پرندگان رود ارس هم بسیار متنوعاند

بدین ترتیب اوشون فشم چه برای پایتختنشینانی که قصد سپری کردن اوقات آخر هفته در یک محیط آرام و خوش آبوهوا را دارند و چه برای دیگر مسافرانی که برای سفر به شهر تهران آمدهاند، گزینه بسیار مناسب و ایدهآلی برای سفر است. در فصل بهار پیشنهاد میکنیم حتما به این روستا سفر کنید و از مواهب الهی و محصولات خوش رنگ و لعاب آن بهره ببرید. امامزاده سلیمان، امامزاده زبیده خاتون و در مرکز روستای خور، آثار سنگی با قدمت ۶۰۰-۷۰۰ سال از جاذبه های تاریخی این روستا هستند.

قلعه دختر ، زندان خانه لار و غار خمیره از دیگر مناطق تاریخی و گردشگری روستای برگ جهان می باشد. در حاشیه این رود تمدنهای بزرگی از ایران شکل گرفتهاند و در عین حال کارون از یک طرف در خرمشهر از طریق مصب خود به اروند رود که رودخانههای دجله و فرات از کشور عراق نیز به آن میریزند وصل میشود و از طرف دیگر تنها رودخانه ایرانی است که به آبهای بینالمللی خلیج همیشه فارس و اقیانوسهای جهان و اقیانوس هند ارتباط دارد.

این رود از کوهی بنام کلونبستک در بلندیهای خرسنگ سرچشمه میگیرد و پس از طی مسیری رودخانه ولایت رود نیز به رود کرج پیوسته و پس از گذر کردن از حاشیه شرقی شهر کرج و سیراب نمودن دشتهای کرج و شهریار به جاجرود میپیوندد. پس از رسیدن به ساحل رود، تخت را نزدیک آب رودخانه می گذارند و از فرد محتضر می خواهند به آب نظر افکند و خطاب به رودخانه بگوید که من به دیدار مادرم گنگ آمده ام سپس محتضر را از تخت برگرفته، بر بستری ساده قرار می دهند و اطرافیان گرداگرد او حلقه می زنند و ناله های دلخراش سر میدهند.

این روستا با زیبایی هایی که دارد نظر توریستان و گردشگران زیادی به خود جلب کرده است .یکی از زیبایی های روستای زرین دشت رودخانه حبله رود است که جاذبه شگفت انگیزی دارد، همچنین چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک در این منطقه قرار دارند که آب آن ها دارای خواص درمانی است. رود نکا حدود 100 کیلومتر طول دارد که از سواد کوه در گرگان سرچشمه میگیرد. اطراف روستا شبیه نمایشگاه آثار سنگی است و صورتک ها و آدمک هایی سنگی در آن دیده میشود. برای مصرف آب شیرین اندک موجود در جهان محدودیت هایی هم وجود دارد، زیرا مقداری از آب های شیرین جهان به شکل یخ در یخچال های قطبی و کوهستانی قرار دارد که به این صورت قابل بهره برداری نمی باشند.

راه رفتن در این تنگه دشوار نیست و حتی کودکان هشت،نه سال هم به شرطی که سالم باشند میتوانند به راحتی از آن عبور کنند. از آنجاکه تأمین اعتبار این واحدها برعهده خودشان است میتوانند در احداث تصفیهخانهها سرعت بیشتری داشته باشند. هنری در شارتر تاجگذاری کرد و بالاخره در ۱۵۹۴ با روی آوردن به مذهب کاتولیک و با گفتن این جمله که «پاریس ارزش بسیاری دارد»، وارد این پایتخت شد.

به مصاحبهشوندگان و اطرافیان آنها اطمینانخاطر داده شد که مشخصات مصاحبهشوندگان در فرآیند پیادهسازی، ویرایش، نگارش و آرشیو مصاحبهها محرمانه خواهند بود. این امر آنها را به زندگی روزمره خانوادگی گره داد، که منجر به اهلی شدن و تبدیل آنها به حیواناتی واقعاً دوست داشتنی و ملایم شدند. 21 هزار نفر در کار سد سازي مشارکت داشتند که دستمزد ماهانه آنها 500000 دلار برآورد شده است. کار تصفیه پاکیزه کردن آب و آماده مصرف کردن آن است. اما جدا از نظر شخصی نگارنده ، بنا به نظر تعدادی از محققین محلی وجه تسمیه این روستا در هاله ای از ابهام است و نیاز به کار تخصصی در حیطه زبا نشناسی باستانی دارد .

پرزیدنت شیراک در جریان جنگ عراق نظر مخالف داشت، که بعد از آغاز اصلاحات در سیستم مزایا و مستمری ایید بسیاری برای او به همراه داشت. رودخانه کرج از سال ۱۳۴۶ خورشیدی در شمار رودخانههای تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است. از عمر این کتیبه ۱۸۵ سال میگذرد و یادگار فتحعلی شاه قاجار است. این روستا سرسبز و خوش آب و هواست و ۲۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد ، جمعیت آن حدود ۱۵۰ خانوار است که با سرد و گرم شدن هوا جمعیت آن نیز تغییر میکند، جمعیت آن در زمستان به کمتر از یک سوم میرسد.

بزرگترین روستای شمال غربی تهران روستای وردیج است که از جاهای دیدنی اطراف تهران اس و ۱۸۵۰ متر از سطح دریا فاصله دارد. بومیان این منطقه اعتقاد دارند در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته، اما امروزه اثری از این مزارع کشت هویج نیست و روستاییان بیشتر به کاشت و برداشت گیلاس مشغول هستند. امروزه چیزی جز خرابه اثری از آن نمانده است. تا اگر تلاش شما بی ثمر بود، چیزی را از دست نداده باشید. طیف وسیعی از ادویه جات و گیاهان معطر و عجیب و غریب را می توانید در این مغازه ها تهیه کنید.

با توجه به پیوند ناگسستنی شعر و موسیقی، مقوله­ی تکرار که وجه اشتراک این دو است، به نحو برجسته­ای در اشعار آتشی خودنمایی میکند. روستای وردیج در غرب دره کن واقع شده است که اطراف آن مناطق دیدنی زیادی پیدا میشود. لت مال یعنی جایی که آب روی سنگ ها مالیده میشود. در ضلع غربی روستا جاذبه گردشگری آن یعنی رودخانه برگ جهان جاری است که از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه میگیرد و پس از آن به سد لتیان میریزد. برای اینکه به دشت ساواشی بروید باید از سمت تنگه واشی مسیری به طول ۲۵۰ متر را طی کنید ، پس از آن پهنه ی دشت به طول حدودا ۲ کیلومتر را باید پیمایید تا به تنگه سا برسید.

تنگه واشی در واقع دو تنگه به نام های واشی و سا است، که در میان این دو تنگه یک دشت بزرگ قرار گرفته که به آن ساواشی میگویند. یکی از جاذبه های این روستا رودخانه کردان است که از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه میگیرد و در نهایت وارد رودخانه شور میشود. بیشتر مردم این روستا از طریق کشاورزی، دامداری، باغ داری و فعالیت هایی اینگونه امرار معاش میکنند، البته بعضی از خانواده ها هم با ساخت صنایع دستی و فروش آن به گردشگران به فعالیت اقتصادی میپردازند. بار دیگر هم ضمن لشکرکشی کیخسرو به توران زمین از طریق دهستان و رود سِنبار آمدهاست.

روستای افجه دارای دو رودخانه است که یکی از شرق آن ( بدو ) و دیگری از داخل روستا ( تبله رود ) میگذرند. اما اگر رود از ارتفاعی به دریا بریزد، در آن محل نیز آبشار تشکیل خواهد شد؛ و در کشور ایران، استان لرستان با بیش از پنجاه آبشار، رکوردار تعداد آبشارها در منطقه خاورمیانه است. آبشار تلخاب نیز در فاصله سه ساعت کوهپیمایی در مسیر جنوبی قله وزرای روستای آبنیک واقع است. این آبشار در مسیر صعود به قله های سرسیاه غار قرار گرفته و مقصد طبیعت گردانی است که برای پیاده روی و کوهپیمایی به آنجا میروند.

در شمال تهران به دلیل کوهستانی بودن آن منطقه و طبیعت زیبا و سرسبز با وجود چندین رودخانه روستاهای زیادی وجود دارد که مقصد گردشگران زیادی است یکی از این روستاها، روستای برگ جهان از منطقه لواسانات است که در ارتفاع ۲۰۲۶ متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا ۲۰۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در کنار دشتهای هویج ، گرچال و قله ساکا واقع شده که به دلیل کوهستانی بودن آن منطقه در بهار و تابستان آب و هوای آن بسیار مطبوع است .

نکته : در کشور ما یخچال های کوهستانی در علم کوه ، قله دماوند ، سبلان ، زردکوه و دنا وجود دارد . بعد از گذشتن از شهر دماوند به ۴۰ کیلومتری فیروزکوه که برسیم روستای زرین دشت در جاده ای فرعی و زیبا قرار دارد. داستان های مختلفی راجب این سنگواره ها بیان میشود، عده ای میگویند بخشی از قلعه ی قدیمی بوده و عده ای دیگرمعتقدند که در آنجا موجودات زنده به سنگ تبدیل شدهاند. پارک ساحلی آفتاب مشهد به دلیل مساحت بسیار بزرگ و تعداد طبقههایی که به خود اختصاص داده است دارای تفریحات متنوع و سرسرههای آبی هیجانانگیز و مختلفی است.

دیدگاهتان را بنویسید