نگاهی به رمان «رودخانه ی تباهی: فرار از کره ی شمالی

پشته لارت در کیلومتر37 جاده اصلی ایلام – دره شهر قرار گرفته است.در منطقه حفاظت شده ی کبیرکوه با توجه به شکل زمین که عموما صخره ه ای ودارای شیب تند است.مرغزارهای وسعت کم(حدود 10-15هکتار)وجود دارد که مهمترین آنها پشته لارت است.این پشته به دلیل وجود زیارتگاه،داشتن منابع آب فراوان،چشم اندازهای زیبا مانند صخره ها،غارها وزندگی عشایری بسیار حائز اهمیت است. قلعه شیاق بزرگترین و منحصربفرد ترین بنای استان و غرب کشور بوده که در نزدیک روستای بردیبخش زرین آباد از توابع دهلران بر روی تپه ای بلند و با شیب تند واقع شده است.بنای مذکور مربوط به دوران ساسانی بوده که در قرون اولیه اسلامینیز مسکونی بوده است.باروی طویل وعظیم آن به طول 750 متر وکانال انتقال آب به دامن قلعه از ویژگی های منحصر آن محسوب میشود.

پل تاریخی گاومیشان بعد از تلاقی رودخانه های کشکان وسیمره بر روی رودخانه سیمره در شهرستان دره شهر و درمنطقه ای موسوم به گاومیشان مرز ایلام با لرستان بنا شده است.بنای اولیه آن به دوران ساسانی مربوط بوده ،ولی قوس های جناقی آجری وتعمیرات سنگی آن که نمای کنوی پل را تشکیل میدهند،نشانگر مرمت ان در دوره های متاخر است. پل با 5 چشمه عظیم و مرتفع به طول 175 متر وعرض گذر 20/8 متر با استفاده از قلوه سنگ و آجر وملات گچ نیم کوب ساخته شده که درپایه های اصلی آن از بلوک های سنگی بزرگ استفاده شده است.در این اثر در فهرست آثار ملی کشورایران به ثبت رسیده است.

شهرک ولیعصر در مسیر جاده ایلام – دره شهر قرار گرفته است.آثار معماری با مصالح بومی وبناهای با ابعاد مختل از قلوه سنگ ها وگچ در تمام محوطه ملاحظه میشود.انبوه تکه های سفال ازنمونه های سفال های دروه تاریخی ساسانی وبکارگیری سنگهای بزرگ در بناها خصوصا در پی این محدوده قابل مشاهده است.طول دیوار در حدود 20 متر امتداد دارد ودر بسیاری از بناها که با استفاده از سنگ،گچ،ملات وگل ساخته شده است.بنای اتاق حیاط به صورت چهار گوش نمایان است.مساحت محدوده باستانی حدود 25 هکتار میباشد. البته اين نوع فضله به عنوان قوي ترين کود حيواني در زراعت کشاورزي و ساير موارد مورد توجه قرار گرفته است و مشهور است که در تپه هاي تاريخي علي کش و محمدجعفرکه توسط هيات باستان شناسي در سال هاي قبل از انقلاب مورد کاوش واقع شده است از اين فضله در بخش کشاورزي استفاده شده است و در تاريخ آمده است که دهلران درکنارتپه علي کش اولين مهد تمدن کشاورزي درغرب فلات ايران است.

نياز است دولت به کمک سرمايه گذاران خصوصي ومشتاق و در جهت ايجاد تاسيسات و امکانات رفاهي و تفريحي جهت جذب توريسم خارجي وداخلي ونزديکي به کشورعراق ازآن استفاده متناسب شود. در روستای بیشه دراز از توابع شهرستان دهلران استخر طبیعی وغاری زیبا وجود دارد که راه دسترسی به استخر طبیعی آن از طریق پلکان سنگی امکان پذیر است.در کنار این استخر طبیعی دهلیز آبی طبیعی بزرگی وجود دارد که در قسمت پایین دست به صورت دریاچه ای،در قسمت زیرین روستای بیشه دراز در بر میگرد.باتوجه به مطالعات انجام شده و درصورت باز نمودن دالان اصلی این استخر امکان قایقرانی در ان وجود دارد.گفتنی است که آب این استخر به علت داشتن مواد کانی برای شنا بسیار مفید است.در نزدیکی استخر طبیعی بیشه دراز مجموعه پارک تفریحی جهت استراحت گردشگران توسط سازمان میراث فرهنگی در سالهای اخیر احداث گردیده است.

او به همراه همسرش آنا این پارک را در نزدیکی آبشار ایگواسو ایجاد کردند. شهرسازی متفاوت، برجهای مدرن و خانههای ویلایی که به سرعت در این سالها بنا شدند، شهرک غرب را به یکی از نمادهای شهری جدید ایران تبدیل کرد. ایران همواره نگران این بوده که احداث سد کمال خان روند سرازیر شدن آب هیرمند، یکی از تأمینکنندههای اصلی آب دریاچه هامون را مختل کند و سومین دریاچه بزرگ ایران بعد از خزر و ارومیه بهمرور کاملاً خشک شود؛ رخدادی که تاکنون تبعات اقتصادی و زیستمحیطی آشکاری داشته و خواهد داشت که نگرانیهای زیادی را برای فعالان حقوق بشری و زیستمحیطی به همراه داشته است.

با این حال، اگر شما قصد سفر به مصر یا لبنان را دارید، سفر به پاکستان را هم به عنوان یک سفر امن، ببینید. در چند سال گذشته هم با تجهيز آن و سروسامان گرفتن اين آبگرم در جذب گردش هر چند اندک اقداماتي مثبت انجام گرفته است. معنی: در آن دانشها و کمال هست، در آن گنجهاست، در آن زیبایی است. این اثر درمرز بین ایلام ولرستان واقع شده است جالب اینجاست عکس این اثر در پوسترهای تبلیغاتی وگردشگری استان کرمانشاه میتوان دید!

این سنگ نوشته که در محل میدان اصلی شهر میمه قرار داشت بعلت بی توجهی در سالهای اخیر جابجا گردیده فعلا در محلی مشرف به رودخانه سراب میمه در داخل کوچه ای باریک قرار گرفته که امید است قبل از اینکه آن آثار برجسته از بین رود توسط مسئولین زیربط به محل اصلی خود منتقل نمایند تا مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد. اما کساني که دچار ناراحتي هاي قلبي هستند به علت گوگرد زياد در منطقه بايد ازچشمه استفاده نکنند هم اکنون شهرداري تاسيساتي در آنجا احداث نموده است که به خصوص در ايام بهار و زمستان مورد استفاده قرارمي گيرد اين چشمه هاي آبگرم به صورت رودخانه در پايين دشت سرد شده و به نام سرگرو يا سرگراب براي مصارف کشاورزي و گوسفندان استفاده مي شود و حتي اين تغيير رنگ روزانه آب گرم به صورت يک ضرب المثل محلي در آمده که مي گويند افرادي که داراي ماهيت نيستند مانند آب گرم دهلران هستي که روزانه به چند رنگ تغييرمي کند هنوز بررسي علمي و فراگيري درباره آن انجام نشده وهم اکنون حمامي ازسوي شهرداري دهلران احداث گرديده ولي با توجه به اين که با روش هاي علمي انجام نگرديده درحال فرسوده شدن به علت گوگرد زياد است.بيشتراوقات به ويژه در هواي معتدل بوي گوگردي اين چشمه ها فضاي شهر را در برمي گيرد و جريان اين آب درجنوب غربي دهلران منطقه شوره زاري را به وجود آورده که پوشيده ازگياهان گزاست.اين منطقه درسايت گردشگري شهرستان دهلران قراردارد، حتي گل ها و گياهان منطقه در سايت مربوطه ازشهرستان دهلران تااطراف چشمه هاي آبگرم از اهميت خاصي با توجه به وجود آبگرم برخوردار است.

حدود 12 کیلومتری شرق درهشهر در مسیر درهشهر به پلدختر و در میان تنگهای عظیم و صخرهای منشعب از پادامنه ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است، در داخل این تنگه مجموعهای از اماکن مسکونی، بنای شاه نشین، حوضچههای سنگی آب و برج باروی جنوبی و شمالی تنگه وجود دارد که زیبایی این محیط طبیعی را دوچندان کرده است. قلعه پور اشرف در روستای ماخو(شیخ مکان)مکانی در 7 کیلومتری شرق دره شهرقرار دارد که توسط سید محمد خان پور اشرف ملقب به اشرف العشایر به سال 1330 هجری قمری درزمان سلطنت احمد شاه قاجار احداث گردیده اند.مهمترین بنای آن قلع داخل روستا است.

مجموعه مذکور به روایتی مربوط به بهرام چوبینه در دوره ساسانی بوده است.این اثر درفهرست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است. این بنا در دو طبقه و دارای پلان مربع و با 5 برجک نگهبانی است.قلعه دارای سیاه چال،خرپشته،برج نگهبانی وانبار غلات میباشد.مصالح بکار رفته در بنا قلوه سنگ و در مواردی از آجر تزیینی استفاده شده است.نمای بیرونی قلعه با ملاتی از گچ وخاک و نمای درونی اتاقها با گچ اندود شده است.بنای پور اشرف در فهرست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است. داستان پیدایش این ضربالمثل به مرد ماهیگیری بر می گردد که با استفاده از تور ماهیگیری از رودخانهای ماهیگیری می کرد.

اين چشمه آبگرم با دماي حدود 50 درجه سانتيگراد داراي چشمه هاي بهداشتي آبگرم و استخرهاي لجن درماني بوده که از اهميت درماني خاصي برخورداراست.آب اين چشمه ها در طول روز با توجه به انعکاس نورخورشيد به صورت هفت رنگ خودرانشان مي دهد. از خواص درماني اين چشمه براي رماتيسم، حساسيت، دمل، زخمها وهمچنين شکستگي استخوان و کوفتگي بسيارموثراست. چشمه هاي آبگرم با خواص درماني و گوگردي در فاصله 3 کيلومتري از شهر دهلران در دامنه کوه سياهکوه ونزديک به غارخفاش قراردارد. ۱٫۱ میلیارد نفر در جهان به آب شیرین دسترسی ندارند.

غار دروازه در کیلومتر 50 جاده ایلام- دره شهر قرار دارد.غار در پشته ارشت منطقه حفاظت شده کبیرکوه واقع است که جهت دسترسی به آن نیاز به راهنما وتجهیزات کوهنوردی وصخره نوردی میباشد. این اثر طبیعی که از وقوع زمین لرزه وگسیختگی زیاد در لایه های قشر زمین به وجود امده است وشکافی طبیعی وعظیم را تشکیل داده است.این اثر طبیعی در 57 کیلومتری شرق ایلام و در دامنه ارتفاعات کبیر کوه قرار گرفته ودقیقا از کنار جاده ایلام-دره شهر ودر طول آن امتداد یافته است.عمق این تنگه از 10 الی 20متر متغیر است و طول آن در حالت مارپیچ وغیر مستقیم 1200 متر بوده وعرض آن در بخش سطحی 2تا 10 ودر بخش تحتانی 1 الی 5 متر متغیر است.درفصل تابستان آب داخل تنگه خشک می شود ولی در بقیه فصول دائما جریان دارد.

این تنگه که ان را شکار گاه بهرام هم میگویند،دارای آثار ارزنده ی فراوان در قسمت ورودی،پیشانی و ارتفاعات است.این مجموعه آثار ارزنده ی یک قلعه به جای مانده از دوران ساسانی است که از سنگ وگچ ساخته شده وبه ارتفاعات جنگلی کبیرکوه درعمق تنگه ومناطق صعب العبور آن ختم میشود.علاوه بر زیبایی های وصف ناپذیر طبیعی وآثار پلکانهای سنگی بر دیواره های سنگی و نقاط صعب العبور تنگه،وجود چهار آب انبار که در صخره ای سخت تراشیده شده است،وجود آب آشامیدنی در داخل آنها،حاکی از توجه و اهمیت به این منطقه استراتژیک و طبیعی در طول دوران تاریخی است که در نوع خود بینظیر وجالب توجه است.

محمدی افزود : باید راهکارهای علمی جهت هدررفت آب ارائه و برنامه ریزیهای دقیقی انجام شود و برای رسیدن به این مسئله باید پژوهشگران، بیشتر مورد توجه قرار گیرند تا شاهد تغییر روند باشیم. نکته ی منفی راجع به آن این است که در این حالت تنها با یک دست می توانید شنا کنید و کارتان برای رسیدن به ساحل سخت تر خواهد شد . مردم بخش موسیان وبخش های جنوبی دهلران به عربی تکلم میکنند.پرورش شتر سفید بعنوان یک پدیده نادر در کشور در مناطق عرب نشین دهلران مخصوصا منطقه ابوغریو رواج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید