رفتینگ، سوار بر آبهای سپید

وآب این چشمه به قدری زلال و گواراست که حتی بعضی از مردم به آنجا می روند تا مقداری از آب چشمه را با خود به خانه ببرند و همچنین میتوان گفت که روستایواریش حتی از روستای وردیج سرسبز تر و زیباتر است و باغهای بسیاری با محصولات گیلاس، آلو، زردآلو، شاتوت دارد. این تحقیق در نظر دارد روشن نماید که ژئواکونومی رودخانه مرزی اترک پس از فروپاشی شوروی سابق و تشکیل کشور ترکمنستان چه تأثیری بر امنیت سیاسی و اقتصادی مناطق ترکمن صحرای ایران و روابط دو کشور دارد؟

تحقیق حاضر براساس این فرضیه شکل گرفته که بین تغییر استراتژی جهانی پس از فروپاشی شوروی سابق و غلبه مفهوم ژئواکونومی، استفاده از آب رودخانه مرزی اترک بیشتر و اهمیت آن را در روابط بین ایران و ترکمنستان، دو چندان نموده است. محاصره وبلند مرتبه سازی کَن بین اتوبانهای بزرگ تهران باعث شد دیگر منطقه کَن مانند سابق خود نباشد و متاسفانه بیشتر توتستانها وباغات در این منطقه خشک شدند و جایگزین آپارتمانهای سر به فلک کشیده شدند.

و در تابستان بسیار گرم تهران روستای واریش دارای آب و هوایی خنک و خوش است و مقصد و تفریح گاه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد. همچنین منطقه سنگان، دارای یک آبشار بلند و بسیار زیباست که برای دسترسی به آن نیاز می باشد که دو الی سه ساعت کوهپیمایی انجام شود.البته این روستای زیبا و خوش آب وهوا مخصوصا در فصول بهار و تابستان جایگاه بسیاری از مردم و گردشگران است.

همچنین منطقه وردیج دارای یک آبشار بسیاردیدنی به نام لت مال است و در ماه های فرودین و اردیبهشت به اوج شکوه و زیبایی خود می رسد و توریست ها و گردشگران بسیارزیادی را به خود جلب میکند . چیزی که بیشتر جذاب است و خود نمایی میکند سنگهایی می باشد که شبیه به صورتکهای تراشیده شده در ارتفاعات بلند کنار جاده قابل دیدن می باشد. یکی دیگر از مناطق دیدنی در منطقه کن پارک کوهساراست که در شمال محله کَن می باشد و در قسمت دامنههای رشته کوه البرز قرار گرفته، البته پارک کوهسار علاوه بر آرامش خوب و منحصر به فردی که دارد، و به علت قرارداشتن در ارتفاعات بلند، جایگاه بسیاری از تفریحات وسرگرمی های هوایی در تهران نیز می باشد.

یکی از زیباترین و در عین حال مهمترین جاذبهها و مکان دیدنی کَن سولَقان رودخانه آن می باشد که به طول سی و سه کیلومتر از ارتفاعات بلند توچال سرچشمه میگیرد و با جوش و خروش فراوان از آبادیها و روستاهای قسمت پایین دست عبور میکند. به درختان بلنداطراف رودخانه، به خورشید تابان منعکس شده بر روی آب، به آن نزدیکتر میشوم، به آب رودخانه دست میزنم و از خنکا و تازگی آب حس خوبی به من دست میدهد.

7 حلقه چاه برای تأمین آب شرب حفر کرده بودیم که به طور کامل خشکید. باتوجه به طبقه بندی پلاتینکف و مقادیر سختی کل (TH) تمام نمونه های آب رودخانه اترک از نظر استفاده در مصارف صنعتی در رده III قرار می گیرند که احتیاج به تصفیه کامل دارند. همچنین سفرخانهها و رستورانهای و کوچه باغهای زیبای زیادی در این روستاها وجود دارند که شما میتوانید برای استراحت و صرف غذا در محیطی آرام و زیبا و در عین حال دلچسب از آنها استفاده کنید.

و در واقع رودخانه کن یکی از زیباترین و پرآب ترین رودخانههای تهران می باشد و نکته جالب این است که آب دریاچه مصنوعی واقع در چیتگر نیز از اینجا تامین میشود. بنابراین با عبور کردن از بلوار واقع در کوهسار تهران جادهای به طول بیست وپنج کیلومتر شروع میشود و در آغازاز سولَقان میگذرد و در آخر به بالاترین نقطه امام زاده داوود ختم میشود. در دورۀ صفویه نیز پادشاهان با ادعای نیابت از امام زمان (عج)، سعی میکردند برای خود مقبولیت اجتماعی به وجود آورند. از زمان هخامنشیان آسیای میانه را اورزمی یا خوارزمی مینامیدند که در پارسی نو به شکل خوارزم (زمین خوار و پست و جلگه ای) درآمد.

در ماه رمضان، ماه نهم تقویم قمری، برای ۲۹ یا ۳۰ روز، روزه می­گیرند و به دنبال آن عید فطر است. «وفی تَمَامِ السَّاعةِ الثَّانِیَة عَشرَةَ عِندَ مُنتَصفِ اللَّیل» (الشارونی، 1397: 27): «و در ساعت دوازدهِ نصفِ شب» (سبزیانپور و وکیلی، 1397: 8)؛ مترجم در ترجمۀ عبارت «عِنَد منتصفِ اللَّیل» از «نصف شب» که به زبان مقصد نزدیکتر است، بهره جسته است. آمودریا همان رودی بودهاست که در ادبیات اساطیری ایران مرز بین ایران و توران را نشان مشخص میکردهاست. سپس این آب را به تصفیه خانه می برند و با ماده ی میکروب کش آلودگی های آن را از بین برده و آب سالم را به لوله های خانه های می فرستند و ما از آن استفاده می کیم.

وی خاطرنشان کرد: سموم و کودهای شیمایی کشاورزی که در بارندگی های رگباری و سیل شسته می شود و به رود راه پیدا می کند از دیگر منابع آلوده کننده رود اترک به شمار می روند. براساس میزان TDS نمونه های آبی بجز ماههای آبان، فروردین و اردیبهشت که دارای کلاس شیرین اند در بقیه ماهها دارای کلاس لب شور هستند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مهرداد زینلیان اظهار داشت: مطابق با روال همیشگی جهادکشاورزی با صنف در خصوص حجم و میزان رهاسازی آب به جمعبندی می رسد و از سوی آب منطقهای تصویب و به استانداری اعلام می شود.

اگر شما بخواهید در خصوص موضوع مورد بحث در این گفت وگو، پیشنهادی ارائه کنید به چه موردی میپردازید؟ همچنین اگر سفر هوایی را ترجیح میدهید، میتوانید از خطوط پرواز فرودگاه شهرکرد استفاده کنید و سپس از آنجا به شهر سامان بروید. اگر این آب، بهطور طبیعی وارد ایران شود، پس از سیراب کردن بخش ایرانی تالاب هامون سابوری میتواند هامون هیرمند ایران را نیز تغذیه و سیراب کند. به گزارش بازارنیوز، در پی توافق مقامات ایران و افغانستان دریچههای سد کمالخان روی رودخانه هیرمند افغانستان به سمت کشورمان باز شده.

با توجه به سابقۀ مذهبی مردم ایران در طول تاریخ، یکی از اعتقادات رایجی که همواره توسط حکومتها تقویت شده است، اعتقاد به مقدسبودن پادشاه و ارتباط او با خداوند است. نتایج بدست آمده حاکیست که ایران در منطقه نیمه خشک خاورمیانه و جنوب غربی آسیا قرار دارد و متوسط بارش سالانه آن 200 میلی متر است و توسعه کمی و کیفی آن، کنترل آبهای مرزی را ضروری نموده است. پنیر لیقوان به چند دلیل خوشمزه است؛ دلیل اول چرای دام در طبیعت بینظیر این منطقه است؛ چنانچه چرای بیش صد هزار رأس گوسفند از چمنزارهای سرسبز دامنههای سهند و نیز نوشیدن آبهای گوارا و معدنی جوشیده از دل کوهها، عطر و طعمی منحصربهفرد داشته و در طول سالیان دراز طرفداران خاص خود را پیدا کرده است.

ترکمنستان نیز کشوری کم آب و دارای اقلیم بیابانی که صد درصد منابع آبی آن از کشورهای همسایه تأمین شده و رودخانه مرزی اترک دومین منبع تأمین آب شیرین آن است. دور از آن پاکی که اصل آن پلید. برداشت بی­رویه آب توسط ترکمنستان و نداشتن رژیم حقوقی مناسب، زمینه چالش و منازعه بر سر آن در روابط بین دو کشور سایه انداخته است. این رود در ۲۲۲۰ کیلومتر در غرب و شمال غربی سرچشمه دارد و پس از گذر از جنوب کشور کنونی قزاقستان به دریاچه خوارزم میرسد. سولَقان و کَن ۲ روستا در قسمت شمال غربی تهران می باشد و اکثرا اسم آنها با یکدیگرهم بکار می رود.البته نام کَن سولَقان را با کن سولوقون میشناسند.

یکی دیگر از روستاهای منطقه کن روستای وردیج می باشد که از بزرگترین روستای سمت شمال غربی تهران می باشد و دارای۱۸۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا دارد و جزئی از منطقه بیست و دو تهران محسوب می شود. وهم اکنون کَن داخل شهرداری منطقه ۵ تهران به شمار می رود. بنابراین شهرستان تهران که در مرکز استان تهران است خود به ۳ قسمت مرکزی، کَن و آفتاب تقسیم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید