علائم سویه امیکرون

جام جم آنلاین، انجمن پزشکی آمریکا، سویه فرعی اومیکرون موسوم به BA.۲ را گاهی اوقات به عنوان “اومیکرون پنهان” معرفی میکند، زیرا دارای جهشهای ژنتیکی است که میتواند تشخیص آن را از نوع دلتا با استفاده از آزمایش PCR در مقایسه با نسخه اصلی اومیکرون (BA.۱) دشوارتر کند. یک تحقیق که در دانمارک انجام گرفته است نشان میدهد سویه فرعی جدید به لحاظ نرخ سرایت بالاتر از سویه غالب فعلی است و بیشتر میتواند افراد واکسینهشده را آلوده کند. همزمان، شرکت داروسازی بیونتک اعلام کرده که در حال تحقیق بر روی واکسنی تطبیقی است که علیه گونه اومیکرون نیز کارایی داشته باشد.

سازمان جهانی بهداشت نیز چند روز پیش اعلام کرد در صورتی که نرخ فعلی ابتلا به سویه اومیکرون کرونا ادامه داشته باشد بیش از نیمی از جمعیت اروپا ظرف دو ماه آینده به این بیماری مبتلا میشوند. حدود دو ماه طول کشید تا گونهی دلتا توسط سازمان بهداشت جهانی در دستهی ویروسهای «نگرانکننده» طبقهبندی شود؛ اما گونهی Omicron ظرف ۷۲ ساعت پس از شناسایی در این طبقهبندی جای گرفت! پروفسور فیلیپ کولسون، رئیس بخش کشف این سویه جدید نوشت: ما چندین مورد از این سویه جدید در منطقه جغرافیایی مارسی داریم. اما در بعضی مطالعات ازجمله، مطالعه Hajialilo و همکاران در سال 2012 (8) در منطقه جنوب شرقی ایران و مطالعه Abedi و همکاران در سال 2019 (1) در استان مرکزی در 86-61 درصد گوسفندان سویه G1 و در بقیه گوسفندان سویه G3 (37 درصد) گزارش شده است.

وی ادامه داد: «بنابراین ما پیشبینی میکنیم که یک دوره آرام پیش از بازگشت احتمالی کووید در پایان سال داشته باشیم اما هیچ ضرورتی وجود ندارد که همه گیری بار دیگر بازگردد». بنابر آخرین آمار وزارت بهداشت ۲۱۹ شهرستان آبی داریم و وضعیت ۲۰۷ شهرستان هم زرد شده است اما، تمام اینها بهمعنای پایان کرونا و جشن رهایی نیست. این مقام سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: «زمانی که موج کنونی اومیکرون سرتاسر اروپا را در نوردد، به لطف واکسیناسیون و همچنین با توجه به ایمنی که مردم به دلیل ابتلا به کرونا بدست آورده و همچنین به دلیل کاهش ابتلای فصلی، یک ایمنی جهانی برای چند هفته و چند ماه حاصل شود».

بعد از چهار ماه هم افراد مجاز به تزریق دوز دوم هستند، اما این افراد حتما باید دوز سوم واکسن را نیز بعدا تزریق کنند. این سویه جدید با تعداد بالای جهشهایی که دارد، میتواند اثربخشی واکسنهای موجود را تهدید کند. وی گفت: خود مراقبتی و استفاده از ماسک مهمترین عاملی است که می تواند از سرایت بیماری پیشگیری کند. بیشترین مطالعات انجام شده در ایران روی کیستهای هیداتید جدا شده از گوسفندان انجام شده است و همه این مطالعات بیانگر این است که گوسفند مهمترین میزبان واسط برای سویه G1 است. فیضالله برزگر رئیس بیماریهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: خستگی، بدن درد، سردرد، خارش گلو، آبریزش بینی و عطسه مهمترین علائم امیکرون هستند.

برخلاف سویههای پیشین کووید ۱۹ که باعث از بین رفتن حس بویایی و چشایی در بیماران میشود، امیکرون باعث این علائم نمیشود. کلاج در ادامه سخنانش گفت: «صحبتهای زیادی درباره تبدیل شدن همه گیری کرونا به یک بیماری محدود است اما این زمانی روی خواهد داد که بتوان پیش بینی کرد که درباره کرونا چه اتفاقی خواهد افتاد اما این ویروس بارها ما را شگفت زده کرده و باید در این باره بسیار محتاط باشیم».

دی اولیویرا اصرار داشت که صرفاً به این دلیل که گونهی جدید برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، به این معنی نیست که منشاء ویروس آنجا باشد. به لحاظ تاریخی، اغلب ویروسها بر اساس مکانهایی که تصور شده از آن جا منشاء گرفتهاند، نامگذاری شده اند مانند ویروس ابولا که به نام رودخانه ای در کنگو نامگذاری شد. او افزود: یک خبر خوب در رابطه با گونهی جدید وجود دارد و این است که میتوان آن را با یک آزمایش PCR خاص شناسایی کرد، به عبارتی میتوان بیماری را به سرعت تشخیص داد و درمان کرد. این نوع B.1.526 نام دارد.

طبق گفته دانشمندان، سویه آفریقای جنوبی شامل تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک است؛ پروتئینی که نقش کلیدی در ورود ویروس کرونا به سلولهای بدن دارد. به گفته “ماریا ون کرخوف”، مسئول فنی کرونا در سازمان جهانی بهداشت (WHO)، پس از اتمام حروف یونانی، این سازمان قطعا مجموعه جدیدی از اسامی را برای نامگذاری سویه های مختلف کرونا اعلام خواهد کرد. همچنین اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که اولین مورد این گونهی جدید را در مسافری که از مالاوی بازمیگشت، شناسایی کرده است. در ۱۹ دسامبر FDA مجوّز این واکسن را صادر کرد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر بهمن نقی پور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، معاونین و مدیران ارشد این دانشگاه در جلسه بررسی آغاز موج ششم همه گیری بیماری کووید ۱۹ که به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که با محوریت شیوع سویه امیکرون در کشور برگزار شد حضور یافتند.

به گفته محققان: «به طور خلاصه، دادههای ما این احتمال را نشان میدهد که BA.۲ نگرانکنندهترین سویه کروناویروس برای سلامت جهانی باشد». به گفته محققان، واریانت جدید نیز به راحتی منتقل میشود زیرا پروتئین اسپایک آن نسبت به انواع قبلی در ورود به سلولهای انسانی قویتر عمل میکند. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل از واکسینه 80 درصدی مادران باردار در استان خبر داد و گفت: در حوزه کودکان نیز تاکنون 35 هزار دوز واکسن کرونا بین افراد 5 تا 12 سال تزریق شده که این رقم 24 درصد جامعه هدف را تشکیل می دهد؛ البته واکسیناسیون کودکان اختیاری بوده و تصمیم گیری آن بر عهده خانواده گذاشته شده است.

02-08-1399 این ویدیو مناسب افراد زیر 18 سال نیست! سویه اومیکرون که تحقیقات نشان داده، به طور کلی، شدت بیماری در آن از سویه دلتا کمتر بوده این امید را ایجاد کرده که کرونا از یک همه گیری در حال تبدیل شدن به یک بیماری قابل مدیریت نظیر آنفولانزای فصلی است. به عقیده کارشناسان این سازمان، چندین هفته طول میکشد تا تأثیر این واریانت را به خوبی بررسی کنیم و اگر به شدت گونههای دلتا و بتا نگرانکننده و خطرناک شناخته شود، نامی از الفبای یونانی به آن اختصاص داده میشود.

برزگر در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: خستگی با سویههای قبلی کرونا هم همراه بود و در اکثر موارد، در حدود پنج تا هشت روز ادامه داشت، با این وجود برخی افراد همچنان میتوانند تا چند هفته پس از عفونت هم احساس خستگی کنند و هنوز مشخص نیست که اگر آزمایش نوع امیکرون مثبت شود، خستگی چقدر طول خواهد کشید. منطقه اروپایی تحت نظر سازمان جهانی بهداشت ۵۳ کشور و منطقه که برخی از آنها در آسیای مرکزی واقع شدهاند را در بر میگیرد. وی با اشاره به اینکه عطسه نیز یکی دیگر از علایم امیکرون کروناست، اضافه کرد: این علامت میتواند به راحتی با نشانه سرماخوردگی یا آنفلوانزا اشتباه گرفته شود، اما در برخی موارد میتواند نشانهای از عفونت امیکرون باشد.

کشورهای اتحادیه اروپا نیز به سرعت سفرهای هوایی از جنوب آفریقا را متوقف کردند.اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت: «تا زمانی که به درک روشنی از خطر ناشی از واریانت جدید برسیم، باید پروازها تعلیق شوند و مسافرانی که از این منطقه باز میگردند میبایست بهطور جدی قرنطینه شوند». روز پنجشنبه (۲۵ نوامبر) در بوتسوانا و هنگکنگ نیز موارد مثبتِ ابتلا گزارش شد؛ در هنگکنگ مسافری از آفریقای جنوبی مبتلا به این سویه بود و مورد دیگر نیز در یک فرد قرنطینهشده شناسایی شد.روز جمعه ۲۶ نوامبر اولین مورد در اروپا، در بلژیک شناسایی شد.

این روزها شدت گرفتن شیوع سویه اومیکرون باعث افزایش تعداد مبتلایان شده؛ به گونهای که بسیاری افراد به خصوص در ادارات و فضاهای عمومی به سویه اومیکرون مبتلا شدهاند. از منابع مختلف و از قول دانشمندان چینی در خصوص پیدایش یک سویه جدید از ویروس کرونا اخباری انتشار یافته که حاوی مقداری مطالب علمی است اما مجموعه ایی از اخطارها و اخبار بی اساس و نامتناسب را هم منتقل میکند. تابناک باتو ــ اخیرا صحبتهایی از یک زیرگروه ژنتیکی اومیکرون به نام BA.۲ به خصوص در آمریکا میشود که بسیار سریعتر از اومیکرون میباشد.

سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه نیز به تمام کشورهای جهان توصیه کرد تا با افزایش نظارت و بررسی ژنتیکی سویه به درک بهتر سویه جدید کمک کنند. بروز جهشهای ژنتیکی در ویروس کرونا بسته به این که در کدام بخش از ویروس رخ داده باشد میتواند بر میزان سرایتپذیری، عفونتزایی، شدت بیماریزایی و اثربخشی واکسنها اثرگذار باشد. به طور کلی، هرچه میزان انتقال بالاتر باشد، خطر مواجهه احتمالی با ویروس در مکانهای عمومی بیشتر می شود. هنوز مشخص نیست که این سویه از ویروس کرونا تا چه حد اثربخشی واکسنها را تحت تأثیر قرار خواهد داد و در این زمینه به اطلاعات و مطالعات بیشتری نیاز است.

«هانس کلاج» مدیر اروپایی سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه خبر داد که سویه اومیکرون، همه گیری کرونا را وارد مرحله جدیدی کرده و ممکن است که این سویه، باعث پایان کرونا در اروپا شود. وی که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه میکرد با اشاره به این موضوع که اومیکرون تا ماه مارس (اسفند ماه) 60 درصد از جمعیت اروپا را مبتلا خواهد کرد، گفت: «این احتمال وجود دارد که منطقه (اروپا) در حال حرکت به سوی نوعی پایان همه گیری است». او بر احتیاط شدید پافشاری کرد و هشدار داد که «جهشها میتوانند منجر به پیدایش و گسترش گونههای نگرانکنندهتری از ویروس شده و در عرض چند ماه در سراسر جهان پخش شوند».

وی گفت: هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم جهشهای ویروس تمام شده است. پیدا شدن گونه جدیدی از ویروس کرونا در قاره آفریقا نگرانیهای زیادی را بوجود آورده است، یک متخصص بیماریهای عفونی به بی بی سی گفته است که این سویه جدید “خطرناکترین و بدترین موردی که تاکنون دیدهایم” بوده و این نگرانی وجود دارد که این سویه بالقوه بتواند مصونیت ایجاد شده توسط واکسنها را دور بزند. به گفته خانم هریس، در حال حاضر دانشمندان در حال بررسی این هستند که “چه اقدامات بهداشت عمومی میتواند در کم کردن تاثیر این سویه جدید موثر باشد”.

دیدگاهتان را بنویسید