نگاهی به رمان «رودخانه ی تباهی: فرار از کره ی شمالی

آتشکده سیاهکل یا سه پا،تنها آتشکده استان ایلام است که تقریبا سالم میباشد.این اثر تاریخی در روستای سیاهکل ودر حاشیه ی رودخانه کنگیر ساخته شده است.بنای آتشکده در مسیر راه باستانی قرار گرفته که آثار ساخت وسازه های چون قلعه،محوطه وبنا در فواصل دور ونزدیک ان وجود دارد.مصالح ساخت بنا قلوه سنگ وگچ نیم کوب بوده که چند فصل کار مرمتی وحفاظتی بر روی آن صورت گرفته است.بنای مذکور در فهرست آثار ملی قرار گرفته و مربوط به دوران ساسانی است. شهر تاریخی سیمره در حاشیه جنوب شرقی شهر کنونی دره شهر واقع شده است.این اثر تاریخی یکی از بزرگترین محوطه تاریخی در سطح استان ایلام میباشد.بالغ بر 200 هکتار وسعت دارد که جز اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور ایران میباشد.شهر باستانی دره شهر طبق مطالعات و کاوش های انجام گرفته مربوط به دوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی است.

دره شهر(سیمره)نامی آشنا در تاریخ تمدن ایران است که مورخانفدانشمندان ومحققان زیادی را در طول دوران پذیرا بوده است.جایی که امروزه دره شهر نام گرفته است در دوران ساسانی شهری بسیار آباد بوده وباغات مرکبات فراوانی داشته است.بخاطر اهمیت این شهر تاکنون 9 فصل کاوش باستانی در این محوطه تاریخی انجام گرفته است.گچبری های بدست آمده در کاوش ها دراین شهر تاریخی منحصربفرد میباشد.خانه ارباب،بنای مسجد،اماکن حاشیه سیل بند واماکن مسکونی حاشیه نشین شهر مکانهای کاوش شده در 9 فصل کاوش در این محوطه تاریخی می باشد. در این محل باستانی هنوز دیواره بناهای شهر قدیمی وآثار قصرها و بازارهای تاریخی برجا مانده است.دیوارها عموما از سنگ لاشه وملاط گچ ساخته شده اند.باتوجه به شکل ساختمان ها ومصالح بکار رفته وسفالهای پراکنده در سطح پیرامون و داخل خانه های شهر،این محل،بقایای شهری از اواخر دوران ساسانی میباشد.

گونه گیاهی کلنی،لاله واژگون در این منطقه یافت میشود.این گونه از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه در دو زیستگاه تنگ دالاب و پادامنه ی کوه مانشت رشد میکند که مناظر بدیع در منطقه ایجاد مینماید. صرف نظر از جنبههای مثبت و منفی این داستان، جاذبۀ آن و کششی که در خواننده ایجاد میکند، انگیزهای برای ترجمه و استخراج فرهنگ لغت مربوط به آن (که درآخرکتاب رودخانۀ طلایی ذکر شده) توسط مترجم شده است. فاضلی: رودخانه کارون به عنوان مظهر حیات مردم استان خوزستان است که ظرفیتهای آن میتوانست بار سنگینی چند بُعدی را از دوش مردم استان خوزستان بردارد.

انتقال آب از زایندهرود به یزد هم، بخشی از مسئله است که تاوان آن را مردم میدهند. در فاصله ی 3 کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام در مسیر تنگه قوچعلی،تنگه ارغوان در مسیر رودخانه ای خشک درختانی با گلهای ارغوانی مخصوصا در فصل بهار زیبایی وصف ناپذیری را به طبیعت وجنگلهای سبز آن دیار بخشیده است وتنوع رنگ آنها چشم هر بیننده ای را به خود خیره میسازد. این تفریحگاه در فاصله ی 25 کیلومتری شمال غرب شهر ایلام واقع و دارای جنگل های انبوه بلوط،بنه،زالزالک وچشمه های طبیعی میباشد.تفریحگاه دالاب با توجه به مجاورت با ارتفاعات زیبای منطقه وییلاقی بودن آن،در بهار وتابستان مورد استفاده قرار میگیرد.

وجود درختان انبوه بلوط در دو سمت جاده وتیغه های سنگی وزیبای کوهستان،گردشگاههای مناسب،درختان ارغوان در طول تنگه وترکیب رنگها در نظام طبیعی ومراتع پرپشت و کونه های نادر گیاهی مانند گون -طویلک وقارچ وپونه به این منطقه زیبایی خاصی بخشیده است. و وجود گیاهان معطر در محدود ی این تنگه وارتفاعات ییلاقی آن در مشیر گز گردکان و سورگه،صنعت زنبورداری را در تهیه عسل ناب ایلامی رونق بخشیده است.این دره مصفا همواره مورد استفاده مردم استان قرار میگیرد. درخت اروس از گونه های بسیار مقاومی است که دارای عمر طولانی است که به بیش از دو هزار سال نیز میرسد و همچنین در برابر بسیاری از انگلهای طبیعی مقاوم است و به همین دلیل از دیرباز در ادبیات ایران، این درخت نمادی از جاودانگی است و زیبایی خاصی به طبیعت این منطقه نیز بخشیده است.

همان گونه که گفته شد، در لحظه مرگ یا پس از آن، سه قاشق از آب رود گنگ را در دهان مرده می ریزند. در این دره همچنین میتوانید بوته های بسیار زیادی از زرشک و تمشک های وحسی را ببینید که طعم بی نظیری دارند. یکی دیگر از گیاهان بومی این منطقه گیاه زرک است که از خانواده زرشک بوده و خواص درمانی بی نظیری دارد و در درمان بیماری هایی چون نارحتیهای کبد، درمان سنگ صفرا، ضد التهاب، تنظیم کننده فشار خون، داروی گلو درد بسیار موثر است.

در فاصلهی 5 کیلومتری شهر ایوان در روستای هلشی در دامنه کوه شرازول واقع شده است.این امامزاده بنا به رویات از نوادگان امام ششم شیعیان امام جعفر صادق میباشد .این زیارتگاه با توجه به قرار گرفتن در دل طبیعت مامن امنی برای صاحبان اندیشه ودل است. این سنگ نوشته در دشت گرمسیری کانجستان در نزدیکی کوه میکم در کنار دو برج سنگی محل چمرگاه سه تن از بزرگان ایل دهبالایی قرار گرفته است.این سنگ نوشته که حالتی نامنظم وبزرگ دارد از دوطرف بطور کامل به حجاریت وخط استاد اسد درخشنده دهبالایی حکاکی شده است وبا رسم الخطی مرتب تاریخ وفات ورشادتهای انها را نشان میدهد.

کوه بانکول در ناحیه مهراب،در 10 کیلومتری شمال ایلام واقع شده است.ارتفاع این کوه 2304 متر است.رودخانه های مورت،کنگیر وآبزنگان از کوه بانکول سرچشمه میگیرند.این کوه نیمه جنگلی از شمال غرب به سوی جنوب شرقی با طول 30 کیلومتر وبا عرض متوسط 6 کیلومتر کشیده شده است.واز سوی جنوب شرقی به کوه مانشت متصل است.مسیر جاده ایلام- کرمانشان از غرب کوه میگذرد. پس از واگزاري قفقازيه به شوروي سابق و ختم جنگهاي ايران وروس به موجب معاهده تركمنچاي منعقده در سال 1243 هجري مقارن با 1828 ميلادي ، رودخانه مزبور سر حد ميان شوروي وايران گرديد رودخانه ارس پس ازعبور از قره دوني وارد خاك قره باغ مي شود وبا طي مسير درجمهوري آذربايجان مستقيما به درياي خزر مي ريزد.

غار شگفت انگیز زینه گان در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد ودر فاصله ی 52 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.این غار رو باز که بیش از یک کیلومتر طول دارد،دارای آب فراوان،دهلیزهای آبگیر،قندیل های متعدد وآبچکان های طبیعی وبسیار جالب است.دسترسی به غار از طریق جاده ایلام-صالح آباد وجاده شوسه ریکا به درگبان ونیز از داخل رودخانه چم سرخ امکان پذیر است،هوای داخل غار بسیار سرد ومطبوع است.درحالی که منطقه ی صالح آباد در تابستان حدود 40 درجه گرما دارد،اختلاف دمای هوای بیرون غار با درون آن 25 درجه نیز میرسد وبه همین دلیل آن را غار بهشت نیز مینامند.سرخس های،جلبک ها،گلها وگیاهان خودروی داخل غار،رنگ سنگها،پیچ وخم داخل غار،لبهای به هم دوخته قسمتهایی از سقف غار باعث زیبایی دوچندان غار شده است.

وسعت این قلعه 2500 متر مربع ومساحت زیر بنای آن 1500 متر مربع می باشد.بنا دارای حیاط مرکزی بوده که اماکن مسکونی آن در امتداد سه ضلعی شرقی،غربی وشمالی ساخته شده ودر ساخت آن از مصالح سنگ ،آجر وگچ استفاده شده است.آثار آینه کاری وگچبری در برخی از اتاقها کاملا مشخص می باشد. منطقه ی ایوان دارای معادن نفت،گاز،گچ وسنگ سیمان می باشد.باوجود وفور معادن نفت وگاز در این منطقه،هنوز از این چاه ها بهره برداری نشده است. معادن سنگ،گچ و ماسه و وجود نفت و گاز دراین شهرستان باعث گردیده است تا چاه های فراوان نفت وگاز در منطقه کبیرکوه حفاری وآمده بهره برداری شوند.

ذخایر نفت وگاز به عنوان دو عنصر استراتژی در منطقه داراری جایگاه اصلی و ویژه ای در بخش نفت وگاز و معادن می باشد که مهمترین چاه های حفاری شده آن در منطقه چنگوله،نواحی سرنی وارتفاعات بین شهرستان ملکشاهی به مهران می باشند که این چاه ها آماده بهره برداری هستند.شن وماسه در مناطق صالح آباد ومعدن گچ در منطقه بانروشان موجود می باشند. در 25 کیلومتری شهر ایلام در مسیر جاده ایلام -دره شهر سد ایلام قرار دارد.دریاچه سد توسط جنگلهای بلوط محصور شده و به همین دلیلی این مکان جز نادرترین دریاچه های پشت سد کشور ایران است که جنگل آن را احاطه کرده است.

به عنوان نمونه لی و هان (6)، ارزش تفریحی پنج پارک ملی در کرهجنوبی، آمیگوس و همکاران (7)، ارزش حفاظتی زیستگاه ساحل رودخانه گارون فرانسه، لینهوپ و مکمیلان (8)، ارزش نواحی بیابانی در ایسلند، گورلوک (9)، ارزش خدمات اکوسیستم در ایالت بارسای ترکیه، ساتوت و همکاران (10)، ارزش تفریحی جنگلهای سرو در لبنان، رینیسدوتیر و همکاران (11)، ارزش حفاظتی پارک ملی اسکافتافل و آبشار گولفوس ایرلند را میتوان نام برد. آبشار بل، در یکی از روستاهای منطقه اورامان کردستان و در نزدیکی مرز استان کرمانشاه، روستایی به نام “بل” واقع است.

کوه قلاقیران در 5 کیلومتری غرب شهر ایلام در مسیر جاده ایلام – کرمانشاه واقع شده است.مناظر آن دارای زیبایی های کم نظیر از جمله تفریجگاه ششدار ومنجل که اطراف کوه را احاطه کرده ومنظره زیبایی خلق کرده است.کوه قلاقیران به عنوان نماد شهر ایلام معروف است. در ساخت بنا از سنگ های حجیم وبزرگ حجاری شده به صورت خشکه چین استفاده شده است.نمای خارجی آن همانند یک استراحنگاه کوچک است که به علت فرسایش،قسمت عمده ی آن تخریب گردیده است.پشت بم پلکانی و سبک معماری منحصربفرد و جاذب های طبیعی تنگه از ویژگی هی ان محسوب میشود.این اثر نیز در آثار ملی به ثبت رسیده شده است.

حدود 12 کیلومتری شرق درهشهر در مسیر درهشهر به پلدختر و در میان تنگهای عظیم و صخرهای منشعب از پادامنه ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است، در داخل این تنگه مجموعهای از اماکن مسکونی، بنای شاه نشین، حوضچههای سنگی آب و برج باروی جنوبی و شمالی تنگه وجود دارد که زیبایی این محیط طبیعی را دوچندان کرده است. دشتهای سرسبز و ییلاقهای خوش آبوهوا هرکسی را وسوسه میکند تا با رزرو و اجاره روزانه خانه در تالش به دیدن این جاذبه های طبیعی برود.

در این پژوهش با مطالعۀ منابع مختلف دربارۀ تاریخ اجتماعی صفویه، خرافات رایج شناخته و تجزیه و تحلیل شدهاند تا به عوامل فرهنگی مؤثر بر شیوع خرافات دست یافته شود. این دوسنگ نوشته مربوط به والیان حسینقلی خان وغلامرضا خان،والی پدر وپسر است.یکی به دستور حسینقلی خان و در زمان سلطنت ناصرالدین شاه ودیگری به دست غلامرضا خان در زمان سلطنت محمد علی شاه قاجار ساخته شده است.هردوسنگ نوشته یک متن داشته که اهم فعالیتهای دوران حسینقلی خان والی را برشمرده است. قلعه والی دارای تعدادی زیادی اتاق کوچک وبزرگ،تالار شبستان وپستو بوده که در هر ضلع آن 2 زیر زمین وجمعا 6 زیر زمین تعبیه شده است.درساخت این بنا از اشکال هندسی درپیشانی دیوارها با استفاده از آجرهای لعابدار رنگی تزییناتی صورت گرفته است.در داخل حیاط این قلعه نیز سنگ نوشته ای بلند وجود دارد که در متن آن تاریخ ساختن آن در زمان محمد علی شاه قاجار و غلامرضا خان ابوقداره حک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید