روزنامه شرق: چه اتفاقی برای زایندهرود افتاد؟

حذيفة بن يمان مىگويد: رسول خدا(صلّى اللَّه عليه و آله) فرمود: «هيچ لحظهاى سختتر از شب اول دفن براى ميّت نيست، پس با صدقه دادن نسبت به مردگانتان مهربانى كنيد؛ و اگر نتوانستيد، دو ركعت نماز بخوانيد، به اين صورت كه در ركعت اوّل يك بار فاتحة الكتاب و يك بار آية الكرسى و دو بار سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ؛ و در ركعت دوّم يك بار فاتحة الكتاب و ده بار سوره أَلْهاكُمُ التَّكاثُرُ قرائت شود. گويند رسول خدا(صلي الله عليه و آله) برگشت و مردم برگشتند و به آن حضرت گفتند يا رسول اللَّه ما ديديم با سعد آن كردى كه با احدى نكردى تو بىرداء و كفش دنباله جنازهاش رفتى.

آيا احدى هست كه از فشار قبر نجات پيدا كند؟ از دیگر امور مسلّم فشار قبر است در روایات آمده است که انسانهای سخن چین و کسانی که در امر طهارت و بول بی مبا لا تی می کنند و بد اخلاق ها و پر حرفها به این عذاب دچار می شوند . چون مکانش تنگ است زمین را قدر وقیمت زیاد است.در تحصیل یک قطعه زمین زحمت زیاد میکشند.همین آسیاب که در کنارآن منزل داشتیم چون آب به اراضی اسک نمی نشیند از بالا به قدر پنجاه ذرع کوه را سوراخ کرده آب آورده آسیاب ساخته اند.روز پنجشنبه بیست و نهم رجب به سمت تمثال همایون حرکت نموده به این شرح:حرکت از اسک به طرف بند بریده که میرزا نظام مهندسی مسمی به بند فتح کرده است.از سمت جنوبی رودخانه هراز به طرف مغرب نیم فرسخ مسافت طی می شود در دست راست آبادیست که قریه نیاک مسکن سادات است که سلاطین قاجار انارالله برهانهم آن را از مالیات معاف فرموده اندبه فاصله هزار زرع در سینه کوه نمایانست.از نیاک به قصبه نوا که مولود خانه شاهزادگان عظام از اولاد خاقان خلد آشیان فتحعلی شاه قاجار و در بالای تپه واقع است نیم فرسخ مسافت دارد و قصبه نوا ییلاقیت تمام دارد.چنانکه در این وقت که پانزدهم اسد است آخر گل زرد و اول گل سرخ آنجاست و از هردو گل نمونه آورده بودند و نوا از کنار رودخانه هراز نمودار نیست از دره مزبوره که گذشت در سمت چپ و شمال رودخانه در سینه کوه دو قریه نزدیک به یکدیگر مسمی به رینه و مون نمودار است و محاذی مون که قریه دویم است پلی از سنگ و گچ به رودخانه مزبوره بسته شده می گویند سردارهای سابق لاریجان بانی آن شده اند و متمولین نوا و اسک آنرا عندالضروره تعمیر کرده اند.

در رابطه با نام گذاری این دو سراب اهالی نهاوند داستانی نقل می کنند که طی آن گاوی با بار کاه در چاهی بر فراز کوه گرین سقوط کرده و پس از مدتی جنازه آن به همراه آب از غار بالای سراب گاماسیاب خارج می شه، در حالیکه بارکاه آن از سرچشمه سمت دیگر کوه خارج می شه. خیابان اصلی این منطقه خیابان قیطریه است که پارک قیطریه در آن قرار دارد. ببر بیان) بهخوبی تصویر شدهاست و وفادار به متن اصلی خان سوم شاهنامه است. اقامتگاه بوم گردی متا اقامتگاه بومگردی دیگری است که در فیروزکوه وجود دارد.

يکي از اين منافع برداشت شن و ماسه از بستر و کناره رودخانه ها است که آثار نامطلوبي بر مورفولوژي و اکوسيستم رودخانه به دنبال داشته است. فرشتهها بىردا و پاى برهنه دنبال او بودند و من به آنها تاسى كردم، گفتند راست و چپ تابوتش را گرفتى؟ بعضي چيزها نيز فشار قبر را زياد مي كند؛ بد اخلاقي، مخصوصا با خانواده مهمترين آنهاست. گفتند تو دستور غسلش را دادى و بر او نماز خواندى و او را بدست خود در گور نهادى و باز هم فرمودى كه سعد فشار قبر دارد؟ «اللّهمّ، صلّ على محمّد و آل محمّد، وابعث ثوابهما إلى قبر ذلك الميّت، فلان بن فلان»؛ خداوندا، بر محمّد و آل محمّد درود فرست، و ثواب اين دو ركعت نماز را به قبر آن ميّت، فلانى پسر فلانى، برسان.

فرمود: اى منصور كسى كه چهار بار حج بجاى آورد هرگز فشار قبر نبيند، و هنگام مرگش خداى تعالى حجهاى او را به زيباترين صورتى در برابر او در آورد كه تا روز رستاخيز در ميان قبر نماز گزارند و ثواب اين نماز او را باشد بدان كه يك نماز از اين نمازها با هزار ركعت از نماز آدميان برابر است. بنابراين كساني كه اهل اسراف و بريز و بپاشهاي آنچناني هستند بايد منتظر فشار قبر سختي هم باشند كه اين همان مسئله ي ساده ي دو دو تا، چهار تاست . منصور بن حازم گويد: از امام صادق (عليه السّلام) پرسيدم پاداش كسى كه چهار بار حج بجا آورده چيست؟

2- گاهى رانندهاى كه ماشين خود را با خون دل تهيه كرده و علاقه زيادى به آن دارد، مىترسد كه مبادا كسى وسيله او را بگيرد و از تصوّر جدايى آن رنج مىبرد و خيال مىكند بهتر از اين ماشين چيز ديگرى نيست. كسى كه بر تلاوت سوره حم زخرف مداومت كند، خداوند او را از گزند حشرات زمين، و فشار قبر در امان دارد تا هنگامى كه در پيشگاه خداوند بايستد، آنگاه آن سوره مىآيد و به دستور خداوند او را وارد بهشت مىكند. بنابراین چون بیشتر ما به این اعمال ناپسند گرفتاریم ، از فشار قبر در امان نیستیم و به مناسبت شدّت و ضعف گناهان فشار قبر نیز شدت و ضعف می یابد .

وی افزود: وجود این تناقضات و قانونشکنیها در برخورد مسئولان با زایندهرود، جمعی از فعالان محیطزیست و دوستداران زایندهرود را بر آن داشت که علاوه بر تنظیم شکایت در دیوان عدالت اداری و ارسال نامه نگاریهای متعدد به مراجع ذی ربط اعم از دادستانی و غیره طوماریهایی تنظیم و در معرض حمایتهای مردمی در قالب امضاهای اینترنتی قرار دهند تا مطالبات قانونی و به حق خویش را به گوش مسئولان برسانند.

19- یک تخته پاک¬کن داریم که 300 گرم جرم دارد، جرم آن را بر حسب کیلوگرم حساب کنید. البته خداوند رعايت خيلي از اين چيزها را به دليل مشقت بر بندگان خود واجب ننموده و در قيامت هم ايشان را به دليل سير خوردن و سير خوابيدن مواخذه نخواهد كرد اما از آنجا كه هر چيزي اثر وضعي و طبيعي خودش را دارد، تضييع نعمتها هم اثر خودش كه همان فشار قبر است را دارد كه البته بسته به ميزان آن كم و زياد خواهد بود. زيرا سعد گرفتار فشار قبر شد.

در سال 1993 آخرین دیکتاتور این کشور سرنگون و اولین انتخابات آزاد پاراگوئه برگزار شد. بسیاری از بناهای تاریخی مانند ساختمان مجلس شورای ملی (مجلس دوره مشروطه) و مجلس شورای اسلامی در اطراف این میدان قرار دارند. این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رودیست که در داخل ایران قرار دارد. برخی از مهمترین مضامین و قصه های مربوط به آنها و پیوندشان با سایر مضامین در این بخش به اختصار بررسی میگردد. سپس با اشاره مربی، همه خود را برای ورود به بخش هیجانانگیز ماجرا آماده میکنند؛ جایی که قرار است در حین پارو زدن، حسابی خیس شوید و میزان ترشح آدرنالین در خون شما به حداکثر برسد.

بالاخره هرکسی که از جایی به جای دیگر منتقل می شود یک شب اولی دارد . درگیری بر سر آب به طور گسترده ای افزایش یافته است و مصالحه بر سر ضروریات تأمین آب برای مصرف بشر، تولید غذا، اکوسیستم ها و دیگر کاربردها دشوارتر شده است. نکیر و منکر بر مؤمن و کافر با یک چهره وارد می شوند؟ موسی بن جعفر(ع) از پدر خود امام صادقنقل میکند:هنگامی که فردی از دنیا برود، اگر مؤمن باشد هفتاد هزار ملک تا نزدیک قبر او را تشییع میکنند، وقتی او را دفن کردند، نکیر و منکر به نزد او میآیند، از او میپرسند خدای تو کیست، پیغمبر تو کیست؟

اگر متوفّا فردی مؤمن و با تقوا باشد، نکیر و منکر با چهرهای خندان و بشّاش با او ملاقات میکنند، و اگر فردی فاسق و گناهکار باشد، با چهرهای عبوس و غضبناک با او برخورد مینمایند. 1- گاهى راننده مىترسد، چون مىبيند ماشين او در آستانه سقوط و رو به نابود شدن است. كسانى كه علاقه زيادى به دنيا دارند، جدايى آنها از دنيا بزرگترين شكنجه است، ولى اگر انسان در دنيا زاهد باشد و نسبت به آن دلبستگى و وابستگى نداشته باشد، مردن و جدا شدن از آن براى او آسان و راحت وبدون ترس است. در روایت آمده که شب اوّل قبر، برای مؤمنان و نیکوکاران دو فرشته با نام های بشیر و مبشر (که گویای چهرة زیبای آن دو است، می آید و بشارت روح و ایمان می دهد، امّا برای کافران و بدکاران، دو فرشتة به نام های نکیر و منکر می آید (که گویای چهرة نازیبای آن دو است) و حامل عذاب الهی هستند.

برخي از عوامل نيز موجب كاهش فشار قبر است اينها مثل اقداماتي كه بعد از رسيدن بلا و مصيبت براي امداد رساني موثرند، مي توانند در قبر، مومن را از فشار و عذاب حفظ كنند. هر كس سوره ن و القلم را در نماز واجب يا مستحب تلاوت كند خداوند متعال او را از تنگدستى حفظ مىكند، و هنگامى كه بميرد به او پناه مىدهد (تا در امان باشد) از فشار قبر. مثلا هر كس در هر روز جمعه سوره نساء را بخواند از فشار قبر در امان خواهد بود.

بنابراين خداوند با حساب و كتاب خود برخي بندگان مومنش را كه مي خواهد از فشار قبر مصون نگه دارد در شب جمعه مي ميراند. برخي روزها مثل شب جمعه داراي بركات معنوي هستند شايد در اين ايام، حوادثي در بين زمين و آسمان اتفاق مي افتد كه در چيزهايي مثل فشار قبر تاثير گذار است. به همان اندازه كه اولياء خدا كم هستند، رهايي يافتگان از فشار قبر نيز كم هستند. رئیس حوضه آبریز زایندهرود گفت: وزارت جهاد کشاورزی در سالهای گذشته بخشی از طرحهای آبیاری تحت فشار را تدوین و اجرا کرده است، در این زمینه درخواست کشاورزان برای استفاده از این سیستم و کمک دولتی برای ایجاد آبیاری تحت فشار اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید