راه های جلوگیری از آلودگی آب

نتایج حاصل از شناسایی ها نشان داد که تعداد ۲۴ گونه های ماهی متعلق به ۷ خانواده در رودخانه ارس وجود دارد و تعداد ۱۵ گونه ماهی از ۵ خانواده در دریاچه پشت سد ارس زندگی می کنند. نتايج حاصل از شناسايي ها نشان داد كه تعداد 24 گونه هاي ماهي متعلق به 7 خانواده در رودخانه ارس وجود دارد و تعداد 15 گونه ماهي از 5 خانواده در درياچه پشت سد ارس زندگي مي كنند.

خانواده هاي شاسايي شده شامل Cyprinidae – Siloridae – Baltoridae – Cobitidae – Poecilidae – Percidae – Gobiidae مي باشند كه خانواده كپور ماهيان با 15 گونه در رودخانه ارس و 11 گونه در درياچه ارس از بيشترين تنوع برخوردار هستند. شهر های پارس آباد، اصلاندوز، جلفا ، پلدشت ، سیه رود و سواحل حاشیه ای این شهرها بهترین نقاط برای ماهیگیری هستندکه هر ساله در فصل تابستان قلابهای آویزان نشانگر حضور ورزشکاران و گاه خانواده های علاقمند به ماهیگیری است. در مورد سد ارس، نيز اين سد در سال ۱۳۴۹ در ۴۰ كيلومترى شمال غربى جلفا در محلى به نام قزل قشلاق بر روى رودخانه ارس احداث شده است.

1- سد ارس : اين سد بر روي رودخانه ارس در منطقه قزل قشلاق و در 40 كيلومتري جلفا واقع شده است. عریضترین نقطه رودخانه در نزدیکی شهر جلفا قرار دارد که در آن پهنای رود به بیش از ۲۰۰ متر و عمق آن به بیش از چهار متر میرسد. اين سه نقطه به عنوان گزينه هاي پيشنهادي به شکلي دقيق تر بررسي شد و بر اساس درجه اهميت، اولويت بندي و براي اجرا پيشنهاد شدند؛ به طوري که حجم آب قابل کنترل و ذخيره سازي در گزينه هاي I، II، IIIبه ترتيب 147000، 158400، 196000 مترمکعب در سال محاسبه گرديد.

در بررسی تاثیر کیفی لیتولوژی موجود در منطقه بر شیمی آب رودخانه از نمودار های متعددی استفاده می شود که اساس کار اکثر آنها بر استکیومتری شیمیایی آب رودخانه استوار است. برخی دیگر از پژوهشگران کاهش تراکم این اجتماعات را در بررسی های خود در پایاب رودخانه 90 درصد ذکر کرده اند. پس از بررسی محتوای ظرف آبکش، شن و ماسههای آن را در مسیر جریان و به گونهای دور بریزید که با رسوبات بررسی نشده مخلوط نشوند. درباره تبعات از دست دادن منابع آبی ارس همین بس که بدانیم سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل با این رود الفتی دیرینه دارند و ۴۵۰ کیلومتر مشترک این رودخانه مرزی برای زندگی و امرار معاش جمعیت قابل توجهی از مردم این استانها حیاتی است؛ حیاتی که باید جلوی ممات آن را گرفت.

، تنها بخشی از تبعات بیآب شدن ارس برای ما خواهد بود. شاعر فضای ظلمت باری را توصیف میکند که همگان از هم میرمند همچون آهوان رمنده و هراسان از صیّاد میگوید: وحشت همة وجود مردم را فراگرفتهاست زیرا همة این سرزمین را مصیبتهای تلخ و سیاهیِ دستگاهِ حاکم فراگرفته و سِیلی اژدهاسان بر مردم بارید که تا چشم برهمزدیم، تا زانوهایمان را آب، فراگرفتهبود و ما در حال غرق شدن در این حوادثِ تلخِ تاریخِ خود بودیم و در هیچ کجا، جای امنیت و آسایشی نمانده بود، شاعر میگوید: من همة این تلخکامیهایمان را مینگارم تا کودکان فردا، این یادگاری را بخوانند و تاریخ سرزمین خود را بدانند که چگونه اکنون آنان، بهاری را به آرامی و زیبایی به بهار دیگر میرسانند و بدانند که بزرگمردانی، این بیشة سبز را با جان خود، حفظ کردند و آنان نیز در پاسداری آن کوشا باشند.

پس از استفاده از کلر در آب باید آن را به خوبی با آب مخلوط کرد تا همه جای آب به کلر آغشته شود. حیات وحش ارسباران با پوشش گیاهی منحصر به فرد و منطقه کیامکی با تنوع زیستی بی نظیر، سایر جاذبه های توریستی این منطقه به شمار میروند. البته سلاجقه این امیدواری را داد که «دستگاههای متولی، برگزاری جلساتی را آغاز کردهاند و امیدواریم حقابههای محیط زیستی خودمان را داشته باشیم».

از ریختن روغن پخت و پز ، چربی یا گریس در سینک آشپزخانه خودداری کنید.در عوض ، یک ظرف نگه دارید و تمام چربی ها یا روغن ها را در آن جمع آوری کرده و سپس آنها را همراه با زباله های جامد دور بریزید. 7- ماهی ها در چه جاهایی می توانند زندگی کنند؟ رودخانهی پرآب و خروشان ارس علاوه بر جذابیتهای ویژه گردشگری و تاثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت ارزشمندی از نظر ماهیگیری در فصول خاصی از سال را دارد، بخصوص شهرهای پلدشت، جلفا و سیه رود که در نزدیکی این رود واقع شدند هر ساله گردشگران قلاب به دست زیادی را در این مناطق میکشاند که در ساحل و حواشی رود ارس ماهیگیری کنند.

منطقه پیربکران 54 هزار و 642 نفر جمعیت دارد که از این تعداد، 5/2 درصد را مهاجران افغانی، 5/4 درصد را ترکهای قشقایی، 4 درصد را اقوام لر، 1 درصد را مهاجرانی از نایین و چوپانان، 5/0 درصد را مهاجرانی از استانهای کردستان و همدان، 2/1 درصد را مهاجرانی از استانهای فارس و خوزستان و 4/2 درصد را مهاجرانی از سایر نقاط کشور تشکیل میدهند. طول این رودخانه نزدیک به ۱۰۷۲ کیلومتر است و با حرکت از غرب به شرق، از استانهای اردبیل، آذربایجانغربی و آذربایجان شرقی میگذرد. دو طرح تحقیقاتی طی سالهای ۱۳۸۱-۱۳۸۰ جهت شناسایی ماهیان رودخانه ارس و دریاچه سد ارس انجام شد.

این مواد ممکن است در کف رودهای آرام یا داخل سدها و یا دریاها و دریاچه ها رسوب کنند. خونی که از رشته ها می گذرد دی اکسید کربن خود را پس داده و از آب اکسیژن می گیرد.ماهی به مقدار ثابتی آب اکسیژن دار احتیاج دارد و چنان چه از آب بیرون آورده شود و یا اکسیژن آبی که ماهی در آن قرار دارد تمام شود. سه تعریف اول، خشکسالی را بهعنوان یک پدیدهی فیزیکی در نظر میگیرد. با روندی که کشور ایران به خصوص منطقه خاورمیانه با وجود خشکسالی های متمادی در حال طی کردن است فکر می کنید در نهایت چه خواهد شد؟

رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرزایران و شوروی برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه(شوروی سابق) افزوده شد. دخمه سنگی شهر اورارتو دارای قدمت 3 هزار ساله (هزاره اول) است و به عنوان زیارتگاه اورارتوها در سال 1347 جز آثار ملی ثبت شد.

دارای طراحی داخلی ونقاشی های دیواری بسیار جالب است. عضوی از یک گروه بودن احساس بسیار خوبی به افراد منتقل میکند. چرا که ماهیهای رود ارس ۱۰ گونه است که ۶ گونه از این ماهیها نسبت به ماهیهای دیگر بزرگتر است و از مقاومت بیشتری در حین صید برخوردارند به همین دلیل صید این گونهها در بین علاقمندان صیادی و ورزشکاران از اهمیت بسیار بالا و ارزشمندی برخوردار است. عمق ایده آل برای صید اکثر ماهی ها بین ۲ تا ۸ متراست.

دیدگاهتان را بنویسید