همه چیز درباره ایالات متحده آمریکا – کجارو

آمریکا کشوری بزرگ است و هزینهها در شهرهای مختلف تفاوت دارد. برای بسیاری از گردشگران، آمریکا مقصدی کوتاه مدت برای سفر است، چراکه سیستم حمل و نقل خوبی برای سفر به شهرهای مختلف ندارد. ممفیس شهری شنی، صنعتی و کمی قدیمی است که بهخوبی نمایانگر روزهای خوب گذشته در این شهر است، اما گول ظاهر خشن این شهر را نخورید. این کوه کوچکتر از آن است که تصور میکنید، اما با دیدن آن قطعا دست از رانندگی کشیده و به تماشای آن خواهید ایستاد.

ددوود (Deadwood) که در ایالت داکوتای جنوب واقع است، شهرت آن به زمانهای قدیم در غرب برمیگردد و بهقدری است که در سریالهای اچبیاو (HBO، یکی از بزرگترین پخشکنندههای شبکههای تلویزیونی در آمریکا) نیز نامش آمده است. بر اساس قانون اساسی ایالات متحده هر ایالت در امور داخلی دارای اختیارات کامل است و در مقابل در امور خارجی، ارتش، ضرب و چاپ سکه و اسکناس و اعلان جنگ به دولت فدرال اختیار داده شدهاست. قیمت در رستوران های ایالات متحده آمریکا از این حد شروع شده، بالا میرود و حد معینی نیز ندارد! اقتصاد ایالات متحده یک اقتصاد فرا صنعتی و عظیم است که در فعالیتهای خدماتی به شکلی عالی عمل کرده و در زمینه اقتصاد دانش بنیان جزء سرآمدهای دنیا محسوب میشود.

آمریکا چهارمین کشور دنیا از لحاظ وسعت و سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت است. از لحاظ تولید ایالات متحده دارنده رتبه دوم در جهان است. ایالات متحده مقصد گردشگری محبوبی برای سفرهای طولانی مدت میان گردشگران نیست. مقصد گردشگری مناسبی برای آندسته از گردشگران است که در تابستان سفر میکنند. با سفر بهوسیله ماشین از مناظر و مکانهای دیدنی آمریکا به بهترین شکل دیدن خواهید کرد. در کنار ساحل اقیانوس آرام، پارک ملی ردوود (Redwood National Park) قرار دارد و با درختان غولآسای سرخ چوب، پر از مکانهای مناسب برای پیک نیک، چادر زدن و پیادهروی است.

هزینه اکثر محلهای مخصوص چادر زدن ۱۵ دلار برای هر شب از اقامت است. همچنین میتوانید در سراسر کشور پارکهایی مخصوص ماشینهای کاروان پیدا کنید که هزینه آنها بین ۲۰ تا ۳۰ دلار برای هر شب اقامت است. از این جاذبه تاریخی در جنوب داکوتا دیدن کنید. روند انتخاب رئیس جمهور ایالات متحده، با پیچیدگیهای خاصی که در انتخابات مقدماتی نامزدهای دو حزب عمده این کشور وجود دارد، عملاً یک سال به طول میانجامد. ایالات متحده به عنوان کشوری که کمترین آسیب را از جنگ جهانی دوم دید، پس از آن وارد یک دوره فرسایشی جنگ سرد با بلوک شرق به رهبری شوروی سابق شد.

پس از ۱۸ دقیقه رانندگی از میلرزفری (Miller Ferry) به جنوبغربی جزیره میرسید که رستورانهای زیادی دارد. افراد زیادی در تعطیلات آخر هفته به اینجا میآیند و جایی شبیه به میامی در اوهایو است. ایالات متحده یا آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعهای از جزایر پراکنده است که به صورت مجموع دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر است. در اواخر ۲۰۰۸، باراک اوباما، سناتور شیکاگویی فارغ التحصیل هاروارد، بعنوان اولین رئیس جمهور آفریقایی آمریکایی ایالات متحده انتخاب شد.

ایالات متحده در دریای کارائیب نشان داد که در دیپلماسی بسیار زیرک است. رئیس جمهور ایالات متحده برای یک دوره چهار ساله برگزیده میشود و انتخاب وی برای یک دوره چهار ساله دیگر بلامانع است. رئیس جمهور ایالات متحده نیز به عنوان رئیس قوه مجریه با رأی مستقیم مردم و از طریق آرای مجمع انتخاباتی انتخاب میشود و در برگزیدن مشاورانش به عنوان وزرا اختیارات کاملی دارد. بر اساس نظام انتخاباتی آمریکا، نمایندگان با رأی مستقیم و برابر مردم انتخاب میشوند. نمایندگان این مجالس با رأی مستقیم مردم انتخاب میشود و هیچ نهادی در ایالات متحده قدرت انحلال مجالس را ندارد.

چهل و هشت ایالت آمریکا و منطقه فدرال پایتخت در سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا واقع در آمریکای شمالی بین کانادا و مکزیک قرار دارند. مجلس ایالت نیویورک پنج عضو سوسیالیست خود را بخاطر سیاست هایشان اخراج کرد، و در سال ۱۹۲۷، دو آنارشیست ایتالیایی تبار به اتهام قتل یک مامور پرداخت دستمزد کارخانه تولید کفش در ماساچوست اعدام شدند. دانشکده آستین که وابسته به دانشگاه تگزاس است، فضایی با طراوت و جوان در شهر ایجاد کرده و جمعیت زیادی را به خود جذب میکند. ایالت هاوایی که به صورت مجمعالجزایری است، در میانه اقیانوس آرام واقع شدهاست. در ایالت هاوایی زبان هاوایی زبان رسمی است.

در سال ۱۹۵۹ آلاسکا و هاوایی به ایالت های ۲۹اُم و ۵۰ اُم این کشور تبدیل شدند. هاوایی بهشت آمریکا و تکهای از جنوب اقیانوس آرام است که بیشتر از آمریکا به قاره آسیا نزدیک است. این کشور در شمال غرب قاره آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد. شمال اما شکوفا شد. در ۱۹۶۷، محله هایت- اشبِری مملو از مردان موبلند و زنانی شد که خواستار ارتقاء عشق آزاد و فلسفه ای بودند که شعار آن «هر چه بادا باد» بود و بصورت جهانی به «تابستان عشق» شهرت یافت، اما دهه ۱۹۶۰ شاهد خشونت در نا آرامی های سیاسی نیز بود.

هیچکس از سفر به بوستون، زادگاه انقلاب، پشیمان نخواهد شد. آسانترین راه برای سفر، سفر با ماشین است. غذا در آمریکا بسیار ارزان است و شما با هزینهای مناسب میتوانید فست فود یا ساندویچ بخورید. اگر میخواهید خودتان آشپزی کنید، هزینه مواد اولیه غذا برای یک هفته بین ۵۰ تا ۶۰ دلار خواهد شد. در آستین (Austin) از واگنها و چرخهای مخصوص غذا گرفته تا مغازههای خوراکی روی کشتی دریایی با محلی مخصوص برای سالاد، همه چیز خوب و کامل است. بهعلاوه این شهر زادگاه خواننده معروف الویس پریسلی است و طرفداران این خواننده حتما از دیدن این شهر بسیار خوشحال خواهند شد.

با خیابانهایی پر از درختان پوشیده از خزه، پارکها بزرگ و زیبا و اسکله شلوغ از جمله زیباییها و جاذبههای این شهر هستند. از جمله این پارکهای ملی میتوان به یلواستون (Yellowstone)، یوسیمیتی (Yosemite)، گلاشیر (Glacier)، کوههای بزرگ اسموکی (the Smokey Mountains)، کوه راکی (Rocky Mountain Park) و بدلندز (Badlands) اشاره کرد. رشد شهرهای بزرگ با افزایش جمعیت مهاجر تهدیدی برای اصول شهرهای کوچک و مناطق روستایی آمریکایی بود. در سالهای پایانی قرن نوزدهم، آمریکا به جزایر و آبهای اقیانوس آرام مسلط شد و اقتصاد این کشور نیز در نتیجه انقلاب صنعتی فراگیر در دنیا، رشد بیسابقهای کرد. در دالاس، تگزاس، به ضرب گلوله کشته شد.

در سال ۲۰۰۵، طوفان کاترینا تمام ایالت های علف کوست جنوبی را در هم نوردید، و با تخریب بسیار بیش از هزار کشته بر جای گذاشت. مکانی بسیار زیبا و نفسگیر است. این کارتها در شهرهای بزرگ بسیار مورد استفاده است. بله اینجا برای بچهها درست شده، اما بازیهای زیادی نیز برای آدم بزرگها تهیه شده است. اما این گفته او در میان همه به حقیقت نپیوست. در این دماغه شهرهای ساحلی کوچک و بسیاری وجود دارند که معروفترین آنها پراوینس تاون (Provincetown) و هیانیس (Hyannis) هستند، اما شهرهای چتم (Chatham)، فلموت (Falmouth)، ولفیت (Wellfleet) و بروستر (Brewster) نیز ارزش دیدن دارند.

آمریکا دوران پرتلاطمی را پشت سر گذاشته اما همیشه به جلو نگاه کرده است. بخش زیادی از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل میدهند. این رودخانه که به رودخانه میسوری میپیوندد، نقش تجاری و اقتصادی مهمی برای آمریکا دارد. همچنین او توانست وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد، اما نتیجه اصلی به نام بیل کلینتون، ۴۲امین رئیس جمهور، تمام شد. شهرها فوقالعاده هستند، اما آمریکای واقعی در روستاها نمایان میشود. سرخپوستان دیرین، ۱۵٬۰۰۰ سال پیش از سیبری به سرزمینهای اصلی آمریکای شمالی مهاجرت کردند. دانشمندان علوم کامپیوتری در دهه ۱۹۸۰ دریافتند که این دانش به آنها اجازه می دهد تا کامپیوترها را با استفاده از خطوط تلفن عمومی بهم متصل کنند.

جنبش حقوق مدنی دهه ۱۹۶۰ و همچنین جنبش ضد جنگ به سرتاسر کشور گسترش یافت، که هیپی ها و بچه های حمل کالیفرنیا سردمدار آنها بودند. موضوع تبعیض نژادی و برابری شهروندی همچنان ادامه یافت تا اینکه در سال ۱۹۶۴ قوانین حقوق مدنی تصویب شدند. در سال ۱۹۶۲، بیپتی فریدان، فعال حقوق زنان و روزنامه نگار، کتاب عرفان فمینیستی را منتشر کرد. در این کشور تحصیلات ابتدایی و متوسطه کاملا رایگان بوده و دولت این هزینهها را تقبل میکند و در مراحل بعدی آموزشی با دادن وامهای کم بهره، کمک های بلا عوض، انجام بورسیههای تحصیلی دانشجویان را در پرداخت هرینههای تحصیلی شان همراهی میکند.

بابی سعی کرد با کمک ادگار هوور، رئیس FBI جنایات سازمان یافته را ریشه کن کند. قوانین ضد شرقی چینی ها را با مشکل مواجه کرد جلبش اتحاد په تجاری یا کار سازمان یافته خواستار سهم خود از سود بود. اهالی جنوب و شرق آسیا و عمدتا ایرلندی ها به شهرهای شرقی و غرب میانه روانه شدند. صنایع شمال غربی این حاشیه الوار، کشاورزی و ماهیگیری جایگاه دوم صادرات به آسیا را بخود اختصاص داده و فرصت های تولید در سیاتل، واشنگتن، پورتلند، و اورگون را افزایش داد در عین حال، منطقه باغداری سانتا کلارا والی، در جنوب سن فرانسیسکو، با نام جدید دره سیلیکونی از نو متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید