معرفی 30 مورد از برترین جاهای دیدنی پاریس با عکس و آدرس

ماهیان بومی رودخانه عبارتند از : کپور – سفید – اسپیله و زرد ماهی که طول برخی ار آنها به یک متر نیز میرسد. این رود که “آر” نام دارد از کوه های “آلپ برنی” در کشور سوئیس آغاز شده و در همانجا هم به پایان میرسد. با گذشتن این رودخانه زیبا از دو کشور اسپانیا و پرتغال، پیشرفت اقتصادی فراوانی را در این دو کشور ایجاد کرده است. یکی رودخانه دزج است که باغستانهای بیرون دروازه جوسق(کوشک)، دزج و ارداق را سیراب میسازد و از داخل شهر میگذرد و به خانهها و عمارات زیان میرساند. حالا رود راین با گذشتن از هلند(کشوری کاملا مسطح و هموار) به مسیر خود پایان میدهد و با پیوستن به رودخانه های دیگر هلند مسیر خود را تا رسیدن به دریای شمال در شهر روتردام ادامه داده و سفر خود را تمام میکند.

رود آر یک مکان مناسب برای قایق های بادی است که در پایان نزدیکی کوبلنتس به رود سن می پیوندد. در آمریکای جنوبی یافت می شود. از مهمترین آثار زمین شناسی این جزیرهی زیبا گنبد نمکی نمکدان است که در نوع خود در جهان مشهور است و همچنین دره ستارگان که در فاصله 5 کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار دارد. البته این رود از بخش جنوبی مسکو باید بگذرد تا به ولگا برسد. در نتیجه باید گفت که رودخانه آمو ظرفیت بزرگی را در عرصه های کشاورزی و صنعت برق دارا بوده و برای طرح دیپلوماسی آب افغانستان از ارزش بی نهایت زیاد برخوردار میباشد.

با گذر جریان آب از تنگه راین، مسیر رودخانه باریک شده و در دو سمت خود دره ای شیب دار را پدید می آورد. گذر و حرکت پیوسته ی رود می تواند درس های زیادی را به هر بیننده ی آگاهی بیاموزد. به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، نقش دیگر رودخانه تغذیه سفرههای زیرزمینی و کنترل سیلاب است، رودخانهها در مسیر حرکت خود چه در زمان طغیانی شدن و چه در زمان عادی، بر مواد کف و دیوارههای خود تاثیر میگذارند.

البته وجود رسوبات نسبتا درشت دانه که اصطلاحا مصالح رودخانهای نامیده میشود، در مسیر حرکت خود به پاییندست، در مناطقی به صورت مقطعی مانع جریان آب میشود که در صورت لزوم، با مطالعه و نقشهبرداری دقیق و طی عملیاتی حساب شده و موقتی باید ساماندهی شده و در بستر رودخانه جابجا شود و یا به خارج از بستر رودخانه منتقل شود. موزه زمان را باید جزء بهترین جاهای دیدنی تهران در جمعه دانست. رودخانه حبله رود زرین دشتی ها در کنار غذاهای محلی و آب و هوای خنک دل انگیز، این منطقه اطراف تهران را به یکی از بهترین پاتوق های روستاگردی خلوت اطراف تهران تبدیل کرده است.

یکی از فوق العاده ترین تفریحات در کنار این رود وجود رستوران های شناور و کافه های متعدد برای گذراندن وقت است. سال گذشته میزان بارندگی در ۵۰ سال اخیر رکورد زده و این همه هم در ایران سد وجود داشته است حالا چه شده است که در ایران آب نیست؟ اين تالاب از نخستين تالابهاي ثبتشده در معاهده رامسر در سال 1971 ميلادي است. این رسوبات در نقاطی از رودخانه مانند پشت پلها که مانع از عبور آب میشود و یا در بازههایی که ظرفیت عبور آب را در رودخانه کاهش میدهد، لازم است برداشت شده و به بیرون از بستر رودخانه انتقال یابند.

از طرف ديگر تغييرات در پروفيل عرضي رودخانه خود به پهن تر شدن بستر رودخانه از يك طرف و كاهش شدت جريان رودخانه منجر مي شود كه باعث رسوب گذاري مواد ناشي از تخريب در كناره هاي بستر مي گردد و چون مقدار كمتري مواد جامد وتخريبي به محل برداشت شن و ماسه مي رسد بنا بر اين بر استخراج بيشتر مواد از بستر رودخانه منجر مي گردد كه تخريب بيشتري را در بالا دست رودخانه به دنبال دارد.چنانچه تخريب در عمق بستر انجام پذيرد علاوه بر اين كه بر شيب رودخانه افزوده مي گردد تعادل رودخانه بر هم خورده و بر ميزان تخريب افزوده مي گردد كه هم در بالا دست و هم در پايين دست رودخانه مسئله ساز خواهد بود.

بسته به عواملی مانند درشت دانه، ریز دانه یا لجنی بودن رسوبات، عرض رودخانه، محل قرارگیری رودخانه در نقاط جمعیتی یا خارج از آن و مسائل دیگر، شیوه و هزینههای لایروبی تفاوت دارد. محل زندگی این رود قاره اروپاست و دو انشعاب از رودهای اصلی دارد. این رود بخاطر داشتن صخره های رویایی، قلعه های گمراه کننده و رودهای روان کوه های سوئیس که از راه آلمان غربی به سمت دریای شمال می آیند، به راین قهرمان تبدیل شده است. ما ابتدا درباره رود راین و زیبایی های آن صحبت کردیم و در انتها نیز به معرفی رودهای اصلی و پراهمیت قاره اروپا پرداختیم.

بر روی آن ۳۲ پل قرار گرفته شده که هر کدام از آنها زیبایی های منحصر به فردی دارند. این پل در سال ۱۳۳۸شمسی ساخته شده و در اطراف آن پارکهای بسیار زیبایی احداث گردیده است. پوشش گیاهی غنی، گلهای زیبا، مجسمههای ظریف و حوضچههای آب، زیبایی و نشاط فوقالعادهای به باغ تویلری داده است. این آبشار ارتفاع چندانی نداشته اما مقدار حجم آب عبوری از دهانه باریک آن شکوه و زیبایی خاصی به آن میدهد. به همین خاطر بخش هایی از آن جزء میراث جهانی محسوب شده است. نام قدیمی ترین پل آن ” پل هنر ” است و ” پل پونت نوف” جزء جدیدترین پل این رود محسوب میشود.

اما دلیل آن را میدانید؟ در رودخانههای پیر، بار رسوبی زیادی از بالادست وارد رودخانه میشود ولی به دلیل این که رودخانه وارد دشت شده و شیب آن کم میشود، رسـوبات برجای میماند، گسترده شدن دلتای رودخانه در مصب آن و یا وارد شدن بار رسوبی زیاد از یک شاخه فرعی به آبراهه اصلی رودخانهها و یا وجود موانعی مانند پلها نیز مواردی از عوامل تاثیرگذار بر رسوبگذاری بیشتر در رودخانهها هستند. براساس آمار حدود ۴۰ درصد از مسیر اصلی رودخانه اترک در حوزه استحفاظی خراسان شمالی قرار دارد که حق آبه آن طبق گزارش رسمی حدود ۱۱ میلیون مترمکعب در سال است که بنا به اظهار یکی از مسوولان شرکت آب منطقه ای این استان بسته به میزان بارندگی سالانه این حقابه از سوی این شرکت لحاظ می شود که به نظر می رسد تعلل استان های دیگر در ارایه حقابه این رودخانه به دلیل خشکسالی شدید موجب شد تا در صورت واگذاری تمام حقابه از سوی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نمی تواند تاثیر چندانی در احیاء و یا جلوگیری از مرگ تدریجی این رودخانه داشته باشد.

حالا رود کوچک ما در ابتدا راه به یک رودخانه وسیع تبدیل شده است تا به عنوان گذرگاه اصلی در حملونقل دریایی اروپا برای حمل کالاها و مواد خام به سایر نقاط مورد استفاده قرار گیرد. یک دریای دیگر افغانستان به ترکمنستان می ریزد و در این مورد نیز کدام سند روی تقسیم آب امضاء نشده است و این دریا دریای مرغاب می باشد که جزء از حوزه سوم آبی افغانستان است.دریای مرغاب از سفید کوه و بند ترکستان سرچشمه می گیرد و به طرف غرب در وادی وسیع جریان دارد . راین در ابتدای رود کوچکی میباشد که از کوه های آلپ متولد میشود.

بله نام آن، رود راین میباشد که منشا اصلی خود را از یخچال طبیعی راین والدهورن میگیرد، آن هم با داشتن ۳۵۳‚۳ متر ارتفاع از سطح دریا. آبشار کرکبود، از جاذبه های گردشگری طالقان استان البرز و نزدیک تهران میباشد. در قسمت پایینی آبشار کرکبود، حوضچههای کوچک پر آبی قرار دارد که برای شنا بسیار مناسب می باشند. کرکبود در فاصله 700 متری روستایی با همین نام قرار دارد و به سبب حجم بالا و سرعت آبی که دارد بسیار پرخروش و منحصر به فرد است.

حالا بریم به سراغ ادامه موضوع صحبت خود. رودخانههای آبرفتی در مسیر خود به طور عمده پیچوخمهای بسیاری دارند. رودخانهها به سه گروه «جوان»، «بالغ» و «پیر» تقسیم میشوند و به طور کلی معمولا یک رودخانه در امتداد مسیر خود، ویژگیهای جوان تا پیر را نشان میدهد، نحوه رفتار هریک از این رودخانهها با مواد کف و دیوارههای خود با دیگری متفاوت است که نتیجه آن، لزوم یا عدم لزوم لایروبی رودخانه است. چند انشای زیبای ادبی در مورد رودخانه، گذر رودخانه و از سرگذشت رودخانه برای پایه تحصیلی هشتم، نهم و دهم آماده کرده ایم. قبل از اینکه بگوییم سفر “رود راین” از کجا شروع میشود، از چه کشورهایی میگذرد و خیلی از مطالب دیگر، میخواهیم یک مشخصات کلی از این رود در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

اون سمت رودخونه به خاطر اینکه آب کمتری رفت و آمد می کنه و شتاب کمتری داره ، توسط خاک کف رودخونه پر میشه و اینجوری میشه که اولین منحنی بوجود میاد . رود تاقوس با گذر از از دره های باریک و پر از پیچ و خم و همچنین تنگه های پر عمق در نزدیکی پایتخت پرتغال، در نهایت به دریای اطلس می ریزد. این رودخانهها شدیدا پیچ و خمدار بوده و در جریانهای عادی رسـوبگـذاری میکنند. این رودخانهها معمولا در مرز بستر اصلی و بستر سیلابی دارای تراسهـای طبیعـی هستند که در استان گلستان به آنها «طوقه» گفته میشود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به وضعیت هوای این استان در روز سیزدهم فروردینماه گفت: امروز استان سمنان بارانی و برفی میشود. «آبژالان» یکی دیگر از رودخانه های جاری در استان کرمانشاه است. امروز میخواهیم یکی از طولانی ترین و مهم ترین رودخانه های اروپا به طول بیش از ۲۳۲‚۱ کیلومتر را معرفی کنیم. رودخانههای جوان، رودخانههایی هستند که در مناطق کوهستانی و با شیب تند جریان دارند، معمولا فرآیند فرسایش در آنها شدید است و از این رو، مقطع آنهـا در حـال تغییر همیشگی میباشد، در طول مسیر آنها آبشار، گوداب و حالت پلکانی مکرر وجود دارد و شیب آنها بیش از 10 درصد است.

4- چه زمانی ابر به وجود می آید؟ در این دریاچه انواع ماهی ها از قبیل ماهی کپور، کاراس، آمور و قزل آلا برای صید وجود دارد و هر هفته نیز تعداد ماهی های این دریاچه توسط مدیریت پارک شارژ می شود. سي سال بعد تكه ها جنگ خونريزي را با ايرانيهائي داشتند كه از طرف قاجاريه جهت تنبيه و غارت آنها فرستاده شده بودند در اين جنگ – كه به جنگ مرو معروف است- تكه ها شكست سختي را بر قشون ايران وارد ساختند. افراد بالای پنج سال میتوانند این تفریح هیجان انگیز را تجربه کنند. بالاخره راین مسیر خود را به سمت کشور آلمان پیش میگیرد تا خط مرزی بین این سرزمین با فرانسه را مشخص کند.

دیدگاهتان را بنویسید