پارک نهج البلاغه تهران ؛ آرام و درندشت در غرب تهران

پارک Rives de Seine ، تفرجگاه مخصوص پیاده روی کنار رودخانه از میدان د لا باستیل تا برج ایفل از جمله روش های وقت گذراندن در کنار رود سن پاریس است. بوستان نهجالبلاغه، مثل هر پارک دیگری یک جاذبهی گردشگری هم هست که میتوانید لحظات خوشی را در آن سپری کنید. خیلیها از آلاچیقهای شیک، تختهای بزرگ و فضای قشنگش تعریف کردهاند و گفتهاند به نسبت پولی که میدهید غذای خوب و باکیفیتی هم میخورید، ولی وقتهایی که رستوران شلوغ است، سرویس دهی خوب انجام نمیشود، برای پیدا کردن جای پارک با مشکل مواجهاید و باید زیاد منتظر آسانسور بایستید.

منوی متنوع این رستوران از نقاط قوتش است، اما برخی معتقدند قیمتها در رستوران سفیر خیلی بالاست و این فقط مشکل این رستوران نیست و قیمتها در بقیه رستوران های فشم هم به این شکل است. شما برای نشستن ۳ انتخاب دارید: فضای باز، سالن و بالکن که مشرف به جاده و رودخانه است، اگرچه در روزهایی که شلوغ است، سخت میشود در فضای بیرون جای خالی پیدا کرد. اصلیترین رودخانه این حوضه رودخانه سراب است که از ارتفاعات جهانبین، قزلجا، چوبین ضراب، سرچشمه گرفته و با جهتی شمال غرب – جنوب شرقی به رودخانه آب بهشت پیوسته و پس از آن به رودخانه کارون میپیوندد.

رود کارون، که پرآب ترین و طویل ترین رودخانه ایران به شمار می آید، از چشمه سارهای دامنه کوه های ونک و زردکوه واقع در 91کیلومتری باختر شمالی شهرکرد سرچشمه می گیرد. اصلی ترین رودخانه این حوضه رودخانه بازفت میباشد که در ارتفاعات شمال شرقی از زردکوه و در ارتفاعات شمال غربی از کوههای تارا سر چشمه میگیرد و درمسیر خود پس از تغذیه از چشمه های پر آب به رودخانه کارون میریزد. رودخانه سفید رود با طول تقریبی ۷۶۵ کیلومتر پرآب ترین و طولانی ترین رود استان گیلان محسوب می شود.

شنا در رودخانه دز به دلیل سرعت زیاد آب، بسیار بسیار خطرناک است، به همین دلیل شهرداری دزفول سالها تلاش کرده و مکانی را به صورت کنترل شده ایجاد کرده است. در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل ویژگیهای ژئومرفولوژی، زمین شناسی و هواشناسی رودخانه های بسیاری با آبدهی زیاد جریان دارد با توجه به جهت ارتفاعات که از شمال باختری به جنوب خاوری میباشد شبکه آبهای روان منطقه به دو قسمت میشود قسمتی به سمت بستر خاوری سرازیر میشود که حوضه رودخانه زاینده رود را تشکیل میدهد و قسمت دیگر به سمت جنوب باختری جریان مییابد که حوضه رودخانه کارون را به وجود میآورد.

استان چهارمحال و بختیاری در محدوده ارتفاعات زاگرس قرار دارد و از نظر هیدرولوژی جزء حوزه های آبریز خلیج فارس ایران محسوب میگردد. علاوه بر اهواز، شهرهای شوشتر، مسجدسلیمان، خرمشهر و ایذه در حاشیهٔ این رود قرار دارند. این رودخانه در منتهی الیه جنوب غرب استان قرار دارد و از ارتفاعات تلکریس، ریگ، دورک، مرغان و نوکلات سرچشمه گرفته و با جهت جنوب به شمال غرب به رودخانه کارون میپیوندد. اصلیترین رودخانه این حوضه رودخانه آب سرخون است که از ارتفاعات هلوسعد، کاسه کاسه، مور، کوهرنگ و هفت راه سرچشمه گرفته و با جهتی شمال غربی – جنوب شرقی به رودخانه کارون می پیوندد.

این رودخانه از ارتفاعات سبزکوه، ارزندان، جهارتنگان و پازن پیر سرچشمه گرفته با جهت شرقی – غربی به رودخانه کارون می پیوندد. رودخانه های واقع در این محدوده عمدتاً از داخل استان سرچشمه گرفته و تعداد کمی از آنها از خارج استان جریان مییابند که سرچشمه رودخانه های بزرگی مانند کارون اند رشته کوه های واقع در این محدوده نقش مهمی در رژیم بارندگی و پیدایش منابع آبهای سطحی آن ایفا میکنند منبع اصلی ریزشهای جوی در محدوده زاگرس جریانهای هوایی میباشند که از غرب و حوزه مدیترانه به سمت فلات ایران حرکت کرده و در برخورد با رشته کوه زاگرس بیشترین رطوبت خود را در دامنه های آن از دست میدهند که منجر به ریزش باران و برف در طول پائیز و زمستان میگردد.

در بقیه ایام سال جریان چشمه ها و زهکشی آبهای زیرزمینی منبع اصلی آبدهی رودخانه ها میباشد و آبدهی آنها کاهش منظمی مییابد. به گزارش صاحب نیوز به نقل از پونه زار، بخشی از مناظر زیبای کشور در اطراف رودخانه ها پدیدار می شوند و در مرکز کشور زاینده رود و سرشاخه های آن هستند که همواره توجه گردشگران را به خود جلب کرده اند. در انتهای جنوبی دره مزبور با رودخانه منج مخلوط میشود و از طریق دره جنوبی کوه آته به سوی روستای چته روان میشود. در ورود به دره جنوبی کوه دول گیر با آب سرخون یکی شده و در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کبوسی با آب بازفت، که یکی از ریزآبه های مهم کارون به شمار می آید در هم می آمیزد و رو به جلو به دره میان کوههای شش بر(در خاور) و آته (در باختر) وارد میشود.

او ساخت تقاطعهای غیراصولی روی رودخانهها بدون توجه به سیلابهایی با دوره بازگشت 25 و50 سال در گذشته و گاه در مقطع کنونی، صدور مجوز ساخت و ساز از سوی متولیان شهری و روستایی در محدوده بستر و حریم رودخانهها، برداشتهای غیرمجاز از منابع آب، کمبود اعتبارات در خصوص لایروبی و ساماندهی رودخانه در بازههای مهم وتنش زا، عدم تمکین به قوانین و مقررات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و تصرفات بیرویه به حد بستر و حریم رودخانه، کاهش شدید بارندگیها و نقصان فاحش دبی پایه رودخانه اترک و افزایش مشکلات و تنشهای اجتماعی در منطقه مابین ذینفعان و حقابه بران روستاهای پایین دست و بالادست رودخانه را از چالشها و مشکلات مهم پیش رو در حفظ حریم رودخانه اترک میداند.

قسمت عمده این ریزشها بصورت برف در ارتفاعات انباشته شده و با ذوب تدریجی خود موجب پدیداری جریان آب رودخانه ها میگردد. این رستوران هم منوی صبحانه دارد و از حلیمهایش تعریف میکنند. رستوران سنتی باباکوهی که مثل بیشتر رستورانهای منطقه، صبحانه هم میدهد، از بهترین رستوران های فشم است. این رستوران از رستورانهای اسم و رسم دار فشم است، خیلیها معتقدند بهترین نیست ولی جزو خوبها به حساب میآید.

حتی سازمان جنگلها و مراتع در یک اقدام بسیار ناشیانه و غلط در جلوی تمام مسیر آبهای درهها و کوهها را به بهانه آبخیزداری سد ایجاد کرد. عکس از وبسایت Mapio | مائده کاردگررود هراز با طول بیش از ۱۵۰ کیلومتر، از دره لار در جنوب کوه دماوند سرچشمه میگیرد و پیش از رسیدن به دریای خزر، بخش وسیعی از جلگه مازندران را آبیاری میکند. این رودخانه از پیوستن چشمه های فراوان و رودخانه های دیگر به وجود آمده است.در دامنه شمالی کوه چهل خشت با دو ریز آبه کوچک هم بستر میشود و قبل از ورود به دریاچه سد کوهرنگ، قسمتی از آن توسط تونلی که در دل کوه کارکنان حفر شده، به سرچشمه های زاینده رود می ریزد.

اصلیترین رودخانه این حوضه رودخانه خراسان است. کاکتوس، جزو باسابقههای این منطقه است و اگر خواستید در اینجا غذا بخورید کباب کوبیده نگینی، شیشلیک، جوجه کباب و کباب برگش را امتحان کنید. رودخانه بازفت در جهت شمال غربی- جنوب شرقی و تقریباً به موازات روخانه کوهرنگ از شاخههای تشکیل دهنده کارون میباشد و شاخه های فرعی پرآب متعددی مانند آب شنگی و آب ترکی و تشنوی آن را تغذیه میکنند. زیرا در نسخه ایرانی گرگ در جنگ تن به تن با بز کشته می شود، یعنی یک نیروی ضعیف موفق به کشتن یک نیروی وحشتناک و بسیار قوی می شود ولی در دیگری، در داستان آلمانی، گرگ بدون مبارزه و در خواب طعمه اش را از دست می دهد و بدون این که مشکلش را بفهمد در رودخانه می افتد و می میرد.

به علت آن که از طریق آن میتوان کالاهای تجاری و صادراتی ایران را با استفاده از حمل و نقل آبی، از اهواز و حتی شوشتر تا بنادر بینالمللی خوزستان مانند خرمشهر و آبادان منتقل کرد. به عبارتی دیگر وضعیت دو رودخانه نسبت به هم به نحوی است که میتوان گفت رودخانه کارون از انتهای رودخانه کوهرنگ شروع میشود. حوضه آبریز منج یا حوضه لردگان – خان میرزا از به هم پیوستن سه رودخانه کلار، برم و رودخانه منج ایجاد شده است. ماده 6 – در صورت بروز اختلافات نسبت به تفسیر یا اجرای موافقتنامه حاضر طرفین متعاهدین اختلاف حاصله را طبق آیین پیش بینی شده در ماده 6 عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق مورخ 13 ژوئن 1975 امضا شده در بغداد ، حل و فصل خواهند نمود.

منحرف یا رسوا نشده. آب آشامیدنی از نظر علمی دارای تعاریف و ویژگی هایی میباشد، که در ادامه توضیح خواهیم داد. رودخانه کارون به غیر از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی و تولید برق مصرفی دارای مواهب دیگری نیز است از جمله بستر مناسبی برای جذب سرمایهگذاری و ایجاد مکانهای تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالا هست. امکان غذا خوردن در کنار رودخانه از جذابیت های رستوران کاکتوس است. یکی از مناطقی که همیشه برای گردشگران داخلی ایران جذابیت خود را دارد طبیعت شمال ایران است. آیا میدانید لیقوان نام روستایی بسیار زیبا در نزدیکی شهر تبریز است که معماری پلکانی آن جذابیت بسیار زیادی ایجاد کردهاست و یکی از جاذبههای توریستی تبریز محسوب میشود.

در روزهای آخر هفته هم باقالی پلو با ماهیچه در سفیر سرو میشود. خشک شدن هامون علاوه بر ایجاد آسیبهای گسترده به اقتصاد ایران و افغانستان زمینه بروز آسیبهای گسترده محیط زیست منطقه را مهیا کرده و مرگ میلیونها موجود زنده ساکن در این منطقه را رقم زده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: جاری شدن روان آبهای سیلابی (در اصطلاح محلی دشتمال) در مسیلهای منتهی به تالاب بینالمللی هامون و احیا بخشهایی از بستر آن، بازگشت پرندگان مهاجر و تالابی را نوید میدهد.

پژوهشِ حاضر میتواند به محققان در این زمینه کمک کند تا با جنبههای روانشناختیِ زبانی که با آن صحبتمیکنند، بیشتر آشناشده و کارکرد ناخودآگاه ذهن که در پیدایش واژگانی چون نمادها نقش مهمی دارند را؛ بشناسند و رابطة بین واژگان و ذهن و تفکر را بهتر درک کنند. رومیان قبل از کاربرد گسترده خود از آن برای اشاره به منطقه لیدیان استفاده کردند. در این بخش، نخست با آب دو آب در هم می آمیزد و پس از طی دره شرقی کوه هفت کرتان به منطقه پشتکوه از شهرستان اردل داخل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید