی و اقامتی مناسب شهرهای شمالی از عوامل مهم جذب گردشگر در شمال نیز محسوب میشود. بالا رفتن سطح بهداشت فردی و اجتماعی، اهمیت آب شیرین را نسبت به گذشته زیاد نموده و اثرات کمبود آب شیرین در مناطق خشک و نیمه خشک باعث منازعه و درگیری بر سر حوضههای آبخیز مشترک و رودخانههای مرزی شده است ( خسرو شاهی،2: 1385 ).تعداد حوضه های رودخانه های بین المللی 263مورد است که 45/3 از سطح زمین به استثنای قطب جنوب را در بردارند که %50از جمعیت جهان نیز در این حوضه های آبریز مشترک زندگی میکنند .جمعیت جهان در طول صدسال گذشته 3برابر شده است.

در گذشته تنها راه ارتباطی قسمت شرقی و غربی در بابلسر همین پل بوده ولی اکنون چند پل دیگر که ماشین رو هم هستند ساخته شده است. توضیحاتی را میدهند و مسائل فنی را مطرح میکنند گفتیم آمادگی داریم که این مسائل فنی را حل کنیم و کمیساران عالی آب در افغانستان ملاقات داشتند ولی مهم این است که در عمل وزارت نیرو به ما گزارش دهد که این اتفاق رخ داده است.

مهم ترین آنها رود اردن و دجله و فرات است که اختلافات بین کشورهای این دو حوضه (ترکیه -سوریه -عراق -اسرائیل) منشاء جغرافیایی، یدئولوژیکی، سیاسی و مذهبی دارد(.(ibd این دو رودخانه نقش بسیار مهمی در کشاورزی و صنعت این کشورها بازی میکنند، ضمن اینکه بنابه گزارش سازمان ملل تا سال 2025جمعیت اعراب این ناحیه به دوبرابر افزایش خواهد یافت و تغییرات آب و هوایی و خشکسالی های متعددی نیز در پیش روست. شمال کشور به علت جاذبه های فراوانی که دارد بیشترین مسافر را نیز در طول سال پذیرا است.

دیدگاهتان را بنویسید