در دیلمون زایمان بدون درد بود

از این رو در برخی از عهدنامه ها سیستم كنترل ادواری وضعیت رودخانه و تالوگ آن عنوان شده است وقتی به دنبال پدیده های ناگهانی رودخانه جابجا میشود مسایل پیچیده تری مطرح میگردد در این حالت اگر مرز در محل سابق خود باقی بماند دیگر رودخانه مرز بین دو دولت خواهد بود و در نتیجه یكی از دو همسایه به آن بخش از رودخانه كه جابجا شده است دست رسی نخواهد داشت و بنابر این منافع وی خصوصا منافع كشتی رانی اش بشدت لطمه خواهد دید . کن و سولقان دو روستا در شمال غربی تهران هستند که معمولاً اسم آنها با هم بکار برده میشود.

ارزﯾﺎﺑﯽ روﺷﻬﺎی ﮐﺮﯾﺠﯿﻨﮓ و ﮐﻮﮐﺮﯾﺠﯿﻨﮓ در ﺗﺨﻤﯿﻦ ﺷﻮری و اﺳﯿﺪﯾﺘﻪ ﻋﻤﻘﯽ خاک (منطقه ﻣﻮردی ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: اراضی بوکان)، ﻣﺠﻠﻪ ﭘﮋوﻫﺶ آب اﯾﺮان، سال دوم، شماره ۳ صص ۶۴-۵۵. چه عواملی موجب از بین رفتن خاک می شود؟ بین وارسين تقسیم مي گردد. با توجه به خشکسالی های اخیر و عدم مدیریت منابع آبی کشور منابع زیر زمینی کشورمان در حال از بین رفتن می باشد. در روستاي گشنيزجان به دلبل وجود آب و هواي مناسب در فصل هاي بهار و تابستان جانوران زيادي ديده مي شود كه عبارتنداز :حيوانات وحشي، حيوانات اهلي و حيوانات قابل شكار و پرندگان، حيوانات آبزي.

گرگ،روباه،شغال،گراز،خرگوش،ميش كوهي،بز گوهي ،قوچ كوهي وجود داشته كه به علت شكار بي رويه از بين رفته اند.و پرندگان:كبك، كبوتر ،كلاغ،زاغ، سار و حيوانات اهلي :سگ، گربه، انواع گوسفند،الاغ،گاو و كليه ي حيوانات اهلي . گياهان بذز كاري شده :مانند انواع يونجه ها و اسپرس و انواع شبدرها برخي از گياهان مرتعي و مشخصات آنها در منطقه مي باشد. 33- در چه صورت مسیر رودخانه مستقیم و در چه صورت مارپیچ است؟ اگر شیب زمین که رودخانه در آن جریان دارد زیاد باشد رودخانه مسیر مستقیم پیدا می¬کند. رودخانه مرزی هیرمند که از کوههای غرب کابل سرچشمه میگیرد و پس از پیمایش 1050 کیلومتر به تالآب هامون سرازیر میشود، یکی از موضوعات حقوقی بین ایران و افغانستان از زمان امضای عهدنامه پاریس 1857 تا کنون بوده است.

روستاي گشنيزجان جزء پاداتاك باستان بوده و يكي از آبادترين نقاط ايران محصوب مي شده است به طوري كه از نوشته ي مورخي بر مي آيد.آخرين پادشاه هخامنشي براي گرد آوري سپاه به اين منطقه امده و طبق نوشته مورخين اسكندر در تعقيب داريوش به اين منطقه آمده و اينجا را تصخير كرده و در اقامت اسكندر در اين محل روايات مختلف است اما از نفوذ آن در اين خطه همين بس كه روستايي را كه اكنون به صورت دهي در ضلع شمالي گشنيزجان به نام آن نامگذاري شده و هنوز هم به اسكندري معروف است پايه گذاري كرده است اما آنچه كه مشهور است آن است كه در اين محل پاراتاك به طور كلي از بين رفته.بنا بر نوشته مورخين چون مردم اين نواحي مشكلاتي براي اشرف افغان درست مي كردند اشرف افغان به اينجا حمله كرده و در اين حمله حمه ي ابنيه وعمارات را ويران ساخته و بعد از حمله ي افغان و سرماي شديد اين منطقه بعضي از مردم خانه هاي مخروبه را رها كرده و به جائي ديگر رفته اند و افرادي هم كه در اين روستا ماندند شروع به ساختن روستا نمودند و بنا بر گفته بزرگان و مؤلف كتاب سرزمين و مردم ايران روستاي گشنيزجان در قبل از انقلاب اسلامي يكي از روستاهاي مطرح اين منطقه بوده از تمام امكانات آن زمان از جمله برق، آب آشاميدني لوله كشي شده،درمانگاه، مخابرات، برخوردار بوده ولي بعد از انقلاب اسلامي در اثر تفرقه بين مردم و عدم توجه مسؤلين اين منطقه علاوه بر اين كه باعث پيشرفت روستا نشده باعث عقب افتادگي روستا و مهاجرت بي رويه مردم به شهرهاي بزرگ شده است.

علاوه بر این ها چندین مدرسه دخترانه و پسرانه در مقاطع مختلف هم در این محله وجود دارد که شرایط زندگی در این محله را ایده آل تر می کند. نگران نباشید ما قصد داریم در این مطلب آی آر میکس از پرتاب درست لنسر تا بیرون کشیدن ماهی از آب را به طور کامل توضییح دهیم. بنا بر گفته ي مسؤلان استان اصفهان و با حفاري تونل چشمه لنگان در روستاي سيبك شهرستان فريدن شهر و انتقال آب اين چشمه بر روي آب رودخانه ي پلاسجان مقدار دبي رودخانه افزايش يافته و حدود 400 ليتر در ثانيه خواهد شد.

دليل انتخاب موضوع 1.علاقه و عشقي كه بر زادگاه خودم دارم. وجه تسميه روستاي گشنيزجان علت نام گذاري روستاي گشنيزجان بدين دليل بوده كه در اين منطقه گياه گشنيز به وفور يافت مي شده وبنا بر قول ديگر در زمانهاي گذشته محل گشت وگذار بوده و به دو صورت گشنيزجان ،گشنگون تلفظ مي شود. در روستاي گشنيزجان به دليل سرد سير بودن اين حيوانات وحشي يافت مي شود. مسكن در روستاي گشنيزجاننه تنها پناه انسان و محل سكونت آن است . یک از مکان های دیدنی افغانستان موزه مین عمر است که در آن انواع مینهای استفاده شده در جنگ افغانستان همراه سایر سختافزارهای جنگی که در دهههای اخیر در افغانستان به کار رفته بودند؛ به نمایش گذاشته شدهاند.

این مواد، با عبور دادن آب از خود و جلوگیری تجمیع آن در سطح راه یا راهآهن، از رشد گیاهان، بند آمدن راه و تخریب روسازی جلوگیری میکنند. برخی گازهای آلاینده که ضمن عمل تنفس، جذب برگ ها میشوند، با خاصیت اسیدی شدیدی که دارند، باعث از بین رفتن آوندها، ریزش برگ ها و کندی رشد درختان شده و علائم مسمومیت مانند زردی یا قهوهای متمایل به قرمز شدن رنگ سوزن ها در سوزنی برگ ها و ظهور لکه زرد یا قهوهای مایل به قرمز بر روی برگ و اطراف گلبرگ های اصلی است.گازهای عمده عبارتند از: مواد فلوراید، سرب و گرد و غبار، مونواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد که نه تنها برای گیاهان، بلکه برای انسان ها نیز مضرند.

3. دست و پایش رشد می کند .از آب خارج می شود و در خشکی زندگی می کنند . رطوبت نسبي عبا رت است از نسبت مقدار رطوبت موجود در هر واحد حجم هوا و حداكثر رطوبتي كه مي توان در آن درجه حرارت در خود جاي دهد كه ب حسب درصد بيان مي شود. رطوبت نسبي با درجه حرارت نسبت عكس دارد بدين ترتيب كه هر چه قدر حرارت هوا بالا برود رطوبت نسبي كم مي شود و هرچه درجه حرارت پايين برود رطوبت، بيشتري مي شود . سد بعدی که بر روی این رودخانه احداث شد، سد خداآفرین است که با همکاری مشترک ایران و آذربایجان بر روی ارس احداث شد.

این مادی بالاتر از سه مادی دیگر قرار داشت و به دروازه دولت میرفت. و بنا به گفته ي بزرگان در ابتدا مهاجرين از چندين نقطه به صورت پراكنده سكونت داشته اند كه عبارتند از:آبادچي، عرب، زنگك داشي ،گزلو.كه بعد از گذشت چندين سال و وجود مشكلات مجبور شدند همه در يك جا و در كنار هم با ساختن مسكن گذران روزگار كنند.و در گردا گرد روستا حصاري بكشند.و اين روستا سه دروازه داشته كه امروزه بنا بر اثر گسترش روستا حصار از بين رفته ولي جاي يكي از دروازه ها به نام «دروازه»مشهور است .

خانه ها در محله هاي جديد روستا با آجر و آهن و چوب بنا شده اند،و اين واحدها از فرم و عملكردمشخص تبعيت نمي كنند.ساختمانهاي مسكوني محله هاي قديمي روستا بر روي تپه هاي كم ارتفاع و اغلب سنتي بنا شده است. 1.ختمي:گياهي است درخچه اي به ارتفاع 1 الي 5/2 متر با تنه متعدد و مشعب با شاخه هاي بدون كرك ايستاده داراي گل به رنگ صورتي و سفيد متمايل به بنفش بزرگ و منفرد و موسوم گل خرداد و مهر ماه مي باشد كه اين گياه نيز به وفور و بيشتر در مزارع آبي منطقه ديده مي شود جنبه ي دارويي دارد.

و جنبه ي دارويي دارد و از گل و برگ آن استفاده هاي متعدد مي شود اين گياه ضد اسپاسم و ضد التهاب است تحرك كننده ي ترشحات معده و تنظيم كننده ي ناراحتي هاي قاعدگي مي باشد خيسانده آن برطرف كننده ي زخم هاي چركي مي باشد. 4.كنگر:گياهي است پوشيده از كركهاي تار پشمي با تيغ هاي فراوان با ساقه هاي ضخيم و ساده و منشعب داراي برگ هاي پهن وسيع و چرمي محكم و گل صورتي در تپه هاي بزرگ متراكم ،موسم گل ارديبهشت وخرداد است، اين گياه در اطراف كوهها ي روستا وجود دارد و ريشه ي آن جهت مصرف انسان به كار مي رود.

بخش کارون بزرگ، از بههمپیوستن رودخانه دز به رود کارون ایجاد میشود. این سد در حال حاضر بزرگترین نیروگاه برق آبی در دنیا محسوب میشود. دلتای نیل به ناحیهای از مصر گفته میشود که در آن رود نیل در انتهای خود به دریای مدیترانه میریزد. این رودخانه که در ایالت اوتاراندچاند (Uttarakhand) هند قرار دارد جزء مقدسترین رودخانه هندوها به شمار میرود و از شمال هندوستان آغاز و با رسیدن به بنگلادش به خلیج بنگال میریزد. اما خوب است بدانید که بسیاری از بلندترین رودخانه های دنیا آنچنان عمق و پهنایی ندارند آنقدر که شاید بعضی اوقات این رودخانه ها فقط به درد روستاییانی بخورد که می خواهند ماهیگیری کنند یا لباس هایشان را در آب رودخانه بشویند و حمام کنند.

حداكثر ابدهي ان چاهها (62) متر مكعب در ساعات ومتوسط آنها (30)متر مكعب در ساعات است حداكثر عمق اين چاهها 130 متر و متوسط آنها 72 متر و حداقل عمق انها 50متر محسوب گرديده است .(2)قناتها به تعداد قناتهاي روستاي گشنيزجان(7) رشته مي باشد كه به علت كوهستاني بودن محل و عمق كم در چاه آنها دامنه نوسانات آبدهي بسيار متغير مي باشد حداكثر طول آنها به (6) كيلو متر و متوسط طول آنها به (300) متر است. همين طور براي نگه داري دام در طول فصل زمستان نياز به انبار خوراك دام نسبتآ بزرگي است، برخي از خانه هاي قديمي به همين منظور مورد استفاده قرار مي گيرند.

لاک پشت ها و اردک و غاز در گوشه ایی دیگر در رودخانه در حال اب بازی و اب تنی می باشند.من همیشه عاشق صدای اب در حال گذر رودخانه بوده ام و همیشه حس ارامش به من دست داده است و دوست دارم ساعت ها در گوشهاش بشینم و گذر رودخانه را تماشاکنم. آبهاي سطحي شامل رودخانه پلاسجان و آبهاي زير زميني شامل چاههاي عميق،قنوات و چشمه ها مي باشد.

لازم به يادآوري است كه به علت حفر چاههاي عميق و غير عميق اكثر قناتهاي روستا خشك شده اند. ملکه الیزابت از پیگیری قضایی مصون است. چنانچه در جدول بالا بيان شده«گشنيزجان»با 160 روز يخبندان در طول سال مواجه است كه در اين روزها از شهريور ماه شروع و تا دي ماه به حداكثر و از دي و فروردين تنزل مي يابد به طوري كه در آذر، دي و بهمن روزهاي ماه با يخبندان مواجه است.

دیدگاهتان را بنویسید