مقاله درباره رود خانه پلاسجان

رضا یوسفی، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشمر و کوهسرخ در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: امسال برای اولین بار ستاد خدمات سفر به صورت مستقل در شهرستان کوهسرخ برگزار شد و این شهرستان آمادگی کامل برای پذیرایی از مسافران نوروزی دارد. اگر راهی این جاده شدید بهراحتی میتوانید یک روز کامل را مهمان طبیعت باشید و از هوای بینظیر بهاری حداکثر استفاده را ببرید. در منطقهای نسبتاً گرم و خشک که تابستانهای داغی را تجربه میکند و پوشش گیاهی خاصی ندارد، وجود چنین جادهای یک تناقض در طبیعت است.

زیرا حتی اگر اصل وحدت روانی و ذهنی انسان را بپذیریم، به این معنا نیست که انسانها در همه جا فرهنگ واحد و یکسانی بهوجود آورند و همواره از اعمال و رفتارهای خاصی معناییکسانی را استنباط کنند. این جاده پرپیچ و خم که دو روستای هجیج و اورامان تخت را به یکدیگر متصل میکند، در بین اهالی منطقه و حتی مسافران از شهرت خاصی برخوردار است. اگر دختری خواب ببیند با یکی از دوستان خود شنا میکند، نشانه آن است که با رفتار جذاب خود مورد علاقه دیگران قرار میگیرد. دره ای که رود ، بستر و یا آخرین مسیر خود را در آن ساخته است .

دیدن گل های رنگارنگ و آبشار بسیار زیبا نیز افکار خسته و شلوغ هر بیننده ای را آرام و لطیف میکند. ویرانه های موسوم به قلعه گبر حصار در شمال شرق روستای خضر بیک بخش کوهسرخ در حدود 27 کیلومتری شمال غرب ریوش واقع شده و از جمله مناطقی است که از دیرباز مسکن و ماوای اسلاف اهالی کاشمر بوده است. نامق دهی است از دهستان براکوه بخش ریوش شهرستان کاشمر، در ۳۶هزارگزی جنوب شرقی ریوش بر سر راه مالروعمومی ریوش به حصار. این جاده که راه ارتباطی شهرستان شاهرود به توسکستان و گرگان را به هم متصل میکند به یک مقصد گردشگری تبدیل شده ساکنان دو استان سمنان و گلستان روزهای تعطیل و غیرتعطیل بهاری را در این جاده میگذرانند و از زیباییهای آن لذت میبرند.

در قسمتهایی از مسیر که جاده هموارتر است، دشتهای زیرکشت و باغهای محصولات محلی را میبینید و در قسمتهای کوهستانی، راه آبها و چشمهها را مشاهده خواهید کرد که از دل زمین در حال جوشیدن هستند. طول این مسیر ۹۰ کیلومتری با جنگلهایی کوچک و بلند در هم تنیده پر شده و با بارشهای زمستانی و بهاریای که وجود دارد، جز سرسبزی و زیبایی چیزی به چشم نمیخورد. ایزابل تا سال ۱۷۶۵ با امیدف چشم انتظار بازگشت شوهرش بود اما هیچ خبری از جین نشد و به همین دلیل ایزابل نامهای به دولت برزیل نوشته و از آنها درخواست کمک کرد تا بلکه بتوانند ردی از شوهرش پیدا کنند.

این مسیر مرتفع کوهستانی هم زمستان سختی را پشت سر میگذارد، اما از آنطرف فصل بهار و تابستان بسیار جذاب و متفاوت خواهد بود و سرسبزی آن چشم هر بینندهای را به سمت خود خیره میکند. خود مؤلف گوید که برای تألیف این کتابها دوهزار کتاب خوانده و بیست هزار یادداشت کرده. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) کتاب شراکت: مدیریت آب در مرزها (Share: Managing water across boundaries) را منتشر کرد. مبنای فلسفهء او بر بدبینی و اقوال وی به حزن و غم مقرون است چه او پیوسته به طبیعت انسان و خدا تعرض می کند. وی با بیان اینکه با توجه به اینکه کوهسرخ تازه شهرستان شده نیاز است که پشتیبانی های بهتری از این شهرستان انجام شود، خاطرنشان کرد: کوهسرخ در ایام نوروز هر روزه میزبان مسافران و گردشگران است و برخی اوقات جاده کوهسرخ به کاشمر به لحاظ تخلیه بار ترافیکی در این جاده یک طرفه می شود.

اگر در خواب رود را ببينيد، بيانگر آن است كه اوقات خوشى در انتظار شما است. این مسیر نسبتاً طولانی جزو جذابترین و البته متفاوتترین جادههایی است که تا به حال تجربه کردهاید. شهرستان نیشابور و کاشمر هر دو در دشتی هموار قرار دارند، اما برای طی کردن فاصله بین این دو باید از یک مسیر کوهستانی پر پیچ و خمی عبور کرد که کاملاً متفاوت از بافت طبیعی منطقه است. اين رود، پس از مخلوط شدن با رود کال حسن آباد و رود تنگريگان، از درههاي عمیق و پر پیچ و ختم دامنه شمالی کوهستان دنا میگذرد. اما قانونی که در تمام این منطقه حاکم است، وجود رشته کوههای زاگرس است که فرقی نمیکند در کدام استان هستید و هوا چطور است، به سمت کوه و آبشارهای پر آب آنها که حرکت کنید، سرسبزی و خنکی هوا کاملاً شما را مجذوب خود میکند.

از زیباییهای اندیشگی او، نوشتاری با عنوان «از میان غربت» است که باور خود را به اندیشه ظهور و انتظار حضرت مهدی (عج) نشان میدهد. و خشکسالی اجتماعی اقتصادی نیز هنگامی رخ میدهد که تقاضا برای آب بیش از عرضه باشد. این را یکی از مردم شهر میگفت؛ چند کلمه حرف حساب و البته جملهای که خبر از روزهای ناخوشتر پیش رو میدهد. البته برای اجرای رفتینگ باید به نواحی خارج از شهر بروید. رشته دانشگاهی او زبان و ادبیات روم و یونان باستان بود و بهعلت تسلطش به زبان کلاسیک روم و یونان به دانشگاه کمبریج رفت و تا آخر عمر در آنجا مدرس بود.(پالس، 1389 :55) «فریزر» از دو طریق به مطالعاتتطبیقیادیان گرایش پیدکرد.

به عقیده مردم آنجا یکی از این دو قلعه منسوب به کک و دیگرش منسوب به دخترکک بوده که توسط پل متحرک بهم وصل میشده اند. محصولاتش غلات، انواع میوهها و ابریشم است شغل اهالی زراعت و مالداری و صنعت دستی آنجا قالیچه بافی است . رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کوهسرخ با تاکید بر اینکه شهرستان کوهسرخ یکی از مناطق ییلاقی زیبای استان محسوب می شود، تصریح کرد: 6 اقامتگاه بوم گردی در روستاهای طرق، کریز، نامق، ایور و شهر ریوش به بهره برداری رسیده است که می تواند ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر باشد.

این منطقه یکی از مناطق مهم ییلاقی شاهان ، به ویژه سلاطین صفوی و قاجار بوده است . دسترسی به این سد فقط از طریق جاده قدیم جاجرود امکانپذیر است. طول این جاده ۴۵ کیلومتر است، اما باید دو ساعتی را زمان برای رسیدن به مقصد درنظر بگیرید. وقتی یک مسیر ۱۳۵ کیلومتری نزدیک به سه ساعت زمان نیاز دارد تا به مقصد برسیم حکایت از آن دارد که پیچ و خمهای زیادی را باید مهمان آن باشیم.

در این جاده فصل بهار و سرسبزی هیجانانگیزی را میتوان مشاهده کرد و پیچ و تابهای مسیر کوهستانی پیشرو کاملاً گویای این موضوع است. در منطقه ٔ کوهستانی معتدل هوائی واقع است و۲۰۶۸ تن سکنه دارد. بهدلیل کوهستانی بودن مسیر، در زمستان برف زیادی در این منطقه میبارد و همین باعث میشود تا با شروع بهار تمام منطقه یکدست سبز شود و تصاویر بینظیری ثبت شود. در این گزارش سعی کردهایم تا تعدادی از جادههای کشور که در فصل بهار حال و هوایشان کمی متفاوت میشود را معرفی کنیم تا اگر برنامهای برای رفتن به آن مناطق دارید، کمی مسیر کج کنید و پا در جادهای بگذارید تا روح و جسمتان جلا پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید