دانلود کتاب جنگ و صلح Pdf رایگان – ایران فراز

۶. عملیات روانی متقابل: در مقابله با جنگ نرم نبایستی منفعلانه عمل کرد. با ابتکارعمل، نیروهای ضعیف می توانند دشمن قدرتمند را شکست داده و وضعیت را به نفع خود تغییر دهند. تالستوی خود اذعان دارد که اندکی خصلتهای فردی را فدای طرح تاریخی رمان کرده است. یکی از درسهای مهمی که تالستوی در این رمان به ما میدهد همین موضوع آزادی است. جنگی که رنج و بدبختی زیادی با خود به همراه داشت و نویسنده در بخشهای مختلف درسهای مهمی از این موضوع تقدیم خواننده میکند. جوانان با حرارت از ناپلئون صحبت میکنند و هیچ فکر نمیکنند که او ممکن است روزی به روسیه هم حمله کند.

همانطور که در خلاصه کتاب اشاره شد، این رمان شامل حمله ناپلئون به روسیه نیز میباشد. در واقع تا دو دهه پیش جنگ الکترونیک معمولا توسط یک هواپیما بر ضد هواپیما و یا پدافند انجام می شود ولی با گسترش استفاده از پدافند زمینی ،سیستم های جنگ الکترونیک زمینی نیز برای ایجاد اختلال روی ارتباط های ماهواره ای، رادار ها و اواکسها و یا حتی شناورهای دشمن از روی زمین مورد استفاد قرار میکرند. تاثیر پذیری بودن جنگ الگترونیک به شدت بر میگردد به ،به روز بودن سخت افزار و یا نرم افزهای ان. به این صورت که تلاش میشود از عواطف و احساسات جامعه مورد نظر برای نفوذ در افکار و اندیشهها در جهت ایجاد دگرگونی در باورها استفاده میشود که در نتیجه بحران آفرین میگردد.

۷- کاهش روحیه و کارآیی در میان نظامیان و ایجاد اختلاف میان شاخههای مختلف نظامی و امنیتی. پس از آن معاویه ضمن نامه ای به عمال خویش در نواحی مختلف با ابراز خوشحالی از شهادت امام علي(علیه السّلام) و این که دشمن آنان بدون زحمت از میان رفته است خبر داد که اوضاع کوفه درهم ریخته و میان یاران او اختلاف شده است. به دنبال شنیدن این خبر، پیامی به قیس فرستاد که اصرار تو بیهوده است، اصحاب حسن(عليه السلام) بر او اختلاف کرده و او در «ساباط» مجروح شده است. جنگ بر اساس معیارهاى مختلف به چند قسم تقسیم مىشود.

صحبت درباره همه شخصیتهای کتاب تقریبا غیرممکن است (گفته میشود بیشتر از ۵۰۰ شخصیت در این رمان وجود دارد) اما در اینجا تلاش میکنیم به چند شخصیت مهم اشاره کنیم. برای نمونه یمنی ها چند بار دست به شلیک موشک ضد کشتی به طرف ناوهای امریکایی در سال 2017 در تنگه بابالمندب زدند که تنها با استفاده از جنگ الکترونیک این موشک ها به درون اب سقوط کرد. بنابراین جمهوری اسلامی با همین نگاه مقدس به دفاع، توانست صحنه جنگ را به یک فرهنگ، گفتمان و راهبرد تبدیل کند و تا آخر پیش ببرد، به طوری که این فرهنگ و منش، صِرف استفاده در جنگها تعریف نشده و چه بسا فراتر از آن به عنوان یک منشور در تمامی صحنههای مدیریتی کشوری، منطقهای و بلکه جهانی قابل تعمیم است.

اگر نیروهای ما فقط در خاک این دو جمهوری عملیات میکردند مشکل حل نمیشد بلکه تهدیدات علیه روسیه از طریق تبدیل این دو جمهوری به جبههای جدید ادامه پیدا میکرد و ممکن بود تا ابد ادامه پیدا کند. قطعا اگر با ادبیات روسیه آشنایی داشته باشید میدانید که وجود شخصیتهای متعدد در کتابها امری عادی است. البته این صرفا یک پیشنهاد است و بدون تردید خواننده حرفهای مشکلی با شخصیتها و داستان گسترده کتاب نخواهد داشت. ترس از جنگ ممکن است در دل هر فردی وجود داشته باشد اما این ترس مانع ادامه زندگی نخواهد شد. اما در اواخر همین مهمانی که سراسر شادی و زیبایی است، زمزمههایی از جنگ وجود دارد.

با این حال، او به وجود «خرده اختلافهایی» در مورد «تضمینهای امنیتی» درخواست شده توسط از سوی اوکراین اشاره کرد. راوی می گوید: در آن لحظه هر کس در پای سخن امام(عليه السلام) بود، گریه می کرد.(24) دور شدن امام(عليه السلام) از سپاه که به دلیل گردآوری نیرو و یا آماده کردن مدائن برای جلوگیری از تجاوز غارتگران شام صورت گرفته بود، مشکلات خاصی را به وجود آورد. عایشه نیز از اقامتگاهش به مسجد حُدّان، در محله قبیله ازد، که میدان جنگ در حوالی آن بود، نقل مکان کرد.

جنگ الکترونیک در شناورهای دریایی نیز بسیار موثر دارد. هواپیمای که با نام جاسوس الکترونیکی و یا النت شناخته می شوند وظیفه جمع اوری علائم الکترونیک دشمن و فرکانس های رادارهای دشمن را دارد . بنابر برخی روایات، طلحه و زبیر در مکه با عایشه دیدار و او را دعوت به خروج علیه امام علی(ع) کردند و در پاسخ به عایشه که پرسید آیا از وی میخواهند که بجنگد، او را به خونخواهی قتل عثمان و همچنین تشکیل شورای مسلمین برای تعیین خلیفه تشویق کردند. امام (ع) در نامهای به طلحه و زبیر، از مشروعیت خلافت خویش، بیعت آزادانه مردم، بیگناهی خویش در قتل عثمان، حقانیت نداشتن طلحه و زبیر در خونخواهی عثمان، و اقدام نادرست طلحه و زبیر در نقض دستور قرآن (بیرون آوردن همسر پیامبر(ص)از خانه و قرارگاه خود) سخن گفت.

جاسوسان مزبور شناسایی شدند و همگی به قتل رسیدند.(2) در این باره امام(عليه السلام) و نیز «عبدالله بن عباس» نامه هایي به معاویه نوشته و بغی او را به وی گوشزد کردند. هک کردن ایمیل های هیلاری کلینتون را نیز می توان بخشی از حملات سایبری دانست. در این جنگ بیش از سایر جنگها، بر اصولى چون ایجاد انفجار در پشت خطوط اصلى، به ستوه آوردن دشمن، ناامن کردن و قطع راههاى ارتباطى دشمن، عملیات ناگهانى علیه آن، تغییر دائم میدان جنگ و نظایر آن تکیه مىشود.(23) اقدامات فوق به عقیده مائو تسه تونگ(24) ـ رهبر انقلاب چین ـ در سه مرحله انجام مىشود.

در نكته اوّل حكم عام و كلى را بيان كرد، و در نكته دوّم بر يكى از مصاديق آن كه اهمّيّت فراوانى دارد انگشت مى گذارد. آنچه، به دلالت وحی، برای آن حضرت اهمیت داشت، تحول در نظام اخلاقی و اعتقادی مردم بود و همیشه نگران بود که آنان به خلق و خوی جاهلی بازگردند. وقتی عراق شهرهای ایران را گرفت، انبارهای گمرک خرمشهر و آبادان پر از کالاهای مردم و دولت بود.

از جنگ و صلح میتوان درسها و پیامهای مختلفی دریافت کرد اما شاید وجه مشترک همه پیامهای کتاب این باشد که: در این دنیای پر از خشونت، پر از حماقت حاکمان، پر از جنگ و خونریزی، پر از نفرت و کینه، پر از ناآگاهی و حماقت، هنوز هم میتوان شاد بود. جنگ نرم از محیطهای آسیب دار در جامعه شروع می شود و با ایجاد گسل های متعدد در بخشهای گوناگون جامعه و از طریقه متفاوت كردن باورها ، ارزشها و شكل دهی به رفتارهای جدید ، اعضای یك جامعه را در برابر همه قرار می دهد. افراد مختلف درباره ناپلئون صحبت میکنند که چگونه در اروپا ناآرامی ایجاد کرده است و به دنبال کشورکشایی در جهان است.

در واقع تالستوی به ما میگوید جنگی که میان فرانسه و روسیه اتفاق افتاد به سبب دستور ناپلئون و یا امپراتور روسیه نبود. روایت تاریخی کتاب در سراسر رمان گسترده است و تالستوی در بخشهایی خاص، به طور کلی جنبه داستانی را کنار میگذارد و درس تاریخ میدهد. «جنگ از نظر من موضوع بسیار مهمی است و نباید به آسانی از کنار آن بگذریم. رمانی که در کنار داستان خود روایت مهمی از تاریخ را نیز دربرمیگیرد. چرا که در اینفوگرافیک خلاصه همه قسمتهای مهم کتاب نیز ارائه شده است و بخشهای مهم آن را بازگو میکند.

امروزه حتی هواپیماهای پنهانکار نیز از سیستم جنگ الکترونیک استفاده میکنند و یا اینکه توسط هواپیمای جنگ الکترونیک پشتیبانی می شوند این سیستمها در شرایطی که جنگ ها روز به روز الکترونیک تر می شوند اهمیت روزافزونی یافته اند . این غلاف ها محصول دهه 1970 هستند ولی دست کم 10 مورد ارتقاء سخت افزاری و نرم افزای داشته اند و با پیشرفت شبکه رادار و پدافندی دشمن رشد یافته اند . این سیستم باید دائما در برابر دشمن ارتقا یابد برای نمونه غلفا مشهورALQ-218 که یکی از مشهورترین و قویترین غلاف های جنگ الکترونیک هان است در امریکا روی هواپیماهای پراولر و امروزه روی گراولر(نسخه بهبود یافته سوپر هورنت) سوار می شوند.

یکی دیگر از شخصیتهای مهم کتاب پییر است. پییر که به تازگی از فرانسه آمده است به دستور پدر از مسکو به پترزبورگ آمده و وارد محافل اشرافی میشود. روسها به حدی به فرانسه علاقه دارند که در مهمانیهای خود اغلب به زبان فرانسوی صحبت میکنند و دوست دارند فرزندان خود را برای تحصیل به فرانسه بفرستند. روسها باید آماده باشند تا با فرانسویهایی بجنگند که علاقه بسیار زیادی به آنها دارند. زیرا همهی ما در زندگی پیوسته برای دستیابی به چیزی در پی نبردیم، پس چه بهتر که با مطالعه این کتاب از پیش استراتژی بازی با آن را یاد بگیریم.

بنابراین، هرچه محاسبات بیشتر، بهتر! توجه به نکات و موضوعاتی که در این اینفوگرافیک منعکس شده است، به درک بهتر رمان کمک میکند. رمان با ماجرای یک مهمانی آغاز میشود. طلحه در خطبهای که در بین مردم بصره ایراد کرد، قصد خود را از جنگ با امام علی، تلاش برای اصلاح امت پیامبر(ص) و ترویج اطاعت خدا بیان کرد. در اینجا مردم روسیه را میبینیم که باید تصمیم سختی بگیرند.

او (به دروغ یا راست) افزود: اشراف و رهبران مردم کوفه به من نامه نوشته برای خود و خاندان خود درخواست امان کرده اند. چرا من باید در این جنگ شرکت کنم و چرا باید طرف مقابل را بکشم؟ همچنین از اعلامیههای جنگ میگویند و اینکه آیا باید در جنگ احتمالی شرکت کنند یا نه. شخصیتهای مهم از پیوستن به ارتش میگویند و فرماندهان در حال سازماندهی نیروهای خود هستند. جایی که ارتش دو کشور با هم روبهرو میشوند و این فکر در ذهنها شکل میگیرد که آیا اصلا این جنگ ضروری است؟ بدین منظور ایرلند تقریباً به طور مساوی با هر دو طرف جنگ کار می کرد و البته علیه شان.

دیدگاهتان را بنویسید