هم به کار گرفته شد

شاید شما نیز تا کنون این تجربه بکر را پشت سر گذاشته باشید اما در این مطلب میخواهیم کمپینگ را به طور بسیار دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم تا تمامی موارد مربوط به کمپینگ و اطلاعات مربوط به آن را به خوبی بدست بیاوریم، چرا که داشتن اطلاعات کافی تر مارا به تجربه لذت بخش تر نزدیک میکند. در برخی کشورها هم کمپ های تابستانی برای دانش آموزان برپا میشود که تمامی امکانات لازم را دارند و در منطقه ای محدود هستند و به همین دلیل نمیتوان خیلی نام این کار را کمپینگ دانست.

اگر تا اینجای این مطالب همراه ما بوده اید و تا کنون کمپ کردن را تجربه نکرده اید احتمالا بسیار ترغیب شده اید که کمپینگ را برای یکک بار هم که شده تجربه کنید. لس آنجلس تایمز درادامه بحران بی آبی در ایالت کالیفرنیا نوشت: درحال حاضر، هنوز کاهش میزان آب رودخانه کلوراد بدان حد نرسیده تا دو ایالت آریزونا و نوادا که از آب این رودخانه بهره مند می شوند، بسته شدن آب ورودی مواجه شوند.

از ابتدای تنگه اول تا آبشار انتهای راه، مسیری چشم نواز و زیبا را در سه بخش پیش رو دارید. به اين منظور از سه پارامتر بارندگي، دما و دبي روزانه حوضه آبريز ليقوان چاي براي پيش بيني جريان روزانه رودخانه ليقوان، استفاده شد. یکی از پارامترهای مهم کیفی آب از دیدگاه بهره برداری است و غالباً مقادیر بهینه آن در محدوده 5/6 تا 5/9 قرار دارد(7). بنابراین یکی از آن دو به سمت دریا رفته و دیگری در دشت راهنمای مردمان می­شوند.

آب دریا به قدری شور است که قابل خوردن و زراعت نیست، البته امروزه تبدیل آب شور به شیرین با استفاده از دستگاههایی امکانپذیر است. ولایات سرخان دریا، قشقه دریا، بخارا، نوایی، خوارزم و جمهوری خودمختار قره قلپاق با حفر و اتصال کانال های بزرگ و کوچک به رودخانه آمو، از آب این رود خانه منحیث منبع اصلی آبیاری مزارع پنبه خود که قلم عمده صادرات ازبکستان را تشکیل میدهد، استفاده می کنند. این کمپینگ که بازمانده کمپینگ در سالهای 1900 است تنها به قصد طبیت گردی انجام نمیشود و صرفا برای داشتن یک تفریح لوکس و لاجری است.

در این مورد نیز بسیاری با دوچرخه سواری یا سوار بر موتورسیکلت به طبیعت گردی میپردازند و در آخر روز در جای مناسبی چادر های خود را برپا میکندد. املروزه هم تعداد کمی از افراد با هزیننه های بسیار بالا این نوع کمپینگ را انتخاب میکنند. در این نوع کمپینگ افراد به نوعی در یک مسابقه شرکت میکنند. اهالی بازفت به زبان لری تکلم میکنند و شیعه اثنی عشری هستند. «اگر شاعر ساختهایی از گویش خود را که در زبان هنجار نیست وارد شعر کند، هنجارگریزی گویشی کرده است. به این صورت که نقطه ای را به عنوان مقصد انتخاب کرده و برای رسیدن به آن باید مسیری را با ماجراجویی و به همراه دوچرخه و یا با پیاده روی طی کنند تا به آن نقطه برسند و شب را در آنجا کمپینگ کنند.

این کمچینگ در مناطقب و خشک و در دل کویر ها صورت میگیردو به این دلیل اینگونه نامیده میشود که هیچگونه منبع آبی در محدوده کمپینگ وجود ندارد و افراد باید به همراه خود آب کافی به همراه ببرند. کمپینگ درواقع یک فعالیت تفریحی در دل طبیعت و در فضای باز است، این فعالیت در جایی که کیلومتر ها از خانه خودتان فاصله دارد و در طی سفر انجام میشود. این رودخانه در استان مازندران قرار دارد که مسیر رفتینگ آن 2 ساعت است. به رودخانه ای رسیدم، آنقدر هیجان تمام وجودم راگرفته بود که چیزی نمانده بود داخل آن بیفتم.

دو آسیاب، یک چشمه قنات و دو گورستان قدیمی در این روستا وجود دارد که در زمره آثار تاریخی قرار می گیرد و باعث شده تا روستای کریک از حیث جاذبه های تاریخی نیز بی بهره نباشد.رودخانه بشار و پل کلو، چشمه زیر امامزاده، چشمه پشت آسیاب و چندین آبشارهای کوچک در مسیر دو رودخانه نام برده شده نیز جاذبه های طبیعی این روستای زیبا می باشند. گذر رودخانه ای زیبا از این منطقه و نیز جنگلی سرسبز از درختان گونه خزری، پذیرای هزاران مسافر از سایر نقاط میباشد. اما قبل از آن حتما باید از افرادی که در این خصوص تجربه دارند کمک بگیرید تا نکاتی قبل از کمپینگ باید بدانید را به شما بگویند .

مثلا بتوانید با آموزش های لازم در شرایط دشوار از مسیر بگذرید و به نقزه ی مورد نظر برسید. این چادر ها تمام امکانات لازم را داشتند و از نظر امکانات رفاهی دست کمی از هتلهای چند ستاره نداشتند. در این نوع کمپینگ بیشتر مسر در قایق میگذرد. و لوازم کمپینگ هم با هیمن قایق ها جا به جا میشود. کمپینگ در ابتدای مسیر و قبل از قایق سوری امجام میشود و ممکن است حتی در میانه های مسیر و با پیدا کردن هر خشکی ای افراد شروع به کمپ کردن کنند.

کمپ کرده را باید با تهیه تجهیزات مناسب پیش از هر چیزی شرع کنید. و این مسئله رفته رفته در بین تمام اقشار رواج پبدا کرده و امروزه به شکل کنونی خود نزدیک شده است. این رودخانه از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه گرفته و در مسیر خود با رودخانه های ساوجبلاغ و نظرآباد تلاقی پیدا کرده و به رودخانه شور وارد می شود. آب و هوای مطبوع و کوهستانی این روستا آن را به یکی از ییلاقات منطقه تبدیل کرده است . درواقع در کمپینگ همین که شما برای تفریح به فضای بازی رفته باشید و برای اقامتتان در طول شب پادر برپا کنید کمپینگ کرده اید.

میتوان گفت در کمپینگ زمستانی به بیشترین نوع تجهیزات احتیاج خواهید داشت چرا که شب مانی در زمستان آن هم درون یک چادر کار چندان ساده ای نیست وو نیازمند ملزومات بخصوصی است. ماهیان بیشترین گونه را در بین مهرهداران داشته که همین امر سبب میشود که به آنها اهمیت داده شود و بیشتر موردمطالعه قرار گیرند. اگر شما با پای پیاده وارد طبیعت شوید مطمئنا بیشترین برخورد را با عوامل طبیعی و بکر خواهید داشت. او که از کودکی در کنار پدر و مادر خود به سفر و طبیعت گردی درطبیعت پرداخته بود در سال 1901 برای تجربه کمپینگ به کشور ایرلند سفر کرد و این سفر باعث شد تا او کتابی را تحت عنوان The Campers Handbook چاپ کند.

دیدگاهتان را بنویسید