معنی درس 4 چهارم عربی هشتم ؛ التجربة الجديدة – ماگرتا

نه ربرخوی که روستای سنداسنگ را مشروب میسازد . هریرود ، تاریخی بس دراز دارد و از باستان زمانه ها سواحل پر برکت این رود زیستگاه آدمیزادگان بوده و از آب شیرین و گوارای آن برای آشامیدن و مشروب سازی اراضی زراعتی استفاده میکرده اند . هرگاه به تاریخ پر درازنای هری نظر کنیم درخواهیم یافت که شهرت تاریخی و زراعتی هرات مرهون همین رود است و از جانب دیگر هرات بارها در طول تاریخ خراب شده است و باز سبب آزادی و احیای مجدد آن همین موقعیت مهم جغرافیایی و زرخیزی وادی آن بوده است . در حالی که مرکز تخصصی مجلس خواستار تجدید نظر در توافقنامههای گذشته با افغانستان است، کامران با انتقاد از عدم احیای رژیم حقوقی هیرمند تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران باید با مذاکره با طرف افغانی و تأکید بر قوانین قبلی رژیم حقوقی هیرمند را هرچه زودتر احیا کند.

توسعه دره هریرود در وادی هرات از یک طرف به سبب از بین رفتن بعضی شعبات سفید کوه و سیاه کوه است که قبلا دره را از نزدیک احاطه کرده بودند و از جانب دیگر به سرعت و قوت عمل ائتکال د راین ناحیه مربوط است که از احجار نسبتا نرم یعنی سنگ ریگی و جوش سنگ تشکیل یافته است . هریرود در قسمت علیای خود و یا درآغازگاه دارای سرعت و سرنشینی زیاد است ، چنان که از منبع خود تا ساحت اوبه متجاوز از 2500 متر از ارتفاع خود میکاهد و در اوبه ارتفاع آن به 1268 متر میرسد .

درحال حاضر از هریرود میتوان برای تولید برق نیز استفاده موثر کرد و در مسیر آن بخصوص در قسمت علیا آن که سرعت آب زیاد است بندهای آب و برق احداث کرد چنان که کار احداث بند آب و برق سلما در دوره داوود خان آغاز شده بود ولیکن در جریان جنگ کار پروژه یاد شده تعطیل شده و تجهیزات بند به غارت رفت . پس از دهنه ذوالفقا رکه در گوشه شمال غربی خاک افغانستان واقع است راه عبور هریرود به جانب شمال باز شده و این رود به نام تجن یاد میشود .

پس از ساخت آرامگاه امامزاده عینعلی زینعلی در سال ۱۳۳۷ بود که ناصر فرمانفرما آرامگاه این امامزاده را بازسازی کرد. وی برای مرحوم استاد رشاد حکایت کرده بود که این خاطره حماسی توسط ملا میریحیی باشندۀ قریه ملاشکور واقع در خاکریز قندهاربه نظم درآمده است. با وجود بالا و پائینهای موجود در صنعت زغالسنگ، هنوز هم این رود نقش بزرگی را در واردات زغالسنگ بازی میکند. پایین آب رود نامبرده در پاشتان و پلپیری به سوی جنوب جریان پیدا کرده و در منطقه گلوشتر به رود هری وصل میشود . رود درخت توت : در شمال غرب کروخ بین قریه های علی سیروانی ، انجیرک و ساخری جریان داشته که فصل آبخیزی آن در فصل بهار است .

رودها : رودباران هرات از روزگاران بسیار قدیم در این خطه باستان جریان داشته و به سان شاهرگ های حیات بخش جسم فیاض این ولایت تر و تازه نگه داشته اند ، که هریرود به عنوان شاهرگ اصلی شایان توصیف افزون است . پس از سال 1991 وظیفه این کمیسون را کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان به پیش میبرند. تعداد زیادی از رودخانه ها در فضای سرزمینی بیش از یک کشور جریان دارند که منجر به اختلافاتی بین کشورهای حوضه این رودها، برای استفاده از منابع آب می شوند.

مرکز تجاری بوستان که در ضلع شمال غربی میدان پونک قرار دارد، در سال ۱۳۷۴ افتتاح شد و دارای بیش از ۱۰۰۰ واحد تجاری و اداری است. جدا از او، در بانک ها چند شهرستانها، که خانه را به بیش از سه صد هزار نفر هستند، و همچنین بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها ساخته شده است. روستای داماش با دشتهای سوسن چلچراغ، اولسبلنگاه یا سوئه چاله با ابرهای نزدیک به زمین، دریاچه ویستان و قایقسواری، پناهگاه حیاتوحش سلکه با ماهی کپور و نیلوفرهای آبی، قله درفک و هیجان آفرود سواری و دهها جاذبه طبیعی استان گیلان میتواند مقصد گردشگری شما باشد؛ اما در استان مازندران دریاچه سد آبیدر و ولشت با امکان قایقسواری، روستای توریستی فیلبند با مناظر شگفتانگیز ابرهای نزدیک به زمین، پارک جنگلی سه هزار که رودخانهای زیبا از دل آن میگذرد، روستای مازیچال برای ماجراجویان طبیعت بکر، دریاچه عباسآباد که گردشگاه شاهان صفوی بوده و آبشار شاهاندشت با منظرهای زیبا و مناطق بکر و زیبای دیگر میزبان گردشگران و طبیعت گردان است.

مناظر اطراف رود ارس به خاطر داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی هر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط ایران و دنیا به سمت خود جذب می کند. در درازنای تاریخ از آب هریرود که در جویهای متعدد جاری بوده است برای به حرکت انداختن آسیاهای آبی و شالیخانه های آبی استفاده میشده است . گویند که قبل از اسلام در منطقه دو برادران بند آبی وجود داشته که به نام بند قارن مشهور بوده است . جویهای مشهور و تاریخی هرات بیشتر از هریرود کشیده و در بستر میدانهای زراعتی این ولایت جریان دارند .

طول هریرود 850 کیلومتر سنجش شده که در حدود 500 کیلومتر میدانهای زراعتی هرات را آبیاری میکند . 1- این دستگاه ها فقط در شرایط ویژه که حجم رطوبت هوا در حدود حداقل 25 تا 65 درصد و حرارت حداقل 27 درجه باشد( رطوبت مطلق 1/5 تا 2) می توانند راندمان کافی داشته باشند. ابتدا این سنگ ها توسط دستگاه های مخصوص به قطعات کوچکتر شکسته می شوند. سپس جسد را بر روی هیمه قرار داده و شست های پاهای فرد متوفی را گره می زنند. هریرود علاوه بر ارزش اقتصادی ، دارای ارزش سیاسی نیز است زیرا در حصصی مرز سیاسی بین افغانستان و ایران و ایران و ترکمنستان را تشکیل میدهد .

در قریه دهنه ذوالفقار از مربوطات حاکم نشین گلران هرات که ارتفاع رود از سطح بحر 500 متر است .مسیر رود مزبور خط سرحدی و مرز سیاسی بین المللی افغانستان و ایران را تشکیل میدهد . در این امتداد رود مزبور خط مرزی بین ایران و ترکمنستان را تشکیل داده و از پل خاتون میگذرد و در ساحت سرخس ترکمنستان و ایران جریان میابد تا بالاخره در منطقه دلتای امروزه خود به شمال تجن در ریگزارهای ترکمنستان ناپدید میشود .

یکی از خصوصیات خوب این رود این است که هر دو طرف خود را آب میدهد و در وادی هرات در دو سوی این رود جویهای زیادی برای آبیاری زمینهای زراعتی کشیده شده است . برای جلوگیری از آن لازم است تا راضی دوکنار رود در حصص هموار توسط درخت کاری و یا طرف فنی دیگر تثبیت شود . مقدار مواد رسوبی که هریرود د رهنگام آبخیزی بهاری با خود انتقال میدهد به سبب ارتفاع و سراشیبی بستر رود زیاد است و گاهی به هشت الی ده کیلوگرم مواد در یک مترمکعب آب میرسد که از ریگهای میده و ذرات خاک تشکیل شده و همراه با آب انتقال داده میشود .

چند کیلومتر عرض دارد و این عرض همچنان در منطقه زنده جان نیز زیاد است . در روزی هایی که بارش زیاد می باشد عمق این رد تا 21 متر می رسد و نقاط کم عمق آن نیز دارای یک و نیم متر عمق می باشد. از ساحل خوب و نمونه منطقه میباشد؛ که مسافران زیادی از سایر نقاط کشور از این ساحل استفاده می نمایند. اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین شاخهای این حیوان زیبا می افتد و زمان انتخاب جفت هم از اواسط شهریور تا اواسط مهر ماه می باشد که در این مدت موهای کوتاه خاکستری رنگ این حیوان به زیباترین شکل یعنی قهوه ای تیره در می آید.

دیدگاهتان را بنویسید