پارکی آرام در پایتخت طبیعت ایران

اکنون که به فصل گرم تابستان نزدیک می شویم می توانید از سفر به ییلاق ها و نشستن در کنار یک رود از طبیعت لدت ببرید. منطقه کمپ و سکوهای کمپ زدن بیش از 15 کیلومتر دور نیستند و شما سفر خود را با تمساح ها، دلفین ها و گاوهای دریایی به اشتراک خواهید گذاشت. علاوهبر قایقسواری شما میتوانید داخل پارک کنار این رود بنشینید و از زیبایی آن لذت ببرید. با مسافرت به شهر تاریخی اردبیل هم می توانید مناطق بکر اردبیل را از نزدیک مشاهده کنید و هم می توانید از هوای دل انگیز این روزهای اردبیل لذت ببرید.

وجود ماهی قزل آلای رنگین کمان در دریاچه و طبیعت سرسبز اطراف آن سبب شده است که نئور به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل شناخته شود. از دیگر مناطق بکر اردبیل موزه مردم شناسی این شهر است. موزه مردم شناسی از آثار باقی مانده از دوره ایلخانی است. درحدود هشتصد سال پیش ، یاقوت حموی درکتاب معروف خود معجم البلدان از فراه اینطور یاد کرده است: فره شهری است بزرگ در نواحی زرنج و روستاهایش به شصت دهکده میرسد. همچنین می تواند به رودخانه بزرگ دیگری سرازیر شود و در این حالت آن را سرشاخه می نامند. درختان سر به فلک کشیده و حالت جنگلی جاده سبب شده است که اسالم به خلخال به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل مورد توجه گردشگران بی شماری قرار گیرد.

در این محوطه باستانی بیش از ۲۸۰ سنگ افراشت با حالت های مختلف وجود دارد که هر کدام بیانگر مفهومی از تاریخ بشر است. منطقه رويان قديم بسيار پهناورتر از حدود كنوني آن بوده است .در مورد حدود رويان باستان مي توان گفت :اگر طبرستان قديم را با كشيدن خطي از دريا تا حدود ري در حوالي رود هراز به دو بخش تقسيم كنيم بخش غربي خاك رويان است . تله کابین حیران تنها تله کابینی است که به کمک آن دو استان گیلان و اردبیل به هم وصل می شود. در قصة پادشاه و جهود این فریب به شکل واضح تری مطرح است.

قلعه قهقهه برای علاقمندان به تاریخ مکانی بسیار دیدنی است. روستای ارجق از توابع شهر مشگین شهر است. در سه کیلومتری اردبیل و در روستای کلخوران آرامگاه شیخ امین الدین جبرئیل واقع شده است. اين روستا در 30 كيلومتري جنوب غرب شهر فاروج واقع شده است. خاك رويان در اين دوره به دو بلوك تقسيم بلوك نور در شرق و بلوك كجور در غرب قرار داشت . مشخص است اين تقسيم بندي در قرن اخير نيز چنان پا برجا بوده است مرز بين اين دو بلوك به احتمال زياد رودخانه رودخانه بره بوده كه اكنون مرز بين شهر رويان و شهر نور ميباشد بوده است .

در میدان عالی قاپو و در خیابان شیخ صفی الدین، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل واقع شده است. قلعه خسرو با قدمتی بیش از ۱۶ قرن به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل شناخته شده است. از دیگر مناطق بکر اردبیل پل معلق پیر تقی است. برای آشنایی بیشتر با این مناطق بکر و دیدنی با ادامه این مقاله از سایت اردبیل همراه باشید. در Santa Fe جریان استان کمی انحراف به سمت شرق، سپس آن را به سایت نهایی می رود.

با استفاده از این تله کابین می توان به مناطق زیردست همچون جنگل فندقلو با اشراف کامل نگریست. آب گرم قوتورسویی با خاصیت درمانی آن از دیگر مناطق بکر اردبیل است که در ۴۹ کیلومتری مشگین شهر قرار گرفته است. سراب کهمان با طبیعتی زیبا و بکر در دره ای به طول چند کیلومتر قرار گرفته است. فاصله فندقلو تا اردبیل تقریبا ۳۰ کیلومتر است. به گزارش دیدشهر؛ رودخانه ارس در شمال غربی کشور و در مجاورت کشورهای همسایه مانند ارمنستان، آذربایجان و نخجوان قرار گرفته است و به خاطر قرارگیری در استان آذربایجان شرقی از گذشته تا کنون از اهمیت بالای سوقالجیشی و تجاری برخوردار بوده است.

وی این اقدام را که برای نخستین بار از زمان معاهده ۱۳۵۱ هیرمند انجام شده را نقطه عطفی در کار کمیساران آب هیرمند ایران و افغانستان دانست و افزود: بر اساس این توافق، تهیه نقشههای موردنیاز برای شبیهسازی هیدرولیکی رودخانه، طراحی و اجرای سازههای آبگیر و اندازهگیری در مرز مشترک دو کشور هدفگذاری شده است تا اطمینان از دریافت حقابه جانب ایران بهطور دقیق محقق شود. اسالم به خلخال جاده ای رویایی است که دو شهر گیلان و خلخال را به یک دیگر پیوند می زند. در شهرستان نمین استان اردبیل جنگلی رویایی به نام جنگل فندقلو قرار دارد. شهر یری در نزدیکی روستایی به نام ارجق قرار دارد.

موزه مردم ناسی یا همان حمام ظهیر الاسلام در میدان عالی قاپو و در ابتدای خیابان سعدی شهر قرار گرفته است. وجود رود پرآبی به نام «قره سو» در اطراف قلعه خسرو زیبایی آن را چندین برابر کرده است. شورابیل به سبب محیط طبیعی آن و وجود امکاناتی نظیر دوچرخه سواری، قایقرانی، باغ وحش و … نئور دریاچه ای طبیعی است که در مسیر اردبیل به خلخال و در نزدیکی روستای بودالالو واقع شده است.

دمای آب گرم قوتور سویی ۴۲ درجه سانتی گراد است و برای بیماری های تنفسی همانند آسم و تشنج، بیماری های پوستی، درد مفاصل و اسپاسم های عضلانی مفید است. جمعه مسجد دارای قسمت های مختلفی همچون ایوان، حیاط و طاق زیبایی بوده است که در دوران مغول برخی از آنها تخریب شده است. است. مجتمع آب درمانی سبلان همه روزه از ساعت ۸ تا ۲۴ با دو سالن مجزا که مخصوص بانوان و آقایان می باشد آماده ارائه خدمت به گردشگران است.

كجور )- شهررويان -گيلان باد – پاي دشت – بهرامه ده- قراطادان و لاشجرد و به نامهاي روينج و وروذان نيز خوانده مي شده است . اقامت همراه با صبحانه رایگان است. این پل در کنار روستای پیر تقی و در دره های شهر هشتجین شهرستان خلخال با هدف وصل نمودن رودخانه ی قزل اوزن و گیوی چای به یک دیگر بنا شده است. رو)) در تلفظ محلي به كلمه ((رود)) بدل ميگردد رويان نيز ان چنان كه در حدود العالم آمده است در گويش فصيح ((رودان )) است به سبب كثرت رود كه در آن ناحيه جاري است چنانچه در سخن ابن فقيه آمده است :رويان رودها و چشمه سارهاي فراوان دارد و در لهجه مردم آن حدود حرف ((د)) در كلمه ((رود)) در هر تركيبي كه باشد تغييري مي يابد و ((رودخانه ))را در اكثر دهات اين ناحيه ((روخانه )) نامند .

شهر یری شهری باستانی است که قدمت آن به ۸ هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. پل معلق مشگین شهر با دانش ملی و توسط مهندسین داخلی طراحی و اجرا شده است. معنی: من دانش آموزی در کلاس نهم هستم. ماهیگیری، قایقسواری و اسکی روی آب از تفریحاتی است که میتوانید در سد لتیان تجربه کنید. اسماعیل میرزا فرزند شاه تهماسب یکم صفوی از زندانیان معروف این قلعه است.

محوطه باستانی قلعه خسرو در نزدیکی روستای «قونان قیران» در ۲۸ کیلومتری شمال غربی اردبیل واقع شده است. در دوران صفوی از قلعه قهقهه برای زندانی نمودن شاهزادگان صفوی استفاده می شده است. در ضلع غربی روستا جاذبه گردشگری آن یعنی رودخانه برگ جهان جاری است که از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه میگیرد و پس از آن به سد لتیان میریزد. غار یخگان به عنوان یکی از شاهکارهای طبیعی استان اردبیل در نزدیکی روستای هاواشان و در ۷۵ کیلومتری خلخال قرار دارد. هر کدام از شهرهای این استان به سبب کثرت منابع تاریخی و طبیعی دارای پتانسیل بسیار بالایی برای جذب حداکثری گردشگران و توریست های داخلی و خارجی هستند.

آبشار ناران و آبشار برگ جهان از جمله جاذبههای طبیعی و دیدنی لواسان به حساب میآیند. ” همان گونه که پیشتر توسط مقامات مختلف کشورمان بیان شد اخبار منتشره مبنی بر اینکه تعدادی از اتباع افغانستان توسط مرزبانان ایرانی مجبور به بازگشت به افغانستان با عبور از رودخانه هریررود شده و دچار حادثه شده اند را قویا تکذیب می کنیم. در اوایل قفقاز متعلق یه ایران بود اما در زمان جنگ اول زمینه ساز، ودر جنگ دوم (ایران وروس) موجب خارج شدن کامل منطقه قفقاز از حاکمیت ایران و تعیین مرز جدید با امپراطوری روسیه و شناختن رودخانه ارس به عنوان مرز مشترک ایران و شوروی ( سابق) در شمال غربی کشورمان گردید.

اما قبل برآن بيجا نخواهد بود تا روشهای سهمبندی آب بین کشورها را مورد بررسی قرار دهیم تا در جریان بحث پیرامون منابع آبی افغانستان دید روشنی از موضوع سهمبندی آب بین کشورها داشته باشیم. و كجور و رستمدار دو شهر قديمي به شمار مي رفتند .اين دو شهر با تمدني درخشان تا سال 857 هجري داراي يك حكمران بودند اما بعد از مرگ كيو مرث پسر بيستون (857-817 )اين دو شهر از هم جدا شدند بخش نور جزء قلمرو ملك كاووس بن كيومرث شد و بخش كجور به قلمرو ملك اسكندر بن كيومرث درآمد .

اوايل قرن هفتم هجري لغت كهنسال رويان كم كم رو به فراموشي نهاد و كلمه رستمدار بر اين ناحيه قديمي اطلاق گرديد.بنابراين رويان و رستمدار نام يك سرزمين يا يك بخش جغرافيايي است كه دومي به دنبال اولي به ناحيه اي با اين حدود اطلاق شده است با خلاصه كردن اطلاعات كتاب تاريخ رويان اولياء الله آملي كه در تاريخ 746 ه ق پايان يافت به نتيجه مي رسيم كه حدود خاك رستمدار كاملاً قابل انطباق با حدود خاك رويان است فقط خاك رستمدار در دشت و دشتهاي هموار جلگه تا رودخانه نمك آبرود پيش رفته است در صورتيكه حدود خاك رويان به خاك چالوس ختم مي شد .

دیدگاهتان را بنویسید